NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Årets SverigeSerie drog igång i Stugun.
PRESSRELEASE

Säsongspremiären för VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie var sedvanligt planerad till Torsby med de högklassiga rallyvägarna som omger regionen. Tveksamt väderläge tvingade arrangören MK Ratten att ställa in med kännbart huvudbry till följd för klassens nationella serie. Stuguns MK var dock inte sena att ställa upp. Förlagd i vintersäkra Jämtland och med sin tävling, Z-trofén, redan planerad togs klassen emot med öppna armar och ett arrangemang av hög klass. André Nygren, Emil Andersson och Kim Mastad kände sig månne extra välkomna då de tre tog hem segern i sina respektive klasser.

Att ersätta MK Rattens Finnskogsvalsen är ingen dålig uppgift att ta sig an. Stuguns MK gjorde dock detta med bravur. Bra vägar, bra lokaler, fin serviceplats och en riktigt tajt planerad tävling med korta tidsuppehåll och transportsträckor borgade för nöjda klassekipage både under och efter tävlingen. Att klubben dessutom snabbt kunde bjuda in vår stora SverigeSerie och stå värd för premiärtävlingen säkrade upp en hel del glada miner även före start.

Vintern 2016 har vi fått leva med flera inställda vintertävlingar i Rallysverige, och fler inställda tävlingar lär vi få se. Vädrets makter är omöjliga att bekämpa och även om MK Ratten tidigare år kunnat arrangera tävlingar när det i det närmaste framstått som omöjligt så var det inte möjligt i år. Ingen skugga ska falla på dem. Desto mer midvintersol ska spridas över Stuguns MK som tog sig an att ta emot vår stora klass med mycket kort varsel. Allt ljus på Johan Garli och organisationen kring honom i Stugun. Ett samtal och ett möte i klubben senare kunde vi dela med oss av den glada nyheten att premiären förskjutits bara en vecka, säger klassansvarige Roger Fransson.

André Nygren fortsätter vinna i högsta Eliklassen
Att André Nygren skulle förbli ett hot för sina konkurrenter trots utbytt bokstav i licensen rådde det nog inga större tveksamheter kring. Segern i helgen var dock inte lätt att ta hem. Hårfagre Dennis Askling bjöd hårt motstånd och efter närmare 22 minuters körning på sträcka tre kunde André ta sig förbi Dennis och rulla mot segern i slutmålet. Efter duon körde Daniel Torph stabilt hem en tredjeplats.

Jag gratulerar André till sin första seger som A-förare och jag misstänker att vi kommer få se några till under året och åren som följer. Att även Dennis kunde vara med och bjuda sånt motstånd gläder mig. Att han är snabb, gode Dennis, det överraskade mig inte på något vis vill jag tillägga. Även Daniel Torph visade god fart hela dagen. Jag vill inte gå händelserna i förväg och tala om året som kommer men jag vill ändå råda alla att lägga de här tre namnen på minnet.

Emil Andersson stod upp för favorittrycket i B
Förra året var en helt fantastisk säsong för Emil Andersson och han inleder även denna säsong med en seger och vilken seger sedan, nästan en minut ned till tvåan. Tvåan i klassen går under namnet Fredrik Alin och han var hela dagen tätt skuggad av Rickard Gustafsson.

Emil Andersson, pratade jag inte en hel del om honom förra året? Det verkar som vi får fortsätta imponeras av denna unge man, riktigt roligt. I sin gamla 240 med B23 motor jagar han A-förarna med blåslampa och får jag sia fritt tror jag det kommer hetta till mer och mer ju längre in på säsongen vi kommer. Både Fredrik Alin och Rickard Gustafsson körde stabilt till sig sina pallplatser, poäng de säkerligen kommer ha god nytta av längre in på säsongen.

Kim Mastad segrar i C
En som aldrig spar på sitt leende är gladlynte norrmannen Kim Mastad. Med sin första seger i Sverigeserien drogs smilbanden om möjligt ytterligare lite bakåt. Tvåa i klassen finner vi Robert Jacobsson följd av fjolårets snabbåkande ungdom Isac Nordström.

Kim Mastad är en snabb förare men utöver det måste jag lovprisa denne unge norrman som sprider en enorm glädje och lättsam stämning varhelst han återfinns. Kan det möjligen vara karma som försett honom med sådan talang bakom ratten? Inte vet jag, men roligt är det att se honom vinna årets premiär i alla fall. Riktigt bra körning stod också tvåan Robert Jacobsson för följd av förra årets heta ungdomsåkare Isac Nordström. Kul att se Isac nu i C-klassen och med en notläsare i högerstolen. Det ska bli spännande att följa hans utveckling under året.

Premiären för Sverigeserien är nu avklarad och nästa anhalt blir Vännäs Plåt Rallyt i Vännäs som med de förändringar vi ställts inför även blir årets sista vintertävling i SverigeSerien. Väl mött tills dess.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2017-01-25 16:47:53






Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.
© Defender Trophy.Sveriges representant Patrik Sandell har säkrat en plats i världsfinalen av Defender Trophy 2026 efter en stark prestation i Les Comes, Spanien.

Deltagare från hela Europa ställdes inför utmaningar som prövade deras fysiska styrka, problemlösningsförmåga och skicklighet bakom ratten.

Defender ...

Publicerad: 2026-06-18 17:54:40


GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
© emotorsport.seSM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.

Dani...

Publicerad: 2026-06-18 13:31:19


Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
© Privat.Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.

Rallyt inled...

Publicerad: 2026-06-18 08:54:04


EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Tidigare nyheter:
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
»
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
»
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
»
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
»
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
»
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
»
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Fullt startfält när E-Cupen avslutar året med Skilling 50.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.