NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Privat.
© Privat.
Fredrik ser fram emot helgens VM start.
Åhlin till VM-start i Wales Rally GB.
PRESSRELEASE

En hemlig sponsor säkrar Fredrik Åhlins start i VM finalen, GB Wales Rally.
Hemlig, men inte för mig, det är en vän, en riktigt god vän” säger Fredrik.

Fredrik Åhlin bröt inte bara årets final i det Brittiska Mästerskapet. Efter en rad olyckliga omständigheter som till slut ledde till ett motorras försvann även budgeten för årets sista rally-VM-rally i England.
Man skulle enkelt kunna säga att det verkligen inte var bra men jag är van med ”krokigare vägar” än andra och då är det bara försöka växla ner och prova igen. Jag är grymt tacksam för det extra stöd som mina samarbetspartner ställt upp med, men helt ärligt utan supporten från en hemlig sponsor hade det aldrig ens varit i närheten att komma till start” berättar Fredrik.

Fredriks team Ca1 Sport har arbetat på alla sätt för att hjälpa den svenska landslagsföraren att komma till start i VM-deltävlingen.
Teamchefen Martin Wilkinson säger
”Fredrik har verkligen inte fått den utdelning som hans kompetens och fart står för och därför är det både viktigt för oss och Fredrik att han tillsammans med oss får chansen att visa det vid Wales Rally GB” berättar han.

Åhlin är och har aldrig varit rädd för utmaningar. Det bekräftas då hans ordinarie kartläsare Morten Abrahamsen tyvärr inte kommer kunna sitta med i högerstolen under VM-rallyt.
”Vi är ett mer eller mindre privatteam och Morten har ställt upp under de senaste 5 åren som vi kamperat ihop men till Wales får han inte ihop det med sitt arbete och det är anledningen till att jag kommer köra rallyt tillsammans med Andrew Roughead” säger Fredrik.

Noter, vägbeskrivning är verkligen en viktig del i att föraren kan både åka fort och säkert, så hur tänker du där Fredrik?
”Jag känner mig ganska okej då jag och Morten använt oss av en hel del Engelska ord i våra noter, nu måste jag vänja mig med några ytterligare ord men jag menar och hoppas att just GB Wales är den rätta tävlingen för att prova” säger Fredrik.

Fredrik har nu avslutat några timmar i körsimulatorn som en del av hans förberedelser inför GB Wales och vi undrar självklart hur känslan var?
”Jag körde sakta, jag ville bara få möjligheten att lyssna på noter lästa på Engelska och få lite bra feeling inför VM-rallyt och det känns helt okej” berättar Fredrik.

Fredrik som redan är på plats i England och just avslutat en test med sitt team CA1 Sport tillsammans med Andrew är nöjd.
”Vi provade lite olika stötdämpare bland annat, för det gäller att kunna ta lika snabba beslut som vädret kan ändra sig i detta land. Vi är taggade och grymt tacksamma att få kunna komma till start i årets Wales Rally GB som körs till helgen” avslutar Fredrik.


» Pressrelease från Fredrik Åhlin.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Aurskog-Høland Rally:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Info][Anslagstavla][Karta]
Kåtmyra 1:[Resultat]
Borås Bil Rallysprint:[Resultat]
Rally Poland:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Anslagstavla][Karta]
Southern Ohio Forest Rally:[Resultat][Anslagstavla][Karta]
Onsdagssprinten 2:[Resultat]

Publicerad: 2016-10-24 16:23






Bresontrofén, Borås Bil Rallysprint, Aurskog-Høland Rally och Rally Poland bland rallyn att följa.
© emotorsport.seBresontrofén störst för helgen, uppländska Rasbo MK kör sju sträckor med tävlande för Upplands DM och VOC Sverigeserien för de 100-talet tävlande. Resultaten kommer gå live under dagen.

Närmare 90-talet bilar för Borås Bil Rallysprint där Toarps MK arrangerar, där handlar det om två sträckor som ...

Publicerad: 2025-06-13 21:31


Svenskarna bra med i Junior ERC klassen på korta ss1 i Rally Poland.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Sträckan Mikolajki Arena på 2,5km avverkad underk vällen, snabbast totalt hemmahoppet Mikolaj Marczyk som hade 0,1 sekund till Andrea Mabellini och ännu en tiondel till Martins Sesks.

Svenskarna utanför topp 10.
Som 12:a genom sträckan, 2,4 sekunder från snabbaste ses Mille Johansson och ...

Publicerad: 2025-06-13 21:11


Reiersen trea på kvalet inför Rally Poland, snart start på ss1.
© emotorsport.seKlockan 19 rullar Rally Poland igång, en första kort publiksträcka. Under dagen kördes först träning och efterföljande kval som sätter startlistan i Rally2 klassen, snabbast på båda var Martins Sesks som är tillbaka i Skoda Fabia RS Rally2 för ett inhopp vid sidan om sin WRC satsning med M-Sport.

...

Publicerad: 2025-06-13 17:06


Årets SverigeSerie går vidare i Rasbo med Bresontrofén.
© emotorsport.seDammet har knappt hunnit lägga sig efter premiären i Vara innan det är dags för årets SverigeSerie att styra kosan mot trakterna kring Uppsala, Rasbo säger adressen närmare bestämt och ärevördiga Bresontrofén är evenemanget. Allt är upplagt för en riktig härlig tävling.

Det var några år sedan Bre...

Publicerad: 2025-06-13 05:47


Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
© emotorsport.seHistoriska Sprint & Back Cupen går för Guttstasprinten hos Kolsva MS på söndagen, en sträcka på 1,95km körs två gånger ute vid Norsabanan. Intresse växte till sig och slutligen 25 åkare i listan.

Endast tio ekipage för den historiska klassen med Håkan Huggare, Jörgen Jansson, Göte Nygren och Karl...

Publicerad: 2025-06-13 05:36


Följ Mille och Isak på eftermiddagens kval inför Rally Poland, Resultat & WebTV.
© emotorsport.seIsak Reiersen och Mille Johansson med co-drivers går för kval under tidiga eftermiddagen. Kvalet kan ses när WebTV sändningen drar igång klockan 13:00.

Det är sträckan Baranowo på 6,3km som används, redan vid 10:30 inleddes fria träningen och vid 13 går kvalåk igång som sätter startpositionen för...

Publicerad: 2025-06-12 21:26


Stort intresse för Skilling 500.
© Skillingaryds MK.Planerade maxtaket är 150 anmälda enligt inbjudan och sista anmälningsdag är på måndag för Skilling 500, arrangerat av Skillingaryds MK.

Tävlingsledningen har sett över tidsschemat inom ramarna för våra avlysningstider.
Vi ser att vi kan ta emot fler än vad vi planerade för när inbjudan g...

Publicerad: 2025-06-12 21:13


Fullsatt sprinttävling hos Toarps MK, Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.seSvenska SprintRallyCupen med andra deltävlingen för året, nu Borås Bil Rallysprint där Toarps MK arrangerar. Dit väntar två sträckor som går dubbelt för de 88 tävlande - enkelt med bara fyra klasser då licensklasserna samsas.

Standard är delat störst med 34 deltagare i listan där vi hittar SM åka...

Publicerad: 2025-06-12 21:02


Nio sträckor på 11 mil i höstens South Swedish Rally från Olofström.
© emotorsport.seTill hösten körs 49:e South Swedish Rally, den 12-13:e september är det Olofström som är basen för rallyt. Det blir nio sträckor varav fyra sträckor körs två gånger, totalt 109km special och alla sträckorna på grus.

Den 27:e juli öppnar anmälan för rallyt fredagen den 12:e september på kvällen kö...

Publicerad: 2025-06-12 20:38


Följ fredagens shakedown inför ERC Rally Poland.
© emotorsport.se6,3km långa sträckan Baranowo inleder det Polska VM Rallyt, där körs under fredagen träning, kval och shakedown. Vid 10:30 inleds den fria träningen där de tävlande har två åk att göra, klockan 13 går Rally2 täten ut för att göra sitt kvalåk som sätter startpositionen. Från klockan 14 har de restera...

Publicerad: 2025-06-12 18:44


Tidigare nyheter:
Nio sträckor på 11 mil i höstens South Swedish Rally från Olofström.
Följ fredagens shakedown inför ERC Rally Poland.
Ekrundan, en av årets billigaste rallytävlingar?
100-talet åkare till Upplands DM och VOC i Bresontrofén.
Back SM kör vidare, två deltävlingar på Kåtmyrabanan med 38 rallyekipage.
21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland.
Tidaholms 100-års sprint i augusti med totalt fyra sträckor!
Mille redo för tufft grusäventyr i Rally Poland, tredje EM-starten i huvudklassen väntar.
Norska Aurskog-Høland Rally till helgen, flera Svenskar till start.
18 mil special i USA, Svensk bil i helgens Southern Ohio Forest Rally.
Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint.
ERC-helg med Rally Poland - upplägg, startfält och länkar för rallyt.
Kända namn i Ypres Rally - Paddon, Latvala, Loix & Verstappen.
Anmälan stängd - fullt startfält till Borås Bil Rallysprint.
TV-tablå för helgens Rally Poland, sju bilar med Svenskt intresse.
Anmälan stängde på 69 ekipage för SM Veckan, vassa namn i listan.
Oliver Solberg klättrar till seger på Sardinien.
Enköpings Motorklubb fyller 100 år - arrangerar jubileumsrally!
WRC tabellerna efter Rally Italia Sardegna.
Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
» Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
» Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
» 21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland.
» Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare.
» Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint.
» 300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.