NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Sydrallyt NEZ – Vad är det?

Officiell information om NEZ finns på hemsidan, www.fia-nez.eu/ och reglerna för Rally hittar du på www.fianez.eu/pdf/regulations/reg_nezchamp07_ry.pdf

NEZ (North European Zone) består av Island, Danmark, Norge, Sverige, Finland, Estland, Lettland, Litauen och Ryssland. Island och Ryssland är inte aktiva i samarbetet för tillfället, dock deltager förare från Ryssland i tävlingarna som körs i Baltländerna.

NEZ - mästerskapet för individuella förare/team avgörs under 2007 i fyra klasser, således körs det om fyra mästerskapstitlar.
Grupp N 4WD
Grupp N 2WD
Grupp A och Nationell (H) 4WD
Grupp A och Nationell (H) 2WD

Nationscup körs och man räknar fem tävlingar. Upp till fyra ekipage i varje ”landslag”. Max två av dessa får vara 4WD.

Tävlingskalendern för 2007 är följande:
1. Estonia- Louna Eesti Talv 2007-03-10 Viru
2. Sweden – South Swedish Rally, 2007-05-25/26, Ljungby,
3. Latvia- Kurzeme Rally 2006-07-14/15, Liepaja
4. Lithuania- Rally Aukštaitija 2006-08-25/26, Utena
5. Norway- Rally Larvik 7-8. 09.2007, Larvik
6. Denmark- BCA-Rally 03.11.2007, Vejle

Största tävlingen under 2007 är South Swedish Rally/Sydrallyt, som startar fredag kväll och avslutas på lördag kväll. I de andra tävlingarna är det normalt endagstävlingar med 120-150 km SS.
Nationscupen är unik, eftersom det sällan är lagtävlingar numera och speciellt inte mellan länder. Nationscupen avgörs i den vanliga tävlingen, genom att förarna får straffpoäng i förhållande till deras placering. De tre bäst placerade teamen från varje land räknas. Det land som har lägst straffpoäng vinner. Detta land får tio poäng i mästerskapet, nummer två får åtta poäng o.s.v. Hemmalaget tilldelas endast halva antalet av mästerskapspoängen.

Att Nationscupen körs som en serie över alla deltävlingarna är nytt för 2007. Förhoppningsvis kommer det att bli en succé. Troligtvis kommer det att bli detta som NEZ satsar på under kommande år. De individuella mästerskapstitlarna kommer i så fall möjligtvis bli omgjorda till Juniormästerskap. Det finns tankar om att göra Nationscupen stor och satsa en del pengar på detta, så att det kan bli TV-sändningar. Det är i framtiden, men det är möjligt.

För 2007 var det tänkt att det skulle bli sju tävlingar, men en drog sig ur innan säsongstarten och en blev avlyst bara någon dag innan start på grund av snöbrist. Framöver kommer det att bli max fem tävlingar om året, vissa önskar endast fyra, varav två på östsidan och två på västsidan av Östersjön.

Kommentar från Johannes Fraas: ”Jag kan berätta att det är en jättestor upplevelse att tävla i Baltländerna. Vi var i Litauen ifjol och en fantastisk fin tävling. Mycket mera påfrestande än det vi är vana vid i Sverige och Danmark. Snabba och tuffa SS, full fart även mellan SS. Tiotusentals åskådare, en riktig folkfest. Det var fyra bilar från Danmark och laget kom tvåa i Nationscupen, eftersom den under 2006 avgjordes i denna enda tävling. Under 2007 kommer vi att vara sex team.”

Du som är intresserad av att få lite extra äventyr och upplevelser i samband med rallytävlandet, tänk över om det inte skulle vara kul att åka någon av dessa tävlingar.

Är Du intresserad av att åka, så vore det ju bra om vi kan hjälpas åt, för att kanske samordna resa och boende. Kanske någon som är intresserad av att hjälpa till med koordineringen av detta? Du som tycker det vore spännande att åka hela eller delar av serien, hör av Er till Thorvald Wikström på 073-522 5077 eller på mail, thorvald.wikstrom@satserup.se , så kan vi försöka samordna något.

Publicerad:






Mille kör italienskt asfaltrally som uppladdning inför viktigt säsongsavgörande.
© Flat-out Media.20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är tillbaka i tävlingsbilen kommande helg när Rally Valli della Carnia körs i Ampezzo, Italien. Tävlingen är en viktig del i uppladdningen inför de kommande EM- och VM-finalerna.

Johansson och Grönva...

Publicerad: 2025-09-25 14:32:45


Rallyåkare i Laxås klubbmästerskap på söndag.
© emotorsport.seLaxå MK´s Klubbmästerskap gör upp med tre åk på bana hos Laxå MK på söndagen, 20-talet bilar varav endast sex med rallybilar på banan, alla i 2wd.
Tom Carlsson, Janne Ydrefalk, Håkan Lindh, Marcus Hellberg, Pontus Adriansson och Kim Ståhl ses alla med Volvobilar.

» Inbjudan & Anmälningslista, se
''Inbjudningar''....

Publicerad: 2025-09-25 13:05:39


Blomqvist föråkare i Norbergs Hyttsväng.
© emotorsport.seEn loop med två sträckor går tre gånger när Hyttsvängen körs hos Norbergs MC, det ger 15km special. 17 tävlande ekipage och tre föråkare där Stig Blomqvist ses med BMC Cooper.

Åtta deltagare i trimmat 2wd där Per Grubb och Isak Sjökvist kör i A/B-klassen. C-förarna är största klass med sex deltag...

Publicerad: 2025-09-25 10:51:46


60 åkare för Sprinttjuren, deltävling i Svenska SprintRallyCupen.
© emotorsport.seDals MK arrangerar näst sista deltävling i Svenska SprintRallyCupen när Sprinttjuren avgörs, en sträcka utanför Bäckefors körs två gånger och ger 18,2km med ett 60-tal bilar i listan.

Fem åkare ut för 4wd, favorit på hemmaplan och snabb i Mitsubishi Lancer EVO X är Joakim Rydholm - mot sig har ha...

Publicerad: 2025-09-25 08:57:07


Rallyskifte i Italien - Sardinien blir ERC - Rally di Roma blir WRC.
© emotorsport.seItalienska rallyarrangörerna för Rally di Roma Capitale och Rally Italia Sardegna skiftar nu fokus, det har en tid varit oklart var kommande års WRC och ERC deltävlingar körs under den Italienska flaggan.

Ingen förändas till nästa år, men från 2027 kommer Italienska WRC deltävlingen flytta in til...

Publicerad: 2025-09-25 05:59:49


Liiten i helgens Finska rallyfinal, SM Seinäjoki Ralli.
© emotorsport.seFinska Mästerskapet avslutas i helgen, från Seinäjoki körs SM Seinäjoki Ralli som inleder med 32km under fredagskvällen fördelat på tre sträckor. Sex sträckor på 83km under lördagen, målgång vid 17-tiden.

Svenskt genom Jari Liiten och Per Almqvist med Skodan, de ligger fyra i mästerskapet inför f...

Publicerad: 2025-09-24 13:05:42


Stor rallyfinal, Svenska RallyCupen avslutar med Marknadsnatta i Boxholm.
© emotorsport.seFinal på lördag för Svenska RallyCupen, säsongen avslutas med Marknadsnatta med Västra Östergötlands MK som arrangör, start & mål i Boxholm, fyra specialsträckor med både nytt och beprövat material ger 46km special för de 120-talet tävlande.

Elva ekipage genom fyrhjulsdrift, Kim Nydén saknas efte...

Publicerad: 2025-09-24 11:45:00


Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar.
© Hyundai Motorsport.När listan för Central European Rally släpptes var det utan anmälan om tävlan för tillverkande team för VM fyran, estländaren Ott Tänak. Kanske var det bara en miss, men så var det inte - estländaren kommer inte köra om poäng för Hyundai Shell Mobis World Rally Team mer i år.

Problemen i Chile st...

Publicerad: 2025-09-24 08:59:54


Anmälan förlängd för Rally Vetlanda.
© emotorsport.seVetlanda RRC med Rally Vetlanda den 4:e oktober, tävlande för Bilsport Rally Cup, Klassiska & Historiska Rallycuperna och RM för Historiska Rallybilar. 48,6km special fördelat på sex unika sträckor väntar.

Ordinarie anmälan stängde måndag kväll men klubben har beslutat om att förlänga anmälningst...

Publicerad: 2025-09-24 05:58:42


Läget inför Marknadsnatta, notskrivarens sträckinfo och försäljningsställe för program!
© emotorsport.se- Vi laddar för en fin dag i skogen, väderprognosen lovar just nu fint väder med en sval morgon och runt 16 grader senare under dagen, svag vind och inget regn, säger Marknadsnattas mångårige tävlingsledare Tommy Andersson.

Västra Östergötlands MK kommer med 120-talet ekipage till start.
...

Publicerad: 2025-09-23 19:41:49


Tidigare nyheter:
Anmälan förlängd för Rally Vetlanda.
Läget inför Marknadsnatta, notskrivarens sträckinfo och försäljningsställe för program!
Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
50-talet EM-ekipage till finalen, ERC Rally Croatia.
Publiksuccén på strandpromenaden startar i gång även Rally Sweden 2026
Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
Så gick det i TEAB Racet.
Norbergs Hyttsväng, anmälan stänger måndag kväll.
Anmälan för 100-åringen stänger klockan 18:00 - ingen efteranmälan!
Foto från TV-Svängen.
Virtuell chikan används på Temahallen grussprint.
Brynildsen tvåa men Norsk mästare - Svenska framgångar i NM finalen.
Stopp för Helin efter ss3 i Danmark, ändå Svenska framgångar, Kjellgren klassvinnare.
Volve snabbast totalt i Rally Cesis - Arvid snabb i 2wd.
Johannesson snabbast totalt i Runt Mjölkpallen Pokalen.
Stavbom körde hem Wez-Mek Pokalen.
Kristensson ohotad i TV-Svängen - spännande kamper i trimmat 2wd.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage.
» SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally.
» Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
» Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar.
» Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
» Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck.
» Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.