|
 1300 Rallycup, Strömberg gick på knock direkt! PRESSRELEASE
I lördags 27/2, körde 1300 Rallycup sin andra tävling för året. Den här gången var det Järbo Mk som var arrangör av Gestrikekannan.
Järbo MK hade gjort ett fantastiskt jobb och erbjöd de tävlande fina vintervägar med 3 st kanonsträckor. SS1/SS3 var samma sträcka och uppmätte hela 3mil.
Först ut i cupen på SS1 var Ola Strömberg och Brittmarie Ålund. De gjorde processen kort och utklassade de övriga ekipagen redan på första sträckan. Närmast var överraskande junioren Marcus Morén som tillsammans med Robin Hallman blev distanserad med 34 sekunder. Tyvärr så tvingades Marcus och Robin bryta efter SS1 med tekniskt fel på bilen. Tråkigt för grabbarna då de verkligen hade fått upp tempot. Tredje tid satt Jan-Erik Erikson/Magnus Nilsson 37 sekunder efter. Därefter följde juniorerna Hampus Böe och Mattias Lagström på exakt samma tid 51 sekunder bakom Ola.
När servicen var avklarad så rullade bilarna ut till SS2 som mätte drygt 1 mil. Det här var en mer krokig och teknisk sträcka mot den första. Jan-Erik var snabbast 15,4 sekunder före Böe som vaknat till ordentligt nu. Tredje tid av Ola ytterligare 6,4 efter. Här inne visade sig Ola & Bm lite mer mänskliga efter en sen inbromsning i ett vägbyte vänster där de blev fast i en snödriva, men med lite hjälp av några åskådare så löste det sig relativt snabbt. Fjärde tid till ”Laggen” 26,7 upp till Jan-Erik.
Inför avslutande SS3 så hade det nu tajtat till sig i toppen. Nu skiljde det endast 15,2 sekunder mellan Jan-Erik och Ola och mellan juniorerna Böe och ”Laggen” som fightades om tredje platsen var differensen 11.3 sekunder.
Efter fadäsen på SS2 så visade Ola igen att gammal är äldst. Han satte den snabbaste tiden på SS3, 12,4 sekunder före Jan-Erik. Med det så var toppstriden avgjord och återigen en triumf för Strömberg/Ålund. Vem skulle då ta tredjeplatsen efter dessa herrar? Juniorerna ”Laggen” och Böe tog i så mycket de orkade och det skulle visa sig att ”Laggen” var snabbast av de två på sista sträcken. Men nu hjälpte inte det då tidsskillnaden på sträckan endast var 2,4 sekunder till Laggens fördel. Totalt var Böe 8,7 sekunder före och tog en hand om den åtråvärda 3:e platsen. Riktigt kul att juniorerna tar för sig ordentligt i cupen.
I övrigt kan nämnas att unge Simon Petterson tillsammans med Millan Kilman hade en hård dust mot Krister Morén och Martin Morén om 5:e platsen, där till slut Simon drog det längsta strået med 7,0 sekunder tillgodo på Krister. Årsdebuterande Rolf Andersson med bisittare Göran Adolfsson slutade på en 7:e plats. Magnus Wessman och Naida Joelsson som är nya i cupen för i år tog sig även i mål denna deltävling och slutade 8:a.
Ulf Örnevik/Christer Berg fick tyvärr bryta med ett befarat växellådshaveri. Oturen grinade även riktigt illa åt Christian Granfors som tillsammans med sin co-driver Henrik Lund fick bryta redan på SS1 med en trasig kulbult. ”Krille” och Henrik fick sedan vänta 7 timmar ute i skogen och i kylan innan de fick hjälp av sin service att komma därifrån. Tungt för Team Granfors som säkert hade tänkt försvara sin fina tredje plats från senaste deltävlingen i Skutskär.
Resultat: Totaltid:
1 Ola Strömberg 43:39,5
2 Jan-Erik Eriksson 44:07,1
3 Hampus Böe 44:48,8
4 Mattias Lagström 44:57,5
5 Simon Pettersson 46:48,3
6 Krister Morén 46:55,3
7 Rolf Andersson 49:33,8
8 Magnus Westman 50:33,2
Brutit
Marcus Morén
Ulf Örnevik
Christian Granfors
Nästa 1300 Rallycup tävling, 12/3 Lima MS.
» Pressrelease från 1300 Rallycup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-02-28 19:23
|
|
TV-tablå för helgens Rally Poland, sju bilar med Svenskt intresse.
Orlen Oil Rally Poland, Rajd Polski eller Rally Poland - helgens ERC-tävling har många namn och med sju bilar med Svenskt i besättningarna blir rally högintressant.
TV4-gruppen med TV4 Motor och Sportkanalen sänder rallyts samtliga sträckor, 14 sträckor på 19 mil, men det inleds med shakedown i v...Publicerad: 2025-06-08 21:57
Anmälan stängde på 69 ekipage för SM Veckan, vassa namn i listan.
SM Veckan stängde anmälan på 69 ekipage till de i inbjudan maximala 40 ekipagen, tävlingen som direktsänds i Sveriges Television körs fredagen den 27:e juni från Norrköping med lokala Norrköpings MK som arrangör. Tävlande på Himmelstalundsfältet när man drar igång vid 13-tiden och beräknas avverka f...Publicerad: 2025-06-08 21:21
Oliver Solberg klättrar till seger på Sardinien.
Oliver Solberg avancerade från 21:a till första plats i Rally Italia Sardinia. Rallyföraren säkrade sin tionde seger i WRC2 under söndagen.
23-åringen vann nio av 16 sträckor i sin Toyota GR Yaris Rally2-bil från Printsport och vann med nästan två och en halv minut.
Men några maximala VM-poäng...Publicerad: 2025-06-08 21:17
Enköpings Motorklubb fyller 100 år - arrangerar jubileumsrally!
- Vi kommer att arrangera en rallytävling med namnet 100-åringen den 4:e oktober, hälsar arrangören som också hälsar att EMC, Enköpings MaskinCenter går in som tävlingssponsor.
Vi kommer att ha fyra cuper som gör final hos oss, det är 1300 Rallycup, VOC Mekonomen Rally´s Sverigeserie, Supe...Publicerad: 2025-06-08 19:43
WRC tabellerna efter Rally Italia Sardegna.
Sex av 14 deltävlingar i WRC serien avverkade, i topp är fortsatt Elfyn Evans men konkurrenterna närmar sig. Britten som startat först i krävande grustävlingar har tappat på sitt försprång och har en ny kamp i lösgruset i Grekland senare i månaden.
Evans har ändå 19 poäng ned till nya tvåan Sebas...Publicerad: 2025-06-08 15:47
Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare.
Rally Italia Sardegna avslutat och Sebastien Ogier ihop med Vincent Landais stod överst på pallen när rallyt summerar, men det blev inga poäng på sista sträckan där en stoppsladd och backning kostade tid. Tiden rann iväg och segermarginalen blev tama 7,9 sekunder till Ott Tänak som höll trycket uppe...Publicerad: 2025-06-08 14:33
Mattias Adielsson gör efterlängtad comeback i rally, kör Polo R5 i SM-Veckan.
Den 27 juni står Mattias Adielsson återigen på startlinjen – denna gång tillsammans med Bosse Holmstrand i en GK Door Team Sweden Polo R5a, när de ger sig in i hetluften under årets SM-veckan sommar.
- Det har varit en lång och tuff väg tillbaka efter olyckan förra året. Jag kan inte säga med ...Publicerad: 2025-06-08 10:18
Från Forshaga till Ohio - ett riktigt rallyäventyr tar fart!
Medan det är lite lugnare på hemmaplan passar vi på att följa ett alldeles särskilt äventyr. För när Nicklas Jidflo, vår ordinarie co-driver i Robin Adolfssons Fiesta R5, ger sig ut på rallyresa över Atlanten tillsammans med rutinerade föraren Thomas Hansson är det självklart att Drive VXO hänger me...Publicerad: 2025-06-07 21:38
Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt.
Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...Publicerad: 2025-06-07 18:08
Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...Publicerad: 2025-06-07 17:21
|
|
Tidigare nyheter:
Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt.
Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Hofors MS med Enerco rallysprint under lördagen - 70-talet åkar till start.
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
Södras RS-serie kör vidare med lördagens Staffanstorps FestivalRace.
Loeb kör Alpine A110 Rallye GT i helgens Rallye du Chablais.
Solberg söker mer erfarenhet på Sardinien.
Stort intresse för SM Veckans Rallysprint i Norrköping, Hallberg i Polo R5.
Imorgon shakedown inför Rally Italia Sardegna, följ med WebTV & Resultat.
Sju mil special i Drive VXO-Sprinten - asfalt och avslut i mörker väntar!
Inför WRC Rally Italia Sardegna - Startfält, Tidsplan, TV-tablå och länkar.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna. » Ogier och Solberg snabbast på Sardinien. » Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2. » 300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten! » Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare. » Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen. » WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|