|
 Vännäs Plåt Rallyt final i VinterSerien, körs på fina vintervägar. PRESSRELEASE
Vännäs MK och Vännäs Plåt Rallyt är arenan för nästa deltävling i VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie, en tävling som också är final i klassens VinterSerie. Förhållande kunde inte vara bättre. Vännäs MK, Roland ”Mikro” Åström och hela staben kring honom har haft vädret helt på sin sida och har också gjort ett otroligt jobb med väghållningen. VOC Mekonomen Rallys tävlande bugar och tackar med att komma med hela 44 ekipage till start, en väldigt hög siffra för en vintertävling i Norra Norrland. Klassen utgör med detta faktiskt drygt 60% av hela startfältet. Fantastisk tävling och högklassig underhållning för publiken lovar vi redan nu.
Vinterrally och den märkliga vintern 2015/16 har varit en sorglig historia. Inställda tävlingar har varit en regel som fått alltför få undantag. Men, uppe i Övre Norra distriktet så har det snarare sett ut precis tvärtom. Förhållandena har varit i det närmaste perfekta för att skapa fina rallyvägar.
Det var så länge sedan som 2011 vi senast var på besök med vår SverigeSerie i Vännäs. Visserligen fanns Vännäs med i vårt seriesystem även i fjol men då bara som deltävling i VinterSerien, även då bjöd Vännäs på en riktigt fin tävling med isiga vägar och rejält med snö. Precis som vi vill ha det. I år blir det fullt pådrag från klassens sida. Tävlingen är både deltävling i SverigeSerie och final i VinterSerien, och vi kommer med sedvanligt stort startfält, berättar klassansvarige Roger Fransson.
Vem vinner Elit A?
Inför dubbeltävling i värmländska Torsby i januari så lyckades klassansvarig väldigt bra med sitt tips, trots att det var premiärtävling med flera uppklassade förare.
Jag har nog rätt bra koll på klassen. Inför Torsby så lyfte jag Niklas ”Nibbe" Nilsson, Kim Nilsson och garderade med Kent-Ola Björklund och Kristoffer Karlsson. Studerar vi slutligt resultat så var det mycket bra tips. Var egentligen bara Per ”Pålle” Pålsson som jag inte hade med i resonemanget. Inför Vännäs så är det samma förare som är heta men jag vill komplettera kvartetten med Lasse ”Pålacken” Johansson som har visat sin vanliga storform i DM-tävlingarna här uppe i norr.
Men det finns fler som vill och kan vara med i leken.
Det blir intressant att se vad vildhjärnan Göran Ahlström tänker hitta på? Och hur snabb är Martin Eriksson från Stugun, ett namn som det var länge sedan vi såg i våra nationella serier. I startfältet finns också några namn som jag uppriktigt sagt inte har så god koll på, kan någon av dem skrälla?
Stenhårt favorittryck på André Nygren i Elit B
I den lägre Elitklassen så valde klassansvarig att spika André Nygren som vinnare i tipset inför Torsby, ett tips som gick hem fullt ut.
Att André vann dubbelt på hemmaplan är nog ingen överraskning för någon, jag tror han vinner igen i Vännäs. Bakom André tippade jag Per Ström och det gick också hem till 100%, det tipset får också stå kvar. Faktiskt var Per Ström ännu närmare än jag hade trott, tog enskilda sträcksegrar, och han kommer att utmana igen i Vännäs.
Men det fanns även sådan som sprack i tipset inför Torsby.
Det som jag sprack på senast var Andreas Liljeberg och detta av den enkla anledningen att han rullade redan första dagen i Torsby. Andreas kommer med lite andra förutsättningar, och målsättningar, till Vännäs. En planerad hårdsatsning med Jocke Sjöström, Emil Bergkvists CoDriver i högerstolen direkt från WRC2 i Rally Sweden sprack tyvärr. Jocke är fortfarande inte återhämtad från magåkomman som han drog på sig inför Svenska. Undrar om någon riktigt förstått vilken bragd Jocke (och Emil) gjorde i Rally Sweden, att notläsa samtidigt som man har värsta magsjukan, med en febersjuk Emil bakom ratton. Och sluta sjua i WRC2! Nu blir det en helt otränad storebror till Andreas som får hoppa in i Vännäs istället.
Men det är fler som vill vara med och kriga även i Elit B.
Daniel Thorph har självklart inte tänkt att vika ner sig. Det blir också oerhört spännande att se vad unge Simon Olsson har tänkt att hitta på nu när han är på hemmaplan.
Toppseedade lågoddsare i Cupklassen
VOC Mekonomen Rallys C-förare är grogrunden för det framtida RallySverige, och har så varit i mer än 20 år.
Den toppseedade trion Patrik Fredriksson, Ola Wördin och Emil Andersson är också heta tips för pallen i Vännäs Plåt Rallyt. Men, mitt hetaste tips blir ändå Dennis Rådström som vann första dagen hemma i Torsby men som sedan dråpligt krockade med en traktor på väg ut till andra dagens första sträcka. Jag tror han vinner i Vännäs.
Och några garderingar.
Återigen vill jag utfärda en varning för klassens just nu klart snabbaste tjej, Emelie Axelsson. När hon håller sig på vägen så går det fort, riktigt fort. Det var min profetia inför Torsby och det är bara att konstatera att jag hade helt rätt i den förutsägelsen. Då gick det inte hela vägen, tara hon sig i mål i Vännäs så blir hon en tuff utmanare. En annan som ni ska hålla ögonen på är Robert Jacobsson, framemot slutet av rallyt i Torsby gick det riktigt fort för Robert.
Elias Lundberg storfavorit bland juniorerna
VOC Mekonomen Rallys juniorklass är en kristallkula för vem som blir framtidens svenska rallystjärnor.
Klassledaren Linus Leander kommer att få det svettigt i Vännäs. Elias Lundberg kommer till start i en av sina sista tävlingar som junior, snart är det dags för körkort och då blir det Cupklassen och noter. Men det är på intet sätt avgjort på förhand. Linus imponerade nere i Torsby i januari. och kan absolut vinna även i Vännäs. Klasstvåan Isac Nordström kommer av okända skäl inte till start och med tunt startfält så är tredjeplatsen gjuten för hemmahoppet i juniorklassen Maja Rönnkvist, en tjej med rallypåbrå så det räcker och blir över.
Välkomna till Norrland, till Vännäs och till en riktig vinterrallytävling även ett år som 2016. På lördag klockan 11.00 rullar bilarna ut från start vid Medborgarhuset precis mitt i samhället.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2016-02-19 15:56:01
|
|
Kristensson ohotad i TV-Svängen - spännande kamper i trimmat 2wd.
Att det skulle bli hemmaseger i 60:e upplagan av TV Svängen stod klart rätt snabbt, redan på 16km och nya ss1 hade Tom Kristensson och Julia Thulin kört ifrån konkurrenterna rejält. I Ford Fiesta R5:an var SMK Hörby ekipaget 28,5 sekund före nästa bil, och för klassen än en bra bit i rallyt för Södr...Publicerad: 2025-09-20 23:08:00
Pettersson snabbast uppför Falerumsbacken.
Östergötlands RS-serie körde på uppför Falerumsbacken hos Åtvidabergs MK, tre raka sträcksegrar och då seger totalt för Tobias Pettersson som i 4wd hade åtta sekunder till Oscar Hedberg och dubbla till Stefan Rydqvist.
Tvåa totalt och 5,66 sekund från totalvinnaren ses Jimmy Ekström som körde hem...Publicerad: 2025-09-20 22:36:32
B-förare i 2wd snabbast totalt i Rikspokalen.
SMK Örebro med Rikspokalen under lördagen, totalt fyra sträckor för rallyt, tre unika då en användes dubbelt när Västras DM körde final. Det var de tvåhjulsdrivna i topp totalt för rallyt och allra bäst B-förare Tim Palmqvist. Degerfors RC ekipaget tog sträckorna bäst, vann totalt 5,6 sekunder före ...Publicerad: 2025-09-20 21:39:19
Startskott för Rally Sweden 2026 - ansökan för sträckor lämnades i veckan.
Måndagen den 15 september lämnar Rally Sweden in det första utkastet på de planerade sträckorna för VM-rallyt 2026 till Länsstyrelsen i Västerbotten. Därmed tas det första officiella steget i arbetet med att skapa nästa stora vinterrallyfest.
2026 blir femte året som VM-tävlingen genomförs i Umeå...Publicerad: 2025-09-20 11:25:01
Rikspokal, TV-Sväng, Wez-Mek och Mjölkpallspokal bland rallyna att följa - Resultat, Radio och tracking.
Åter en fullmatad tävlingshelg, en bit över 440 åkare ute på vägarna genom sex tävlingar, de flesta kör resultaten live, några har radio och andra tracking för att följa de tävlande. Störst med närmare 120 bilar är TV Svängen där de tävlande kör om Södras DM, Smålands DM, Sydsvenska Mästerskapet och...Publicerad: 2025-09-20 05:55:35
Sesks leder Rally Cesis - Carlsson 3:e 2wd totalt.
Två sträckor i Lettiska Rally Cesis avverkade under kvällen, en sträcka på 14,85km gick dubbelt. Inte helt oväntat Martins Sesks i topp totalt, åker då en av SRT-teamets Skoda Fabia SRT Proto, 40 sekunder bakom i liknande bil är estländaren Karl Martin Volver.
Ralfs Sirmacis i en nationellt trimm...Publicerad: 2025-09-19 21:01:30
Stjärnorna samlas för McRae Rally Challenge - familjen McRae, Blomqvist och Solberg bland gästerna.
Tredje upplagan av McRae Rally Challenge från Knockhill Racing Circuit under helgen, tävling och uppvisning över 62km special på grus och asfalt över totalt tio sträckor, fem per dag. I år var det 30 år sedan Colin vann sin VM titel - för några dagar sedan var det 18 år sedan Colin omkom i en heliko...Publicerad: 2025-09-19 19:19:19
Missa inte Enköpings 100-års jubiluem, 4,5 mil över åtta sträckor i Hundraåringen!
I år fyller Enköping MK 100 år, och det firar vi med en riktigt fin rallytävling - Hundraåringen den 4:e oktober.
Ett nationellt rally som ingår i 1300 Rallycup, VOC Mekonomen Sverigeserien, Supercupen och Upplands DM. Tävlingen bjuder på 5 unika SS, där tre av dem körs två gånger – totalt 8 SS p...Publicerad: 2025-09-19 10:55:11
Närmare 120 bilar för jubilerande TV Svängen.
SMK Hörby kör på med TV-Svängen, nu för 60:e gången när klubben tar emot tävlande från Södras & Smålands DM serier, Sydsvenska Mästerskapet och Volvo Euro Cup. Jubileum och klubben har plockat fram nytt material och en lång sträcka på 16km, det ger sex olika sträckor på fem mil vilket lockar närmare...Publicerad: 2025-09-19 09:00:37
Klassiskt och modernt i Gnestas Runt Mjölkpallen Pokalen.
Gnesta MK kör Runt Mjölkpallen Pokalen där Klassiska & Historiska Rallycupen, RM för Historiska Rallybilar och Finess Onotade Rallyserie kör om poäng under lördagen. Där väntar 35km special som är fördelat på två sträckor som går dubbelt.
Ett 50-tal ut genom Appendix K klasserna, klassen 1962-196...Publicerad: 2025-09-19 05:55:02
|
|
Tidigare nyheter:
Missa inte Enköpings 100-års jubiluem, 4,5 mil över åtta sträckor i Hundraåringen!
Närmare 120 bilar för jubilerande TV Svängen.
Klassiskt och modernt i Gnestas Runt Mjölkpallen Pokalen.
SMK Örebro inför helgens Rikspokal.
70-talet åkare ut på Rikspokalens fyra sträckor.
Tierps Wez-Mek Pokal med SuperCup och Upplands DM.
Dubbla race uppför Falerumsbacken i helgen - 70 bilar i lördagens tävling.
Tunt i utökat TEAB Race hos Orust BSK.
Tre sträckor dubbelt, så körs Henkas Grus & Betong Rallyt 4/10.
Fullmatad rallyhelg, 434 ekipage ute i lördagens rallyn.
Norska rallyfinal i Rally Hedemarken, Svenska ekipage i rallyt.
Anmälan stänger ikväll för Marknadsnatta, missa inte anmälan!
Programförsäljning för TV-Svängen, start på fredag från följande orter.
Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
GK Door Team Sweden vinnare i SM seriens teammästerskap.
Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage. » SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally. » Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2. » Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck. » Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar. » Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp! » Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|