|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Tidemand slog till med en andraplats i Rally Sweden. PRESSRELEASE
Snön och kylan kom tillslut och Rally Sweden fick ett av sina hemmahopp på pallen. Charlottenbergssonen och Skoda Motorsport-föraren Pontus Tidemand gav en uppvisning i fart med sin Fabia R5 när han tog sikte på toppskiktet i WRC 2 och slutligen kammade hem andraplatsen.
Förhoppningar, besvikelse, frustration, beslutsamhet, satsning, spänning och sist men inte minst resultat, glädje och jubel. Så skulle man kunna sammanfatta den värmländske rallytalangen Pontus Tidemands helg i Rally Sweden. Efter tre något komprimerade tävlingsdagar, säkrade han andraplatsen i den hårdaste WRC 2-uppställningen på länge och bröt äntligen mönstret att inte få till det i hemmatävlingen. Inte heller segern var långt undan - britten Elfyn Evans vann över Pontus med 14.7 sekunder.
- Just nu känns det jättebra, säger Pontus. De senaste åren har det alltid varit något som strulat till sig för mig i Rally Sweden och man vill bara leverera, särskilt när man vet att hemmapubliken hejar och hoppas. Vinsten var inte långt bort, men efter en helg som denna sätter vi ändå verkligen pris på andraplatsen.
Det milda vädret hade satt käppar i hjulen för arrangörerna av den svenska deltävlingen i Rally-VM som i början av veckan blev tvungna att korta ner årets upplaga. Istället för de ursprungliga 21 sträckorna skulle 13 köras och endast Vargåsensträckan skulle få ett andra varv. Kallare temperaturer infann sig framåt veckoslutet och invigningen skedde enligt planerna på torsdag kväll, men den första sträckan kördes inte förrän på fredagsmorgonen.
Pontus, som nu gjorde sin första tävling tillsammans med den erfarne Jonas Andersson i högerstolen, fick en bra start trots att han saktades ner av en långsammare bil framför. De hade en stabil plats i topp tre när de plötsligt fick problem med den bakre drivaxeln, vilket lämnade dem med enbart framhjulsdrift och de tappade över 50 sekunder. Den vanligtvis så lugna och fokuserade Pontus blev märkbart frustrerad innan duon tack vare mekanikerträningen de fått på SKODAs högkvarter kunde fixa till problemet på transportsträckan.
- Ett litet tag trodde jag faktiskt det var kört och det var det sista jag ville, vi hade ju precis kommit igång. Men hur besviken man än blir i stunden får man aldrig ge upp, poängterar Pontus.
Fighten tillbaka började direkt och de kunde avsluta fredagen genom att ta en sträckvinst.
På lördagen var målet solklart - att hämta in så mycket tid som möjligt, men att hålla sig på rätt sida av riskgränsen. Pontus hittade farten från start och hade snart tagit sig från fjärde till andra plats. Sträcktiderna var riktigt bra dagen igenom, men mest imponerande var ändå första varvet på Vargåsensträckan, där Pontus var snabbast och slog näst snabbaste Evans med nästan 11 sekunder. Dessutom blev det även sträckseger på superspecialen på Färjestads travbana och det räckte till en fjärde tid totalt, med de flesta WRC-bilar bakom. På lördagskvällen hade Pontus kört in så pass mycket tid att tidsglappet till Evans nu hade minskat till 17.9 sekunder.
Under tävlingens gång blev ännu en sträcka struken på grund av den påverkan vädret gjort på vägen och det innebar att bara en sträcka väntade på söndagen. Pontus lyckades visserligen slå Evans och ta ytterligare sekunder, men glappet var som misstänkt ändå för stort för att rå på. Finnen Teemu Suninen satte också en imponerande snabb tid och passerade Pontus i sammandraget med 0.1 sekunder och flyttade tekniskt ner honom till tredjeplatsen - men Suninen kör utanför VM-poäng så andraplatsen i WRC 2 går ändå till Pontus.
- Med tanke på att vi tappade 55 sekunder på fredagen kan vi inte annat än vara nöjda. Vi vet vad vi kan göra, vad vi kunde ha gjort och det tar vi med oss till nästa tävling. Helgen har varit grymt kul och jag är så tacksam för alla som hejat ute i skogen. Vägarna har också varit bra trots de svåra förhållandena så arrangörerna ska ha en stor eloge för det. I övrigt har det som vanligt fungerat felfritt med teamet och Jonas har läst noterna i världsmästarklass. Nu är jag ännu mer taggad för resten av VM-säsongen, det här var bara början och i Portugal kommer vi bli farliga, säger Pontus med ett leende.
I år är det full satsning på VM och WRC 2 som gäller för Pontus och nästa tävling för honom och Jonas blir alltså Rally Portugal som avgörs mellan den 19 och 22 maj.
Resultat Rally Sweden WRC2
1. Elfyn Evans 2:05:04.4
2. Pontus Tidemand +14.7
3. Esapekka Lappi +1:50.9
4. Anders Grondal +1:53.0
5. Eyvind Brynildsen +2:30.5
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2016-02-14 18:15:16
|
|
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Efter förmiddagens fyra sträckor i Secto Rally Finland väntar nu service innan ekipagen går ut för en andra vända. Sträckorna Parkkola, Västilä, Päijälä och Leustu på 7,1 mil ska köras.
14:01 går andra varvet igång och vid 19-tiden klockar första in för service i Jyväskylä för att serva bilarna t...Publicerad: 2025-08-02 12:31:25
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Kullingstrofén med fyra specialsträckor på närmare fem mil där närmare 200 åkare går för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Viking Bilbärgning Borås/Alingsås. Rallyradion sänder och resultaten går li...Publicerad: 2025-08-02 05:43:55
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Till första nattvilan går Kalle Rovanperä som ledare i det Finska VM Rallyt, justeringar på bilen inför helgen har gett resultat. I kombination med bra startposition går Kalle in som första bil med 4,9 sekunder till Thierry Neuville.
- En bra dag men det har inte varit enkelt och jag är inte kom...Publicerad: 2025-08-01 20:30:22
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
Sami Pajari och Kalle Rovanperä har vunnit två sträckor var av fredagens första halva i Rally Finland, snabbast totalt är Kalle Rovanperä efter ss5. Finländaren har 4,4 sekunder till Adrien Fourmaux och ännu en tiondel till Pajari som på hemmaplan visar fin form.
Takamoto Katsuta upp som fyra efte...Publicerad: 2025-08-01 12:37:00
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Klassiska Kullingstrofén lockar alltid stort startfält, så även i år med 190-talet bilar till start hos Kullings MS från Herrljunga Folkets Park. De tävlande för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Vi...Publicerad: 2025-08-01 08:53:12
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Efter torsdagens korta inledning tar Secto Rally Finland full fart under fredagens morgon, sträckorna Laukaa, Saarikas, Myhinpää och Ruuhimäki körs under morgonen och förmiddagen innan ekipagen är tillbaka i Jyväskylä för service i 40 minuter.
Under eftermiddagen går man på en andra vända över st...Publicerad: 2025-08-01 05:56:18
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.
Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...Publicerad: 2025-07-31 21:25:04
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
|
| |
|
|
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » 190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor. » Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland. » Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|