|
 Nygren imponerade när VOC körde i Nora. PRESSRELEASE
Nora MK debuterade som arrangör i VOC Mekonomen Rallys nationella grusserier, Sommar- och Sverigeserien. Nora bjöd på 3,5 mil högklassigt rally på snabba vägar. Resultaten i förarklasserna var inte riktigt de vi har varit vana vid i år. Seger i högsta elitklassen togs hem av rutinerade Fredrik Menck som återkommit från några års rallydvala med besked. Största pokalen i Elit B lyftes av Mattias Andersson. I cupklassen och bland ungdomarna var det mesta dock som vanligt. Elias Lundberg och André Nygren tog var sin imponerande seger. André slog dessutom till med något så ovanligt som att totalsegra i Sverigeserien som C-förare. Imponerande!
Nora är definitivt allt annat än en nykomling på rallyscenen men det här var första gången de arrangerade en tävling för VOC Mekonomen Rallys serier. Rutinen sken igenom med en tävling som flöt bra och som bjöd på snabba vägar av högsta kvalitet.
- Nora MK har verkligen visat att de kan arrangera en tävling på den nivån våra cupdeltagare är vana vid. Idel positiva kommentarer från de tävlande, säger klassansvarig Roger Fransson.
Menck satte press i Elit A från start till mål.
Fredrik Menck har haft en paus från rallyåkandet sedan 2011 men på senare tid har suget blivit för stort. Med en införskaffad 240 satte han press på favoriten Tom Kristensson redan på dagens första specialsträcka. Inför sista sträckan skiljde det bara 1,4 sekunder till Toms fördel men Fredrik var den som drog det längre strået och kunde återigen känna på känslan att stå högst på pallen i en deltävling i SverigeSerien.
- Jag måste erkänna att jag är lite förvånad över det tempo tidigare mästare Fredrik satte upp efter så här lång bortavaro, trots att vi vet att han är mycket snabb och han kan självklart aldrig räknas bort. Tom Kristensson har ju varit minst sagt dominerande under säsongen och helt säkert känns inte en andraplats och fjärde tid totalt lika roligt för honom men det är absolut ingen anledning att stå annat än rak i ryggen inför. Dessutom tror jag vi kommer att få se en supertaggad Tom till finalen i Örebro, det blir en fantastisk finalkrydda.
Tredjeplatsen togs hem av Christer Westerdahl som hela dagen låg i en tuff fight med seniorkollegan Lars Ohlsson.
Mattias Andersson segrade i Elit B
I finaltävlingen 2014 stod Mattias Andersson högst upp på pallen och denna helg i Nora var det dags igen. Det var dock ingen självklarhet. Då Mattias och Kent-Ola Björklund hade kört de första två sträckorna skiljde det bara en sekund mellan dem, då till Kent-Olas fördel. Mattias satte dock ned foten rejält på tredje och sista sträckan och satte totalsnabbaste tid.
- Vi vet sedan tidigare att Mattias är snabb och trivs extra bra på snabba vägar. Nu är han på riktigt tillbaka med nybyggd bil efter kraschen i Osby i våras. Viktigt att notera är att Mattias också körde in på andra tid totalt i hela VOC Mekonomen Rally. Bara att lyfta på kepsen för den bedriften!
Även i denna klass pågick en tight fight mellan trean och fyran. Här var det Erik Stenberg som drog det längre strået framför Dan Rohdin.
En tyngre dag var det för årets klassdominant Frederik Eckhardt. En avåkning förstörde dagen. Inte blev det bättre av att den skedde mitt framför en samlad fanclub med flaggor, banderoller och allt. Men sett till tabellen så spelar det här lilla debaclet mindre roll. Frederik står ändå extremt stark inför finalen i Örebro senare i oktober.
Utklassning av André Nygren i Cup-klassen.
Var det jämt i toppen i Elit-klasserna så var det raka motsatsen i C-klassen. André Nygren stod tveklöst för helgens uppvisning då han passerade mållinjen som totalsnabbaste förare i hela den tuffa VOC Mekonomen Rallyklassen.
- Att totalvinna klassen som C-förare är alltid en fantastisk bedrift men att göra det i en så tuff serie som Sverigeserien är inget annat än en unik bedrift som vi sett hända väldigt sällan. Förra gången det skedde var så länge sedan som 2012, bakom ratten då satt en 18-årig Emil Bergkvist. Vad månde bli av denne värmländske jättebegåvning? Jag hoppas verkligen att André är ytterligare en talang vi kommer få se nå oanade höjder i den här sporten och VOC Mekonomen Rally har ju gång-på-gång visat sig vara en mycket bra språngbräda.
Bakom André körde Andreas Liljeberg in på en andraplats.
- Andreas har en fantastisk utveckling, och nu släppte det på riktigt. Med sin äldre 240 så bevisar han också att de bilar som är tillåtna att använda i VOC Mekonomen Rally är väldigt likvärdiga, det handlar bara om talang bakom ratten. Andreas skulle till exempel med sin tid varit fyra i Elit A. Och han är sjua totalt i hela den stenhårda VOC Mekonomen Rallyklassen. Fantastiskt!
- Sin vana trogen bjöd dock även C-förarna på strider åtskilda av tiondelar då Fredrik Hagelin knep tredjeplatsen med blott 0,9 sekunder före Daniel Torph.
- Cupklassen har verkligen färgats av strider på tiondelen den här säsongen, och så även Sverigeserietabellen. Inför finalen har vi sex förare som skiljs åt med bara sex poäng. Det kommer verkligen bli en fight in i det sista. Därtill kan vi konstatera att tempot är makalöst högt även i denna klass och jag tror vi kan tacka André Nygren för detta. Han har verkligen satt press på sina konkurrenter att vrida upp tempot. Skillnaderna mellan förarklasserna har i det närmaste har suddas ut i VOC.
Elias Lundberg stod pall för favorittrycket i juniorklassen.
Elias Lundberg tog sin sjätte seger i årets Sverigeserie efter en stabil körning från start till mål. Andraplatsen omhändertogs tryggt av Isac Nordström före trean Rasmus Holm.
- I ungdomsrallyklassen var det mesta som vanligt. Elias Lundberg som dominerat säsongen åkte hem segern. Isac Nordström jagade och gick till slut i mål 14 sekunder efter Elias. Trots dominans hela året så är ändå inte cuperna helt avgjorda, det sker inte förrän i Örebro, så tuff är juniorklassen även om det mesta förstås talar till Elias Lundbergs fördel.
Vi tackar Nora MK för en utmärkt tävling och hoppas på ett snart återseende. Det här var första gången ni körde serietävling i VOC Mekonomen Rally men för vår del så hoppas vi att det var långt ifrån den sista.
Nu laddar klassen upp för finalen i Örebro den 17/10. Då blir det hett på riktigt då segrar och pallplatser i 2015-års säsong ska få sin slutgiltiga fördelning.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2015-10-05 16:52
|
|
Kristian vann, 2wd seger totalt i Borås Bil Rallysprint.
Borås Bil Rallysprint med Toarps MK som arrangör, två sträckor i utkanten av Borås kördes dubbelt - rekognosering inför start då Svenska SprintRallyCupen körde deltävling. En solig och varm dag - årets första riktiga sommarrally - för de tävlande där dammet stundtals låg tjockt inne i skogen. Första...Publicerad: 2025-06-14 21:35
Sesks toppar Rally Poland - Reiersen femma - Calle dominerar Junior ERC.
Första dagen i Rally Poland avverkad, sju sträckor på närmare tio mil på snabba men krävande grusvägar, från de Svenska stenhårda grusvägarna till de betydligt sandigare i Polen för ERC-gänget.
Tuff start på morgonen.
Direkt ut på dagen sattes förarna på prov, Stephane Lefebvre, Jaroslaw ...Publicerad: 2025-06-14 20:41
Grahn körde hem Bresontrofén.
Förste klassvinnare in till målet efter de sju sträckorna i Almunge MK´s Bresontrofén var Oliver Fernros som toppade Ungdomsrally före Malte Wallén, lite för många minuter på ss6 kostade chansen att jaga vinnaren.
Segern totalt till Fredrik Grahn och Madelene Buskas Karlsson i Skoda Fabia R5 som ...Publicerad: 2025-06-14 19:58
Norske rallyjunioren på gång, presenterar långsiktig NM, ERC och WRC satsning.
Norske rallyjunioren Karl Peder Nordstrand fyller 18 i juli och är redan inne på sin fjärde rallysäsong, framgångarna har inte låtit vänta på sig. Första säsongerna tävlades det i Lettiska mästerskapet med Peugeot 208 R2 och Skoda Fabia i Prototyp, R5 och Rally2 skick.
Omstart på säsongen, kör...Publicerad: 2025-06-13 21:35
Sordo rattar Porsche 992 Rally GT i Belgiska Ypres Rally.
Hyundai Motorsport kontrakterade Dani Sordo ses tävla i Portugisiska mästerskapet i väntan på fler uppdrag i WRC serien, redan nu har flera av hans favorit i WRC-serien körts utan spanjoren på startlinjen.
I helgen körs femte deltävlingen i Portugal med Rali de Castelo Branco e Vila Velha de Roda...Publicerad: 2025-06-13 21:33
Bresontrofén, Borås Bil Rallysprint, Aurskog-Høland Rally och Rally Poland bland rallyn att följa.
Bresontrofén störst för helgen, uppländska Rasbo MK kör sju sträckor med tävlande för Upplands DM och VOC Sverigeserien för de 100-talet tävlande. Resultaten kommer gå live under dagen.
Närmare 90-talet bilar för Borås Bil Rallysprint där Toarps MK arrangerar, där handlar det om två sträckor som ...Publicerad: 2025-06-13 21:31
Svenskarna bra med i Junior ERC klassen på korta ss1 i Rally Poland.
Sträckan Mikolajki Arena på 2,5km avverkad underk vällen, snabbast totalt hemmahoppet Mikolaj Marczyk som hade 0,1 sekund till Andrea Mabellini och ännu en tiondel till Martins Sesks.
Svenskarna utanför topp 10.
Som 12:a genom sträckan, 2,4 sekunder från snabbaste ses Mille Johansson och ...Publicerad: 2025-06-13 21:11
Reiersen trea på kvalet inför Rally Poland, snart start på ss1.
Klockan 19 rullar Rally Poland igång, en första kort publiksträcka. Under dagen kördes först träning och efterföljande kval som sätter startlistan i Rally2 klassen, snabbast på båda var Martins Sesks som är tillbaka i Skoda Fabia RS Rally2 för ett inhopp vid sidan om sin WRC satsning med M-Sport.
...Publicerad: 2025-06-13 17:06
Årets SverigeSerie går vidare i Rasbo med Bresontrofén.
Dammet har knappt hunnit lägga sig efter premiären i Vara innan det är dags för årets SverigeSerie att styra kosan mot trakterna kring Uppsala, Rasbo säger adressen närmare bestämt och ärevördiga Bresontrofén är evenemanget. Allt är upplagt för en riktig härlig tävling.
Det var några år sedan Bre...Publicerad: 2025-06-13 05:47
Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
Historiska Sprint & Back Cupen går för Guttstasprinten hos Kolsva MS på söndagen, en sträcka på 1,95km körs två gånger ute vid Norsabanan. Intresse växte till sig och slutligen 25 åkare i listan.
Endast tio ekipage för den historiska klassen med Håkan Huggare, Jörgen Jansson, Göte Nygren och Karl...Publicerad: 2025-06-13 05:36
|
|
Tidigare nyheter:
Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
Följ Mille och Isak på eftermiddagens kval inför Rally Poland, Resultat & WebTV.
Stort intresse för Skilling 500.
Fullsatt sprinttävling hos Toarps MK, Borås Bil Rallysprint.
Nio sträckor på 11 mil i höstens South Swedish Rally från Olofström.
Följ fredagens shakedown inför ERC Rally Poland.
Ekrundan, en av årets billigaste rallytävlingar?
100-talet åkare till Upplands DM och VOC i Bresontrofén.
Back SM kör vidare, två deltävlingar på Kåtmyrabanan med 38 rallyekipage.
21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland.
Tidaholms 100-års sprint i augusti med totalt fyra sträckor!
Mille redo för tufft grusäventyr i Rally Poland, tredje EM-starten i huvudklassen väntar.
Norska Aurskog-Høland Rally till helgen, flera Svenskar till start.
18 mil special i USA, Svensk bil i helgens Southern Ohio Forest Rally.
Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint.
ERC-helg med Rally Poland - upplägg, startfält och länkar för rallyt.
Kända namn i Ypres Rally - Paddon, Latvala, Loix & Verstappen.
Anmälan stängd - fullt startfält till Borås Bil Rallysprint.
TV-tablå för helgens Rally Poland, sju bilar med Svenskt intresse.
Anmälan stängde på 69 ekipage för SM Veckan, vassa namn i listan.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna. » Ogier och Solberg snabbast på Sardinien. » Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2. » 21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland. » Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint. » Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare. » 300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|