|
 Ny VM-utmaning väntar Pontus Tidemand på Korsika. PRESSRELEASE
I helgen gör Pontus Tidemand sin fjärde VM-start för SKODA Motorsport när Tour de Corse är tillbaka i världsmästerskapet i rally. I sina tidigare tre deltävlingar har han kört till sig pallplatser och som nybliven mästare i Asia-Pacific Rally Championship känner han sig både stärkt och sugen på en helt ny utmaning.
Uthållighet är ett av nyckelorden när Tour de Corse-Rallye de France gör comeback i VM-cirkusen. Tävlingen avviker från dagens typiska WRC-format med sina nio sträckor, vilket är snudd på hälften av antalet sträckor som ett VM-rally vanligtvis innehåller. Men distansen är för den sakens skull inte mindre - helgen på Korsika kommer att testa uthålligheten på såväl de tävlande som på bilarna när de tar sig an de krävande sträckorna som är så långa att de naggar på FIA:s bestämmelser för tillåten sträcklängd.
Tour de Corse var en del av Rally-VM från 1973 till 2008 och blev känt under namnet "De 10 000 svängarnas rally" just tack vare de karaktäristiskt kurviga vägarna på ön. De slingrar sig genom bergsområden och är inte bara kurviga, utan också så smala att misstag kan straffa sig snabbt, och de kantas ofta av en bergvägg på ena sidan och en sluttning rätt ner i havet på den andra sidan. Asfalten är dessutom skrovlig och sliter snabbt på däcken, vilket inte bara gör körningen till en större utmaning utan även gör att den taktiska aspekten spelar in.
Precis som många andra förare i startfältet gör Pontus sin första tävling på Korsika och även om han genom Asia-Pacific Rally Championship har blivit van att tackla nya event, är han beredd på att han och kartläsaren Emil Axelsson har en tuff uppgift framför sig.
- Det här blir en annorlunda men spännande tävling, säger Pontus. Väldigt långa sträckor på den här typen av vägar med helt nya noter kräver mycket, speciellt med tanke på att det här är min första tävling på asfalt i år. Men vi har haft möjligheten att testa ordentligt inför helgen och vår Fabia R5 blir bara bättre och bättre och det ger en riktigt positiv känsla. Vi siktar på pallen och är inställda på att göra Tour de Corse så bra vi bara kan, få med oss betydande erfarenhet och se till att komma i mål. Det är viktigt nu mot slutet av säsongen när alla vill knyta ihop säcken så bra de kan och taggar till lite extra.
De nio specialsträckorna uppmäter sammanlagt 332.57 km och är uppdelade på tre sträckor per dag med start på fredag morgon. De långa distanserna tar ekipagen till Korsikas alla fyra hörn med nattuppehåll i olika städer så gott som varje kväll. Serviceplatsen finns i staden Corte mitt på ön, medan Ajaccio på västkusten står värd för både torsdagens startceremoni och söndagens målgång.
Pontus ligger på sjätte plats totalt i WRC 2-kategorin, det trots att han bara deltagit i utvalda tävlingar under året, och är i nuläget endast 11 poäng från medaljplats. Men konkurrensen i klassen är kanske hårdare än någonsin i år och motståndarna är många. Hittills är 16 bilar anmälda till WRC 2 på Korsika, och SKODA- och EVEN Managementkollegan Esapekka Lappi förväntas bli en av de tuffaste konkurrenterna även den här gången.
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Från Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.
Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...Publicerad: 2026-04-20 13:02:57
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.
Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...Publicerad: 2026-04-20 11:10:43
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
Den 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...Publicerad: 2026-04-20 09:02:29
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.
Ra...Publicerad: 2026-04-20 05:54:39
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten. Bilmånsson Rallysprint med ett varvlopp om 6,5km och en sträcka på 4km, 57 åkare till start varav tio försvann under dagen. Stefan Kristensson i Ford Fiesta inledde snabbast, på ss2 tog Victor Hansen sträcksegern, gick till ledning och utökade med resterande sträcksegrar. Totalt vann Victor 19,8 sek...Publicerad: 2026-04-19 20:00:11
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Dubbelt Spanskt när Rally Sierra Morena tar avslut, årets ERC-premiär. Jose Antonio Suarez tog täten redan på ss2 och har sedan haft ledning och kontrollerat fältet. Suarez i Skoda Fabia RS Rally2 hade slutligen 20,1 sekund till Ivan Ares i Toyota. Trea på pallen finske Teemu Suninen som med Skoda g...Publicerad: 2026-04-19 18:42:00
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
70 bilar rullade in på Prästnibbla gård under söndagens morgon för att åka Värmdö BK´s 2,8km sträcka tre gånger i Prästnibblesprinten.
Tobias Johansson öppnade bäst i Mitsubishi Mirage på första varvet, till det andra tog Kenny Stavbom upp kampen och vann, lika så tredje och sista åket. Totalt to...Publicerad: 2026-04-19 17:14:26
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly. När Autoexperten tog över rollen som huvudpartner både för såväl klassen VOC som för klassens SverigeSerie så var det glada besked inte bara för oss VOC-åkare utan för alla standardrallybils åkare i vårt avlånga land. Detta eftersom att vi som bekant från och med i år öppnar SverigeSerien även för G...Publicerad: 2026-04-19 13:51:31
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Team Skogsåkarnas tävling RC Maskinrallyt körs på två olika specialsträckor med väldigt fin karaktär. Start- o serviceplats är vid Norrvalla IP, Lommaryd där det finns servering och försäljning av Program med karta. RC Maskinrallyt är årets första tävling i E-Cupen. Ett fint prisbord väntar på de tä...Publicerad: 2026-04-19 11:15:40
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Tre sträckor dubbelt när tyska ADAC Roland-Rallye Nordhausen kördes under lördagen, ut på första varvet vann Dark Liebehenschel två sträckor och Herbert Lösch en sträcka.
I halvtid ledde Liebehenschel 5,9 sekunder före Lösch, som trea Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier med 12,2 sekunder up...Publicerad: 2026-04-19 09:06:26
|
|
Tidigare nyheter:
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
Andervang i helgens tyska ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Träningstider och WebTV live från kvalet inför ERC Rally Sierra Morena.
60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför ERC Rally Sierra Morena.
Mega Rally Cup dubblerar - körs samma serie virtuellt.
Fullt startfält för lördagens Trystorpssprint hos SMK Örebro.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC. » Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC. » Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a. » Fyra sträckor till mål i WRC Croatia Rally - Solberg jagar bonuspoäng - Calle siktar på Junior WRC pall.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|