NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Internationell guldkant på SM när det gästar det 40:e South Swedish Rally.
PRESSRELEASE

Drygt två månader efter den rafflande avslutningen på Östersund Winter Rally, är det dags för gruspremiär i årets Rally-SM i Karlskrona genom South Swedish Rally's återkomst i SM-kalendern. Och bättre comeback kunde tävlingen knappast ha bett om när två av landets hetaste internationella rallyjuniorer, Fredrik Åhlin och Emil Bergkvist, dyker upp i startlistan ihop med Mitsubishis spännande R5-projekt.

Fredrik Åhlin är en av alla duktiga svenska rallyjuniorer som tagit klivet ut i världen och VM i rally och till South Swedish Rally kommer den värmländske talangen till start i en Ford Fiesta R5 ihop med sitt team Leo Vegas World Rally Team. Fredrik som i år kombinerar tävlande i VM med inhopp i både det svenska och norska mästerskapet kommer till Karlskrona med en solklar målsättning, att vinna.
- Målsättningen är den samma som för hela året, och det är att samla värdefulla kilometer i bilen inför nästa års satsning på en full WRC 2 säsong. Men självklart åker vi dit för att försöka vinna, sen är det alltid svårt och säga hur det kommer att gå, mycket kan hända på skogen, säger Fredrik Åhlin.

Fredrik Åhlin, som tävlar i klassen Trimmat 4WD, utmanas främst av den regerande svenska mästaren Jerker Axelsson, men även den niofaldiga South Swedish Rally vinnaren Mats Jonsson.
- Jerker Axelsson är den som jag ser som absolut största konkurrent, säger Fredrik inför tävlingen.

I samma klass gör även Mitsubishi SM-premiär med sin nybyggda Mirage R5, en värstingbil på högsta internationella nivå. En premiär som följs med stort intresse världen över. Bilen som utvecklats av svenska Mpart med Tomas Weng i spetsen har under vintern och våren genomgått ett intensivt testprogram och kommer nu äntligen till start i Rally-SM med två stycken bilar som körs av de flerfaldiga svenska mästarna Patrik Johansson och Martin Berglund.
- Tomas Weng och Mpart har tillsammans med Öhlins gjort ett fantastiskt arbete med bilen, det känns som det här kan bli hur bra som helst. Det är en pojkdröm som går i uppfyllelse att få köra en sådan här bil i SM-sammanhang. Vi kommer väl troligen ha en del ögon på oss inte bara inom landets gränser. Målsättningen är att vara med och slåss i toppen även i den här klassen, något annat alternativ finns inte, säger Martin Berglund

Emil Bergkvist, fabriksförare för Opel Motorsport och ledare av Junior-EM i rally, ansluter sig ihop med Fredrik Åhlin till skaran av internationella rallystjärnor som vänder hem för South Swedish Rally. Emil och co-drivern Joakim Sjöberg, som i vintras blev svenska mästare i rallysprint, kommer till Karlskrona med Opels senaste rallyprojekt, en Opel Adam R2, som de ställer upp med i den otrimmade JSM-klassen. En klass som under vintern dominerats av Jacob Jansson, som är en av alla som hoppas på att ge Emil en fight om segern i Karlskrona. Ställer upp i klassen gör även Mattias Adielsson, som tillsammans med Emil utgör de två svenska ekipage som tävlar i Junior-EM 2015.

Till Karlskrona kommer Pelle Wilén till start i den trimmade Junior-SM klassen med stort självförtroende efter två raka pallplatser i de inledande SM-tävlingarna, han utmanas kanske främst av Daniel Röjsel. Oturen som förföljt Victor Henriksson, förra årets gigant i Trimmat 2WD, fortsätter. Victor som vann klassen i Östersund, men tvingades bryta på transporten efter sista sträckan med motorproblem kommer inte till start i Karlskrona. Detta öppnar upp kampen om segern i klassen, och Tobias Söderqvist som vunnit de två inledande tävlingarna jagas av bland andra Leif Petersson, Johan Carlsson och Kristian Johansson.

I Otrimmat 4WD fortsätter den stenhårda fighten mellan de båda Mitsubishiförarna Nicklas Hägg och Magnus Henriksson. Magnus blev slagen med 0,2 sekunder senast i Östersund siktar på revansch i South Swedish Rally. Och i den andra otrimmade klassen, Otrimmat 2WD, satsar Mattias Ledin på att ta sin tredje raka seger.
South Swedish Rally 2015 har Karlskrona som huvudort och avgörs över två dagar med start på fredag den 14 maj.


» Pressrelease från Svensk Bilsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2015-05-12 16:55






Fourmaux kör Portugisiska Rali Terras d´Aboboreira som WRC träning.
© Hyundai Motorsport.Den 2-3:e maj körs tredje deltävlingen i Portugisiska mästerskapet, dit skickar Hyundai Motorsport Adrien Fourmaux så han får känna på de Portugisiska grusvägarna inför kommande WRC-deltävling.

Rali Terras d´Aboboreira är rallyt som får besök av Forumaux i en Hyundai i20 N Rally1. Tio specialsträ...

Publicerad: 2025-04-17 08:36


Tom Kristensson kör Skoda i Australiska Mästerskapet.
© emotorsport.seSMK Hörbys Tom Kristensson med co-driver Andreas Johansson från Åsele MS kommer i slutet av maj att åka till Australien för att köra andra deltävlingen i Australienska Mästerskapet

Tävlingen är Forest Rally, och har sitt centrum i staden Nannup i Western Australia, ca 25 mil söder om Perth i sydv...

Publicerad: 2025-04-16 21:25


Fredagsrally med 50-talet åkare i Karlskronapokalen.
© emotorsport.seKarlskronapokalen hos Karlskrona AK inleder Svenska SprintRallyCupen, under långfredagen väntar en sträcka som körs tre gånger och ger 19,2km.

53 anmälda ses i listan över de fem klasserna, fem bilar till 4wd där Filip Karlström, Tobias Pettersson, Håkan Rönnebring, Heidi Ryrlén och Oscar Hedberg...

Publicerad: 2025-04-16 21:13


Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
© Red Bull Content Pool.Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.

Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...

Publicerad: 2025-04-15 22:34


Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
© emotorsport.seNärmare 30 tävlingar finns i vår databas med inbjudningar och anmälan öppen, lägg där till några av de närmast som redan hunnit stänga anmälan men har efteranmälan öppen.

Bland tävlingarna som är populärast ses Midnattssolsrallyt som fyllde fältet på något dygn, totalt 120 platser för Historic oc...

Publicerad: 2025-04-15 22:19


Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
© emotorsport.se"Äntligen får vi tillgång till en av Sveriges häftigaste rallyvägar."

Omdömet kommer från Tore Bigsten, banchef i Götene Motorklubbs Götenerundan 10 maj. Tore gläds åt att klubben åter kan använda en uppskattad sträcka.

"Efter minst 15 års uppehåll får vi nu fått tillgång till en str...

Publicerad: 2025-04-15 22:17


Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
© emotorsport.seVolvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.

Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...

Publicerad: 2025-04-14 22:13


Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
© Subaru Motorsports USA.I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.

M...

Publicerad: 2025-04-14 21:31


Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
© Rally SMDen 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.

Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...

Publicerad: 2025-04-13 22:31


Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv.
Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.

Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.

Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...

Publicerad: 2025-04-13 21:50


Tidigare nyheter:
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
Foto från Silverspecialen.
Andervang körde hem segern i dammigt ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Jakobsson snabbast totalt i Aprilsprinten, C-förare Rosenqvist snabbast med 2wd.
Hallberg leder Rally4 klassen i Italienska Rally Regione Piemonte.
Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
Axelsson klart snabbast i Bilsport Rally Cup premiären, Rally Anderslöv.
Bäcklund körde hem Hedeängsprinten.
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
Långt över max för Eskilstuna MKs Aprilsprint.
20-talet till Gotländska premiären, Hejdesprinten.
SM-tester i Älmhults Silverspecial, 70-talet ekipage till start.
Lettland jagar ERC och WRC tävlingar under tre år.
Tom Kristensson kör VW Polo för GK Door Team Sweden i Silverratten.
SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» 150 anmälda till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten på åtta timmar!
» ”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
» SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.
» Två dygn, 224 bilar anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten.
» Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
» Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
» Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.