____ WWW.MOTORSPORTSALONGEN.SE ____

   
   

   
   

   
   

   
   

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Nu startar VOC sommarsäsong i Osby.
PRESSRELEASE

VOC Mekonomen Rally drar igång sommarsäsongen med flaggan i topp. Hela 81 bilar till start i nya Rally över Gränsen, ett sammarrangemang mellan forna Rally Kong Kristian och Rally Silverratten, två jättefina rallyn sammanslagna till ett. Deltävling i såväl VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie, som SommarSerie och även ingående i Nordic West Euro Cup. Det kan inte bli annat än absolut toppklass! Knappa 7 mil fantastisk rallyväg signerat Blekinge och Småland väntar det stora startfältet. Som vanligt kommer det att bli hårda fajter och underhållande rallyåka i alla VOC Mekonomen Rallys förarklasser.

Rally över Gränsen med huvudort Osby inleder sommarsäsongen 2015 i VOC Mekonomen Rally, och det är en värdig inledning.

Det nyskapade Rally Över Gränsen kan inte bli annat än en succé, förutspår klassansvarig Roger Fransson.

VOC Mekonomen Rally hanterar rallyt lite speciellt i sina serier. Hela rallyt, för och eftermiddag är en deltävling i SverigeSerien och Nordic West Euro Cup. Medan tävlingen delas på två i SommarSerien, där alltså förmiddagen, tre sträckor fram till serviceuppehåll är en deltävling, och eftermiddagens fyra sträckor efter service är en annan.

Vinner Tom Kristensson högsta Elitklassen?

VOC Mekonomen Rally Elit A är alltid tufft. En hel rad mycket kompetenta rallyförare som alla vill kliva överst på prispallen, unga jättetalanger till rutinerade rallyrävar i en härligt utvecklande mix.

I årets sommarpremiär tror jag det blir en ung jättetalang som kliver överst. Tom Kristensson lär bli omutlig på vägar som mer eller mindre är hemma för Tom, och där han dessutom radat upp segrar de senaste åren. Ska jag utse någon huvudkonkurrent så tror jag det blir Kim Nilsson även om han går ut betydligt lägre seedad eftersom att han inte kört årets tidigare deltävlingar i SverigeSerien.

Extremt ovisst i Elit B den här säsongen

I år är VOC Mekonomen Rallys lägre elitklass mer oviss och svårtippad än någonsin. Det är en hel rad förare som har kraft att knipa segern.

Att tippa Elit B är nästan en omöjlighet. Men jag tror ändå att det blir någon av Frederick Eckhardt, Fredrik Jonasson eller Patrik Westerberg som tar hem segern. Men det kan lika gärna bli någon av de tävlande från landets sydliga regioner, dessa har så här tidigt på säsongen fördelen att redan ha hunnit köra några tävlingar på grus. Eller varför inte snabbe Per Allo som har haft en hel del otur under vintersäsongen, någon gång vänder det för gode Per.

Mycket intressanta starter i Cupklassen?

Cupklassen i VOC Mekonomen Rally bevisar sig år efter år som svenskt rallys riktiga drivhus. Här startar i stort sett alla jättetalanger i rallysporten sin resa. För några år sedan var det Pontus Tideman, så sent som 2014 Emil Bergkvist, båda idag något så unikt som svenskar med välförtjänta fabrikskontrakt.

Under vintersäsongen slog André Nygren ner som en bomb. Kom från ingenstans och dominerade. Det ska bli väldigt spännande att se vad André presterar på grus och jättesvängiga vägar i landets sydliga regioner. Per Ström är alltid ett mycket intressant namn. En lågmäld kille som kör rallybil som om det vore den naturligaste saken i världen. Att Andreas Liljeberg är riktigt snabb på grus visade han redan i fjol då han vann finaltävlingen. Vad kan han göra? Blir också spännande att följa Mattias Jacobsson som vann juniorklassen i fjol i stor stil och med det blev uttagen i ett av klassens utvecklingsprojekt nu med stöd av Jonas Banck på JB Engine och Knutte Edenholm på Knuttes Motorsport. I Osby gör Mattias efterlängtad comeback efter skada och med det seriepremiär för honom i Cupklassen. Vad kan han göra? Och vad ska södras åkare ställa till med, Jimmy Möllerström till exempel, hur långt kan han gå?

Elias Lundberg är grundtipset i juniorklassen?

Fantastiska juniorer det också det något som betecknar VOC Mekonomen Rally sedan lång tid tillbaka. I vanlig ordning kommer vi redan nu se några av svenskt rallys framtida toppnamn bland våra ungdomar.

Andraårsjunioren Elias Lundberg visade klass redan som förstaårsjunior i fjol och hann redan då med sin första seger i en riksserietävling. Imponerande! Och med det blev han föremål för klassens juniorsatsning där vi kopplar samman unga juniorer med en rutinerad mentor, i Elias fall Per Allo. Elias har också dominerat vintersäsongen i juniorklassen och får därför bära favoritskapet. Men, han är hela tiden utmanad av Rasmus Holm som också hunnit inkassera en vinterseger och av Isac Nordström som jagar. Och vad ska Andreas Elfver och Oscar Ljung hitta på? Blir jättespännande att följa de här unga talangernas kamp.

Välkomna till en härlig säsongsöppning. Och välkomna till ett riktigt fint rally. På lördag klockan 10.00 startar evenemanget.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Fyra tävlingshelger i Back SM 2026.
© emotorsport.seKalendern för 2026 års Back SM är presenterad, det blir fyra tävlingshelger där det går två race per helg hos varje arrangör. Premiär blir det i Himlabacken hos Borås MK den 9-10:e maj. Sedan styr man norrut för tävlande hos Lima MS redan den 23-24:e maj.

Den 8-9:e augusti drar man till Bydalen f...

Publicerad: 2025-10-23 19:43:39


Andervang kör helgens Holländska final, Rocar-Tech Twente Rally.
© Privat.Inför helgen drar Stig Andervang till Holländska Rocar-Tech Twente Rally där Sven Hakkesteeg är tillbaka i högerstolen på Hyundai i20 N Rally2. Ett 80-tal bilar totalt i rallyt som avgörs Holländska Mästerskapet med 13,4 mil special på asfalt.

Rallyt startar lördag eftermiddag då tre sträckor kör...

Publicerad: 2025-10-23 11:14:30


Hälsingeserien avslutar med Kåtmyraslaget.
© emotorsport.seHälsingeserien tar målgång med Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS, det är tävling på banan med tre varv per om gång och två tävlingsåk.

Totalt 40 åkare stannade listan på när anmälan stängde, då med 35 bilar för rallyklasserna. Ut för 4wd går Jan Wikström i Ford Fiesta R5 medans Tony Persson och Måns ...

Publicerad: 2025-10-23 09:01:10


Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
© Jaanus Ree / Red Bull Content PoolM-Sport Ford WRT har redan sagt att de bevakar en rad rallytalanger för sin satsning i WRC-serien 2026 - dagens förare med Gregoire Munster och Josh McErlean kan komma att ändras.

En av förarna som redan gjort sex starter i år och gör sig nu redo för en sjunde är Martins Sesks, Lettländaren får c...

Publicerad: 2025-10-23 05:57:06


Missa inte anmälan till Svenska RallyCupens prisutdelning & fest.
© emotorsport.seSvenska RallyCupens kalender för 2026 är på gång samtidigt som det är dags att hylla årets pristagare efter sina prestationer i Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta.

Den 8:e november är det dags att inta Katrineholm där prisutdelning äger rum ihop med...

Publicerad: 2025-10-22 18:31:41


Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.
© Opel Motorsport.Calle Carlberg bjöd in att köra nya Opel Mokka GSE som föråkare till ADAC Opel e-Rally Cup´s final i samband med Central European Rally. Svensken med bred erfarenhet av dagens Opel Corsa-e fick nu chansen att vara med och utveckla den kommande cupbilen som ska forma nästa generation rallyjuniorer.
...

Publicerad: 2025-10-22 08:55:19


Svenska Sprintserien redo med sex tävlingshelger 2026.
© emotorsport.seSvenska Sprintserien körs på banor med rally och rallycrossbilar, serien släppte i släppte i helgen kalendern för 2026 års serie. Det blir som tidigare sex tävlingshelger med en deltävling per dag - totalt 12 deltävlingar.

Konceptet med tre åk på tid, först ett träningsåk följt av två i tävling...

Publicerad: 2025-10-22 05:53:33


Söndag full av rallykurser hos Fagersta MK.
© emotorsport.seFagersta MK bjuder in till en dag full av kurser i slutet av november, söndagen den 30:e är det dags att riva av kurser för Förar & Kartläsarutbildning men där arrangeras också kurs för co-driver/notutbildning och så även en L-ABC utbildning.

Allt under en och samma dag med basen i Fagersta MK:s...

Publicerad: 2025-10-21 16:59:26


Dags att nominera till Kickens Minnesfond, vem tycker du ska få stipendier för 2025?
© Gotlands MF BK.Christoffer ”Kicken” Jacobssons Minnesfond - "Årets eldsjäl inom svensk rallysport".

För att hedra minnet av en passionerad och talangfull förare, eldsjäl och förebild för rallysporten i hela Sverige har Gotlands MF BK beslutat att instifta en minnesfond. Minnesfonden delar årligen ut två stipend...

Publicerad: 2025-10-21 13:50:55


Junior WRC summering, Milles väg till guldet.
© Junior WRC / M-Sport.I söndagens avslutade Mille Johansson och Johan Grönvall en fantastisk och svängig första Junior WRC säsong, hög press på Juniorerna hela säsongen och framför allt för varje sträcka på de lerhala sträckorna i Tyskland, Tjeckien och Österrike. Men hur har då säsongen gått?

Snövallsvisit men mäk...

Publicerad: 2025-10-21 11:01:17


Tidigare nyheter:
Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.
Svenska Sprintserien redo med sex tävlingshelger 2026.
Söndag full av rallykurser hos Fagersta MK.
Dags att nominera till Kickens Minnesfond, vem tycker du ska få stipendier för 2025?
Junior WRC summering, Milles väg till guldet.
Heindrichs vann händelserik ADAC Opel e-Rally Cup avslutning - brorsans WRC-krasch del i segern.
Lancia bekräftar, Ypsilon Rally2 HF Integrale i WRC2 redan 2026.
WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
Oliver Solberg bäst på asfalt, också.
243 ekipage i listan när anmälan för Novemberskölden stängde.
Mille Johansson och Johan Grönvall Juniorvärldsmästare i rally - avgjorde med 1,6 sekund.
Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.
Rovanperäs seger säkrar Toyotas VM titel - Solberg vann Rally2.
Latvala tog året fjärde seger i historiska EM-serien.
Stopp för Neuville - tre sträckor kvar för Central European Rally.
Fyra sträckor kvar i Central European Rally, följ spännande söndag.
Just nu guldläge för Gill i Junior WRC - bronsplats för Mille.
Rovanperä och Solberg VM ledare i Central European Rally - Mille trea i JWRC.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» TV-tablå inför helgens Central European Rally.
» Rovanperä förbi när Ogier träffade träd - Solberg i topp - tufft för Mille.
» Neuville snabbast på shakedown - Solberg och Johansson igenom.
» Ogier i topp - Solberg leder och Mille tvåa i Junior WRC under Central European Rally.
» Mer erfarenhet på asfalt för världsmästare Solberg.
» Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
» Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.