|
 Kristoffersson imponerade i rallydebut. PRESSRELEASE
Johan Kristoffersson från Arvika har siktet högt ställt i Rallycross VM 2015. Den tidigare STCC mästaren inledde 2014 tillsammans med Volkswagen en målmedveten satsning på Rallycross och har där redan gjort fina resultat. Efter att ha tävlat på asfalt och grus, med såväl två som fyrhjulsdrivna bilar så fattas ändå erfarenhet i en bilsportdisciplin. Fram tills i lördags hade Johan nämligen aldrig kört Rally.
Som ett led i förberedelserna inför Rallycrossäsongen har Johan letat möjligheter till mera körträning. Rally som erbjuder många kilometers körning är en perfekt träning och tack vare Norska talangfabriken Even Management fick Johan chansen att under helgen göra Rallydebut i Norska Numedalsrallyt.
En intensiv vecka av förberedelser ligger bakom helgens framgångar. Det var många nya inslag att lära sig för Kristoffersson som tidigare varken tävlat på snö eller kört med kartläsare och noter.
Tillsammans med rutinerade kartläsaren Patrik Barth har Johan genomgått en intensivutbildning i att köra efter noter. Tillsammans har de båda Värmlänningarna kört standardbil efter noter, de har tittat på Rallyfilm och avslutade förberedelserna med en testdag i den Skoda S2000 som Even Management-teamet ställde till förfogande.
Överraskade med en 5:e plats totalt
Planen var att gå ut försiktigt i Rallyt och lära känna bilen för att successivt öka farten under dagen.
Kristoffersson/Barth inledde med en 14:e plats totalt på första sträckan och följde upp med 10:e tid på SS2. Efter det första serviceuppehållet ökade duon takten betydligt och krigade med de Norska toppförarna genom placeringarna 6:a, 5:a, 7:a och 7:a, trots ett par omkörningar på de kommande supersnabba sträckorna. Med två sträckor kvar började Värmlänningarna bli varma i kläderna och det var nog många etablerade förare som höjde lite på ögonbrynen när de såg Rallydebutantens fart på SS7 och SS8.
På den korta men supersnabba SS7 slutade Johan 4:a totalt och avslutade på Rallyts mytomspunnas långsträcka Smådöl med ännu en fin 4:e plats.
- "Det har varit fantastiskt kul att få köra Rally, jag vill verkligen tacka professionella Even Managements hela stab som gett mig chansen till en riktigt bra körträning. Jag har under veckan haft superduktige kartläsaren Patrik Barth till min hjälp, han har verklig fått bekänna färg genom långa dagar. Vi körde Rallyt med målsättningen att få så mycket körträning som möjligt, men att inte ta några onödiga risker. Vi har kört mitt på vägen och faktiskt inte haft en enda incident under det 10,5 mil långa Rallyt, berättar en nöjd med sliten Kristoffersson. Resultatmässigt gick det riktigt bra och på de sista 2 sträckorna var vi bara 0,9 sekunder per km efter Eyvind Brynildsen i en Fiesta RRC. Brynildsen slutade 2:a i klassen i Rally Sweden senast så det är en riktigt bra värdemätare", avslutar en nöjd Johan Kristoffersson.
Resultat Numedalsrallyt, deltävling 3 i Norska mästerskapet
1.Eyvind Brynildsen, Ford fiesta RRC
2.Trond Lyseng, Ford Focus WRC
3.Frank Tore Larsen, Ford Fiesta R5
4.Anders Gröndal, Subaru Impreza STI
5.Johan Kristoffersson, Skoda S2000
» Pressrelease från Kristoffersson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 09:28:02
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland. » Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|