|
 Lahti omutlig när VinterSeriens körde final i Vännäs. PRESSRELEASE
Thomas Lahti var bestämd, i VOC Mekonomen Rallys vinterserie skulle han och ingen annan vinna högsta elitklassen. Efter en imponerande körning i finaltävlingen var det heller inget snack. Lika bestämd var unga jättetalangen Fredrik Jonasson i Elit B. Och i Cupklassen fick vi se ett genombrott av ännu yngre Simon Olsson. Ytterligare två förare med mycket ljus framtid som, precis som de flesta andra sentida svenska rallystjärnorna, väljer att kickstarta sina karriärer i VOC Mekonomen Rally.
Klassiska Vännäs Plåt rallyt var finalarenan för VinterSerien i VOC Mekonomen Rally. Ett rally med anor mycket långt tillbaka och ett arrangemang som Vännäs Plåt stött och gjort möjligt i hela 35 år – respekt! Här kan vi prata om långa relationer.
Årets upplaga bjöd på vägar i absolut toppklass, hela rallyt ett kanonarbete av Vännäs MK med tävlingsledare Leif Sjöström i spetsen (självklart med eget förflutet i VOC) och en i sammanhanget mycket liten men effektiv och hårt arbetande skara bakom honom.
Lahti vann och säkrade totalsegern i Elit A
Den förannonserade fajten mellan Tom Kristensson/Timmy Berntsson och Thomas Lahti/Tomas Wikström kom av sig. Återigen ställd inför ett för honom nytt underlag brast rutinen för unge Kristensson som till slut körde in på en blygsam sjätteplats i klassen.
Vinter, snö och is, är inte bara ett underlag utan en massa olika och man måste läsa vägen hela tiden. Det finns inga genvägar till att lära sig detta utan det är bara att samla rutin. Nästa gång Tom ställs inför det här underlaget så blir han livsfarlig, så lättlärd är bara en riktig talang förklarar klassansvarig Roger Fransson.
Nu stod istället den riktiga fajten för dagen mellan Lahti/Wikström och hemmaföraren superrutinerade Nils Östgård med CoDriver Fredrik Andrén.
Några av er kanske inte känner igen namnet Nils Östgård men om jag berättar att han till dess han gifte sig för ett par år sedan bar det stolta efternamnet Fransson så trillar säkert poletten ner, svensk mästare i tvåhjulsdrivna GrN så sent som 2010 och med en minst sagt diger meritlista i VOC. Och CoDriver Andrén är förstås ingen annan än VOC Mekonomen Rally-organisationens egna klippa, grundbult och klassansvarigs högra hand.
Bakom dessa två ekipage utmanade också Lahtis teamkompisar Lars Johansson/Mattias Smedberg stenhårt, men den här dagen var det helt enkelt inget att göra åt en mycket bestämd Thomas Lahti. Bara att lyfta på hatten och gratulera till såväl finalsegern som seger i VinterSerien Elit A.
Totalt i tabellen Lahti, före Kristensson med Erik Karlström på tredje plats.
Norrbotten före Skåne med Småland på tredje plats, det säger en hel del om bredden och den faktiska rikstäckningen på såväl den fantastiska VOC Mekonomen Rally-klassen som på klassens i sanning nationella serier.
Jonasson tog stabil seger både i final och totalt i Elit B
I den lägre elitklassen så blev Fredrik Jonasson och CoDriver Jimmy Nesterud stenhårt utmanade av Patrik Westerberg/Ida Bood. På dagens femte sträcka tog dock striden slut, Patrik gled ut i en tvär högerkurva, satt fast i mer än åtta minuter, och dagen var förstörd för Patrik.
Patrik och Ida var tvungna att vinna finalen för att ha en chans att utmana Fredrik och Jimmy som i alla händelser satt i guldsits och bara behövde komma fyra för att definitivt säkra segern. Nåja, bara och bara! Och Westerberg tog i ordentligt, ledde totalt fram till sin avåkning, men behöver ändå inte gräma sig alltför mycket. Jonasson åkte nämligen klokt och stabilt och hade i alla händelser säkrat segern. Med Westerberg borta så kunde han också avsluta i stor stil och vinna finaltävlingen framför hemmaåkarna Daniel Jonsson/Mats Jonsson och med Erik Wiklund/Tommy Berggren på tredje plats.
Totalt i Elit B så vinner Fredrik Jonasson före Patrik Westerberg och, hör och häpna, med klassansvariga Roger Fransson/Charlott Holmqvist på tredje plats.
Kan heller inte låta bli att konstatera att klassansvariga avslutade säsongen med stil och var faktiskt snabbast av alla oavsett förarklass på finaltävlingens sista sträcka, lite sent att vakna till liv kan man tycka.
Simon Olsson ett nytt genombrott i Cupklassen
Det är nära mellan stjärnfödslar i VOC Mekonomen Rally.
I stort sett varje tävling den senaste tiden har vi sett nya stjärnämnen födas, det är superhäftigt. I Vännäs var det hemmasonen Simon Olsson som visade klass och gav en försmak av vad som komma skall. Simon kompetent vägledd av Lars Fahlesson dominerade och åkte på topp tider totalt. Hemmavägar säger någon, men det håller inte som förklaring! Unge Simon har knappt hunnit tävla på dessa vägar. Förklaringen är istället ren och skär talang och en extremt brant utvecklingskurva. Jag vet att Simon och temat kring honom kämpar att få ihop budget för att kunna köra SverigeSeriens sommartävlingar, hoppas verkligen att de får ihop det, det är Simon verkligen värd.
Per Ström med CoDriver Kim Mastad utmanade.
Att Per är väldigt snabb vet vi sedan tidigare. Men den här dagen rådde han inte på Simon. När sedan växellådan rasade för Per på dagens nästa sista sträcka så var han definitivt ute ur bilden, med redan innan detta så ledde Simon med dryga 20 sekunder. Synd att de inte fick tävla ända in över mållinjen.
I VinterSerien totalt vinner André Nygren före Per Ström och med Simon Olsson på tredje plats.
Dags att sammanfatta VinterSerien
VOC Mekonomen Rally kan se tillbaka på en riktigt fin återuppstånden VinterSerie, rakt igenom kanonfina tävlingar och hårda fajter ända in till mållinjen. Vi avvaktar förstås förarnas återkoppling men ambitionen är att även arrangera en VinterSerie även nästa säsong.
Tack till alla iblandade och extra stort tack till MK Ratten, Härjedalens AK och Vännäs MK för att ni tillhandahöll arenorna för drabbningarna. Och ett lika stort grattis till alla pristagare.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Fredriksson, det ska bjudas riktig rallyshow i rallysprinten under Hästkraftshelgen även i år.
Fredagen den 10:e juli är det dags för Hästkraft Årjäng och dess årliga backtävling som arrangeras av Årjängs MK. Årligen bjuder det på spännande startfält dit de tävlande bjuds in av arrangören, Svenska och Norska åkare gör upp om pallen i 4wd och 2wd - det finns också ett annat prestigfyllt pris, ...Publicerad: 2026-06-20 11:30:18
Solberg ser fram emot EKO Acropolis Rally Greece, fjärde starten i rallyt för Svensken.
EKO Acropolis Rally Greece, årets åttonde WRC deltävling och starten på grussäongen, från Grekland till finalen, 14:e deltävlingen i Saudi Arabien handlar om grusunderlag. Några tuffa tävlingar för Oliver Solberg där han straffats hårt för små misstag, trots mager utdelning på asfalt är Svensken tre...Publicerad: 2026-06-20 08:13:22
Midsommarpresent för många, SwedRally – utan katalysator.
Vi på SwedRally har sedan flera år diskuterat med Transportstyrelsen om att få ta bort katalysatorn på rallybilarna av säkerhetsskäl. Nu har vi fått klart att du kan tävla utan katalysator på bilar som är registreringsbesiktigade före 1 januari 1993, eftersom det då kom generella EU regler gällande ...Publicerad: 2026-06-19 12:24:01
SM Veckan Växjö 2027, rallysprint runt Åryd - 6km småländsk rallyväg med sten i kanterna.
På tisdag drar SM Veckan Sommar igång i Karlstad, och i början på februari går vinterns SM Vecka i Skövde. Lite drygt ett år bort från idag körs nästa SM Veckan Sommar, då är det debut i Småland när Växjö blivit värdort för arrangemanget med 29 sportgrenar.
Då är det start 28:e juni och målgång f...Publicerad: 2026-06-19 08:52:33
Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.
Sveriges representant Patrik Sandell har säkrat en plats i världsfinalen av Defender Trophy 2026 efter en stark prestation i Les Comes, Spanien.
Deltagare från hela Europa ställdes inför utmaningar som prövade deras fysiska styrka, problemlösningsförmåga och skicklighet bakom ratten.
Defender ...Publicerad: 2026-06-18 17:54:40
GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
SM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.
Dani...Publicerad: 2026-06-18 13:31:19
Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.
Rallyt inled...Publicerad: 2026-06-18 08:54:04
EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
Två deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.
Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...Publicerad: 2026-06-17 09:01:40
WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
Det finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.
Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....Publicerad: 2026-06-17 05:44:01
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.
Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...Publicerad: 2026-06-16 11:27:32
|
|
Tidigare nyheter:
WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast. » 2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla. » Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest. » Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång. » Fullt startfält när E-Cupen avslutar året med Skilling 50. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
|
|