NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Emil Bergkvist Motor når sina mål 2014.
PRESSRELEASE

Säsongen inleddes med PP Enginerings Ford Fiesta R2 i Sveg, där vi började med ett test tillsammans med Juniorlandslaget, här vi fick ovärderlig hjälp med inställning av bil och tips om notskrivning m.m. där lades grunden för 2014.

Vi åkte sedan till Depå Grande för ett eget test, där vi jobbade vidare på dom grunder vi fick till i Sveg, startade lördagen den 8/1 i Offerdalingen och lyckades ta vår första totalseger med R2an.

Efter det deltog vi i Svenska Mästerskapen i Rally sprint som gick av stapeln i Umeå, där vi tog ett Silver efter jämn åkning hela dagen. Dagen efter så deltog vi i en lokal tävling i Vännäs där vi slutade 3a totalt och 2a bland 2wd med R2an.

Vid invigningen av Svenska rallyt fick Emil Bergkvist tillsammans med Matias Adielsson, Svenska Rallyförarklubbens pris, ett stipendium på 10 000 kr som delades ut av rallylegenden Björn Waldegård som tyvärr avled 2014-08-29. Emil: Det känns stort att få det här priset och att få det av Björn Waldegård som vunnit 16 VM-deltävlingar samt tagit 35 pallplatser i VM, jag ska göra allt som står i min makt för att hedra Björn och visa de andra i Rallyförarklubben att en svensk kan konkurrera på rätt villkor i Rally VM framöver.

Efter det så startade vi i SM premiären i Östersund med PPEs Ford Fiesta R2, där vi visade hög fart och ledde klassen efter fyra sträckor innan bensinpumpen gav upp. Före det så var vi tvåa totalt bland 2wd på SS3 och snabbast av alla 2wd på SS4. Surt men ändå ett kvitto på att vi ökat farten en nivå.

Summeringen av Vintersäsongen här hemma i Sverige, visar att vi hittade rätt inställningar på PPEs Ford Fiesta R2 med Yokohamadäck för att vara med och kriga i toppen totalt bland 2wd. Emil: Det visar bara hur viktigt det är att hitta rätt inställningar i förhållande till bil, däck och underlag, känslan och förståelsen vi fick efter hjälpen under landslagslägeret i Sveg kommer vi att ha med oss under all framtid.

Tysklandsäventyret började med en testtävling Rallye Hessisches Bergland 14-15 mars, där vi kommer ner för att hämta ut en ny Opel Adam på fredagen och åker tävling på lördagen. Första asfalttävlingen, ny bil, nytt land, nytt Team (Audex Motorsport) och vi slutar över förväntan på en andra plats i tävlingen.

Sedan åkte vi ned till Tyskland och körde tester på ett gammalt flygfält, där vi får till inställningarna på bilen, åker efter det ytterligare en testtävling Rallye Erzgebirge där vi vinner klassen.

Nu var det dags för första deltävlingen i Opel Adam Cup 2014, Rally Vogelsberg och här lyckades vi vinna klassen samt bli 14:e bil totalt, en bra början på en serie där 8 deltävlingar ingår och alla resultat räknas.
Cupen rullar på och trots materiella problem, någon lättare avåkning, felkörning på transport och sträcka, så ger vi inte upp, vi är med och krigar i topp tre totalt under hela serien.

När vi inte har problem så levererar vi topp 3 tider på varje sträcka och vinner 30 sträckor under serien. Den som är närmast vinner 16 sträckor, detta tillsammans med att vi åker för ett fantastiskt team (Audex Motorsport) som aldrig ger upp, gör att vi vinner hela Opel Adam Cup 2014 i konkurrens med ca 20 medtävlare.

Emil summerar Opel Adam Cup 2014: Nytt Team, underlag, bil och språk gjorde detta till en stor utmaning för oss och vi har lärt oss otroligt mycket av att ta det här steget, inte minst för framtiden där vi hela tiden har siktat mot en internationell karriär som ska leda fram till att vi kan konkurrera i VM på rätt villkor. Jag uppskattar sådana här cuper där alla åker under exakt samma förutsättningar och tävlingarna avgörs mellan ryggstöd och ratt, sedan att kostnaderna hålls nere med ett reglemente för att inte materialet ska skena iväg är ett stort plus. Vet att jag har utvecklats mycket i en miljö där alla tävlar på samma villkor om tiondels sekunder och är stolt och glad över att jag står som slutsegrare i en enhetsklass i år igen.

Som en del av de resultat Emil gjort under säsongen i Opel Adam Cup och omfattande tester så lyckades Emil i konkurrens med 4 medtävlare vinna en styrning i Opels officiella fabriksteam 2015. Här har vi positiva diskussioner med Opel Motorsport och är övertygade om att det här är rätt steg för Emil inför framtiden. Exakt hur säsongen kommer att se ut och

vad det här innebär ber vi att få återkomma om när alla detaljer är klarlagda inom en snar framtid.

Utöver det så deltog vi Lighton sprinten i Östersund, där vi lånade Ola Axelssons Apendix K Volvo för att testa en ny kartläsare som heter Joakim Sjöberg. Resultatet blev en andra plats totalt bland 2wd och början på ett samarbete mellan Emil och Joakim som lever vidare in i 2015 och Opels Fabriksteam. Emil: Jocke ringde och erbjöd sig att hjälpa till om det var så att jag behövde någon kartläsare, vi pratade en hel del och bestämde att vi skulle ta en dag för att åka ut och skriva noter tillsammans, det ena gav det andra och nu har vi åkt en hel del tävlingar ihop både i Sverige och Tyskland där vi tycker att samarbetet fungerar väldigt bra både i bilen och på sidan om. Känns skönt att ha tagit det här beslutet och ser fram mot att utvecklas tillsammans med Jocke under 2015. Vill även passa på att tacka Sofie Lundmark som jag inledde säsongen med och Joel Ardell som hoppade in några gånger under årets säsong.

Team Emil Bergkvist Motor startade även i Finalen av Rally SM som gick i Uppsala, här var målet att starta i en Opel Adam R2 men då ekonomin inte räckte till så fick vi ett erbjudande från Micke Bonnen Larson om att låna hans Volvo 940. Sagt och gjort, i all hast så hämtades bil och vi testade den i 3 mil, åkte till Uppsala för att bjuda igen mot våra samarbetspartner och supportrar vi har här i Sverige. Slutresultatet blev inte så värst bra på grund av drivaxelbrott och förlorade bromsar, men återigen så visar Emil och Jocke hur snabb dom är, när de sätter dagens snabbaste tid i 2wd på sträcka 7.

Som en extra krydda på säsongen så blev Emil och Jocke utnämnda till Bilsport Award 2014 i kategorien Årets Rallyjunior/Co-driver där dom ska hämta sitt pris på Bilsportgalan i Victoriahallen på Stockholmsmässan i Älvsjö 2015-01-24.

Summering 2014, Emil har visat vilken stor talang han är och att han återigen levererar mot de tuffa mål som är satta, samarbetet med Joakim Sjöberg har utvecklats till något riktigt bra, där både Emil och Jocke ser en stor förbättringspotential tillsammans. Emil Bergkvist Motor som Team har på två år visat att det går att ta sig från korpnivå till hög internationell nivå med liten ekonomi, tack vare stor talang, tydliga målbilder och en ideell organisation där alla har sin roll och bidrar till arbetet att nå gemensamma mål.

Tack alla som bidragit till 2014 års framgångar………nu ser vi fram mot 2015 och vad det leder till……..


» Pressrelease från Emil Bergkvist Motor.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2014-11-25 17:01






Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
© emotorsport.seVolvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.

Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...

Publicerad: 2025-04-14 22:13


Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
© Subaru Motorsports USA.I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.

M...

Publicerad: 2025-04-14 21:31


Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
© Rally SMDen 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.

Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...

Publicerad: 2025-04-13 22:31


Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv.
Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.

Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.

Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...

Publicerad: 2025-04-13 21:50


Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
© Ryds MK.Imorgon tisdag klockan 18:00 stänger anmälan till Vilda Ryd Racet, premiären för Svenska RallyCupen. Med anledning av kommande Påskhelg stänger anmälan en dag tidigare än vanligt för cupen, allt för att ge klubben tid att få allt klart.

Missa inte anmälan, under söndagens passerade man 150 tävlan...

Publicerad: 2025-04-13 21:43


Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
© Probite British Rally Championship.Estnisk seger i andra deltävlingen av brittiska mästerskapet, Kielder Carlisle Stages arrangerat av Roger Albert Clark Rally Motor Club med åtta mil grusväg. Totalt fem sträckor, fyra unika användes under dagen.

M-Sports Estniske förare, fjolårets Junior VM vinnare, Romet Jurgenson tog ledningen ...

Publicerad: 2025-04-13 20:00


Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
© Patrik Hallberg Motorsport.Rally Regione Piemonte med 13 specialsträckor över 11 mil asfalt, söndagen bjöd på tre sträckor som avslutning, i topp efter dryga timmans körning var Andrea Crugnola i Citroën C3 Rally2. 18 sekunder bakom var Giandomenico Basso i Skoda Fabia RS Rally2 som i sin tur hade 0,7 sekund till Fabio Andolf...

Publicerad: 2025-04-13 18:44


Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
© emotorsport.se45 startande för tio klasser när Södras RS-DM inleds, Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby under söndagen. Ett varvlopp på 6,5km kördes tre gånger, snabbast genom första åket Heidi Ryrlén i Ford Fiesta Rally3, men bröt efter med problem i hjulupphängningen.

Joacim Kristiansson som var sträcktvåa ...

Publicerad: 2025-04-13 17:52


Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
© Svensk Bilsport.När Svensk Bilsport i helgen höll sitt Förbundsmöte togs ett historiskt beslut. Jessica Bjurström valdes som första kvinna till ordförande i bilsporten när sittande ordförande Roger Engström lämnade efter fyra år.

– Tack för förtroendet. Det är med stor ödmjukhet som jag tar mig an rollen som ord...

Publicerad: 2025-04-13 15:04


Foto från Silverspecialen.
© emotorsport.seSilverspecialen hos Älmhults MK kördes som ren testtävling för Rally SM åkarna, en perfekt uppvärmning på samma typ av vägar som väntas till den kommande SM-tävling i början på maj. Men det var inte bara SM åkare på plats, totalt ett 70-tal tävlande tog chansen att köra de fem sträckorna under lörda...

Publicerad: 2025-04-13 08:53


Tidigare nyheter:
Foto från Silverspecialen.
Andervang körde hem segern i dammigt ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Jakobsson snabbast totalt i Aprilsprinten, C-förare Rosenqvist snabbast med 2wd.
Hallberg leder Rally4 klassen i Italienska Rally Regione Piemonte.
Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
Axelsson klart snabbast i Bilsport Rally Cup premiären, Rally Anderslöv.
Bäcklund körde hem Hedeängsprinten.
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
Långt över max för Eskilstuna MKs Aprilsprint.
20-talet till Gotländska premiären, Hejdesprinten.
SM-tester i Älmhults Silverspecial, 70-talet ekipage till start.
Lettland jagar ERC och WRC tävlingar under tre år.
Tom Kristensson kör VW Polo för GK Door Team Sweden i Silverratten.
SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.
Säsongsstart för Bilsport Rally Cup med lördagens Rally Anderslöv.
Rallystart i Trollhättan, lördagsrally med Hedeängsprinten.
Andervang i helgens ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Fullt hus till Svenska Sprintcupens premiär, fyra förares tankar inför Vimmerbys tävlingar 26-27/4.
Hallberg i helgens Italienska Rally Regione Piemonte - möter nya Lancia Ypsilon i Rally4 klassen.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 01-03/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 24-27/04


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
Silverspecialen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Simrishamnsmixen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.