|
 Emil Bergkvist visar klass trots materiella problem under SM finalen. PRESSRELEASE
Så här sa Emil inför SM finalen: Då vi inte har något med SM poäng att göra så är målsättningen i första hand att ha roligt och försöka bjuda våra partners/supportrar på fin aggressiv bilkörning, får vi sedan till det så är det en bonus om vi kan ge de andra bakhjulsdrivna en match om snabbaste bil i bakhjulsdrivet sa Emil.
Emil och Jocke gav alla de andra en match så länge materialet var med oss, efter SS 3 låg Emil 6a endast 1,3 sek efter Jimmy Olsson och 2,1 sek efter Johan Carlsson på en andraplats. Fram till ledande Tobbe Söderqvist som var outstanding var det 18,2 sek.
Emil och Jocke började få rätt känsla i bilen under SS 3 efter det att Micke på Rieger hjälpt till med att justera fjädringen efter fredagens sträckor . Bestämde sig för att ligga på lite mer under SS 4, allt går kanonbra tills drivaxeln smäller av, vilket känns för *SURT* just då.
Men något vi lärt oss är att aldrig ge upp och vi hade som mål före tävlingen att bjuda igen till de som stöttar och tror på oss här i Sverige med fin aggressiv körning, så vi trailrar in bilen till serviceplatsen där vårt servicegäng byter drivaxel under ledning av bilens ägare Micke Bonnen Larsson, kanonbra jobbat.
Vi får starta om och beger oss under stort jubel ut till SS 7, där vi fortsätter på linjen med att öka tempot och det visar sig ge resultat, för vi slår till med snabbaste tid av samtliga tvåhjulsdrivna bilar 1,6 sek före Söderqvist som är tvåa på sträckan och 1,8 sek före Jimmy Olsson på tredje plats.
Beger oss ut till SS 8 med en härlig känsla i bilen, börjar på samma sätt som på SS 7 och allt känns bra då vi blir utan bromsar in mot ett vägbyte, Emil säger: Vi hade precis klarat av ett riktigt häftigt parti på sträckan och ökade farten ut över några åkrar där vi kommer in mot ett Höger 1 i vägskäl, när jag trycker på bromspedalen händer ingenting, försöker att ta vägbytet men glider ut mot ett träd. Tur att det inte blev värre.
En sträcka kvar - ingen sidoruta, framrutan spräckt och med broms endast på vänster framhjul kändes det inte så roligt då vi vet att alla våra tillresta Samarbetspartners/Supportrar står efter starten på SS 9, Jocke säger: Vi pratade ihop oss och bestämde att vi kör sträckan och ger allt under första delen för att bjuda våra Partners och Supportrar på riktigt häftig bilåkning. Jag tror vi lyckades för jag har aldrig åkt så fort i en rallybil tidigare, helt magiskt förstår inte hur Emil kan köra så fort med rutan spräckt och broms endast på vänster fram avslutar Jocke .
Efter ca 3 Km lugnar vi ner oss och åker igenom sträckan för att ta oss till slutmål, dit vi kommer med en bil som vi har lite jobb på innan den ska lämnas tillbaka till Micke Bonnen Larsson.
Sammanfattningsvis är vi skapligt nöjda med tanke på omständigheterna, lånad bil som vi hämtade under måndagen, skruvning in i det sista till torsdag eftermiddag och max 3 mil test före tävlingen visar vilken talang Emil är, spelar ingen roll om han åker framhjulsdrivet eller bakhjulsdrivet eller vilken klass han åker i så är han med i toppen och krigar. Vi i Teamet är även övertygad att även så skulle vara fallet om han fick chansen i en fyrhjulsdriven bil avslutar Lars Brodmar som är Teamansvarig för Emil Bergkvist Motor.
Nu laddar Emil för uttagningen till ADAC Rallye Opel Rallye Junior Team som går av stapeln 17-18 oktober nere i Tyskland, där Emil kommer att delta tillsammans med 3 tyskar (Dinkel, Pusch, Tannert) och en dansk (Madsen) för att göra upp om en plats i Opels Junior Team inför 2015.
Helgen efter det så avgörs Opel Adam Cup där Emil ligger tvåa inför avslutningen och har chansen att vinna totalt, för närvarande är han två poäng bakom ledaren Madsen och har allt i egna händer.
Tack alla för en kanonhelg i Uppsala och håll nu tummarna för Emil Bergkvist Motor under den spännande avslutningen på 2014.
» Pressrelease från Emil Bergkvist Motor.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2014-10-06 16:55
|
|
Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
Volvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.
Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...Publicerad: 2025-04-14 22:13
Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.
M...Publicerad: 2025-04-14 21:31
Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
Den 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.
Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...Publicerad: 2025-04-13 22:31
Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv. Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.
Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.
Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...Publicerad: 2025-04-13 21:50
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Imorgon tisdag klockan 18:00 stänger anmälan till Vilda Ryd Racet, premiären för Svenska RallyCupen. Med anledning av kommande Påskhelg stänger anmälan en dag tidigare än vanligt för cupen, allt för att ge klubben tid att få allt klart.
Missa inte anmälan, under söndagens passerade man 150 tävlan...Publicerad: 2025-04-13 21:43
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Estnisk seger i andra deltävlingen av brittiska mästerskapet, Kielder Carlisle Stages arrangerat av Roger Albert Clark Rally Motor Club med åtta mil grusväg. Totalt fem sträckor, fyra unika användes under dagen.
M-Sports Estniske förare, fjolårets Junior VM vinnare, Romet Jurgenson tog ledningen ...Publicerad: 2025-04-13 20:00
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Rally Regione Piemonte med 13 specialsträckor över 11 mil asfalt, söndagen bjöd på tre sträckor som avslutning, i topp efter dryga timmans körning var Andrea Crugnola i Citroën C3 Rally2. 18 sekunder bakom var Giandomenico Basso i Skoda Fabia RS Rally2 som i sin tur hade 0,7 sekund till Fabio Andolf...Publicerad: 2025-04-13 18:44
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
45 startande för tio klasser när Södras RS-DM inleds, Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby under söndagen. Ett varvlopp på 6,5km kördes tre gånger, snabbast genom första åket Heidi Ryrlén i Ford Fiesta Rally3, men bröt efter med problem i hjulupphängningen.
Joacim Kristiansson som var sträcktvåa ...Publicerad: 2025-04-13 17:52
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
När Svensk Bilsport i helgen höll sitt Förbundsmöte togs ett historiskt beslut. Jessica Bjurström valdes som första kvinna till ordförande i bilsporten när sittande ordförande Roger Engström lämnade efter fyra år.
– Tack för förtroendet. Det är med stor ödmjukhet som jag tar mig an rollen som ord...Publicerad: 2025-04-13 15:04
Foto från Silverspecialen.
Silverspecialen hos Älmhults MK kördes som ren testtävling för Rally SM åkarna, en perfekt uppvärmning på samma typ av vägar som väntas till den kommande SM-tävling i början på maj. Men det var inte bara SM åkare på plats, totalt ett 70-tal tävlande tog chansen att köra de fem sträckorna under lörda...Publicerad: 2025-04-13 08:53
|
| |