|
 Jerker tog tredje raka segern i Rally-SM. PRESSRELEASE
Med åtta raka sträckvinster av nio möjliga i helgens Snapphanerallyt så var det ingen som kunde hindra Jerker Axelsson och kartläsaren Mattias Andersson att ta den tredje raka totalsegern i Rally-SM.
Med vinst i både Östersund och Köping så var totalseger målet i den tredje deltävlingen av årets Rally-SM i Hässleholm för Trollhättebon Jerker Axelsson som tillsammans med Mattias Andersson från Säffle kör en Subaru S10 WRC i den högsta klassen i Rally-SM, Trimmat 4WD.
Snapphanerallyt startade på fredagskvällen med två specialsträckor på asfalt inne på Garnisonsområdet och Jerker startade direkt med att vara snabbast totalt på båda.
- Det är en riktig kul sträcka som körs som ett varvlopp inför jättemycket publik, de sa att det var över 3000 personer där berättar Jerker
På lördagen fortsatte rallyt med ytterligare sju sträckor men nu med grus som underlag och direkt efter första två sträckorna hade Jerker utökat ledningen till 21 sekunder över Mats Jonsson och 42 sekunder före trean Johan Rudengren.
- Vi gick ut hårt direkt och körde med en ganska mjuk gummiblandning för att ha maximalt grepp på de snabba sträckorna, säger Jerker
Efter lunchservicen då ytterligare en sträcka hade körts så hade ledningen utökats till 28 sekunder inför de avslutande fyra sträckorna.
- Det kändes som en komfortabel ledning men det kan ju ändra sig snabbt fall man får en punktering så jag fortsatte i ett högt tempo på de snabba vägarna. Både jag och bilen trivs riktigt bra när det är så snabba vägar, berättar Jerker
Efter ytterligare tre sträcksegrar av fyra möjliga var det ingen snack om saken vem som skulle körs över målrampen i centrala Hässleholm först. I mål så skiljde det lite över minuten till Jerker´s fördel över Mats Jonsson.
- Vi är inne i ett bra flyt och jag har ett bra förtroende för bilen. Vi har varit i ledningen från start till mål i alla tre deltävlingar i år så det känns som alla parametrar stämmer med bilen, kartläsaren och teamet. Nu laddar vi inför nästa deltävling som är Linköping om en månad där jag hoppas att jag kan säkra SM-guldet avslutar Jerker
Resultat AM Snapphanerallyt 2014
Totalt/Trimmat 4WD:
1. Jerker Axelsson SMK Trollhättan / Mattias Andersson Säffle MC 59 min 13,5 s
2. Mats Jonsson +1.04,8
3. Johan Rudengren +1.41,0
Ställning i Trimmat 4WD efter deltävling 3 av 5 i Rally-SM 2014
(4 av 5 deltävlingar räknas)
1. Jerker Axelsson, 45 poäng
2. Mats Jonsson, 24 p
3. Johan Rudengren, 20 p
» Pressrelease från Bike Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2014-08-10 20:20
|
|
Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
Volvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.
Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...Publicerad: 2025-04-14 22:13
Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.
M...Publicerad: 2025-04-14 21:31
Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
Den 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.
Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...Publicerad: 2025-04-13 22:31
Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv. Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.
Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.
Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...Publicerad: 2025-04-13 21:50
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Imorgon tisdag klockan 18:00 stänger anmälan till Vilda Ryd Racet, premiären för Svenska RallyCupen. Med anledning av kommande Påskhelg stänger anmälan en dag tidigare än vanligt för cupen, allt för att ge klubben tid att få allt klart.
Missa inte anmälan, under söndagens passerade man 150 tävlan...Publicerad: 2025-04-13 21:43
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Estnisk seger i andra deltävlingen av brittiska mästerskapet, Kielder Carlisle Stages arrangerat av Roger Albert Clark Rally Motor Club med åtta mil grusväg. Totalt fem sträckor, fyra unika användes under dagen.
M-Sports Estniske förare, fjolårets Junior VM vinnare, Romet Jurgenson tog ledningen ...Publicerad: 2025-04-13 20:00
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Rally Regione Piemonte med 13 specialsträckor över 11 mil asfalt, söndagen bjöd på tre sträckor som avslutning, i topp efter dryga timmans körning var Andrea Crugnola i Citroën C3 Rally2. 18 sekunder bakom var Giandomenico Basso i Skoda Fabia RS Rally2 som i sin tur hade 0,7 sekund till Fabio Andolf...Publicerad: 2025-04-13 18:44
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
45 startande för tio klasser när Södras RS-DM inleds, Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby under söndagen. Ett varvlopp på 6,5km kördes tre gånger, snabbast genom första åket Heidi Ryrlén i Ford Fiesta Rally3, men bröt efter med problem i hjulupphängningen.
Joacim Kristiansson som var sträcktvåa ...Publicerad: 2025-04-13 17:52
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
När Svensk Bilsport i helgen höll sitt Förbundsmöte togs ett historiskt beslut. Jessica Bjurström valdes som första kvinna till ordförande i bilsporten när sittande ordförande Roger Engström lämnade efter fyra år.
– Tack för förtroendet. Det är med stor ödmjukhet som jag tar mig an rollen som ord...Publicerad: 2025-04-13 15:04
Foto från Silverspecialen.
Silverspecialen hos Älmhults MK kördes som ren testtävling för Rally SM åkarna, en perfekt uppvärmning på samma typ av vägar som väntas till den kommande SM-tävling i början på maj. Men det var inte bara SM åkare på plats, totalt ett 70-tal tävlande tog chansen att köra de fem sträckorna under lörda...Publicerad: 2025-04-13 08:53
|
| |