|
 B-förare drar ifrån i Sydsvenska Rallycupen. PRESSRELEASE
Strax över 125 ekipage gav sig ut på tävlingsbanan i lördags när Ljungby bjöd upp till Midsommardansen på vägar öster och nordväst om staden. En del kända från förr men också någon helt ny. Överlag var vägkaraktären snabb men med hög kvalitet så tävlingen blev utslagsgivande och rättvis genom hela fältet. Tack vare regn i veckan innan blev inte dammet besvärande denna första riktiga sommardag.
Efter denna tävling finns det bara en full poängare kvar i Prispottslistan och det är Emrik Smedberg/Esmeralda Gyllensvärd, Växjö med sin Honda i B-förare 2WD.
Emrik berättar med stor entusiasm vad som lagt grunden till årets framgångar: -” Först handlar det om bilen, vi har under en tid jobbat stenhårt för att få till väghållningen på Hondan och i samarbete med Öhlins Auto Norden utvecklat fjäderbenens konstruktion och bland annat schimsat in dämparna enligt nya tankar. Detta har gjort bilen betydligt mer lättkörd. För det andra så har jag och kartläsaren Esmeralda jobbat med personlig utveckling inom körteknik och notläsning. Esmeralda gör sin första säsong men är redan mycket duktig. Sist men inte minst ett stort tack till alla runt omkring oss som stöttar på olika sätt. Vi skall fortsätta göra så gott vi kan och hålla tempot uppe.
Den som gjorde det största avancemanget i Prispottlistan är Christopher Zeijlon/Christofer Svensson, Skillingaryd som med en 20 sekunders segermarginal i A-förare 2WD gick från elfte till femte plats.
Christopher vet precis vad som ledde fram till den överlägsna segern i klassen: -”Vägarna passade mig perfekt, det gick som på räls. Då är rally som bäst och man känner verkligen att det är ett teamwork. Christofers notläsning är helt perfekt, han inte bara läser noterna utan styr mig genom att repetera och betona på precis rätt ställe. Helt underbart! Provade också lite nya däck som både greppade bättre och var mer hållbara. Allt stämde helt enkelt. Nu ser vi fram mot årets höjdpunkt SSR och då även få konkurrens från andra delar av landet.”
Övriga fem-i-topp är Tim Liljegren, Karlskrona C-förare GrpFsom tar sin andra raka seger, Martin Tallberg, Hässleholm som med fem sekunders marginal vinner C-förare 2WD och Stefan Ottosson, Vetlanda A-förare GrpE som efter att ledningen i klassen växlat mellan tre olika förare drar det längsta strået genom en urladdning på sista sträckan. Stefan kan vara kandidat för dagens prestation då han med sin 90 hk odiffade VW blir 22:a totalt på sträckan.
Nästa tävling i cupen är förstås vårens höjdpunkt SSR. Med nästan 8 mil SS övertar de förra årets Rally Småland som den stora utmaningen och som också med sin längd ger maxpoäng i tabellen. En seger ger 90 poäng så det blir oerhört viktigt att komma i mål för de som vill vara kvar i toppen i tabellen.
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2014-05-21 21:24
|
|
Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
Volvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.
Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...Publicerad: 2025-04-14 22:13
Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.
M...Publicerad: 2025-04-14 21:31
Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
Den 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.
Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...Publicerad: 2025-04-13 22:31
Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv. Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.
Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.
Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...Publicerad: 2025-04-13 21:50
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Imorgon tisdag klockan 18:00 stänger anmälan till Vilda Ryd Racet, premiären för Svenska RallyCupen. Med anledning av kommande Påskhelg stänger anmälan en dag tidigare än vanligt för cupen, allt för att ge klubben tid att få allt klart.
Missa inte anmälan, under söndagens passerade man 150 tävlan...Publicerad: 2025-04-13 21:43
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Estnisk seger i andra deltävlingen av brittiska mästerskapet, Kielder Carlisle Stages arrangerat av Roger Albert Clark Rally Motor Club med åtta mil grusväg. Totalt fem sträckor, fyra unika användes under dagen.
M-Sports Estniske förare, fjolårets Junior VM vinnare, Romet Jurgenson tog ledningen ...Publicerad: 2025-04-13 20:00
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Rally Regione Piemonte med 13 specialsträckor över 11 mil asfalt, söndagen bjöd på tre sträckor som avslutning, i topp efter dryga timmans körning var Andrea Crugnola i Citroën C3 Rally2. 18 sekunder bakom var Giandomenico Basso i Skoda Fabia RS Rally2 som i sin tur hade 0,7 sekund till Fabio Andolf...Publicerad: 2025-04-13 18:44
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
45 startande för tio klasser när Södras RS-DM inleds, Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby under söndagen. Ett varvlopp på 6,5km kördes tre gånger, snabbast genom första åket Heidi Ryrlén i Ford Fiesta Rally3, men bröt efter med problem i hjulupphängningen.
Joacim Kristiansson som var sträcktvåa ...Publicerad: 2025-04-13 17:52
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
När Svensk Bilsport i helgen höll sitt Förbundsmöte togs ett historiskt beslut. Jessica Bjurström valdes som första kvinna till ordförande i bilsporten när sittande ordförande Roger Engström lämnade efter fyra år.
– Tack för förtroendet. Det är med stor ödmjukhet som jag tar mig an rollen som ord...Publicerad: 2025-04-13 15:04
Foto från Silverspecialen.
Silverspecialen hos Älmhults MK kördes som ren testtävling för Rally SM åkarna, en perfekt uppvärmning på samma typ av vägar som väntas till den kommande SM-tävling i början på maj. Men det var inte bara SM åkare på plats, totalt ett 70-tal tävlande tog chansen att köra de fem sträckorna under lörda...Publicerad: 2025-04-13 08:53
|
| |