NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Ingen start i Rally Sweden för Eyvind Brynildsen.
Ingen fjärde Citroen DS3 WRC till Rally Sweden, Eyvind tvingas lämna återbud.

Redan igår lämnade Eyvind Brynildsen ett meddelande att det med största sannolikhet inte blir någon start i Rally Sweden med en fjärde Citroen DS3 WRC från fabriken. Idag bekräftar han uppgifterna till NRK att det inte blir någon start.
- Det er synd, men otrolig bra att veta att man fortsatt är att räkna med. Citroën och Loeb är inte vilka som helst säger Eyvind till NRK.

Det var just Sebastien Loeb som var anledningen till att anmälan lämnades in på allvar, efter kontakt med den niofaldige världsmästaren om råd gav Loeb rekommendationer till Citroen och sponsorn Abu Dhabi om att sätta Eyvind i en bil till Rally Sweden. När anmälan först skrevs var det till WRC2 klassen i en Citroen DS3 RRC, men efter kontakt med teamet var det inga större prisskillnader mot att köra en WRC och då uppgraderades satsningen. Men till Rally Sweden blir det dock ingen start, det är första gången sedan 2006 som inte norrmannen står på startlinjen i tävlingen, till årets rally skulle Svenske Anders Fredriksson läst noter. Hoppet lever dock om att det kan bli någon start senare under säsongen, lika så florerar rykten i Norge om att en R5 maskin från någon av de två franska tillverkarna är av intresse!

Publicerad: 2014-01-20 17:49






Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.seLördagen skulla ta Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, 92km stod på spel fördelat över fyra sträckor dubbelt - avslutning med powerstage över Ölme-sträckan skulle runda av den Svenska ERC-deltävlingen.

En fjärde och sista omgång av foto från ERC-deltävlingen, nu med bilder från fyra av l...

Publicerad: 2025-06-02 21:22


Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
© emotorsport.seI ERC-serien tävlas det också i ett däckmästerskap - fyra tillverkare har registrerat sig för deltagande och poängen delas utefter slutställningen där de två bäst placerade ekipagen av varje fabrikat poängbedöms.

I Bauhaus Royal Rally of Scandinavia sågs tre av tillverkarna topp tre - vinnaren Ey...

Publicerad: 2025-06-02 20:24


Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.
© emotorsport.seEfter torsdagens inledning med en kortare publiksträcka av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stod fredagen med totalt åtta specialsträckor. Kända sträcknamn där avslutningen för dagen var Colins där publiken samlades för att se rallybilarna flyga ut över det berömda krönet.

En dags om körde i hö...

Publicerad: 2025-06-01 22:37


Läget i Rally SM tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.seBauhaus Royal Rally of Scandinavia var årets tredje deltävling i årets Rally SM, efter vintern i Boden och våren i Älmhult var det dags för sommarrally i Värmland. Ihop med EM-deltävlingen gick SM-åkarna sin tredje rond, de gick bakom EM-fältet med nio sträckor under dagarna tre.

I Internationell...

Publicerad: 2025-06-01 22:32


Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - torsdag.
© emotorsport.seTorsdagen med Bauhaus Royal Rally of Scandinavia innehöll för ERC-delen träning, kval och shakedown på en klassisk vägsträcka mellan Frykensbaden och Nilsby där de tävlande fick känna på vad som väntade när rallyt skulle starta.

Fram mot kvällen startade rallyt officiellt nere på stora torget i K...

Publicerad: 2025-06-01 20:55


Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - onsdag.
© emotorsport.seI onsdag startade Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, de ERC-tävlande rekognoserade under förmiddagen, samtidigt byggde teamen upp servicetälten, gjorde de sista justeringarna på bilarna innan de gick till besiktning.

På kvällen möttes ett gäng svenska och norska åkare på Bauhaus för ett event f...

Publicerad: 2025-06-01 15:14


Framgångar för Drive VXO i Royal Rally of Scandinavia – pallplats för Åkesson/Ingvarsson.
© Chris Andersson.Det Växjöbaserade rallyteamet DRIVE VXO skördade nya framgångar i den tredje deltävlingen av Rally-SM som avgjordes i helgen. Tävlingen, Royal Rally of Scandinavia, kördes parallellt med rally-EM och utspelade sig på klassiska VM-vägar i Värmland med start och mål i Karlstad.

Teamet baserat i Väx...

Publicerad: 2025-06-01 12:38


ERC-tabeller efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Korhonen toppar!
© emotorsport.sePoängen fördelade i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, vinnande Eyvind Brynildsen tar klivet in som sjua i ERC-tabellen med sin seger och en bonuspoäng för femte tid på avslutande sträckan. Upp som ledare går finske rallytvåan Roope Korhonen som tar topp i tabellen med 60 inkörda poäng på två start...

Publicerad: 2025-06-01 11:41


Florin 4wd vinnare, Johansson toppade 2wd i Majsprinten.
© emotorsport.seInte bara EM och SM, Eskilstuna MK körde Majsprinten under lördagen ingående i Eskilstuna Sprintcup - tävling på egna motorområdet med tre åk på den 2km långa sträckan. Arrangörsklubbens Pontus Florin i Mitsubishi tog hand om segern 2,8 sekunder före David Dannevall, vidare Anton Malm inom 3,7 sekun...

Publicerad: 2025-06-01 10:51


Mille Johansson sexa i Royal Rally of Scandinavia efter stark avslutning.
© emotorsport.se20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm tog sin bästa placering hittills i FIA European Rally Championship när han tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika slutade sexa i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia – det svenska EM-rallyt med bas i Karlstad.

Efter att ha vunni...

Publicerad: 2025-06-01 10:03


Tidigare nyheter:
Framgångar för Drive VXO i Royal Rally of Scandinavia – pallplats för Åkesson/Ingvarsson.
ERC-tabeller efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Korhonen toppar!
Florin 4wd vinnare, Johansson toppade 2wd i Majsprinten.
Mille Johansson sexa i Royal Rally of Scandinavia efter stark avslutning.
Eyvind Brynildsen ny kung i Värmland - vann Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025.
Händelserik avslutning i Rally-SM´s Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Hallberg & Stigh trea i Italienska mästerskapets Rally Due Valli.
Patrik Flodin och Göran Bergsten återtar SM-ledningen efter seger i Royal Rally of Scandinavia.
Rådström tar segern i SM-deltävlingen, Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Brynildsen, Korhonen & Reiersen på pallen - Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i mål.
Brynildsen vinner Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025!
Dags för avslut, Royal Forest och Ölme tar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål,
69 ekipage till WRC Acropolis Rally Greece - Solberg, Andersson och Mille i VM-klasser.
Tidig morgon, Ängebäckstorp och Bjurerud i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Brynildsen toppar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen jagar.
Rådström, Karlström, Flodin och Olofsson i SM ledning efter fredagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Gårdsjö och Colins avslutar lördagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Majsprinten på Ekebybanan på lördag.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Grönlund och Värmskog först ut på morgonen.
Rådström snabbast av alla när SM-delen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia inledde.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally Poland 13-15/06


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Rally Italia Sardegna 05-08/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, torsdag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.