|
 Rallytaxi i jakt på sponsorer. PRESSRELEASE
Ramona Karlsson är Sveriges mest framgångsrika kvinnliga rallyförare. Nu testar hon nya vägar för att finna sponsorer och framtida samarbetspartners inför hennes stundande VM-satsning i Rallycross. Lagom till julrushen kommer Ramona att agera privatchaufför till Stockholms marknadschefer och sponsoransvariga, och se till att hennes passagerare snabbt och säkert kommer fram, samtidigt som hon får möjlighet att knyta värdefulla kontakter.
Nästa vecka sätter sig Ramona Karlsson bakom ratten och agerar chaufför åt marknadschefer i ett julstressigt Stockholm. Pendeltågen, busstrafiken och tunnelbanan är osäkra kort att förlita sig på i vintertid och att boka en taxi kan ibland vara nästintill omöjligt. Därför ställer Ramona upp och ser till att hennes passagerare kommer i tid till jobbet, till sina möten och att de får med sig alla julklapparna hem.
Ramona är nu mitt uppe i vad hon själv kallar för sponsorsäsongen. Det är under denna tid på året som hon jagar och sluter avtal med sponsorer för att finansiera den kommande säsongen. Hon är inte bara en Sveriges främsta rallyförare utan även en slipad entreprenör som skapat sitt eget team och företaget runt omkring henne.
– Att jag erbjuder mig att vara chaufför åt marknadschefer i Stockholm är inget karriärsbyte, utan en chans för mig att komma i kontakt med beslutsfattare som kan avgöra och hjälpa satsningen som jag påbörjat. Jag hämtar upp, kör och lämnar över hela staden helt gratis. Det enda jag hoppas på är att man lyssnar på min satsning och vad jag kan göra tillsammans med det företag som vill satsa på mig, säger Ramona Karlsson.
Ramona Karlsson har som ensam kvinna tävlat i högsta rallyklassen ”Trimmad 4wd” där hon slutade totalt tvåa i SM. I säsongens sista tävling, SM-finalen i Uppsala, körde Ramona ifrån alla sina manliga konkurrenter. Segern i Uppsala gjorde Ramona historisk som den första kvinnan att ta en totalseger i Rally-SM.
Efter segern i Uppsala så bestämde sig Ramona för att nästa steg i karriären skulle bli Rallycross-VM 2014. Rallycross är den snabbast växande motorsporten i världen, körs på arenor, och följs av miljontals människor välden över. Nästa år går en av tävlingarna i svenska Höljes i Värmland, och i nuläget kommer Ramona att vara den enda kvinnan i högsta klassen.
– Drömmen är såklart att tävla på hemmaplan i vad jag ser som den mest spännande motorsporten just nu – Rallycross, säger Ramona Karlsson. Mitt mål är att vara med och slåss i toppen, och det jag saknar är sponsorer för att göra min dröm verklig.
Ramona kommer att vara i Stockholm mellan 9 – 15 december.
» Pressrelease från Ramona Rallying.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
WRC-säsongen närmar sig sitt slut, efter helgen Central European Rally står deltävlingar i Japan och Saudiarabien på spel innan serien avslutas. Om förartiteln är det spännande, tre förare från ett och samma team gör upp.
Elfyn Evans tillbaka som ledare, nu 13 poäng före Sebastien Ogier och helge...Publicerad: 2025-10-20 11:05:39
Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
I förra veckan presenterades såväl Rallyguide som tidsplan och kartor för Rally Sweden 2026, torsdagen 12:e februari inleds rallyt med shakedown, sträckan Umeå City klockan 9:01, identisk med årets lyckade shakedown centralt i Umeå på 3,44km.
På kvällen efter klockan 18 invigs rallyt och de tävla...Publicerad: 2025-10-20 08:55:53
Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
72:a upplagan av Rallye Sanremo avgjordes i helgen med Svenskt på startlinjen, Isak Reiersen och Stefan Gustafsson åkte till Italien för andra raka asfaltsrallyt.
Fyra sträckor på fyra mil under lördagens kväll, som 43:a ses Isak efter dagen med Skoda Fabia Rally2 Evo, man inledde annars som tol...Publicerad: 2025-10-20 05:58:49
Oliver Solberg bäst på asfalt, också.
VM-framgångarna fortsätter för Oliver Solberg (24). I Central European Rally imponerade den nykrönta världsmästaren med sin första seger på asfalt i karriären.
35 dagar efter att Solberg och kartläsaren Elliott Edmondson säkrade sin första VM-titel i WRC2-klassen, visade sig duon vara oslagbara ä...Publicerad: 2025-10-19 21:08:45
243 ekipage i listan när anmälan för Novemberskölden stängde.
Klockan 17 stängde anmälan till Novemberskölden som körs den 1:e november, tävlingen som final för Bilsport Rally Cup. Räkneverket stannade på 243 ekipage inklusive föråkare när klockan slagit 17:00 - det är då fyra föråkare och en debutant i den siffran för rallyts fyra sträckor.
Totalt ett 100-...Publicerad: 2025-10-19 17:18:48
Mille Johansson och Johan Grönvall Juniorvärldsmästare i rally - avgjorde med 1,6 sekund.
20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är Juniorvärldsmästare i rally 2025. Svenskduon säkrade VM-guldet efter en dramatisk avslutning på Central European Rally, där de vann tävlingen med 1,6 sekunders marginal – och därmed också hela mäster...Publicerad: 2025-10-19 16:34:46
Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.
Junior WRC guldet hamnar i Sverige, Mille Johansson och Johan Grönvall gör en makalös urladdning på sista specialsträckan i Central European Rally. Svenska ekipaget har legat i underläge då Ali Turkkan haft ledningen och gjort upp om titeln med Taylor Gill.
Men turkiske Ali körde av på näst sista...Publicerad: 2025-10-19 14:36:34
Rovanperäs seger säkrar Toyotas VM titel - Solberg vann Rally2.
Kalle Rovanperä var trea genom sista specialsträckan, säkrade segern i Central European Rally, finländarens tredje seger för säsongen. Samtidigt passerade Elfyn Evans upp som tvåa då han gick förbi Ott Tänak. Takamoto Katsuta, Adrien Fourmaux, Sami Pajari och Josn McErlean fortsatte för Rally1-klass...Publicerad: 2025-10-19 14:23:00
Latvala tog året fjärde seger i historiska EM-serien.
Efter 14 mil asfalt i spanska Rally de Asturias Historico stod Jari-Matti Latvala och Janni Hussi igår som vinnare. Det finska Toyota Celica ekipaget tog också samtliga 11 sträcksegrar i rallyt och körde hem rallyt med 2:02 minut före Andrea "Zippo" Zivian i Peugeot 306 Maxi.
Av de för EM tävlan...Publicerad: 2025-10-19 11:50:26
Stopp för Neuville - tre sträckor kvar för Central European Rally.
Fyra sträckor blev tre när Central European Rally inledde söndagen, 4km in på första sträckan tog det stopp för Thierry Neuville som träffade ett broräcke och blockerade vägen.
Besättningen är oskadd men bilen behöver flyttas och bron vars räcke deformerades behöver säkras upp inför andra vändan ...Publicerad: 2025-10-19 09:03:13
|
| |