|
 Brorsson totaltrea i Sverigeserien 2013. PRESSRELEASE
I lördags avgjordes den 8:e och sista deltävlingen i VOC Mekonomens Sverigeserie, det var Smk Örebro som arrangerade tävlingen Rikspokalen. Anton med Co-driver David Arhusiander var givetvis på plats för att försöka säkra tredjeplatsen totalt i Sverigeserien. 3 mil specialsträckor skulle avverkas innan man visste slutställningen i serien. Teamet var tvungen att ta 4,5 poäng mer än Smk Trollhättans Kristoffer Karlsson med Co-driver Albin Timell, för att nå tredjeplatsen i Sverigeserien.
Första sträckan mätte hela 21 km, det gällde att man var med bra och inte tappa för många sekunder . Anton och David satte en 4:e tid på sträckan, men det spelade ingen roll då Kristoffer och Albin körde av vägen och bröt.
- Vi satsade och tog verkligen i på första sträckan, vi rentav kanske tog i lite för mycket. Vi hade några moments där vi var nära att bli kvar på sträckan. När vi kom imål på första sträckan och hörde att Kristoffer och Albin hade brutit, var det bara att ta sig igenom dem resterande två sträckorna så var bronset säkrat. Vi hade hellre sett att det hade varit fight ända in på mållinjen men det är så här i rally, allt kan hända. Säger Anton
Teamet tog bronsplatsen i Sverigeserien 2013, något som dem inte trodde i vintras när dem körde Volvo 940 för första gången.
- Anton har bara kört Volvo och bakhjulsdrivet i 9 månader, då han körde VW Golf innan som är framhjulsdriven. Det är en stor omställning från att åka fort i en liten Golf till att åka fort i en 940. Volvon är mycket större och klumpigare att ratta på dem smala skogsvägarna, det krävs en helt annan körstil. Jag tycker Anton har gjort det fantastiskt bra den här säsongen, han har en grym carcontrol och visat att han kan köra bil fort. Säger David
- Både jag och David är överlag väldigt nöjd med den gångna säsongen, vi har bevisat att vi ligger i toppskiktet i Sveriges tuffaste och jämnaste rallyklass. Vi har utvecklats och lärt oss otroligt mycket det här året i VOC Mekonomen Rally
Arbetet med att söka sponsorer så att vi kan sy ihop rallysäsongen 2014 är i fullgång. Avslutar Anton.
» Pressrelease från Anton Brorsson.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
WRC-säsongen närmar sig sitt slut, efter helgen Central European Rally står deltävlingar i Japan och Saudiarabien på spel innan serien avslutas. Om förartiteln är det spännande, tre förare från ett och samma team gör upp.
Elfyn Evans tillbaka som ledare, nu 13 poäng före Sebastien Ogier och helge...Publicerad: 2025-10-20 11:05:39
Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
I förra veckan presenterades såväl Rallyguide som tidsplan och kartor för Rally Sweden 2026, torsdagen 12:e februari inleds rallyt med shakedown, sträckan Umeå City klockan 9:01, identisk med årets lyckade shakedown centralt i Umeå på 3,44km.
På kvällen efter klockan 18 invigs rallyt och de tävla...Publicerad: 2025-10-20 08:55:53
Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
72:a upplagan av Rallye Sanremo avgjordes i helgen med Svenskt på startlinjen, Isak Reiersen och Stefan Gustafsson åkte till Italien för andra raka asfaltsrallyt.
Fyra sträckor på fyra mil under lördagens kväll, som 43:a ses Isak efter dagen med Skoda Fabia Rally2 Evo, man inledde annars som tol...Publicerad: 2025-10-20 05:58:49
Oliver Solberg bäst på asfalt, också.
VM-framgångarna fortsätter för Oliver Solberg (24). I Central European Rally imponerade den nykrönta världsmästaren med sin första seger på asfalt i karriären.
35 dagar efter att Solberg och kartläsaren Elliott Edmondson säkrade sin första VM-titel i WRC2-klassen, visade sig duon vara oslagbara ä...Publicerad: 2025-10-19 21:08:45
243 ekipage i listan när anmälan för Novemberskölden stängde.
Klockan 17 stängde anmälan till Novemberskölden som körs den 1:e november, tävlingen som final för Bilsport Rally Cup. Räkneverket stannade på 243 ekipage inklusive föråkare när klockan slagit 17:00 - det är då fyra föråkare och en debutant i den siffran för rallyts fyra sträckor.
Totalt ett 100-...Publicerad: 2025-10-19 17:18:48
Mille Johansson och Johan Grönvall Juniorvärldsmästare i rally - avgjorde med 1,6 sekund.
20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är Juniorvärldsmästare i rally 2025. Svenskduon säkrade VM-guldet efter en dramatisk avslutning på Central European Rally, där de vann tävlingen med 1,6 sekunders marginal – och därmed också hela mäster...Publicerad: 2025-10-19 16:34:46
Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.
Junior WRC guldet hamnar i Sverige, Mille Johansson och Johan Grönvall gör en makalös urladdning på sista specialsträckan i Central European Rally. Svenska ekipaget har legat i underläge då Ali Turkkan haft ledningen och gjort upp om titeln med Taylor Gill.
Men turkiske Ali körde av på näst sista...Publicerad: 2025-10-19 14:36:34
Rovanperäs seger säkrar Toyotas VM titel - Solberg vann Rally2.
Kalle Rovanperä var trea genom sista specialsträckan, säkrade segern i Central European Rally, finländarens tredje seger för säsongen. Samtidigt passerade Elfyn Evans upp som tvåa då han gick förbi Ott Tänak. Takamoto Katsuta, Adrien Fourmaux, Sami Pajari och Josn McErlean fortsatte för Rally1-klass...Publicerad: 2025-10-19 14:23:00
Latvala tog året fjärde seger i historiska EM-serien.
Efter 14 mil asfalt i spanska Rally de Asturias Historico stod Jari-Matti Latvala och Janni Hussi igår som vinnare. Det finska Toyota Celica ekipaget tog också samtliga 11 sträcksegrar i rallyt och körde hem rallyt med 2:02 minut före Andrea "Zippo" Zivian i Peugeot 306 Maxi.
Av de för EM tävlan...Publicerad: 2025-10-19 11:50:26
Stopp för Neuville - tre sträckor kvar för Central European Rally.
Fyra sträckor blev tre när Central European Rally inledde söndagen, 4km in på första sträckan tog det stopp för Thierry Neuville som träffade ett broräcke och blockerade vägen.
Besättningen är oskadd men bilen behöver flyttas och bron vars räcke deformerades behöver säkras upp inför andra vändan ...Publicerad: 2025-10-19 09:03:13
|
| |