|
 Markus summerar en flygande framfart i Mjölkpallen Pokalen. PRESSRELEASE
Tävlingen utgick från Gnesta och hette Runt Mjölkpallen Pokalen, den ingick i Svenska rallycupen. Solen sken på oss och vi var 14 stycken i klassen som skulle fightas om segern. Den här gången fick Henke vila och min flickvän Sophia fick åka med som kartläsare. Hon åker kartläsare med en mycket talangfull kille som heter Jacob Jansson i vanliga fall, de åker SM och lite andratävlingar i en Subaru.
Något som gjorde mig mycket laddad innan tävlingen var att förra tävlingens vinnare, Per-Ola Thörnberg dök upp som efteranmäld och revansch suget blev helt plötsligt enormt.
Sträcka 1. Dagen började med en kort sträcka på cirka 3km, hyfsat snabb väg med ett par vinklar. Bestämde mig redan från start att vara först på denna sträckan och vi tog hem den med 2.5 sekunder till tvåan.
Sträcka 2. Tungan mitt i mun, nu var det dags för en 11 km sträcka. Lugnade ner mitt tempo lite och åkte på med hyfsad fart. Den här sträckan var ganska lurig och i vissa skogsparti så var det helt vindstilla dvs att det blev som en dammvägg och man såg knappt framför bilen, riktigt jobbigt. Alla hade visst samma problem så det var inget att skylla på, vi vann även den här sträckan och utökade ledningen inför ss3 med 8.6 sekunder.
Sträcka 3. Återigen en liten kortare sträcka innan servicen, lugnade ner tempot enormt nu och försökte åka smart för att behålla ledingen. Här var det helt annan karaktär på väg, riktigt krokig och smal på sina ställen. Vi hade andra tid och tappade 3 tiondelar på sträckan.
Sträcka 4. Snabb sträcka med lite luriga vägförflyttningar och små överfall, sträckan gick perfekt och mitt på vägen. Vi vann sträckan och utökade ledningen till 9.1 sekunder inför sista sträckan.
Sträcka 5. Nu började jag känna mig nervig inför sista sträckan som var 18 km, ett litet misstag och vi skulle tappa ledningen. Körde med ett mycket ojämnt tempo och lite halv knasigt. Vi flög cirka 30m på ett ställe och slog i marken så hårt att vi båda tappade luften och bilen fick sig endel stryk, som tur var så gick det fortsätta till mål med bilen som den var. När vi kom imål så var vi lite nervösa för tiden men vi båda blev mycket snopna när det visade sig att vi var 6 sekunder före närmsta konkurrent.
Vi avslutade dagen med en seger marginal på 15.3 sekunder och kunde inte annat än att var jätte nöjda.
Det bästa med allt var nog att vi var 17 bil totalt av cirka 130 bilar.
Nästa tävling blir Ekratten i Asarum den 14/9, den ingår i Syd Svenska Rallycupen.
» Pressrelease från Theorin Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
WRC-säsongen närmar sig sitt slut, efter helgen Central European Rally står deltävlingar i Japan och Saudiarabien på spel innan serien avslutas. Om förartiteln är det spännande, tre förare från ett och samma team gör upp.
Elfyn Evans tillbaka som ledare, nu 13 poäng före Sebastien Ogier och helge...Publicerad: 2025-10-20 11:05:39
Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
I förra veckan presenterades såväl Rallyguide som tidsplan och kartor för Rally Sweden 2026, torsdagen 12:e februari inleds rallyt med shakedown, sträckan Umeå City klockan 9:01, identisk med årets lyckade shakedown centralt i Umeå på 3,44km.
På kvällen efter klockan 18 invigs rallyt och de tävla...Publicerad: 2025-10-20 08:55:53
Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
72:a upplagan av Rallye Sanremo avgjordes i helgen med Svenskt på startlinjen, Isak Reiersen och Stefan Gustafsson åkte till Italien för andra raka asfaltsrallyt.
Fyra sträckor på fyra mil under lördagens kväll, som 43:a ses Isak efter dagen med Skoda Fabia Rally2 Evo, man inledde annars som tol...Publicerad: 2025-10-20 05:58:49
Oliver Solberg bäst på asfalt, också.
VM-framgångarna fortsätter för Oliver Solberg (24). I Central European Rally imponerade den nykrönta världsmästaren med sin första seger på asfalt i karriären.
35 dagar efter att Solberg och kartläsaren Elliott Edmondson säkrade sin första VM-titel i WRC2-klassen, visade sig duon vara oslagbara ä...Publicerad: 2025-10-19 21:08:45
243 ekipage i listan när anmälan för Novemberskölden stängde.
Klockan 17 stängde anmälan till Novemberskölden som körs den 1:e november, tävlingen som final för Bilsport Rally Cup. Räkneverket stannade på 243 ekipage inklusive föråkare när klockan slagit 17:00 - det är då fyra föråkare och en debutant i den siffran för rallyts fyra sträckor.
Totalt ett 100-...Publicerad: 2025-10-19 17:18:48
Mille Johansson och Johan Grönvall Juniorvärldsmästare i rally - avgjorde med 1,6 sekund.
20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är Juniorvärldsmästare i rally 2025. Svenskduon säkrade VM-guldet efter en dramatisk avslutning på Central European Rally, där de vann tävlingen med 1,6 sekunders marginal – och därmed också hela mäster...Publicerad: 2025-10-19 16:34:46
Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.
Junior WRC guldet hamnar i Sverige, Mille Johansson och Johan Grönvall gör en makalös urladdning på sista specialsträckan i Central European Rally. Svenska ekipaget har legat i underläge då Ali Turkkan haft ledningen och gjort upp om titeln med Taylor Gill.
Men turkiske Ali körde av på näst sista...Publicerad: 2025-10-19 14:36:34
Rovanperäs seger säkrar Toyotas VM titel - Solberg vann Rally2.
Kalle Rovanperä var trea genom sista specialsträckan, säkrade segern i Central European Rally, finländarens tredje seger för säsongen. Samtidigt passerade Elfyn Evans upp som tvåa då han gick förbi Ott Tänak. Takamoto Katsuta, Adrien Fourmaux, Sami Pajari och Josn McErlean fortsatte för Rally1-klass...Publicerad: 2025-10-19 14:23:00
Latvala tog året fjärde seger i historiska EM-serien.
Efter 14 mil asfalt i spanska Rally de Asturias Historico stod Jari-Matti Latvala och Janni Hussi igår som vinnare. Det finska Toyota Celica ekipaget tog också samtliga 11 sträcksegrar i rallyt och körde hem rallyt med 2:02 minut före Andrea "Zippo" Zivian i Peugeot 306 Maxi.
Av de för EM tävlan...Publicerad: 2025-10-19 11:50:26
Stopp för Neuville - tre sträckor kvar för Central European Rally.
Fyra sträckor blev tre när Central European Rally inledde söndagen, 4km in på första sträckan tog det stopp för Thierry Neuville som träffade ett broräcke och blockerade vägen.
Besättningen är oskadd men bilen behöver flyttas och bron vars räcke deformerades behöver säkras upp inför andra vändan ...Publicerad: 2025-10-19 09:03:13
|
| |