|
 Dags att fira med Bilsport RallyCup! PRESSRELEASE
En hemlig gäst ansluter, tidningen Bilsports 50-årsjubiluem firas och överraskningar bjuds. Det handlar om Bilsport RallyCup:s årliga prisutdelning och bankett.
Den årliga tillställningen Bilsport RallyCup är i faggorna! Lördagen den 25 februari blir det i år extra festligt i Karlskrona med prisutdelning och bankett eftersom tidningen Bilsport fyller 50 år.
Bilsport RallyCup riktar sig till rallysportens utövare på gräsrotsnivå, och är en verklig hjärtesak för engagerade motorsportentusiaster.
Prisutdelningen sker i Albinsson & Sjöbergs Bilmuseum och grundar sig på 2011 års ”onotade” tävlingar: Oknörundan i Mönsterås, Zabra-Rallyt i Nybro, Semesterturen i Södra Sunnerbo, Gullaboknixen och Vätternrallyt Norrahammar.
– Det är elfte prisutdelningen som äger rum och vi ser fram emot en lika trevlig kväll som alltid, säger Linda Hugosson, projektledare på Albinsson & Sjöberg.
Här väntar också en hemlig gäst och en och annan överraskning. Efterföljande bankett äger rum på First Hotel Statt, Karlskrona.
» Pressrelease från Bilsport RallyCup, www.bilsport-rallycup.se.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Fem populära tävlingar, kalendern klar för Svenska RallyCupen 2026!
Svenska RallyCupen går mot sin 13:e säsong, ikväll kan vi presentera kalendern för 2026 med fem deltävlingar - enligt konceptet med bra spridning både geografiskt och i almanackan. Ett pussel att lägga för att inte krocka med nationellt mästerskap, krockar i arrangörernas distrikt samtidigt som helg...Publicerad: 2025-10-28 18:49:58
Saab Arena centrum för European Historic Championship i Linköping.
Den 28 till 29 augusti nästa år körs European Historic Championship i rally i Linköping. SAAB Arena blir central punkt med såväl serviceplats som start och mål av tävlingen.
Det är tävlingen East Sweden Rally som valts ut av internationella bilsportförbundet, FIA, som en av mästerskapets arrangö...Publicerad: 2025-10-28 13:35:58
Tre förare redan klara för Junior ERC satsning 2026.
Trots att Junior ERC serien startar i slutet av maj 2026 med Svenska Bauhaus Royal Rally of Scandinavia så är tre förare klarar för en säsong.
I samband med Central European Rally körde också ADAC Opel Electric Rally Cup final, där tar mästaren en plats för Opel Motorsport i kommande säsong av Ju...Publicerad: 2025-10-28 12:03:28
Tävlingsrapport, Andervang & Hakkesteeg genom Rocar-Tech Twente Rally.
I helgen körde Stig Andervang och Sven Hakkesteeg holländska Rocar-Tech Twente Rally 2025. Tävlingen bestod av 12 specialsträckor med totalt 134 km SS, och den kom att bli mycket tuff, både för Stig och för många andra ekipage.
Rallyt bjöd på allt, mörker, ösregn, sol och lera. Vägarna var extrem...Publicerad: 2025-10-28 09:05:55
FIA stuvar om i historiska EM-serien, Svensk deltävling i Östergötland 2026.
Under måndagskvällen presenterades nyheter kring FIA European Historic Rally Championship, EM-seren för historiska bilar. Det blir en uppdelning om tre olika serier för EM-åkarna. Ett mästerskap för bilar tillverkade före 1992 och ett mästerskap för bilar tillverkade mellan 1993-2000 - båda tävlar p...Publicerad: 2025-10-28 05:49:32
Dennis Rådström tar paus från rallytävlandet.
Efter många framgångsrika år inom rally på både internationell och nationell nivå meddelar Dennis Rådström att han tar en paus från tävlandet på obestämd tid.
Dennis, som tävlat i VM (JWRC), EM och Svenska Mästerskapet, har under sin karriär etablerat sig som en av Sveriges mest lovande rallyföra...Publicerad: 2025-10-27 17:05:43
McRae gör rallydebut som förare, med ERC 2:an Armstrong bredvid.
Fem dagars Roger Albert Clark Rally i mitten på november med 200 historiska bilar där 56 mil special ska avverkas. Flera mindre serier och tävlingar ställer upp under tävlingen och kör delar av banan.
En av dem serierna är Mini Rally Challenge - en serie för "gamla hundkojor" där småbilarna kör t...Publicerad: 2025-10-27 08:57:48
Foto från Skilling 50.
E-Cupen tog säsongsavslutning med Skillingaryds MK som arrangör, rallyt var Skilling 50 med Brännehylte som start och mål för tävlingen. Två sträckor gick dubbelt under lördagen för de närmare 60 tävlande. Snabbast totalt var Kristian Johansson tävlandes för Borås MK med Volvo 940, segern före Danie...Publicerad: 2025-10-26 21:58:40
Andervang fyra genom Rocar-Tech Twente Rally.
Holländska Rocar-Tech Twente Rally avslutade med ss12 efter klockan 17, Stan Pex i Skoda Fabia RS Rally2 återtog ledningen och vann sju sekunder före Yannick Vrielink efter att de bytt om i täten sista sträckorna.
Tredje bil in är Kevin van Deijne som tappat 1:21 minut mot täten i sin Škoda Fabia...Publicerad: 2025-10-26 17:40:47
Bilbyte för McRae gav resultat i Cambrian Rally - Kalle stark femma totalt!
Första av de sju sträckorna i Lewis & Hunter Cambrian Rally ströks, anledningen var en avåkning i klasserna före det Brittiska mästerskapet. Besättningen var ok och brittiska finalen tog fart från ss2, avgjordes i gamla VM-trakter, basen i Llandudno.
Närmare 8 mil special dit Max McRae bytt Citro...Publicerad: 2025-10-26 09:33:53
|
| |