____ WWW.MOTORSPORTSALONGEN.SE ____

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Segrarna korade i Rallymasters 2011.
PRESSRELEASE

Nu är segrarna korade i årets Rallymasters-serie, och det är inte favoriterna som drog längsta strået, utan uppstickarna tog för sig.
När Rallymasters hade finaltävling i Katrineholm och KMK-Trofén tillsammans med SM-finalen i Rally, så var det en riktigt hård kamp ända in på sista mållinjen.

Nu blev det Eddie Hörbing och Tobias Ytterbring som tog hem kampen i de tuffaste klasserna, 4WD & 2WD, Eddie genom att vara tvåa efter SM-mästaren Mats Jonsson (på Rallymasterssträckorna SS3-7), och Ytterbring genom att åter slå flerfaldiga mästaren Leif Pettersson.

Om vi summerar tävlingen så var det 5 utmanande sträckor som bjöds de tävlande i Rallymasters, där de tidigare deltagarna i serien som nu tävlande i SM fick räkna sina tider för att utröna seriepoängen i Rallymasters.
Och de tuffa sträckorna slet hårt på fordon och förare, omväxlande snabba och knixiga smala vägar blandades och ställde stora krav på teamen.

A 4WD hade Jonsson i ledningen över alla fem sträckor men med Hörbing tätt bakom, sedan var det kamp mellan Jocke Nyman och Kristian Johansson, där det i en slutställning var Johansson som kniper 3:e plats bakom Hörbing och Jonsson.

A 2WD hade en absolut stenhård kamp mellan Leif Pettersson och Tobias Ytterbring, där den senare tar segern med ynka 0,8 sekunder och ytterligare en "hel" sekund till Jimmy Olsson, och Jonas Johansson in som fyra, men ordnar 3:e platsen i serien bakom Ytterbring och Pettersson. Helt klart att Tobias Ytterbring imponerar och slår Petterson i tre av de fyra deltävlingarna.

B 2WD hade Stefan Hanhela i bäst slagläge före Jan Onkamo samt Pelle Wilén och Patrik Åhman. Nu fick Onkamo det ganska lätt, då alla huvudmotståndarna bröt, Hanhela och Wilén med tekniska fel och Åhman efter ett taklägg. När serien för denna klass summeras så är det Onkamo före Hanhela och Tomas Ingberg som tar 3:e platsen efter ett fint finalresultat.

B/C 4 WD, såg en kamp mellan Niclas Hjerpe och Algot Öberg, där Hjerpe avgjorde på 2:a sträckan, men säkert med en nöjd Öberg som vinner sin Rallymastersklass före Kimmo Frondelius.

C 2WD har haft skiftande namn i täten i varje tävling, denna gång var det Micke Wallon som gasade värst före den slutliga segraren Tobias Nordwall, men Wallon hoppar upp på en 2:a plats efter sin seger i finalen.

A/B Std var ett riktigt getingbo, med alla toppnamnen med i finalfighten, den som varit stabilast under året var även snabbast i finalen, där Mattias Olsson satte alla på plats och visade vem som var klassens Rallymaster 2011, före Lasse Ohlsson och Anton Suontausta.

C Std hade Joakim Nilsson i topp inför finalen, men om han tog det lugnt och bevakade sin serieseger kan vi bara ana då han körde in på en avvaktande 5:e plats, som dock räckte för att ta den slutliga segern före hockeyliraren Emil Kåberg (som inte kört de två sista deltävlingarna och därför inte får del av prispotten), den som får seriens andra poängplats är just finaltävlingens segrare, Erik Svantesson.

A/B/C GrE har dominerats av Gotläningen Andreas Norrby som bara tappat en delseger och är en solklar Rallymaster före Tomas Wärn.

Klassiker/AppK har också en solklar segrare med tre starter och tre segrar, där Per Göthberg alltså är obesegrad under 2011, som god tvåa kommer Sören Elofsson som är den som skuggat Götberg under året.

Slutligen har vi våra Ungdomsrallyåkare (16-18 år), där Daniel Budin varit genomgående snabb och tar seriesegern före flitigt och stabilt åkande Josefina Hellqvist.

Nu är det bara sista sträckan kvar, och den kör vi i Gnesta den 26 november, där det blir prisutdelning och fest på Electron.


» Pressrelease från Rally Masters.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Missa inte anmälan till Svenska RallyCupens prisutdelning & fest.
© emotorsport.seSvenska RallyCupens kalender för 2026 är på gång samtidigt som det är dags att hylla årets pristagare efter sina prestationer i Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta.

Den 8:e november är det dags att inta Katrineholm där prisutdelning äger rum ihop med...

Publicerad: 2025-10-22 18:31:41


Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.
© Opel Motorsport.Calle Carlberg bjöd in att köra nya Opel Mokka GSE som föråkare till ADAC Opel e-Rally Cup´s final i samband med Central European Rally. Svensken med bred erfarenhet av dagens Opel Corsa-e fick nu chansen att vara med och utveckla den kommande cupbilen som ska forma nästa generation rallyjuniorer.
...

Publicerad: 2025-10-22 08:55:19


Svenska Sprintserien redo med sex tävlingshelger 2026.
© emotorsport.seSvenska Sprintserien körs på banor med rally och rallycrossbilar, serien släppte i släppte i helgen kalendern för 2026 års serie. Det blir som tidigare sex tävlingshelger med en deltävling per dag - totalt 12 deltävlingar.

Konceptet med tre åk på tid, först ett träningsåk följt av två i tävling...

Publicerad: 2025-10-22 05:53:33


Söndag full av rallykurser hos Fagersta MK.
© emotorsport.seFagersta MK bjuder in till en dag full av kurser i slutet av november, söndagen den 30:e är det dags att riva av kurser för Förar & Kartläsarutbildning men där arrangeras också kurs för co-driver/notutbildning och så även en L-ABC utbildning.

Allt under en och samma dag med basen i Fagersta MK:s...

Publicerad: 2025-10-21 16:59:26


Dags att nominera till Kickens Minnesfond, vem tycker du ska få stipendier för 2025?
© Gotlands MF BK.Christoffer ”Kicken” Jacobssons Minnesfond - "Årets eldsjäl inom svensk rallysport".

För att hedra minnet av en passionerad och talangfull förare, eldsjäl och förebild för rallysporten i hela Sverige har Gotlands MF BK beslutat att instifta en minnesfond. Minnesfonden delar årligen ut två stipend...

Publicerad: 2025-10-21 13:50:55


Junior WRC summering, Milles väg till guldet.
© Junior WRC / M-Sport.I söndagens avslutade Mille Johansson och Johan Grönvall en fantastisk och svängig första Junior WRC säsong, hög press på Juniorerna hela säsongen och framför allt för varje sträcka på de lerhala sträckorna i Tyskland, Tjeckien och Österrike. Men hur har då säsongen gått?

Snövallsvisit men mäk...

Publicerad: 2025-10-21 11:01:17


Heindrichs vann händelserik ADAC Opel e-Rally Cup avslutning - brorsans WRC-krasch del i segern.
© Opel Motorsport.Belgaren Tom Heindrichs vann lite oväntat ADAC Opel e-Rally Cup - kanske var det rent av hans storebror vars krasch i WRC klassen skapade söndagens dramatik? De flesta trodde nog Spanjoren Alex Espanol som toppade 12 poäng före Heindrichs inför finalen skulle stå som vinnare.

Tio sträckor i samb...

Publicerad: 2025-10-21 09:01:30


Lancia bekräftar, Ypsilon Rally2 HF Integrale i WRC2 redan 2026.
© Lancia.För drygt en månad sedan dök de första klippen upp från Lancias tester med nya Lancia Ypsilon Rally2 HF Integrale - strax efter kom också Lancia från Stellantis koncernen med ett officiellt meddelande, de bygger en bil för Rally2 klassen och siktar högre.

I lördags, i samband med Central European...

Publicerad: 2025-10-21 05:52:42


WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
© Junior WRC / M-Sport.WRC-säsongen närmar sig sitt slut, efter helgen Central European Rally står deltävlingar i Japan och Saudiarabien på spel innan serien avslutas. Om förartiteln är det spännande, tre förare från ett och samma team gör upp.

Elfyn Evans tillbaka som ledare, nu 13 poäng före Sebastien Ogier och helge...

Publicerad: 2025-10-20 11:05:39


Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
© Junior WRC / M-Sport.I förra veckan presenterades såväl Rallyguide som tidsplan och kartor för Rally Sweden 2026, torsdagen 12:e februari inleds rallyt med shakedown, sträckan Umeå City klockan 9:01, identisk med årets lyckade shakedown centralt i Umeå på 3,44km.

På kvällen efter klockan 18 invigs rallyt och de tävla...

Publicerad: 2025-10-20 08:55:53


Tidigare nyheter:
Junior WRC summering, Milles väg till guldet.
Heindrichs vann händelserik ADAC Opel e-Rally Cup avslutning - brorsans WRC-krasch del i segern.
Lancia bekräftar, Ypsilon Rally2 HF Integrale i WRC2 redan 2026.
WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
Oliver Solberg bäst på asfalt, också.
243 ekipage i listan när anmälan för Novemberskölden stängde.
Mille Johansson och Johan Grönvall Juniorvärldsmästare i rally - avgjorde med 1,6 sekund.
Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.
Rovanperäs seger säkrar Toyotas VM titel - Solberg vann Rally2.
Latvala tog året fjärde seger i historiska EM-serien.
Stopp för Neuville - tre sträckor kvar för Central European Rally.
Fyra sträckor kvar i Central European Rally, följ spännande söndag.
Just nu guldläge för Gill i Junior WRC - bronsplats för Mille.
Rovanperä och Solberg VM ledare i Central European Rally - Mille trea i JWRC.
Grahn snabbast genom SSRC-finalen.
Chribbe vann Lövdansen, Jakobsson bäst av de onotade.
Rovanperä förbi när Ogier träffade träd - Solberg i topp - tufft för Mille.
Över 200 åkare till Novemberskölden, anmälan stänger imorgon.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 20-22/03


Rally SM:
Vinterpokalen 06-07/02


Rally VM - WRC:
Forum8 Rally Japan 06-09/11


Svenska RallyCupen:
Prisutdelning & Fest 08/11




Foto:
Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Marknadsnatta.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.