|
 Petter på säker tredjeplats. PRESSRELEASE
– Snabbare i privat -Citroën än båda fabriks-Fordarna under eftermiddagen.
Petter Solberg World Rally Team är i mål på andra dagen av VM-rallyt i Australien. Dagen började lite trevande, men fick en mycket god avslutning. Efter fredagens gyttjebrottning har nu solen tittat fram och torkat upp sträckorna.
Petter brottades med väggrepp och överstyrning under förmiddagens sträckor, då han tappade mark till Ford-duon Hirvonen och Latvala i toppen. Men efter en radikal förändring i bilens setup under lunch-servicen, har Petter och codriver Chris Patterson på nytt hittat både fart och väggrepp. Detta har inte minst märkts på sträcktiderna, där Petter varit snabbare än båda Ford-förarna under eftermiddagens specialsträckor.
– Det har varit en mycket bra dag, säger Petter Solberg. I morse var jag lite besviken, men eftermiddagens körning blev en bra revansch för morgonens sträckor. Fick inte den rätta balansen i bilen först, men det blev betydligt bättre under eftermiddagen.
Rally Australien har idag bytt ledare och det är Jari-Matti Latvala som gått om sin teamkollega Mikko Hirvonen, medan rallyts fyra Henning Solberg fick elfel på sin Ford ute på sträcka 15. Stobart-kollegan Matthew Wilson ärvde Hennings fjärdeplats, dock med runt fem minuter upp till Petter Solberg. Jari-Matti Latvala leder nu rallyt, 22,7 sekunder före Hirvonen. Ytterligare 36 sekunder bakom ligger Petter Solberg, som under eftermiddagen ännu en gång visat att han har tempot för att slå fabriksförarna, trots att han kör i eget privatteam.
– Det känns riktigt bra att köra i samma fart som de andra, med vetskapen att jag kan vara med och figthas med dem. Det är en lång dag i morgon och jag kommer att gasa så mycket det bara går, avslutar Petter.
Rally Australien fortsätter i morgon med de avslutande sex sträckorna. Rallyt startar om 07:02 lokal tid och avslutas med rallyts Power Stage ”Clarence 2” med start klockan 15:31 lokal tid. Denna avslutande sträcka direktsänds i Viasat Motor för de morgontidiga klockan 07:20 svensk tid på söndag morgon.
TV-tider Viasat Motor:
Lördag 10 september
18:00 Höjdpunkter från lördagens sträckor
Söndag 11 september
07:20 Direktsändning Power Stage.
12:30 Eftersändning Power Stage.
16:30 Höjdpunkter från rallyt.
19:30 Höjdpunkter från rallyt.
Ställningen i Rally Australien efter dag 2.
1. Latvala, Ford
2. Hirvonen, Ford +22,7
3. Petter, Citroën +59,5
4. Wilson, Ford, +5.53,7
5. Al Qassimi, Ford +9.24,4
6. Paddon, Subaru +13.29,2
7. Kosciuszko, Mitsubishi +13.32,1
8. Saliuk, Mitsubishi +15.33,1
» Pressrelease från Petter Solberg World Rally Team.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Startskott för Rally Sweden 2026 - ansökan för sträckor lämnades i veckan.
Måndagen den 15 september lämnar Rally Sweden in det första utkastet på de planerade sträckorna för VM-rallyt 2026 till Länsstyrelsen i Västerbotten. Därmed tas det första officiella steget i arbetet med att skapa nästa stora vinterrallyfest.
2026 blir femte året som VM-tävlingen genomförs i Umeå...Publicerad: 2025-09-20 11:25:01
Rikspokal, TV-Sväng, Wez-Mek och Mjölkpallspokal bland rallyna att följa - Resultat, Radio och tracking.
Åter en fullmatad tävlingshelg, en bit över 440 åkare ute på vägarna genom sex tävlingar, de flesta kör resultaten live, några har radio och andra tracking för att följa de tävlande. Störst med närmare 120 bilar är TV Svängen där de tävlande kör om Södras DM, Smålands DM, Sydsvenska Mästerskapet och...Publicerad: 2025-09-20 05:55:35
Sesks leder Rally Cesis - Carlsson 3:e 2wd totalt.
Två sträckor i Lettiska Rally Cesis avverkade under kvällen, en sträcka på 14,85km gick dubbelt. Inte helt oväntat Martins Sesks i topp totalt, åker då en av SRT-teamets Skoda Fabia SRT Proto, 40 sekunder bakom i liknande bil är estländaren Karl Martin Volver.
Ralfs Sirmacis i en nationellt trimm...Publicerad: 2025-09-19 21:01:30
Stjärnorna samlas för McRae Rally Challenge - familjen McRae, Blomqvist och Solberg bland gästerna.
Tredje upplagan av McRae Rally Challenge från Knockhill Racing Circuit under helgen, tävling och uppvisning över 62km special på grus och asfalt över totalt tio sträckor, fem per dag. I år var det 30 år sedan Colin vann sin VM titel - för några dagar sedan var det 18 år sedan Colin omkom i en heliko...Publicerad: 2025-09-19 19:19:19
Missa inte Enköpings 100-års jubiluem, 4,5 mil över åtta sträckor i Hundraåringen!
I år fyller Enköping MK 100 år, och det firar vi med en riktigt fin rallytävling - Hundraåringen den 4:e oktober.
Ett nationellt rally som ingår i 1300 Rallycup, VOC Mekonomen Sverigeserien, Supercupen och Upplands DM. Tävlingen bjuder på 5 unika SS, där tre av dem körs två gånger – totalt 8 SS p...Publicerad: 2025-09-19 10:55:11
Närmare 120 bilar för jubilerande TV Svängen.
SMK Hörby kör på med TV-Svängen, nu för 60:e gången när klubben tar emot tävlande från Södras & Smålands DM serier, Sydsvenska Mästerskapet och Volvo Euro Cup. Jubileum och klubben har plockat fram nytt material och en lång sträcka på 16km, det ger sex olika sträckor på fem mil vilket lockar närmare...Publicerad: 2025-09-19 09:00:37
Klassiskt och modernt i Gnestas Runt Mjölkpallen Pokalen.
Gnesta MK kör Runt Mjölkpallen Pokalen där Klassiska & Historiska Rallycupen, RM för Historiska Rallybilar och Finess Onotade Rallyserie kör om poäng under lördagen. Där väntar 35km special som är fördelat på två sträckor som går dubbelt.
Ett 50-tal ut genom Appendix K klasserna, klassen 1962-196...Publicerad: 2025-09-19 05:55:02
SMK Örebro inför helgens Rikspokal.
På lördag den 20 september återkommer Rikspokalen i SMK Örebros regi efter 1 års timeout. Cirka 75 ekipage kommer att ge sig ut på fyra specialsträckor, varav en körs två gånger. Årets tävling är också final i Västra Bilsportförbundets distriktsmästerskap.
Start- och målplats är Nordkalk i Glansh...Publicerad: 2025-09-18 20:53:19
70-talet åkare ut på Rikspokalens fyra sträckor.
Klassiska Rikspokalen hos SMK Örebro körs som final i Västras DM som haft en tuff höst med tätt om tävlingar kör med tunt startfält. Tre mil special med totalt fyra sträckor, tre olika under lördagen för de 75 startande.
Totalt elva åkare för 4wd genom tre klasser, endast Mitsubishi i A-klassen d...Publicerad: 2025-09-18 18:35:54
Tierps Wez-Mek Pokal med SuperCup och Upplands DM.
Supercupen och Upplands DM kör Wez-Mek Pokalen hos MK Tierp, 37km special fördelat på fyra sträckor under lördagen för de 70-talet tävlande.
Närmare tio för 4wd klasserna där Fredrik Grahn, Stig Andervang och Anders Lundkvist möts i R5-klassen, för de äldre bilarna Magnus Proos, Björn Jacobson oc...Publicerad: 2025-09-18 12:45:52
|
| |