|
 De gamla mästarna samlas till årets fest. PRESSRELEASE
Midnattssolsrallyt är redan på väg att ta över Rocklunda Sportområde i Västerås. På tisdagen kommer de största teamen att anlända med sina trailerekipage och sina servicetält. Onsdagen börjar med besiktning av ekipagen. Besiktningen börjar kl 9 och håller på till kl 15 och senast kl 17 ska samtliga ekipage stå uppställda på Rocklunda. Första start på SS1 på Rocklunda sker kl 18.30. Då rullar de 55 ekipagen i regularityklassen iväg och när de passerat blir det full gas, för i klassen historiskt rally är det en sak som gäller, snabbast till mål för den klassens 120 bilar.
På måndagskvällen anlände tävlingsgeneralen Per Carlsson till Västerås och verkade nöjd med vad han såg.
– Här har vi verkligen perfekta förhållanden för Midnattssolsrallyt, både för de tävlande och för publik, förklarar ha nöjd. Att vi dessutom kan slå ihop vår tävling med Svenska Bilsportförbundet och deras 75-årsfirande gör inte saken sämre.
På frågan om han har någon favorit till segern i år, svarar han:
– Ja, de gamla mästarna får nog ursäkta, men jag tror att en flerfaldig svensk mästare från Värmland kommer att ta hem det här. Mats Jonsson och hans ständige vapendragare Johnny Johansson kommer till start i en verkligt potent rallybil från 1974, en Ford Escort RS 1600, svarar Per Carlsson.
De som tävlar i regularityklassen har en ambition, och det är att köra så jämnt som möjligt. Varje sträcka ska avverkas med en snittfart av exakt 50 kilometer i timmen. Varje tiondelssekund för tidig eller för sen till målet innebär straffprickar. Fjolårets segrande finska ekipage står åter på startlinjen i Västerås och så även den norska tvåan, Penti-Juhani Hintika i en VW1303S och Åsmund Kleve i en Volvo PV 544.
Regularityklassen innehåller även de mest udda bilarna. Lasse Jönsson och Gunnar Dackewall startar i en Mercedes 300 SL, den så kallade måsvingen, och Frank Högman och Roger Ericson i en HRG Roadster 1500 från 1948. En Rolls Royce Corniche från 1977 tillhör inte heller de vanligaste rallybilarna.
I klassen för historiska rallybilar gäller som för regularityklassen att inga bilar nyare än 1981 får delta. Att läsa startlistan för årets tävling är som att göra en resumé över svenskt rallytävlande:
Kenneth Bäcklund, Vara, Stig Blomqvist, Örebro, Leif Asterhag, Huddinge, Björn Waldegård, Rimo, Tony Roten Jansson, Almunge, Mats Jonsson, Forshaga, Åke Bryggarn Andersson, Uppsala osv.
Onsdag kväll körs första sträckan på Rocklunda Västerås och efter en torsdag i Bergslagen, en fredag i Roslagen och en lördag i Sörmland körs avslutande sträckan som en repris på inledningssträckan kl 16.30 på lördag.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2011-07-12 10:25
|
|
Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
"Äntligen får vi tillgång till en av Sveriges häftigaste rallyvägar."
Omdömet kommer från Tore Bigsten, banchef i Götene Motorklubbs Götenerundan 10 maj. Tore gläds åt att klubben åter kan använda en uppskattad sträcka.
"Efter minst 15 års uppehåll får vi nu fått tillgång till en str...Publicerad: 2025-04-15 22:17
Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
Volvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.
Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...Publicerad: 2025-04-14 22:13
Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.
M...Publicerad: 2025-04-14 21:31
Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
Den 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.
Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...Publicerad: 2025-04-13 22:31
Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv. Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.
Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.
Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...Publicerad: 2025-04-13 21:50
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Imorgon tisdag klockan 18:00 stänger anmälan till Vilda Ryd Racet, premiären för Svenska RallyCupen. Med anledning av kommande Påskhelg stänger anmälan en dag tidigare än vanligt för cupen, allt för att ge klubben tid att få allt klart.
Missa inte anmälan, under söndagens passerade man 150 tävlan...Publicerad: 2025-04-13 21:43
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Estnisk seger i andra deltävlingen av brittiska mästerskapet, Kielder Carlisle Stages arrangerat av Roger Albert Clark Rally Motor Club med åtta mil grusväg. Totalt fem sträckor, fyra unika användes under dagen.
M-Sports Estniske förare, fjolårets Junior VM vinnare, Romet Jurgenson tog ledningen ...Publicerad: 2025-04-13 20:00
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Rally Regione Piemonte med 13 specialsträckor över 11 mil asfalt, söndagen bjöd på tre sträckor som avslutning, i topp efter dryga timmans körning var Andrea Crugnola i Citroën C3 Rally2. 18 sekunder bakom var Giandomenico Basso i Skoda Fabia RS Rally2 som i sin tur hade 0,7 sekund till Fabio Andolf...Publicerad: 2025-04-13 18:44
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
45 startande för tio klasser när Södras RS-DM inleds, Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby under söndagen. Ett varvlopp på 6,5km kördes tre gånger, snabbast genom första åket Heidi Ryrlén i Ford Fiesta Rally3, men bröt efter med problem i hjulupphängningen.
Joacim Kristiansson som var sträcktvåa ...Publicerad: 2025-04-13 17:52
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
När Svensk Bilsport i helgen höll sitt Förbundsmöte togs ett historiskt beslut. Jessica Bjurström valdes som första kvinna till ordförande i bilsporten när sittande ordförande Roger Engström lämnade efter fyra år.
– Tack för förtroendet. Det är med stor ödmjukhet som jag tar mig an rollen som ord...Publicerad: 2025-04-13 15:04
|
| |