|
 Petter Solberg World Rally Team inför Portugal. PRESSRELEASE
Efter dammiga grusvägar i Mexico har nu rally‐VM bytt kontinent. Vi är tillbaka i Europa och har landat i Portugal. Där körs årets tredje deltävling i rally‐VM på den sydliga Algarvekusten. Petter Solberg World Rally Team är på plats vid serviceplatsen utanför Algarvestadion i Portugals sydligaste stad Faro.
Portugals VM‐tävling inleds dock i Lissabon med en 3,27 kilometer lång publiksträcka, inne i den gamla delen av huvudstaden. Specialsträckan körs på torsdag eftermiddag och på grund av detta genomförs shakedown redan onsdag eftermiddag mellan 14:30 och 18:30 i Faro.
Tävlingen körs på grus och innehåller 385 kilometer i fullfart, fördelat på sjutton specialsträckor. Sjuttiofem bilar är anmälda till VM‐tävlingen, som avslutas med rallyts Power Stage på hela 31,04 km. Som vanligt ger denna sträcka extra VM‐poäng till de tre snabbaste och direktsänds i TV på Viasat Motor.
Målsättningen är klar för Petter Solberg när han rullar av startlinjen med sin Citroën DS3 WRC. Det är pallplats som gäller. – Jag har alltid trivts i Portugal, säger Petter Solberg. – Sträckorna är både snabba och tekniskt krävande, det passar mig bra. Vi har haft en dags test här i Portugal före tävlingen, där vi fått mycket utprovat när det gäller bilens grusinställningar. Vi fick också med oss mycket information från Mexico, så jag känner mig säker på att det här blir bra. Vi tillräckligt snabba, det såg vi i Mexico, så självklart kör vi för en plats på pallen.
I förra årets Rally Portugal körde Petter Solberg in på femte plats totalt. Vann gjorde Sebastien Ogier i en Citroën.
Rally Portugal på svensk TV; Viasat Motor.
Onsdag 23/3
12:30 Rally World; Reportage och nyheter inför den aktuella deltävlingen i rally‐VM.
Fredag 25/3
23:30 Rally‐VM
Sammandrag från dagens etapp av Portugals VM‐rally.
Lördag 26/3
08:15, 15:30 19:50, 23:00. Sammandrag från fredagsetappen av Portugals VM‐rally.
23:30 Sammandrag från dagens etapp av Portugals VM‐rally.
Söndag 27/3
10:30, 14:30. Sammandrag från lördagsetappen av Portugals VM‐rally.
15:00 Direktsändning avslutande Power Stage i Portugals VM‐rally.
19:30 Sammandrag från lördagsetappen av Portugals VM‐rally.
00:30 Sammandrag från söndagsetappen av Portugals VM‐rally.
» Pressrelease från Petter Solberg World Rally Team.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2011-03-21 16:26
|
|
Sju mil special i Drive VXO-Sprinten - asfalt och avslut i mörker väntar!
Karlskrona AK & Wäxjö MS bjuder in till Drive VXO-Sprinten – en unik rallyupplevelse på asfalt den 11 oktober!
Sju mil special!
Karlskrona Automobilklubb välkomnar rallyentusiaster från hela landet till Drive VXO-Sprinten lördagen den 11:e oktober 2025 – ett fartfyllt rallyäventyr med hel...Publicerad: 2025-06-03 22:21
Inför WRC Rally Italia Sardegna - Startfält, Tidsplan, TV-tablå och länkar.
68 ekipage går för start i Rally Italia Sardegna till veckoslutet, där väntar 32 tuffa mil special fördelat över 16 sträckor från Olbia. Shakedown vid lunchtid på torsdag följs av första specialsträckan fredag förmiddag.
12 mil om dagen.
Vid frukost går första sträckan igång, tre sträckor...Publicerad: 2025-06-03 22:11
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Rally SM.
Bakom EM-fältet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia startade Rally SM sin tredje deltävling för året, 100 bilar gick för start där det bjöds på snabba vägar och högt tempo. Rally SM inledde under torsdagens kväll på Bråtebäcken och körde sedan EM seriens fyra sträckor per dag. Foto från några av SM...Publicerad: 2025-06-03 21:44
Calle Carlberg utvald av Peugeot Sport att tävla i Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs.
Den svenska rallytalangen Calle Carlberg har blivit utvald av Peugeot Sport att representera märket i det prestigefyllda Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs. Detta är Carlbergs andra styrning över Atlanten och markerar ett starkt förtroende från Peugeot Sport.
Rally Baie Des Chaleurs, som arrang...Publicerad: 2025-06-03 19:00
Sju svenska rallyekipage till ERC Rally Poland - totalt 70 bilar.
Årets fjärde ERC-deltävling släppte idag anmälningslistan - tillbaka är Junior ERC serien vilket ger extra Svenskt tillskott. EM serien far till Polen för tredje och sista grustävling för säsongen, Orlen Oil Rally Poland. 14 specialsträckor på 19 mil ska avverkas från fredag kväll till söndag efterm...Publicerad: 2025-06-03 05:44
Stort intresse för Borås Bil Rallysprint.
När det är några dagar kvar innan anmälan går ut till Toarps MK:s Borås Bil Rallysprint den 14 juni är det rekordmånga anmälda. Toarps MK lockar med två fina sträckor, på vardera fem kilometer och lite över två kilometer. Per Ekström, biträdande tävlingsledare, berättar så här om rallysprinten där e...Publicerad: 2025-06-03 05:29
TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
Årets sjätte WRC-deltävling, Rally Italia Sardegna med de spännande grusvägarna på Sardinien i tryckande värme. En stekhet tävling med steniga sträckor, inleds med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning live vid lunchtid.
Sedan är det TV-gruppen som via TV4 Motor, Sportkanalen o...Publicerad: 2025-06-03 00:29
Svenskt till kommande Amerikanska Southern Ohio Forest Rally.
Den 12-14:e juni körs Southern Ohio Forest Rally med närmare 20 mil special med 80% grus. Rally runt Chillicothe och Portsmouth i delstaten Ohio.
Ett 60-tal ekipage i listan varav ett flaggar Svenskt, med en Volvo 940 hittar vi Thomas Hansson och co-driver Nicklas Jidflo som går för start med num...Publicerad: 2025-06-02 21:30
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
Lördagen skulla ta Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, 92km stod på spel fördelat över fyra sträckor dubbelt - avslutning med powerstage över Ölme-sträckan skulle runda av den Svenska ERC-deltävlingen.
En fjärde och sista omgång av foto från ERC-deltävlingen, nu med bilder från fyra av l...Publicerad: 2025-06-02 21:22
Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
I ERC-serien tävlas det också i ett däckmästerskap - fyra tillverkare har registrerat sig för deltagande och poängen delas utefter slutställningen där de två bäst placerade ekipagen av varje fabrikat poängbedöms.
I Bauhaus Royal Rally of Scandinavia sågs tre av tillverkarna topp tre - vinnaren Ey...Publicerad: 2025-06-02 20:24
|
| |