|
 Nya rallystjärnan siktar redan mot VM. PRESSRELEASE
I Rally Sweden var Pontus Tidemand tvåa, endast 2,8 sekunder bakom segrande Mats Jonsson. När årets andra SM-deltävling i avgjordes i Jämtland slog 20-årngen från Charlottenberg till med seger.
Nu jämför många honom med en annan framgångsrik värmlänning, dubbla juniorvärldsmästaren P-G Andersson.
– Jag tvivlar inte på att jag har samma kapacitet som P-G, säger den nya stjärnan.
För många var Pontus Tidemand den stora överraskningen i SM-premiären. I Fäviken Winter Rally visade han att den insatsen inte var någon tillfällighet.
I VM-stjärnan Henning Solbergs Ford Fiesta S2000 fanns han med i toppen från start och när storfavoriten Patrik Sandell bröt på den tredje specialsträckan övertog han ledningen.
– Min första totalseger i SM. Det är en bra insats, men fortfarande rankar jag min seger i den norska Subarucupen förra året som min främsta merit.
Om det blir SM-guld i slutet på den här säsongen hamnar den medaljen på hedersplats i bokhyllan hemma i Charlottenberg. Var så säkra.
Pontus Tidemand och norska kartläsaren Jörgen Nordhagen har inlett SM-säsongen på bästa tänkbara sätt med två raka segrar i sin klass, Otrimmat 4WD.
– Jag kommer att satsa på SM i år, men min målsättning är också att köra någon eller några VM-tävlingar, säger han och avslöjar att Finland och Wales lockar i första hand.
Båda SM-deltävlingarna hittills i år har Tidemand kört i den Ford Fiesta S2000 som ägs av hans styvfar, norrmannen Henning Solberg.
Han hoppas givetvis på en fortsättning i den bilen, men har också en Grupp N-Subaru Impreza hemma i garaget. Hans konkurrenter i SM hoppas säkert att det blir i den sistnämnda Pontus dyker upp i gruspremiären South Swedish Rally i vår. S2000-bilen har de nämligen svårt att hänga med. Dessutom tycker många att Fiestan egentligen skulle ingå i den trimmade, fyrhjulsdrivna klassen.
– Pontus kör väldigt bra, men kommer han till SSR i Subarun och är lika snabb i den skulle han tysta alla kritiker, säger den regerande svenske mästaren Jimmy Joge, som för andra tävlingen i rad blev klasstvåa bakom Tidemand.
Till en andraplats totalt räckte emellertid inte Joges fina körning den här gången. Han blev trea, placeringen bakom Eddie Hörbing från Laxå MK, som kom till start i en Ford Focus WRC -09 från VM-teamet Stobart.
Förhandsfavoriten Patrik Sandell försvann i ledning redan under fredagen då växellådan rasade i hans inhyrda Skoda Fabia WRC. Även premiärvinnaren Mats Jonsson, Forshaga MC, stötte på bekymmer inledningsdagen. Han åkte av och bröt, men startade om och lyckades avancera till andra plats bakom Hörbing i sin SM-klass, Trimmat 4WD.
Kampen om segrarna i de övriga klasserna blev stenhårda och avgjordes inte förrän på tävlingen sista sträcka. I Trimmat 2WD stod Martin Berglund, SMK Gävle, upp och körde och tog sig med knapp marginal förbi Tobias Söderqvist, AMF Årsunda.
Robin Friberg, Ludvika MS, vann Otrimmat 2WD och junior-SM när Andreas Thelaus, Karlstad MC Bil, körde av och bröt i ledning
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
38 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan - Solberg och Andersson är Svenskarna.
Idag släpptes anmälningslistan för Forum8 Rally Japan, årets näst sista deltävling med 38 ekipage till startlinjen. Rallyt körs över 20 sträckor på 30 mil den 6-9:e november.
10 åkare går för Rally1 klassen med Sebastien Ogier, Elfyn Evans och Kalle Rovanperä för Toyota Gazoo Racing. Takamoto Kats...Publicerad: 2025-10-14 17:55:11
Carlbergs fantastiska säsong - sex segrar på åtta starter - avslutar som föråkare i WRC tävling.
Calle Carlberg säkrade Junior EM guldet redan i Tjeckien, den tävlingen Svensken haft sämst resultat i genom säsongen. En drivaxel gick av, svensken fick bryta men kunde starta om, ta målgång som åtta och guldet i hamn.
När Calle summerar sin säsong som tävlingsmässigt avslutades i Kroatien gör h...Publicerad: 2025-10-14 11:01:53
Al-Attiyah med Puma Rally1 i WRC finalen.
54-årige Nasser Al-Attiyah är tillbaka i WRC-klassen när årets säsong avslutas, han har under sin långa karriär både kört Citroen Ds3 WRC och Ford Fiesta WRC, det sistnämnda lämnade han för 12 år sedan och gick över till R5/Rally2 klassen.
Rallyåkandet har trappats ned till att följa FIA Middle E...Publicerad: 2025-10-14 09:01:02
Mårtensson, Hansen, Holm & Suld - 2025 års Volvo Euro Cup vinnare.
Volvo Euro Cup avslutade i helgen 2025 års säsong, där kördes deltävling 8-9 i årets cup under Danska Rally Stoholm. Cupen har avgjorts under sju olika rallyn, två av rallyna har körts under två dagar och då inneburit två deltävlingar. Start i vintras med Finnskogsvalsen, följdes av Rally Sulingen i...Publicerad: 2025-10-14 05:55:17
Kalendern för Sydsvenska Mästerskapet 2026.
Bland båda distriktens rallyansvariga råder samsyn om att distrikten är de som över tid skall ansvara för att det finns en verksamhet som gynnar arrangörer och tävlande. Cuper och serier kan komma och gå men tack vare det demokratiska systemet inom SBF kommer det hela tiden nya som tar ansvar för at...Publicerad: 2025-10-13 21:21:08
Carlberg kör VM-tävlingen Central European Rally som säsongsavslutning.
Europamästaren från Jönköping avslutar säsongen och fabrikssitsen tillsammans med Opel med att göra VM-debut med nya FIA homologerade Opel Mokka GSE Rally. Världens första FIA homologerade elrallybil. Calle kommer att köra bakom WRC fältet. Vägarna, som ofta blir leriga, kommer att vara en stor utma...Publicerad: 2025-10-13 15:54:33
Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Efter en stark säsong med flest sträcksegrar av alla i mästerskapet är 20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm redo för årets största utmaning – finalen i Junior-VM. Tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika ligger dom tvåa i mästerskapet inför Central European Rally, bar...Publicerad: 2025-10-13 12:30:46
Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
Nässjö Motorklubb bjuder in till höstens stora rally Novemberskölden med rallytorg och start på Stortorget i Nässjö den 1:a november.
Välkommen till ett av Sveriges största rallyn sett till antalet deltagare – med upp till 250 team och 5-6 personer i varje team! Detta är Nässjös största idrottsev...Publicerad: 2025-10-13 11:05:32
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Årets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.
Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...Publicerad: 2025-10-13 09:01:36
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Åtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.
De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...Publicerad: 2025-10-13 05:58:44
|
| |