|
 Sandell kryddar startfältet i rally-SM. PRESSRELEASE
Patrik Sandell och Staffan Parmander gör den nationella rallyeliten sällskap i Fäviken Winter Rally 11-12 mars. Intresset för tävlingen, som avgörs i Åre-trakten, är stort med 81 anmälda ekipage i SM-klasserna.
Anmälningslistan till Fäviken Winter Rally är munter läsning för arrangerande VMT Jämtland. Den saknar ingen av de nationella toppåkarna och innehåller dessutom en internationell stjärna - Patrik Sandell.
- Att rallysporten kommer in i Åre är stort i sig, och att det nästan är på hemmaplan för oss gör att vi verkligen vill vara med, säger Patrik Sandell, som bor i Östersund.
Tillsammans med Parmander, som har Kall som postadress, kommer Sandell till start i en Skoda Fabia WRC, som ägs av norrmannen Erik Veiby. Bilen är den senaste som Skoda Motorsport tillverkade innan de började sin satsning på Super 2000.
- Jag körde bilen i Solberg Extreme Motorshow i höstas. Den är otroligt frän att köra och helt klart potent, så vi ska nog sikta på totalsegern, säger Sandell.
Även om firma Sandell/Parmander får gälla som favoriter till segern kommer de inte att sakna motstånd. Mats Jonsson, som vann premiären Rally Sweden, kommer att finnas på plats liksom Eddie Hörbing och Pontus Tidemand. Den sistnämnde var premiärens stora överraskning när han i Henning Solbergs Ford Fiesta S2000 lyckades utmana Jonsson om segern ända in i mål.
Om Tidemand på nytt kör den pigga Fiestan eller om han kommer i sin egen Grupp N-Subaru är inte klart ännu.
Samtliga klassegrare från Rally Sweden är anmälda. Förutom ovan nämnde Mats Jonsson (Trimmat 4WD) och Pontus Tidemand (Otrimmat 4WD) kommer Martin Berglund (Trimmat 2WD), Nils Fransson (Otrimmat 2WD) och Johan Carlsson (junior-SM) till start.
Manfallet var ganska stort i Rally Sweden och för de som kammade noll måste det bli poäng i Fäviken Winter Rally om de ska ha en chans att konkurrera om SM-medaljerna vid årets slut. Bland de som laddar för revansch är bland annat fjolårets guld- och silvermedaljörer i Trimmat 2WD, Leif Peterson och Johan Holmberg.
Fäviken Winter Rally startar på torget i Åre på fredag kväll och avslutas dagen efter i Fäviken, vid Kallsjön strax norr om Åre.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Carlbergs fantastiska säsong - sex segrar på åtta starter - avslutar som föråkare i WRC tävling.
Calle Carlberg säkrade Junior EM guldet redan i Tjeckien, den tävlingen Svensken haft sämst resultat i genom säsongen. En drivaxel gick av, svensken fick bryta men kunde starta om, ta målgång som åtta och guldet i hamn.
När Calle summerar sin säsong som tävlingsmässigt avslutades i Kroatien gör h...Publicerad: 2025-10-14 11:01:53
Al-Attiyah med Puma Rally1 i WRC finalen.
54-årige Nasser Al-Attiyah är tillbaka i WRC-klassen när årets säsong avslutas, han har under sin långa karriär både kört Citroen Ds3 WRC och Ford Fiesta WRC, det sistnämnda lämnade han för 12 år sedan och gick över till R5/Rally2 klassen.
Rallyåkandet har trappats ned till att följa FIA Middle E...Publicerad: 2025-10-14 09:01:02
Mårtensson, Hansen, Holm & Suld - 2025 års Volvo Euro Cup vinnare.
Volvo Euro Cup avslutade i helgen 2025 års säsong, där kördes deltävling 8-9 i årets cup under Danska Rally Stoholm. Cupen har avgjorts under sju olika rallyn, två av rallyna har körts under två dagar och då inneburit två deltävlingar. Start i vintras med Finnskogsvalsen, följdes av Rally Sulingen i...Publicerad: 2025-10-14 05:55:17
Kalendern för Sydsvenska Mästerskapet 2026.
Bland båda distriktens rallyansvariga råder samsyn om att distrikten är de som över tid skall ansvara för att det finns en verksamhet som gynnar arrangörer och tävlande. Cuper och serier kan komma och gå men tack vare det demokratiska systemet inom SBF kommer det hela tiden nya som tar ansvar för at...Publicerad: 2025-10-13 21:21:08
Carlberg kör VM-tävlingen Central European Rally som säsongsavslutning.
Europamästaren från Jönköping avslutar säsongen och fabrikssitsen tillsammans med Opel med att göra VM-debut med nya FIA homologerade Opel Mokka GSE Rally. Världens första FIA homologerade elrallybil. Calle kommer att köra bakom WRC fältet. Vägarna, som ofta blir leriga, kommer att vara en stor utma...Publicerad: 2025-10-13 15:54:33
Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Efter en stark säsong med flest sträcksegrar av alla i mästerskapet är 20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm redo för årets största utmaning – finalen i Junior-VM. Tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika ligger dom tvåa i mästerskapet inför Central European Rally, bar...Publicerad: 2025-10-13 12:30:46
Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
Nässjö Motorklubb bjuder in till höstens stora rally Novemberskölden med rallytorg och start på Stortorget i Nässjö den 1:a november.
Välkommen till ett av Sveriges största rallyn sett till antalet deltagare – med upp till 250 team och 5-6 personer i varje team! Detta är Nässjös största idrottsev...Publicerad: 2025-10-13 11:05:32
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Årets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.
Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...Publicerad: 2025-10-13 09:01:36
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Åtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.
De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...Publicerad: 2025-10-13 05:58:44
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
|
| |