|
 Mekonomen Rallycup har gått i mål 2010. PRESSRELEASE
Nu har MEKONOMEN Rallycup gått i mål för 2010 efter 5 deltävlingar där det hela tiden varit hårda kamper i alla klasser.
Wallon, Adolfsson/Svensson, Ytterbring, Branteström, Karlsson, Carneling, Wilén, Fors och Fredriksson. Där har ni namnen de som kommer att jubla mest nu på Lördag 30 Oktober när den stora festen och prisutdelningen äger rum i Eskilstuna.
Traditionsenligt avslutar rallycupen året med den alltid lika populära avslutning när många av de tävlande träffas i en härlig feststämmning. Och det har varit många, hela 333 tävlingsförare har deltagit i cupen under 2010, där dessa gjort nästa 600 starer, och med ett snitt på ca 120 tävlande i de fem deltävlingarna bibehåller cupen sin ställning som sveriges största rallycup.
Och i år avgjordes cupfinalen tillsammans med finalen av Rally-SM, en perfekt kombination där sveriges 2 största och bästa rallyserier fick avsluta på de utmanande vägarna som Katrinholms MK kunde erbjuda.
En titt i den slutliga cuplistan, om vi börjar i Ungdomsrally, där dominerade Micke Wallon stort med 5 segrar av 5 möjliga, men glädjande också att det är 2 unga tjejer som blir 2:a resp 3:a, Josefina Hellqvist och Malin Luks.
I A-förare 2WD så blev det till slut efter hård kamp och spänning, fjoårssegraren Tobas Ytterbring som efter en fantomkörning i finalen knep segern, 2:a blev Fredrik Eriksson och att SM-2:an Johan Holmberg blev 3:a. Säger en hel del om kvalitetsnivån i cupen 2010.
B-förare 2WD såg vi "Brante", Jens Branteström i tätkampen under de flesta tävlingar, och det var inget snack om vem som skulle ta segern när han höll ihop det och blev fin 3:a i finalen. 2:a blev Christer Uddberg och 3:a Jan Onkamo som blandade fina resultat med brutna race.
I C-förare 2WD gled det in en värmlänning vid namn Anders Karlsson som med 2 andra och 2 tredjeplatser redan innan finalen stod som segrare efter snabb och jämn körning. 2:a i klassen blev nu Mickael Glans och Mario Fincken som 3:a.
A/B-förare std gick segern till Tobias Carneling, men som hade hård konkurens av Lars Ohlsson som dock träffade ett träd i 3:e deltävlingen och fick stå över en tävling innan han kom igen och säkrade en 2:a plats i finalen. 3:a blev i cupen blev Anton Suontausta, men som dock inte får del av prispotten eftersom han bara deltagit i 3 deltävlingar, (Cupen har i reglerna att man skall deltagit i minst 4 deltävlingar för att få del av prispotten). 3:a i cupprispotten blir istället Andreas Guillemot.
I C-förare std såg vi Pelle Wilén i tätkampen alla tävlingarna, men ett maskinhaveri i 3:e tävlingen gjorde att det blev kamp ända in i mål, men dock seger för Wilén. 2:a men på bara 3 deltävlingar (och utan prispengar) blev Niklas Karlsson, även han så som Wilén första året efter Ungdomsrally, så det är bra fart på tillväxten i rallysporten. 2:a och 3:a i cupprispotten blir nu Fredrik Undin och Joel Bergqvist. Bergqvist som ändå kniper 3:e platsen efter 2 rullningar under året...
I klassen GrE std, så blir det inte heller något tronskifte då Marcus Fors fixar segern igen med snabb och stabil seger trots att han stod över premiärtävlingen. 2:a blir Christer Ström och 3:a Johan Eklund.
I vår klassiker/veteran/AppK-klass blev det V4-åkande Gunnar Fredriksson som var den genomgående snabbaste, en seger som var klar efter 4:a deltävlingar, tur var väl det då en rullning i en annan tävling precis innan finalen gjorde den starten omöjlig, men seger blev det alltså ändå, före Sören Elofsson som 2:a och Björn Bäckstöm på 3:e.
Avslutningsvis den största klassen, 4WD där det blev det något märkliga slutresultatet att Björn Adolfsson gjorde entré i cupen under deltävling nr.3, och satte 3 toppresultat i en klass där kampen varit absolut stenhård och på en SM-nivå. Så Adolfsson segrar i cupen men får inga prispengar (givetvis pokal och något lite mera), utan det är Ingmar Svensson som tar segern i kampen om prispengarna, före Johan Nyberg och Mattias Ekman. (även Mikael Lindqvist och Ramona Karlsson fanns med i tätkampen, men de har inte heller kört de minst 4:a deltävlingarna för att få del av prispotten).
Så nu gäller det att inte missa avslutningsfesten och prisutdelningen i Eskilstuna den 30 Oktober, där även Sö/Vä Rally-DM har sin prisutdelning, och anmälan går ut i morgon den 27/10! se mer under: www.mekonomenrallycup.se
Mekonomen Rallycup 2010 avgjordes i: RallyXplosion Västerås MS 29/5, TrendAb-Rallyt Taxinge MK 19/6, Gästabudstrofen SMK Nyköping 10/7, EMK-Kannan Eskilstuna MK 18/9 och KMK-Trofén Katrineholms MK 9/10.
» Pressrelease från Mekonomen RallyCup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2010-10-26 16:09
|
|
TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
Årets sjätte WRC-deltävling, Rally Italia Sardegna med de spännande grusvägarna på Sardinien i tryckande värme. En stekhet tävling med steniga sträckor, inleds med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning live vid lunchtid.
Sedan är det TV-gruppen som via TV4 Motor, Sportkanalen o...Publicerad: 2025-06-03 00:29
Svenskt till kommande Amerikanska Southern Ohio Forest Rally.
Den 12-14:e juni körs Southern Ohio Forest Rally med närmare 20 mil special med 80% grus. Rally runt Chillicothe och Portsmouth i delstaten Ohio.
Ett 60-tal ekipage i listan varav ett flaggar Svenskt, med en Volvo 940 hittar vi Thomas Hansson och co-driver Nicklas Jidflo som går för start med num...Publicerad: 2025-06-02 21:30
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
Lördagen skulla ta Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, 92km stod på spel fördelat över fyra sträckor dubbelt - avslutning med powerstage över Ölme-sträckan skulle runda av den Svenska ERC-deltävlingen.
En fjärde och sista omgång av foto från ERC-deltävlingen, nu med bilder från fyra av l...Publicerad: 2025-06-02 21:22
Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
I ERC-serien tävlas det också i ett däckmästerskap - fyra tillverkare har registrerat sig för deltagande och poängen delas utefter slutställningen där de två bäst placerade ekipagen av varje fabrikat poängbedöms.
I Bauhaus Royal Rally of Scandinavia sågs tre av tillverkarna topp tre - vinnaren Ey...Publicerad: 2025-06-02 20:24
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.
Efter torsdagens inledning med en kortare publiksträcka av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stod fredagen med totalt åtta specialsträckor. Kända sträcknamn där avslutningen för dagen var Colins där publiken samlades för att se rallybilarna flyga ut över det berömda krönet.
En dags om körde i hö...Publicerad: 2025-06-01 22:37
Läget i Rally SM tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia var årets tredje deltävling i årets Rally SM, efter vintern i Boden och våren i Älmhult var det dags för sommarrally i Värmland. Ihop med EM-deltävlingen gick SM-åkarna sin tredje rond, de gick bakom EM-fältet med nio sträckor under dagarna tre.
I Internationell...Publicerad: 2025-06-01 22:32
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - torsdag.
Torsdagen med Bauhaus Royal Rally of Scandinavia innehöll för ERC-delen träning, kval och shakedown på en klassisk vägsträcka mellan Frykensbaden och Nilsby där de tävlande fick känna på vad som väntade när rallyt skulle starta.
Fram mot kvällen startade rallyt officiellt nere på stora torget i K...Publicerad: 2025-06-01 20:55
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - onsdag.
I onsdag startade Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, de ERC-tävlande rekognoserade under förmiddagen, samtidigt byggde teamen upp servicetälten, gjorde de sista justeringarna på bilarna innan de gick till besiktning.
På kvällen möttes ett gäng svenska och norska åkare på Bauhaus för ett event f...Publicerad: 2025-06-01 15:14
Framgångar för Drive VXO i Royal Rally of Scandinavia – pallplats för Åkesson/Ingvarsson.
Det Växjöbaserade rallyteamet DRIVE VXO skördade nya framgångar i den tredje deltävlingen av Rally-SM som avgjordes i helgen. Tävlingen, Royal Rally of Scandinavia, kördes parallellt med rally-EM och utspelade sig på klassiska VM-vägar i Värmland med start och mål i Karlstad.
Teamet baserat i Väx...Publicerad: 2025-06-01 12:38
ERC-tabeller efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Korhonen toppar!
Poängen fördelade i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, vinnande Eyvind Brynildsen tar klivet in som sjua i ERC-tabellen med sin seger och en bonuspoäng för femte tid på avslutande sträckan. Upp som ledare går finske rallytvåan Roope Korhonen som tar topp i tabellen med 60 inkörda poäng på två start...Publicerad: 2025-06-01 11:41
|
| |