NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Rallyshow av unga på Fäviken Fair Game.
PRESSRELEASE

I helgen samlas stora delar av Svenska Bilsportförbundets utvecklingslandslag i rally i Jämtland. Närmare bestämt i Fäviken och årets Fäviken Game Fair. En av landets största fritids- och jaktmässor och som betyder en utmärkt chans att visa upp sporten och respektive team för de cirka 30 000 personer som väntas besöka mässan. Höjdpunkten kommer på lördag då uppvisningstävlingen Fävikenspecialen körs med bland andra Anton Brorsson, JMK (bilden) i startfältet.

- Träningstävlingen är upplagd så att man kör en sträcka två gånger. Dock inte så snabbt som möjligt utan med målet att tiderna ska vara så nära varandra som möjligt istället. Allt för att ta bort det yttersta tävlingsmomentet då det ändå är en uppvisning, menar "NPe" från Offerdals MK som är arrangörsklubb för uppvisningstävlingen.

Start, mål och service är baserat centralt på mässan för att så många som möjligt ska kunna ta del av det som händer i "tävlingen". Samt att man från Fäviken Game Fair har ställt en monter till förfogande under mässans samtliga tre dagar.
Det är heller ingen risk att eventet går omärkt förbi då speakern under Fäviken Game Fair, Susanne Kottulinsky, kommer att följa händelseförloppet under dagen. Från besiktning till mål och det mesta där emellan.
- Flera av SBF:s yngre talanger är klara för medverkan och sen kan det tillkomma någon mer också, säger förbundskapten Anders Dawidson som kommer att vara på plats tillsammans med förbundsdirektör Thomas Jansson.

De landslagskillar som kommer att saknas ur jämtländskt perspektiv är i första hand Patrik Sandell som är i Finland och kör VM, Jocke Nyman som dagarna innan inte ser ut att ha någon bil tillgänglig för eventet samt Oskar Brorsson som blev tvungen att gilla läget och arbeta istället.

Eventet blir även första gången som projekt VMT Jämtland lyfts fram. Ett samarbete mellan 10-talet av Jämtlands motorklubbar. Ett samarbete som i stort går ut på att tillsammans erbjuda en ny stor vintertävling i rally. Förväntningarna är att redan i vinter stå som arrangör för en deltävling i Rally-SM, samtidigt som en av årets höjdpunkter inom skotercrossens värld även kommer att äga rum på Fäviken motorsportarena. Närmare bestämt 11-12 mars som är ett datum som Sveriges alla motorsportintresserade kan boka in redan nu.

Tidsplan Lördag:
Anmälan kl. 08.30-09.00
Uppställning av tävlingsbil kl. 09.00-09.30 på mässan.
Rekognosering kl. 10.00-12.00 med vanlig personbil.
Besiktning kl. 12.30 på uppställningsplatsen på mässområdet.
Första start kl. 13.00
Slut kl. 14.00 tävlingsbilarna parkeras på uppställningsplatsen på mässan.
Mässan stänger kl. 17.00
Tävlingens genomförande är att köra sträckan 2 gånger på samma tid.
Träningssträckans längd är cirka 12 km.

Deltagande förare i Rally Fäviken 100731
- Ramona Karlsson - Stockholm
- Fredrik Åhlin - Karlstad
- Anton Eriksson - Sundsvall
- Tobias Bergetorp - Alsen
- Anton Brorsson - Brunflo
- Mattias Johansson - Östersund
- Linus Johansson - Lycksele
- Filip Carlsson - Östersund

För ytterligare information kontakta förbundskapten Anders Dawidson, 0705-82 21 91

Svenska Bilsportförbundet har som ändamål att främja och administrera landets bilsport, både som bredd- och elitverksamhet. Totalt har drygt 20 000 förare giltig tävlingslicens, och antalet licensierade funktionärer är ungefär lika stort.
Antalet medlemmar som tillhör klubbar anslutna till Bilsportförbundet är cirka 107 000, fördelade på 470 klubbar. Sedan 1962 är Svenska Bilsportförbundet medlem i Riksidrottsförbundet.
Varje år arrangeras i Sverige bilsporttävlingar som ingår i VM eller EM.


» Pressrelease från Svensk Bilsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Svenska Sprintserien 6:[Resultat]
Svenska Sprintserien 5:[Resultat]
Majsprinten:[Resultat]
Rally Due Valli:[Resultat][Shakedown][Karta]
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][Anslagstavla]
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2010-07-29 10:26






Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - torsdag.
© emotorsport.seTorsdagen med Bauhaus Royal Rally of Scandinavia innehöll för ERC-delen träning, kval och shakedown på en klassisk vägsträcka mellan Frykensbaden och Nilsby där de tävlande fick känna på vad som väntade när rallyt skulle starta.

Fram mot kvällen startade rallyt officiellt nere på stora torget i K...

Publicerad: 2025-06-01 20:55


Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - onsdag.
© emotorsport.seI onsdag startade Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, de ERC-tävlande rekognoserade under förmiddagen, samtidigt byggde teamen upp servicetälten, gjorde de sista justeringarna på bilarna innan de gick till besiktning.

På kvällen möttes ett gäng svenska och norska åkare på Bauhaus för ett event f...

Publicerad: 2025-06-01 15:14


Framgångar för Drive VXO i Royal Rally of Scandinavia – pallplats för Åkesson/Ingvarsson.
© Chris Andersson.Det Växjöbaserade rallyteamet DRIVE VXO skördade nya framgångar i den tredje deltävlingen av Rally-SM som avgjordes i helgen. Tävlingen, Royal Rally of Scandinavia, kördes parallellt med rally-EM och utspelade sig på klassiska VM-vägar i Värmland med start och mål i Karlstad.

Teamet baserat i Väx...

Publicerad: 2025-06-01 12:38


ERC-tabeller efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Korhonen toppar!
© emotorsport.sePoängen fördelade i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, vinnande Eyvind Brynildsen tar klivet in som sjua i ERC-tabellen med sin seger och en bonuspoäng för femte tid på avslutande sträckan. Upp som ledare går finske rallytvåan Roope Korhonen som tar topp i tabellen med 60 inkörda poäng på två start...

Publicerad: 2025-06-01 11:41


Florin 4wd vinnare, Johansson toppade 2wd i Majsprinten.
© emotorsport.seInte bara EM och SM, Eskilstuna MK körde Majsprinten under lördagen ingående i Eskilstuna Sprintcup - tävling på egna motorområdet med tre åk på den 2km långa sträckan. Arrangörsklubbens Pontus Florin i Mitsubishi tog hand om segern 2,8 sekunder före David Dannevall, vidare Anton Malm inom 3,7 sekun...

Publicerad: 2025-06-01 10:51


Mille Johansson sexa i Royal Rally of Scandinavia efter stark avslutning.
© emotorsport.se20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm tog sin bästa placering hittills i FIA European Rally Championship när han tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika slutade sexa i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia – det svenska EM-rallyt med bas i Karlstad.

Efter att ha vunni...

Publicerad: 2025-06-01 10:03


Eyvind Brynildsen ny kung i Värmland - vann Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025.
© Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.Efter två år med svensk och värmländsk seger i det svenska EM-rallyt blev det tronskifte när norske Eyvind Brynildsen & Jørn Listerud körde hem den tredje upplagan av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia efter en nagelbitande fight.

Toyota-föraren Brynildsen gick in i den tredje och avslutande dage...

Publicerad: 2025-06-01 09:38


Händelserik avslutning i Rally-SM´s Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.seDen sista dagen av årets tredje Rally SM deltävling bjöd på starka insatser och flera dramatiska avgöranden när Royal Rally avslutades med fyra sträckor under lördagen.

Den tredje och sista dagen av Royal Rally of Scandinavia, där SM avgjordes som en del av EM-tävlingen, rörde sig i östlig riktni...

Publicerad: 2025-06-01 08:36


Hallberg & Stigh trea i Italienska mästerskapets Rally Due Valli.
© Patrik Hallberg Motorsport.Italienska Rally Due Valli inledde med två sträckor under fredagens kväll, fortsatte med sex under lördagen, allt på asfalt. Drygt 10 mil special från Verona som fjärde deltävling i Italienska mästerskapet.

33 av de 93 startande sågs i Rally4 klassen där Lancia Ypsilon Rally4 HF stod för 25 av ek...

Publicerad: 2025-05-31 23:09


Patrik Flodin och Göran Bergsten återtar SM-ledningen efter seger i Royal Rally of Scandinavia.
© William Wennerholm.Patrik Flodin och Göran Bergsten höll upp farten och vann den tvåhjulsdrivna Rally SM klassen i Royal Rally of Scandinavia efter seger på SM-delens sju av nio sträckor. Därmed återtar de SM-ledningen igen.
Det har varit speciellt att få köra tillsammans med EM på de här otroligt fina vägarna. ...

Publicerad: 2025-05-31 21:56


Tidigare nyheter:
Rådström tar segern i SM-deltävlingen, Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Brynildsen, Korhonen & Reiersen på pallen - Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i mål.
Brynildsen vinner Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025!
Dags för avslut, Royal Forest och Ölme tar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål,
69 ekipage till WRC Acropolis Rally Greece - Solberg, Andersson och Mille i VM-klasser.
Tidig morgon, Ängebäckstorp och Bjurerud i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Brynildsen toppar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen jagar.
Rådström, Karlström, Flodin och Olofsson i SM ledning efter fredagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Gårdsjö och Colins avslutar lördagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Majsprinten på Ekebybanan på lördag.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Grönlund och Värmskog först ut på morgonen.
Rådström snabbast av alla när SM-delen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia inledde.
Allen snabbast på kval, Temepestini vassast på ss1 i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Start och Bråtebäcken - Bauhaus Royal Rally of Scandinavia drar igång.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - torsdagens körning på Örnäs.
Resultat från träning, kval och shakedown inför Royal Rally of Scandinavia.
Inför, 90-talet SM åkare gör upp i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Träning, kval och shakedown inför Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Rally-SM laddar för Värmländsk rallyfest i Royal Rally.
Bilder direkt från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia!



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally Poland 13-15/06


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Rally Italia Sardegna 05-08/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, torsdag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Uppland.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Badhotelletrallyt.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.