|
 Sterk 2. plass til Mikkelsen i Rally Sweden. PRESSRELEASE
Andreas Mikkelsen (20) og kartleser Ola Fløene kjørte inn til andreplass i S2000-klassen i Rally Sweden. De fikk dermed en meget god debut i den nye Ford Fiesta S2000.
Det var bare forhåndsfavoritten og den tidligere juniorverdensmesteren Per-Gunnar Andersson som var raskere enn Andreas Mikkelsen i S2000-klassen i det svenske VM-løpet. Men hjemmeføreren ble hardt presset av den norske Ford-føreren. Det var Mikkelsen og Fløene som holdt høyest tempo i klassen på flere av de 21 fartsetappene i Värmlands skoger.
-Vi hadde ingen god start på fredag formiddag. Allerede på den første etappen hadde vi trøbbel med håndbremsen. Alle fire hjulene låste seg. Dessuten punkterte vi på fjerde fartsetappe, sier Andreas Mikkelsen. Dermed hadde han tapt ett minutt til Andersson allerede før første serviceopphold på fredag. Men etter det ble det høyt tempo i den norske Forden, og i mål var det kun 25,3 sekunder som skilte de to.
I første halvdel av Rally Sweden kjempet Mikkelsen også hardt med den rutinerte finske føreren Janne Tuohino. De to byttet på andreplassen bak Per-Gunnar Andersson helt frem til lørdag ettermiddag. Da klarte Mikkelsen å få et forsprang på finnen og i mål var det over 30 sekunder mellom dem.
-Andreplass er vel den sureste plasseringen en kan få, men jeg kan ikke være annet enn fornøyd. Bortsett fra de problemene vi hadde tidlig på fredag har det gått som en drøm, sier Mikkelsen videre. Han var plukket ut av Fords VM-team M-Sport til å kjøre det første VM-løpet man skulle konkurrere med den nye Ford Fiesta S2000, og Mikkelsen var imponert over bilen.
-Den var fantastisk. Det var en utrolig grep, og jeg følte at jeg stadig var for forsiktig i svingene. Det skal bli mye moro med den bilen utover i sesongen.
Andreas Mikkelsen og Ola Fløene skal kjøre serien Intercontinental Rally Challenge (IRC). Første løp der er på Sardinia første helgen i juni. Da er det grusunderlag Mikkelsen og Fløene skal kjøre på. I tillegg til den internasjonale satsingen kjører de også NM i gruppe N, og der er neste løp Numedalsrally 6. mars.
Resultater S20000, Rally Sweden
1.Per-Gunnar Andersson/Anders Fredriksson, Sverige, Skoda Fabia S2000, 3t 21min 39,3sek
2. Andreas Mikkelsen/Ola Fløene, Norge, Ford Fiesta S2000, +25,3 sek
3. Janne Tuohino/Markku Tuohino, Finland, Ford Fiesta S2000, +57,3
4. Martin Prokop/Jan Tomanek, Tsjekkia, Ford Fiesta S2000, +2min 56,4sek
5. Patrik Sandell/Emil Axelsson, Sverige, Skoda Fabia S2000, +4.40,1
6. Eyvind Brynildsen/Cato Menkerud, Norge, Skoda Fabia S2000, +4.58,0
7. Bernardo Sousa/Nuno R. Da Silva, Portugal, Ford Fiesta S2000, 7.15,6
» Pressrelease från Andreas Mikkelsen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Klassiska Röforsloppet, Back SM och Historiska Sprint & Back Cupen.
Back SM ihop med Historiska Sprint & Back Cupen i klassiska Röforsloppet där SMK Arboga står för arrangemanget. Back SM åker en deltävling per dag uppför backen, för de historiska bilarna är det deltävling under lördagen.
90-talet åkare under lördagen där 70-talet är rallyåkare, närmare 30 bilar ...Publicerad: 2025-08-20 11:09:51
75 åkare i helgens Norska Rally Grimstad - flera Svenska ekipage om Volvo Euro Cup.
Norska Mästerskapet kör vidare med Rally Grimstad, som arrangör KNA Aust-Agder och där väntar 10 specialsträckor på 75km och allt på asfalt. På plats är också Volvo Euro Cup för tävlande vilket ger en rad extra startande.
Totalt 75 ekipage varav nio går i Rally2-klassen där Eyvind Brynildsen, Fra...Publicerad: 2025-08-20 09:01:48
Helin jagar poäng i Danska Mästerskapet, dags för Rally Juelsminde.
Danska Mästerskapet kör på med Rally Juelsminde där Motorsport Nordjylland arrangerar under helgen, årets andra deltävling av fyra för säsongen med 50-talet bilar.
Tävlande drar igång lördag morgon, tre sträckor följt av en kortare service innan dem går igen. Timmans service mitt på dagen innan d...Publicerad: 2025-08-20 06:03:38
Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
Målet för resan var Laxå och ärendet Laxårallyt när SverigeSerien inledde höstdelen av årets serie. Ett som vanligt fantastiskt fint organiserat rally på rallyvägar som klassens utövare bara hade positivt att säga om. Vägar som hade allt var omdömet. Tack Laxå MK och högsta betyg med vidhängande gul...Publicerad: 2025-08-19 18:45:44
Mille Johansson slutar topp 10 i tuffa Barum Czech Rally Zlin.
Det blev en utmanande helg i Tjeckien för 20-årige Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika när Rally-EM gästade klassiska Barum Czech Rally Zlín. Med hela EM-eliten på plats och svårkörda asfaltssträckor kämpade den svenska duon sig till en tiondeplats i högsta kl...Publicerad: 2025-08-19 17:05:00
42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
WRC-serien på gång till Paraguay i månadsskiftet innan de styr mot Chile för Rally Chile Bio Bio den 11-14:e september. Idag släpptes anmälningslistan för rallyt med totalt 49 ekipage varav 42 tävlar i VM-klasser.
Elva åkare i Rally1.
Elva bilar i Rally1-klassen med Elfyn Evans, Kalle Rov...Publicerad: 2025-08-19 13:17:35
Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
För första gången någonsin har Ludvika MS, Kolsva MS och Fagersta MK slagit sig samman för att arrangera en rallytävling. Och nu är Heat Rally Bergslagen, en deltävling i Svenska RallyCupen, mindre än 20 dagar bort. Lördag den 6 september är det dags.
När de tre klubbarna bestämde sig för ett för...Publicerad: 2025-08-19 06:03:25
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
För första gången körs en fullvärdig deltävling i Rally SM i samband med SM-veckan – där den direktsända SM-sprinten också utgör Power Stage i SM-deltävlingen i Karlstad under juni 2026.
Tävlingen blir en ordinarie deltävling i Rally-SM 2026, som avgörs på klassiska värmländska grusvägar. Power S...Publicerad: 2025-08-18 16:53:08
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
Idag släpps inbjudan och anmälan öppnar för Rönne Motorklubbs första riktiga rallytävling sedan Rally Askersund 2018.
Den 4:e oktober är det dags för Henkas Grus & Betong Rallyt, en uppföljare på förra årets rallysprint men i år en riktig rallytävling med tre mycket fina och klassiska sträckor s...Publicerad: 2025-08-18 09:02:31
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
ERC Barum Czech Rally Zlin som sjätte deltävling av åtta i ERC-serien, samtidigt den femte av sex i Junior ERC klassen. I huvudklassen tog Andrea Mabellini steget närmare Mikolaj Marczyk i helgen - Italienaren lite mer van vid asfalten. Samtidigt går Jon Armstrong upp förbi Mads Östberg som stod öve...Publicerad: 2025-08-18 05:06:36
|
| |