MaxSport   

   
Mastertrailer.   

   
Mats Bilar   

   
Carless Racing Fuels.   

   
Gulf / GN Motorsport Sweden   

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  Rally VM - WRC
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Preben Berg, norsk-rally.com
© Preben Berg, norsk-rally.com
Pontus Tidemand, arkivfoto, slutar trea i Romjulsrallyt.
Tidemand bäste svensk i kylslaget Romjulsrally.

Rejäl kyla ställde till det för många i Norska Romjulsrallyt. Med temperaturer ned mot -30 grader gjorde att många bilar for illa och många var de som hade problem att starta sina bilar när det väl var dags att ge sig ut i skogen. Två som inte ens kom till starten på första sträckan var Mads Östberg och Anders Gröndal. För Östbergs del var det turbohaveri som stoppade på transport ut mot specialsträcka ett. Gröndal som den här tävlingen körde en grupp N Subaru blev stoppad av Östberg på transporten då eldsflammor slog ut under bilen. En snabb insats med släckare räddade bilen, elden startade troligen efter ett turbohaveri.
Mats Jonsson var den som tog täten ut från sträcka ett med Sveinung Bieltvedt hängandes bakom i en grupp N Subaru. Efter långsträckan var försprånget utökat till 33 sekunder. Dock var det nere på 24 när man vände in till service, på den tredje sträckan tappade Mats tid, endast delad fjärdetid med bl.a. Pontus Tidemand.
Efter en kylig service bar det iväg för en andra vända på sträckorna, Mats åter snabbast på ss4 men bryter med tekniska problem på femte sträckan. Där tar Sveinung Bieltvedt hand om ledningen, något han håller och utökar till 12 sekunder vid målgång. Tvåa slutar Thomas Kvam i en Ford Focus WRC. Trea och 42 sekunder bakom slutar bäste Svensk, Pontus Tidemand i en Cup-Subaru Impreza. Subarukollegan Anders Kjær slutar fyra följd av Svein Frustøl i en Focus WRC. Peder Økseter och Stig Rune Skjærmoen fightades om snabbaste 2wd bil, båda i Ford Fiesta, Peder är den snabbaste och 18 sekunder skiljer. Svenske Andreas Thelaus bröt med tekniskt på sträcka fyra.
Som nia totalt och femma i grupp N hittar vi nästa Svenskekipage, där kör Cindy Brüggemann in vid debuten med en Mitsubishi Lancer EVO9. Jan Ove Branes vinner den nationella klassen där båda startande Svenskarna bröt. För Daniel Ernstedt rapporteras tekniskt, medan Jan Johansson hade såväl sträcksegrar som avåkning innan en trasig bromsskiva satte stopp för dagen. På plats 20 totalt återfinns Pär Johansson i en Volvo Original 940, tvåa i klassen. Jerker Axelsson återfinns först på 32:a plats, det efter att ha tappat många minuter mot konkurrenterna på sträcka tre. 31 av de 77 startande bröt under dagens sex sträckor.

* Resultatlista, se
"Rally".


Publicerad: 2009-12-29 18:11






Latvala och Bertelli delar Yaris Rally1 i Rally Legend.
© Latvala Motorsport Oy.Jari-Matti Latvala har börjat köra allt mer rally igen, han körde det Finska VM rallyt i en Toyota GR Yaris Rally1 som följdes upp med Lahti Historic Rally i Toyota Celica. Han varvar rallyåkande med jobbet som teamchef i Toyota Gazoo Racing - en roll han lämnat i samband med Finska VM Rallyt och un...

Publicerad: 2023-09-22 20:59


Finalen klar, sju deltävlingar klara för Bilsport Rally Cup 2024.
© emotorsport.seBilsport Rally Cup satsar åter på många deltävlingar, en fullspäckad säsong för de tävlande där nu sju plaster i kalendern är spikade inför 2024 och allt tyder på att det tillkommer en till innan säsongen knyts ihop.

Senast tillskottet är Novemberskölden som körs traditionsenligt allahelgona helg...

Publicerad: 2023-09-22 18:38


Följ flera av de 360 rallyekipagen som tävlar under lördagen, bl.a. Finess EMK Kannan & Dackefejden.
© emotorsport.seStörst för helgen med närmare 150-talet tävlande ekipage är Finess EMK-kannan hos Eskilstuna MK, där är det Svenska RallyCupen som kör näst sista deltävling för året samtidigt som VOC Sverigeserien tar final. Fyra sträckor på lika många mil väntar under lördagen!
»
Tidigare nyheter:
Dalsracet på lördag, 37 åkare på känd rallyväg.
Oliver Solberg, en av tre Svenskar i höstens Roger Albert Clark Rally.
Rally Tron, avslutning uppför Tronfjället hoppas på Svenska åkare.
Upplagt för supertajt final för SverigeSerien i Eskilstuna.
Svenska RallyCupen intar Tuna Park Köpcenter i Eskilstuna med Finess EMK-Kannan.
Knappt 40 bilar för Hällefors Höstsprint.
Kom och kör Pitan Sprinten, vi förlänger anmälan.
Dalsracet i Håverud på klassisk väg, 37 åkare på lördag.
Hällesta Buss Finspångsrundan på lördag, start från Eliantorpsbanan.
Rikspokalen kommer att genomföras.
Lista, här sker programförsäljning till Finess EMK-Kannan!
Melvin får R5-chans i Vedums Mästerskapet med Team Nybe.
Foto från start till mål i Rally Arvika!
Compact Dynamics väntas fortsätta som leverantör av hybridsystem till WRC serien.
Foto från Rally Arvika, lördag del 1.
Rutgersson tog hem Eklidensprinten Asfalt.
Grybb snabbast i Kanonen.
Kristensson och Johansson vann SM-finalen, Rally Arvika.
Foto från Rally Arvika, fredag!
Däckbyte i WRC-serien inför 2025, Pirelli lämnar.



Nyhetsarkiv:
[
2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]


Upplevelser från happy-day.se






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 30/09


Rally SM:
- - - - - 02-03/02


Rally VM:
Rally Chile BioBio 28-01/10


Svenska RallyCupen:
Finess EMK-kannan 23/09




Foto:
Rally Arvika, lördag del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Arvika, lördag del 1.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Arvika.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Lill-Eken.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2022.