|
  Waldegård och Parmander med i Safaritoppen.
För några timmar sedan gick den tredje etappen av East African Safari Classic Rally imål, det var andra riktiga dagen för ekipagen. Ian Duncan i en häftig Ford Mustang var först till Ngurdoto Lodge efter tre sträckor och 2,5 timmas specialsträckor. Ian som är en av storfavoriterna till segern i tävlingen har idag kört hårt, så tufft att han plockade tre sträcksegrar och därmed utökat sin ledning. Det har dock inte varit helt utan problem, kopplingsprobem har drabbat Duncan under slutet av dagen. Även ett lerigt parti skapade ett par "moment" när träden var väl nära bilen så att t.o.m. "safarilysena" intill vindrutan försvann.
Björn Waldegård är en som också gått bra under dagen, tre andratider och 2,20 upp till ledaren är summeringen. Björn säger själv om en av sträckor, "det var en Paris Dakar sträcka". Först Safarilera och sedan den mjuka sanden, vi trodde först vi fått punktering när vi kom i ett tidigare hjulspår, sen började en sten gå runt bromsskivan, men ljudet försvann och ingen punktering, men ni ska se hjulet säger Björn i en pressrelease, "det hamnar i mitt privata museum!"
Steve Perez och Staffan Parmander, bild till höger, har även de gått bra, trea totalt och två bra tider, två tredjetider bakom Safariveteranerna. De var dock nära att gå illa där ett annat ekipage rullat, det slog i hårt men vi klarade oss, det var en del spännande avsnitt men det gick bra. På sistasträckan tappade de dock lite tid, fastnade i leran och där efter kom vi vilse.
Tidigare trean Gerard Marcy stötte på nya problem idag, en hård satsning resulterade i nya skador. Bakhjulet träffade en håla i vägen, punkterade och krökt stötdämpare. På platsen passade man på att se några av konkurrenterna med samma spår träffa samma håla utan några problem, otur värre för Marcy. Man tog bilen till väntande service och kunde dra vidare mot sistasträckan, dessvärre stannade bilen halvvägs in, tomt batteri och negativt resultat efter vilda förhandlingar med lokalbefolkningen om deras batterier, man fick dock senare draghjälp. Tappade mycket tid och chansen på topplacering är nästan borta, 15:e plats totalt och 75 minuter bakom ledarna, det blir tufft men allt kan hända under resterande långa dagar.
Geoff Bell kör stabilt med sin Datsun, ligger fyra totalt. Han hade dock två punkterningar under dagen på högersidan, kommentaren vid mål var, -"Alltid på navigatorns sida!".
Det har gått hårt och mycket material, femman Graham Alexander körde motorn upphängd i spännband. Wayne Kieswetter kraschade vådligt med sin Datsun, nyckelbensbrott rapporteras, i övrigt oskadda efter en rejäl resa. Åter var det många som drabbades av punkteringar och kommentarerna om att det har varit riktigt tufft är många, det gäller att köra smart. Många är de som fastnat i både lös sand och blöt lera.
Så körs onsdagens sträckor.
Dag fyra inleds med en 16 mil lång specialsträcka, som inleds långsamt med "rough and dusty" för att övergå till hopp och krokigt om vart annat. Fyra mil sträcka väntar där efter med branta stigningar med djupa raviner. Sju mil avslutar dagen med Finlandsväg där det stundom kommer gå riktigt fort, arrangören ska jobba hårt med att få så lite "övrig" trafik på vägarna som möjligt vilket annars finns risk på avslutningen som är en större väg.
* Resultatlista, se "Rally".
Publicerad: 2009-11-24 20:53
|
|
Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
Närmare 30 tävlingar finns i vår databas med inbjudningar och anmälan öppen, lägg där till några av de närmast som redan hunnit stänga anmälan men har efteranmälan öppen.
Bland tävlingarna som är populärast ses Midnattssolsrallyt som fyllde fältet på något dygn, totalt 120 platser för Historic oc...Publicerad: 2025-04-15 22:19
Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
"Äntligen får vi tillgång till en av Sveriges häftigaste rallyvägar."
Omdömet kommer från Tore Bigsten, banchef i Götene Motorklubbs Götenerundan 10 maj. Tore gläds åt att klubben åter kan använda en uppskattad sträcka.
"Efter minst 15 års uppehåll får vi nu fått tillgång till en str...Publicerad: 2025-04-15 22:17
Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
Volvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.
Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...Publicerad: 2025-04-14 22:13
Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.
M...Publicerad: 2025-04-14 21:31
Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
Den 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.
Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...Publicerad: 2025-04-13 22:31
Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv. Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.
Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.
Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...Publicerad: 2025-04-13 21:50
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Imorgon tisdag klockan 18:00 stänger anmälan till Vilda Ryd Racet, premiären för Svenska RallyCupen. Med anledning av kommande Påskhelg stänger anmälan en dag tidigare än vanligt för cupen, allt för att ge klubben tid att få allt klart.
Missa inte anmälan, under söndagens passerade man 150 tävlan...Publicerad: 2025-04-13 21:43
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Estnisk seger i andra deltävlingen av brittiska mästerskapet, Kielder Carlisle Stages arrangerat av Roger Albert Clark Rally Motor Club med åtta mil grusväg. Totalt fem sträckor, fyra unika användes under dagen.
M-Sports Estniske förare, fjolårets Junior VM vinnare, Romet Jurgenson tog ledningen ...Publicerad: 2025-04-13 20:00
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Rally Regione Piemonte med 13 specialsträckor över 11 mil asfalt, söndagen bjöd på tre sträckor som avslutning, i topp efter dryga timmans körning var Andrea Crugnola i Citroën C3 Rally2. 18 sekunder bakom var Giandomenico Basso i Skoda Fabia RS Rally2 som i sin tur hade 0,7 sekund till Fabio Andolf...Publicerad: 2025-04-13 18:44
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
45 startande för tio klasser när Södras RS-DM inleds, Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby under söndagen. Ett varvlopp på 6,5km kördes tre gånger, snabbast genom första åket Heidi Ryrlén i Ford Fiesta Rally3, men bröt efter med problem i hjulupphängningen.
Joacim Kristiansson som var sträcktvåa ...Publicerad: 2025-04-13 17:52
|
| |