Mastertrailer.   

   
Carless Racing Fuels.   

   
MaxSport   

   
Mats Bilar   

   
Gulf / GN Motorsport Sweden   

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  Rally VM - WRC
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Vestlund tillbaka, åker Snapphanerallyt.
PRESSRELEASE

Igår, fredag var sista anmälningsdag för Snapphanerallyt som går av stapeln nere i Hässleholm den 14-15 augusti. I dagsläget är det enbart ca 50st anmälda, men det kommer verkligen inte att bli någon lätt match att ta medalj för Tommy. Bland de som står på startlinjen är VM åkaren P-G Andersson, som så sent som i Rally Norway i vintras var med och tog sträcksegrar i kungaklassen WRC och även vann South Swedish Rally i rally SM totalt, i en liknande bil som Tommy kör, fast av senare version version.
- Ha ha, skrattar Tommy vid frågan om det blir seger men fortsätter, - Vi skall såklart göra vad vi kan för att rubba P-G, men det blir nog svårt, säger Tommy.
- Än har vi inte kört en meter sedan Värmland Runt och framför allt inte på dom nya däck som vi måste köra på, så vi är redan där bakom en del, säger han

Teamet jobbar just nu med att få färdig bilen efter det växellådan och har även lämnat iväg fjädringen på genomgång av en av Sveriges fjädringskungar Svante Olsson från Sunne.
- Någon meter skulle vara bra om vi han köra på de nya däcken innan vi åker söderut säger Tommy och fortsätter.
- Fast test är test och det brukar aldrig stämma med själva tävlingen direkt i alla fall, men vi måste åka lite på dom nya däcken innan för att få rätt känsla, säger han.

Tävlingen kommer att avgöras på fina vägar runt Hässleholm med 192km totalt och 91km är specialsträckor. Tommy hade i fjol lite problem att komma igång på den speciella vägkaraktären som är där nere.
- Det är fina men krokiga vägar där nere och min fjädring passade inte dom inledande sträckorna förra året, säger Tommy och fortsätter.
- Vi hade för dåligt fäste bak och kunde inte attackera som vi ville, vilket är ett måste i SM.


» Pressrelease från Team Slirej - Tommy Vestlund.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Publicerad: 2009-07-25 22:05






Finalen klar, sju deltävlingar klara för Bilsport Rally Cup 2024.
© emotorsport.seBilsport Rally Cup satsar åter på många deltävlingar, en fullspäckad säsong för de tävlande där nu sju plaster i kalendern är spikade inför 2024 och allt tyder på att det tillkommer en till innan säsongen knyts ihop.

Senast tillskottet är Novemberskölden som körs traditionsenligt allahelgona helg...

Publicerad: 2023-09-22 18:38


Följ flera av de 360 rallyekipagen som tävlar under lördagen, bl.a. Finess EMK Kannan & Dackefejden.
© emotorsport.seStörst för helgen med närmare 150-talet tävlande ekipage är Finess EMK-kannan hos Eskilstuna MK, där är det Svenska RallyCupen som kör näst sista deltävling för året samtidigt som VOC Sverigeserien tar final. Fyra sträckor på lika många mil väntar under lördagen!
»
Tidigare nyheter:
Dalsracet på lördag, 37 åkare på känd rallyväg.
Oliver Solberg, en av tre Svenskar i höstens Roger Albert Clark Rally.
Rally Tron, avslutning uppför Tronfjället hoppas på Svenska åkare.
Upplagt för supertajt final för SverigeSerien i Eskilstuna.
Svenska RallyCupen intar Tuna Park Köpcenter i Eskilstuna med Finess EMK-Kannan.
Knappt 40 bilar för Hällefors Höstsprint.
Kom och kör Pitan Sprinten, vi förlänger anmälan.
Dalsracet i Håverud på klassisk väg, 37 åkare på lördag.
Hällesta Buss Finspångsrundan på lördag, start från Eliantorpsbanan.
Rikspokalen kommer att genomföras.
Lista, här sker programförsäljning till Finess EMK-Kannan!
Melvin får R5-chans i Vedums Mästerskapet med Team Nybe.
Foto från start till mål i Rally Arvika!
Compact Dynamics väntas fortsätta som leverantör av hybridsystem till WRC serien.
Foto från Rally Arvika, lördag del 1.
Rutgersson tog hem Eklidensprinten Asfalt.
Grybb snabbast i Kanonen.
Kristensson och Johansson vann SM-finalen, Rally Arvika.
Foto från Rally Arvika, fredag!
Däckbyte i WRC-serien inför 2025, Pirelli lämnar.



Nyhetsarkiv:
[
2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]


Upplevelser från happy-day.se






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 30/09


Rally SM:
- - - - - 02-03/02


Rally VM:
Rally Chile BioBio 28-01/10


Svenska RallyCupen:
Finess EMK-kannan 23/09




Foto:
Rally Arvika, lördag del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Arvika, lördag del 1.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Arvika.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Lill-Eken.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2022.