NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Drive VXO Motorsport.
© Drive VXO Motorsport.
Jonas och Josefin fortsätter samarbetet i år och satsar nu gemensamt mot Rally SM.

© Drive VXO Motorsport.
© Drive VXO Motorsport.
Full fart på BMW´n som optimerats sedan debuten i Boden förra vintern med Jonas bakom spakarna.
Jonas & Josefin satsar seriöst mot SM-guld – med framtidens bränslen i Drive VXO Motorsport.
PRESSRELEASE

När Rally SM 2026 inleds gör Jonas Åkesson och kartläsaren Josefin Ingvarsson en helhjärtad satsning på guld i den tvåhjulsdrivna klassen. Ekipaget tävlar med Drive VXO Motorsports BMW, utvecklad för maximal prestanda och körbarhet – och körd på moderna framtidssäkrade bränslen.

Samarbetet mellan Jonas och Josefin inleddes inför sommarsäsongen i fjol och gav omedelbart resultat. Trots kort tid tillsammans var de med i guldkampen redan första året.

Inför 2026 är förutsättningarna betydligt bättre.
Det är en riktigt häftig bil med massor av effekt och grym väghållning, säger Jonas Åkesson. Under fjolåret lade vi mycket arbete på att förfina bilens egenskaper för att optimera den för tighta, tekniska vägar och väglag med lite grepp – som i regn och på snö. Nu har vi kört bilen på alla underlag och uppdaterat den ytterligare, så jag känner den på ett helt annat sätt.

Premiären i Boden gav en tydlig signal om kapaciteten. Då hade bilen knappt körts på vinterunderlag och testmöjligheterna varit begränsade.
Jag hade bara några kilometers test med bilen inför tävlingen, ändå var vi snabbast på specialsträcka två och slutade trea totalt i premiären. Det visar vilken potential som finns.

Farten har funnits där under hela 2025. Teamet har dock brutit i ledning i tre av fem tävlingar och tvingades även bryta finalen från en 20-sekundersledning efter ett snöpligt tekniskt bakslag.
Bilen var riktigt bra i finalen efter massor av utvecklingsarbete, både kring motorstyrning och väghållning. Det är tufft när det händer, men det stärker oss i att vi har tempo för att vinna, säger Jonas.

Han betonar att en SM-säsong avgörs av helheten.
Samarbetet med Josefin fungerar fantastiskt bra. Det är inte bara bil, däck och noter. En SM-säsong kräver felfria insatser av många människor. Våra ingenjörer, mekaniker och hela teamet har lagt hundratals timmar under höst och vinter för att få ihop varje detalj. Det är ett lagarbete fullt ut.

Josefin Ingvarsson lyfter både det sportsliga och tekniska perspektivet i satsningen:
Jonas och jag har jobbat väldigt mycket tillsammans för att optimera våra förutsättningar. Notsystemet och våra gemensamma träningar är såklart en grundförutsättning för att prestera på den här nivån, men det som ger satsningen en extra dimension är teamets fokus på moderna bränslen. Rally är kanske den mest krävande sporten tekniskt sett – vi kör i alla väder och temperaturer från +40 till -35 grader. Det är en enorm utmaning för materialet och kanske framför allt för bränslet. Att kunna vara med och utveckla och visa att fossilfria alternativ fungerar under de tuffaste tänkbara förhållanden känns både modernt, relevant och viktigt på lång sikt. Det är viktigt att vi inom motorsporten tar initiativ och visar vad som går att göra.

Konkurrensen i den tvåhjulsdrivna klassen är stenhård. Dybäck, Arvidsson, Flodin och Söderqvist är några av de etablerade toppnamnen – samtidigt visade fjolåret att även mindre kända förare snabbt kan kliva fram och överraska.
Man kan inte slappna av en sekund. Det är all in i varje tävling och vi måste minimera misstagen. Vi satsar på guld, det är vårt mål, men vi gör det med respekt för uppgiften och det tuffa motståndet, säger Jonas.

Den största utmaningen finns dock delvis utanför specialsträckorna.
Vi kämpar stenhårt med ekonomin i tuffa tider och är inte helt i hamn ännu. Man vill fokusera på bil och körning, men finansieringen är det som tar mest tid. Samtidigt har vi bestämt oss för att vara med och utmana hela säsongen, och vi är extremt tacksamma för det stöd vi får från våra sponsorer.

Teamchef Hans Griplander sammanfattar satsningen:
Det här är resultatet av en enorm kämpainsats från otroligt begåvade och hängivna människor. Mekaniker, ingenjörer, förare, co-driver och många runt omkring som på olika sätt gör detta möjligt, inte minst från våra partners. Det är en seriös satsning byggd på hårt arbete, kompetens och en gemensam vilja att nå hela vägen.

Med mer erfarenhet i bilen, omfattande utvecklingsarbete bakom sig och ett tydligt mål framför sig går Jonas Åkesson och Josefin Ingvarsson in i Rally-SM 2026 med siktet inställt på toppen – redo att ge allt i jakten på SM-guldet.


» Pressrelease från Drive VXO Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
P H Peltiasenus:[Resultat][GPS-Karta]
Sommarsprinten:[Resultat]
Eriksnäsbo sprinten 1:[Resultat]
SM-Veckan Rally Killingen, kval:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]
SM-Veckan Rally Killingen, final:[Resultat][WebTV][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]
Thoréns i Kil Rally Killingen, Inbjudningsklass:[Resultat][Rallyradio][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]
Thoréns i Kil Rally Killingen:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Info][Anslagstavla][Karta]
EKO Acropolis Rally Greece:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Mellantider][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2026-02-02 17:52:09






Neuville och Ogier gör upp i Acropolisrallyt - Mille 11:e i WRC2.
© Hyundai Motorsport.Stökig dag i EKO Acropolis Rally Greece med förseningar, kortad sträckan och en stoppad efter avåkning. Totalt sex sträckor där bara två gick dubbelt, d.v.s. fyra unika sträckor.

Neuville och Ogier i en klass för sig.
Thierry Neuville håller fortsatt ledning, Hyundai kan gå för ny seger i...

Publicerad: 2026-06-27 21:42:15


Levin totalsnabbast i Sommarsprinten.
© emotorsport.seHällefors MK med Sommarsprinten under lördagen, 40 bilar för tävlande på Sångens Motorstadion, Tony Persson i Mitsubishi öppnade bäst på första varvet följd av Andreas Levin i Nissan Sunny. De efterföljande vann Levin som säkrade totalsegern 4,5 sekunder före B-förare Johan Wendel, halvsekunden till...

Publicerad: 2026-06-27 21:05:00


Tidemand, Flodin och Ingesson mästare i SM Veckan.
© emotorsport.seNär Killingen tagit mål med Rally SM var det dags för 40 ekipage att ta sig vidare till SM Veckans rallyfinal. Två nya vändor för de snabbast, 10 i 4wd, 20 för 2wd och 10 i Standard.

Revansch från andraplatsen i SM tog Pontus Tidemand och Martin Holmdahl som satte sina två åk bäst, vinner 0,7 sek...

Publicerad: 2026-06-27 16:39:53


Sekurab Rally SM och SM-veckan avgjorda i Rally Killingen – nya ledare och tätare titelstrider.
© emotorsport.seRally Killingen i Kil bjöd under lördagen på både den fjärde deltävlingen i SEKURAB Rally SM och SM-veckans sprintfinaler. När dammet lagt sig hade flera mästerskap fått nya ledare, samtidigt som kampen om medaljerna hårdnat inför de två avslutande deltävlingarna.

Rally SM.
I Internatione...

Publicerad: 2026-06-27 16:17:46


Patrik Flodin och Göran Bergsten är Svenska Mästare 2026!
© PatrikFlodin.seVärmländska Kil bjöd på två separata SM-tävlingar under fredagen och lördagen. Patrik Flodin och Göran Bergsten hade svårt att hitta tempot och slutade tvåa i den nedkortade SM-deltävlingen. Men under SM-sprinten tog de revansch och knep SM-guld!
Vilken skön revansch på den här helgen. Jäkligt...

Publicerad: 2026-06-27 15:24:13


Dakarveteranen Annie Seel debuterar i regularity på Midnattssolsrallyt.
© Annie SeelBara två veckor efter sin uppmärksammade och framgångsrika formeldebut i historisk Formel Vee på Velodromloppet tar Dakarveteranen Annie Seel sig an ännu en ny disciplin.

När Midnattssolsrallyt körs 2–4 juli gör hon debut i Historic Regularity, en tävlingsform hon aldrig tidigare tävlat i. Seel ä...

Publicerad: 2026-06-27 12:08:58


Söndagsrally med Skänningeknixen.
Västra Östergötlands MK jubilerar och slog på stort för sitt asfaltrally, Skänningeknixen. Istället för vår blev det sommar när Östergötlands RS-DM tävlar. Det har ökats ut så sträckan på 8,6km körs tre gånger för dagen men intresset är skrämmande svalt, slutade på 45 bilar utöver föråkare.

Störs...

Publicerad: 2026-06-27 11:04:30


Följ uppgörelsen i Thoréns i Kil Rally Killingen och SM Veckan - TV & Radio.
© emotorsport.seLördag och avslut för fjärde deltävlingen i Rally SM för Thoréns i Kil Rally Killingen, det handlar om SS7, Skållerud som är SM-seriens enda sträcka på lördagen och halva startfältet kan efteråt styra hemåt med eller utan nya SM-poäng. Sträckan sänds live i sin helhet på webben i SVTplay - från kval...

Publicerad: 2026-06-27 07:35:50


Rally Killingen, SM-Vecka, Sommarsprint och Eriksnäsbosprint bland rallyna.
© emotorsport.seEn sträcka för Thoréns i Kil Rally Killingen under lördagen i Rally SM, efteråt går samma sträcka, Skållerud, dubbelt som finalåk för 40-talet tävlande i SM Veckan där medaljer delas ut av Riksidrottsförbundet fram mot 14-tiden när rallyt ska vara över.
Man kan följa resultaten för SM-seriens sju s...

Publicerad: 2026-06-27 05:52:07


Sekundstrider väntar efter dramatisk inledning i Rally Killingen.
© emotorsport.seFredagskvällen i Thoréns i Kil Rally Killingen bjöd på både dramatik och täta sekundfighter när den fjärde deltävlingen i Sekurab Rally-SM inleddes. En sträcka återstår i kampen om SM-poängen, innan medaljstriden i SM-veckan ska avgöras.

Efter en olycka på den tredje specialsträckan tvingades arr...

Publicerad: 2026-06-26 21:26:35


Tidigare nyheter:
Rally Killingen, SM-Vecka, Sommarsprint och Eriksnäsbosprint bland rallyna.
Sekundstrider väntar efter dramatisk inledning i Rally Killingen.
Carlsson snabbast i Killingens 1300-klass.
Neuville leder i Grekland, Solberg fastnar i diket - Mille 14:e.
Tidsplan, så körs Midnattssolsrallyt.
Sommarsprinten i Hällefors, 40-talet åkare på lördag.
Följ Thoréns i Kil Rally Killingen, sex sträckor för fredagen!
Världsmästaren Stig Blomqvist firas under KAK Midnattssolsrallyt – kör Audi quattro S1 på Tierp Arena.
Sekurab Rally SM och SM-veckan möts när Rally Killingen väntar i Värmland.
Stark start av Toyota i Acropolisrallyt, Solberg fyra - Mille nia i WRC2
Regularityklassen inleder KAK Midnattssolsrallyt i Stockholm – historisk start vid Armémuseum.
M-Sport utvecklar Fiesta Rally2+ för WRC27 säsongen.
Anmälningslistan för ERC Rally di Roma Capitale släppt - 126 ekipage med Isak och Mille - Tänak som testförare.
Jämnt i topp på shakedown - Neuville före Ogier - Solberg fyra just nu.
70-talet åkare gör upp i Thoréns i Kil Rally Killingen.
Följ Solberg och Rally1 gänget över shakedown i Acropolis Rally Greece via WebTV & Resultat.
GK Door Team Sweden laddar för Rally Kilingen – och välkomnar en ny förare till teamet!
Shakedown inför EKO Acropolis Rally Greece, häng med torsdag 8:01.
Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
12 åkare i Söndagens centrala Surasprint.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 25-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally Greece 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.