NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
De historiska bilarna i Midnattssolsrallyt körs i Uppland 2026.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Nyhet väntar för regularity som startar i Stockholm.
Tierp blir ny huvudort för KAK Midnattssolsrallyt 2026.
PRESSRELEASE

KAK Midnattssolsrallyt är en av Europas främsta historiska rallytävlingar med anor från 1950, och avgjordes 2025 med en mycket lyckad upplaga i Katrineholm och Sörmland med bas på Ericsbergs slott. 2026 bygger man vidare på succén när tävlingen flyttar till Tierp i Uppland, den 2 – 4 juli.

2026 års upplaga innehåller många spännande nyheter:
• Start, service och mål på Tierp Arena.
• Öppningssträcka på Tierp Arena på torsdagskvällen 2 juli.
• Sex sträckor på fredag, sju på lördag. Totalt 41 mil, varav 14 mil specialsträcka.
• Både notade- och onotade rallyklasser.
• Spektakulär start för Regularity i centrala Stockholm.

Kungliga Automobil Klubben arrangerade 2025 års Midnattssolsrally ihop med Katrineholms Motorklubb och samarbetsklubbar i Sörmland. Totalt deltog 145 klassiska rallyekipage i den uppskattade tävlingen.

Ombyggnationer vid Ericsbergs Slott gör dock att Kungliga Automobil Klubben ihop med Katrineholms MK tagit beslutet att byta värdort för 2026.
Vi vill rikta ett stort tack till Katrineholms MK, alla funktionärer och Ericsbergs slott för ett mycket lyckat rally 2025 och ser med tillförsikt fram mot att få jobba ihop med MK Tierp i kommande års arrangemang, säger Jacob Laurin, Generalsekreterare för KAK.

Vi ser tillbaka på ett fantastiskt Midnattssolsrally i Katrineholm 2025 och är mycket glada att vi nu, genom Katrineholms Motorklubb, har kunnat hitta en ny arrangör i MK Tierp. Tillsammans ser vi fram emot att vidareutveckla både tävlingen, evenemanget och den klassiska bilkulturen sommaren 2026, säger Johan Söderlind, KAK Motorsport.

Midnattssolsrallyt är över för denna gång. Vi njöt av att få genomföra detta rally tillsammans med KAK. Vi måste dock avstå 2026, på grund av ombyggnationer vid Ericsbergs slott. Men en ny duktig arrangör kommer att genomföra 2026 års Midnattssolsrally på ett lika proffsigt sätt, säger Crister Nystrand, Katrineholms Motorklubb.

Rutinerade MK Tierp i Uppland tar över arrangörskapet tillsammans med KAK, och planerna för 2026 är redan långt gångna.
Vi är stolta över att ha fått förtroendet av Kungliga Automobil Klubben att arrangera Midnattssolsrallyt 2026 med bas på Tierp Arena, säger Jörgen Joons från MK Tierp, tillika projektledare för Midnattssolsrallyt 2026.
Rallyt inleds torsdagen den 2 juli med anmälan och besiktning från kl. 10.00, följt av en första specialsträcka inne på arenan kl. 18.00. Under fredagen väntar tre sträckor på förmiddagen, ett serviceuppehåll på arenan och därefter tre nya sträckor under eftermiddagen. På lördagen körs ytterligare sju sträckor, varav den sista har målgång inne på Tierp Arena. Totalt mäter rallyt 41 mil, varav 14 mil är specialsträckor fördelade på 14 sträckor, fortsätter Jörgen Joons.

Bas för tävlingen blir Tierp Arena, belägen cirka 50 minuter norr om Uppsala. En mycket välrenommerad motorsportarena som bland annat använts för EM i dragracing, STCC, RallyX Nordic, driftingtävlingar och SM i rally.
Det är med stor glädje att vi nu kan meddela att Tierp Arena blir startplats för 2026 års upplaga Midnattssolsrallyt. Vi ser fram emot att välkomna såväl tävlande som publik till en oförglömlig helg fylld av action och upplevelser för hela familjen. Rallyt förväntas locka ett oerhört stort antal deltagare från hela Sverige och övriga Europa, vilket borgar för ett starkt och varierat startfält, säger Nicklas Karlsson, VD på Tierp Arena.

Spektakulär öppning av Regularity i Centrala Stockholm.
Regularityklassen i Midnattssolsrallyt 2026 får en högtidlig och historiskt laddad inledning – mitt i hjärtat av Stockholm. Redan på onsdagskvällen den 1 juli samlas deltagarna för en gemensam middag med Kungliga Automobil Klubben i huvudstaden, innan rallyt startar på torsdagsmorgonen den 2 juli från centrala Stockholm.

Med den kungliga huvudstaden som kuliss blir starten en unik hyllning till det klassiska Svenska Rallyt till Midnattssolen, som hade sin officiella start i Stockholm. Detta är ett sätt att knyta an till tävlingens och KAK:s anrika historia – och att lyfta in kulturen kring de historiska bilarna mitt i huvudstaden.

Efter starten rullar regularityekipagen norrut genom ett vackert uppländskt landskap innan de når Tierp Arena under torsdagskvällen. Där körs rallyts inledande arenasträcka tillsammans med övriga klasser, vilket blir starten på den gemensamma fortsättningen på rallyt.
Regularityklassen har alltid varit ett uppskattat och viktigt inslag i Midnattssolsrallyt. Att vi nu tar ett steg till och knyter an till vårt arv och vår historia med en högtidlig start i Stockholm känns både symboliskt och mycket inspirerande, säger Jacob Laurin, Generalsekreterare för KAK.

Inbjudan till KAK Midnattssolsrallyt 2026 släpps söndagen den 1 februari, och anmälan öppnar söndag den 1 mars klockan 13:00. Startavgiften blir 12 500 kronor, inklusive 6% moms.


» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2025-10-01 14:40:40






Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
© Toyota Gazoo Racing.Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.

Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...

Publicerad: 2026-04-22 05:54:48


Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
© emotorsport.sePolske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.

Polacken i Skoda Fabia RS...

Publicerad: 2026-04-21 18:48:38


59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
© Toyota Gazoo Racing.59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...

Publicerad: 2026-04-21 11:10:10


Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
© Toyota Gazoo Racing.Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.

Jari-...

Publicerad: 2026-04-21 09:01:39


Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
© Gustav Johansson.Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.

Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...

Publicerad: 2026-04-21 05:54:43


Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
© emotorsport.seFrån Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.

Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...

Publicerad: 2026-04-20 13:02:57


Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
© Privat.Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.

Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...

Publicerad: 2026-04-20 11:10:43


Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
© emotorsport.seDen 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...

Publicerad: 2026-04-20 09:02:29


TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.

Ra...

Publicerad: 2026-04-20 05:54:39


Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Bilmånsson Rallysprint med ett varvlopp om 6,5km och en sträcka på 4km, 57 åkare till start varav tio försvann under dagen. Stefan Kristensson i Ford Fiesta inledde snabbast, på ss2 tog Victor Hansen sträcksegern, gick till ledning och utökade med resterande sträcksegrar. Totalt vann Victor 19,8 sek...

Publicerad: 2026-04-19 20:00:11


Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 23-26/04


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Svedala.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.