|
  Startskott för Rally Sweden 2026 - ansökan för sträckor lämnades i veckan. PRESSRELEASE
Måndagen den 15 september lämnar Rally Sweden in det första utkastet på de planerade sträckorna för VM-rallyt 2026 till Länsstyrelsen i Västerbotten. Därmed tas det första officiella steget i arbetet med att skapa nästa stora vinterrallyfest.
2026 blir femte året som VM-tävlingen genomförs i Umeå. Rally Sweden är arrangör av evenemanget och Umeå kommun är värdstad. Parterna arbetar nära tillsammans för att skapa en upplevelse i världsklass. Rally Sweden 2026 kommer att genomföras 12-15 februari. Idag skickas ansökningarna gällande bansträckningen in till Länsstyrelsen. Som en deltävling i hela VM-serien har varje arrangör på sig att justera sträckorna något från år till år. Det planeras även inför 2026.
– Att lämna in det första utkastet på sträckorna är ett symboliskt första spadtag mot Rally Sweden 2026. Vi och Umeå kommun har en gemensam ambition att skapa världens bästa VM-rallyt som dessutom är det enda vinterrallyt i VM-kalendern och vi vill göra det med höga krav på säkerhet, hållbarhet och publikupplevelse, säger Anna Nordkvist, vd för Rally Sweden.
Även Umeå kommun ser fram emot det fortsatta arbetet.
– Rally Sweden är en familjefest som berikar umeåbor, besökare, förenings- och näringsliv. Vi som kommun är stolta över att utveckla ett arrangemang som sätter Umeå, Ubmeje och Sverige på världskartan. Utifrån erfarenheter från tidigare år är det positivt att Rally Sweden, utöver en tidig ansökningsprocess arbetar för ett hållbart event för såväl, markägare, miljö och samarbetspartners, säger Hans Lindberg, kommunstyrelsens ordförande i Umeå.
Nästa steg i processen blir att fortsätta dialogen med berörda för att säkerställa att alla aspekter kring säkerhet, miljö och logistik hanteras på bästa sätt.
» Pressrelease från Svenska Rallyt AB.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2025-09-20 11:25:01
|
|
30 bilar till söndagens Lilla VM i Haninge.
Söndagsrally när Haninge Mk arrangerar Lilla VM, det är 1,9km special inne på Högsta motorsportområde som körs tre gånger för de 30 tävlande.
I fyrhjulsdrift ses Kalle Gustafsson med Ford Fiesta Rally2 och pappa Björn med Toyota GR Yaris. Klubbkamraten Kjell Sandberg är anmäld med Rally2 bil, då ...Publicerad: 2025-10-10 11:07:50
RS final i söder med Drive VXO Sprinten.
Södras RS-DM avslutar i Småland, Drive VXO Sprinten där Karlskrona AK och Wäxjö MS arrangerar ihop på Uråsa. Det är en sträcka, varvlopp, på totalt 11,5km som körs sex gånger, tre gånger i vardera riktning. De 63 anmälda delas upp i 15 klasser för rallyt.
Passande nog fyra bilar med fyrhjulsdrift...Publicerad: 2025-10-10 09:01:47
102 rallyåkare till lördagens Årjängs Sprint.
Största för helgen med 102 bilar för 10 klasser - då är Appendix K sex av dem klasserna, i anmälningslistan när Årjängs Sprinten arrangeras, lokala Årjängs MK som arrangör för den 1300 meter långa sträckan som körs tre gånger.
26 ekipage genom de sex Appendix K klasserna, fyra av åkarna i nyaste ...Publicerad: 2025-10-10 05:58:25
Listan, årets pristagare i Svenska RallyCupen - missa inte prisutdelning och fest!
För två helger sedan tog Svenska RallyCupen målgång efter fem deltävlingar - Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta innebar en spännande säsong med bra geografisk och kalendermässig spridning, tävlingar med olika karaktär på vägar.
Den 8:e november är d...Publicerad: 2025-10-09 19:45:40
Drive VXO-Sprinten – lördagsrally på Uråsa flygfält.
Nu på lördag är det dags för Drive VXO-Sprinten – en rallytävling på asfaltsunderlag som körs på Uråsa gamla flygfält. En heldag med fart, spänning och publikvänlig rallyaction väntar.
Väderprognosen visar strålande förutsättningar, och tävlingsledaren Andreas Sigfridsson från Wäxjö Motorsällskap...Publicerad: 2025-10-09 17:32:23
Finalsprinten avslutar Eskilstuna Sprintcup 2025.
Eskilstuna Sprintcup avslutar, passande nog med Finalsprinten hos Eskilstuna MK på Ekebybanan. Tre körningar på den 2km långa sträckan väntar till de närmare 80 anmälda.
Bort mot 40 bilar till Trimmat 2wd, 12 bilar genom A-klassen med Eric Johansson, Tomas "Lången" Pettersson, Andreas Fransson oc...Publicerad: 2025-10-09 11:43:29
Rovanperä satsar på Japansk racing 2026, lämnar WRC-serien.
Inte helt oväntat lämnade idag finske Kalle Rovanperä beslutet att han lämnar WRC-serien efter årets säsong, just nu ligger Finländaren i kamp om VM medaljer med sina kollegor, Sebastien Ogier och Elfyn Evans.
Kalle har tröttnat, förra året körde han på deltid då han istället passade på att ha se...Publicerad: 2025-10-09 10:04:26
Tvådagars på Gotland, Höstnatta inleder fredag kväll.
På Gotland avslutar? man rallyåret med Höstnatta där Gotlands MFBK arrangerar, deltävling i DM serien och rallyt är tvådagars. Man startar med två sträckor under fredagskvällen i mörker, tar nattvila för att börja om med två sträckor i dagsljus på lördag.
19 åkare fördelat över fyra klasser där t...Publicerad: 2025-10-09 09:01:37
Pirelli och MRF mästare i ERC - som tillverkare och team.
Croatia Rally avgjorde ERC-serien, många mästerskap i mästerskapet, ett av dem är teammästerskapet där däcktillverkaren Team MRF Tyres gick bäst fram och säkrade titeln efter de åtta tävlingshelgerna.
Slutligen, efter en stark avslutning på året var M-Sport Ford World Rally Team endast två poäng...Publicerad: 2025-10-09 05:55:22
Nya rutiner för Uppländska rallyn 2026 - anmälan stänger två veckor före.
Förändring för rallysporten i Upplands BF - igår träffades distriktets sportgrensansvariga, Jörgen Joons och Benny "Pitan" Erixon ihop med distriktets klubbar.
- Vid mötet mellan arrangörerna och Upplands BF så tog vi ett beslut att alla rallytävlingar stänger anmälan två veckor före, på söndage...Publicerad: 2025-10-08 22:12:50
|
| |