|
 Fiesta Sporting Trophy 2008 Shootout avjord. PRESSRELEASE
Svenskarna i topp i körningen och Patrik Johansson vidare.
Men det blev tyvärr ingen svensk som fick jobbet på M-Sport utan belgaren Mathias Boon tog den åtråvärda vinsten.
Det har varit två riktigt tuffa dagar för våra svenska grabbar från Top-Driver i England. Anders Gullstrand, Patrik Johansson och Victor Henriksson kämpade väl. På tisdag så var det fys och psyktest och i fystestet så hängde inte riktigt våra grabbar med, i och för sig så var nog motståndet hårdare än tidigare år då vinnaren från Belgien ingick även i olympiska landslaget för mountine-bike så det hade nog krävts ett antal timmar till i gymmet för att matcha honom. Victor fick också avbryta fyspasset olyckligtvis då en gammal ryggskada gjorde sig påmind.
Så då fick våra grabbar ta i lite extra idag vid körningen, de körde genom sträckan två gånger för att skriva noter och sedan tre vändor i fullfart varav de två bästa räknades in.
Killarna hade även till hjälp Tomas Gullabo Johansson och Pecka Svensson förutom Andreas Eriksson vilka var där för att matcha fram killarna. Förutsättningarna ute på sträckan var de absolut sämsta tänkbara, bitvis blankis och grusdäck på bilen. Anders Gullstrand berättade att de spelade ingen som helst roll vad man gjorde, det var som att åka pulka. Skörden av bilar i diket var även ett bevis på hur svårkört det var, fyra av deltagarna rullade sina bilar och några till låg i diket. Snabbast på sträckan var engelsmannen Kris Hall, tvåa vår Victor och strax efter kom Gullstrand och Patrik och det var väldigt små tidsskillnader emellan alla fyra.
Den av svenskarna som imponerade mest på Rallybossen Malcolm Wilson och juryn som för i år var förstärkt med Marcus Grönholm var Patrik som blev uttagen till de 5 som Malcolm själv intervjuade.
Patrik berättar själv; Jag är väldigt nöjd, ja helnöjd för att jag kom med dom fem bästa, det är ju första gången för mig här, så jag är väldigt nöjd och stolt för hur väl jag lyckades.
Victor var däremot inte helt nöjd; Vad ska man göra, ja inte mycket att göra när ryggskadan gjorde sig påmind, körning gick bra även om det var helt galet och köra med dom förutsättningarna. På en av körningarna så snurrade vi ett helt varv mitt på en raka så halt var det, men jag fick ju visa att jag var snabbast av oss i alla fall.
Anders sa att han var nöjd med sin insats, visst fysen kunde man nog ha presterat bättre men men vi visade att vi är snabba på att köra bil, avslutar Anders.
Top-Driver generalen Andreas Eriksson själv var nöjd med att än en gång så var det en svensk med bland de fem bästa och att alla körde så pass bra. Men det här med fys-testet är nog något vi måste ta oss en funderare på det var inte bra.
Men det är bara att gratulera Mathias Boon till vinsten och önska honom lycka till och vi kommer igen nästa år lovar Andreas.
Ytterligare en shootout på M-Sport med en Top-Driver förare.
När grabbarna gjorde sig klara för att lämna M-Sport så dök en annan Top-Driver kändis upp på M-Sport. Det var Andreas Sjölander som skulle delta i Pirelli Star-Driver shootout där en styrning i Engelska Mästerskapet står på spel. Så vi får lov att hålla tummarna för Sjölla och önska honom lycka till. Även en till svensk är med på denna shootout då Patrik Flodin fick inbjudan i helgen som gick och RallyWales som Flodin vann.
» Pressrelease från Ford Fiesta Sport Trophy, www.topdriver.se.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
38 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan - Solberg och Andersson är Svenskarna.
Idag släpptes anmälningslistan för Forum8 Rally Japan, årets näst sista deltävling med 38 ekipage till startlinjen. Rallyt körs över 20 sträckor på 30 mil den 6-9:e november.
10 åkare går för Rally1 klassen med Sebastien Ogier, Elfyn Evans och Kalle Rovanperä för Toyota Gazoo Racing. Takamoto Kats...Publicerad: 2025-10-14 17:55:11
Carlbergs fantastiska säsong - sex segrar på åtta starter - avslutar som föråkare i WRC tävling.
Calle Carlberg säkrade Junior EM guldet redan i Tjeckien, den tävlingen Svensken haft sämst resultat i genom säsongen. En drivaxel gick av, svensken fick bryta men kunde starta om, ta målgång som åtta och guldet i hamn.
När Calle summerar sin säsong som tävlingsmässigt avslutades i Kroatien gör h...Publicerad: 2025-10-14 11:01:53
Al-Attiyah med Puma Rally1 i WRC finalen.
54-årige Nasser Al-Attiyah är tillbaka i WRC-klassen när årets säsong avslutas, han har under sin långa karriär både kört Citroen Ds3 WRC och Ford Fiesta WRC, det sistnämnda lämnade han för 12 år sedan och gick över till R5/Rally2 klassen.
Rallyåkandet har trappats ned till att följa FIA Middle E...Publicerad: 2025-10-14 09:01:02
Mårtensson, Hansen, Holm & Suld - 2025 års Volvo Euro Cup vinnare.
Volvo Euro Cup avslutade i helgen 2025 års säsong, där kördes deltävling 8-9 i årets cup under Danska Rally Stoholm. Cupen har avgjorts under sju olika rallyn, två av rallyna har körts under två dagar och då inneburit två deltävlingar. Start i vintras med Finnskogsvalsen, följdes av Rally Sulingen i...Publicerad: 2025-10-14 05:55:17
Kalendern för Sydsvenska Mästerskapet 2026.
Bland båda distriktens rallyansvariga råder samsyn om att distrikten är de som över tid skall ansvara för att det finns en verksamhet som gynnar arrangörer och tävlande. Cuper och serier kan komma och gå men tack vare det demokratiska systemet inom SBF kommer det hela tiden nya som tar ansvar för at...Publicerad: 2025-10-13 21:21:08
Carlberg kör VM-tävlingen Central European Rally som säsongsavslutning.
Europamästaren från Jönköping avslutar säsongen och fabrikssitsen tillsammans med Opel med att göra VM-debut med nya FIA homologerade Opel Mokka GSE Rally. Världens första FIA homologerade elrallybil. Calle kommer att köra bakom WRC fältet. Vägarna, som ofta blir leriga, kommer att vara en stor utma...Publicerad: 2025-10-13 15:54:33
Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Efter en stark säsong med flest sträcksegrar av alla i mästerskapet är 20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm redo för årets största utmaning – finalen i Junior-VM. Tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika ligger dom tvåa i mästerskapet inför Central European Rally, bar...Publicerad: 2025-10-13 12:30:46
Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
Nässjö Motorklubb bjuder in till höstens stora rally Novemberskölden med rallytorg och start på Stortorget i Nässjö den 1:a november.
Välkommen till ett av Sveriges största rallyn sett till antalet deltagare – med upp till 250 team och 5-6 personer i varje team! Detta är Nässjös största idrottsev...Publicerad: 2025-10-13 11:05:32
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Årets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.
Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...Publicerad: 2025-10-13 09:01:36
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Åtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.
De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...Publicerad: 2025-10-13 05:58:44
|
| |