|
  Del 6; Flera nyheter inför WRC säsongen 2009.
* Guy Wilks säger i en intervju till Portugisiska Autosport att han är nära ett kontrakt om tredjebilen för Subaru World Rally Team 2009. Det handlar om ett program på 10 deltävlingar. Tidigare i år presenterade Guy sin satsning och sitt arbete att få ihop den budget som krävs. Kampanjen, 500 Club "Back the Brit" har gått bra och stora delar av budgeten är i hamn. Senaste tävlingen för Wilks var Coffs Coast Rally i Australien, där startade han med en Honda Civic R3. Efter en imponerande start låg han trea totalt innan en stubbe satte stopp för färden som slutade med en ordentligt rullad bil. Även en uteslutning från senaste deltävlingen i Brittiska Mästerskapet hänger över Wilks, vilket kan äventyra starten i Wales Rally GB.
* Sebastien Loeb testade en Formel 1 bil i veckan, en åttonde bästa tid under testet presterades. Flera namnkunniga och med mer erfarenheter från en F1 bil fanns bakom, vid testet deltog i stort sett samtliga team, många med sina testförare.
* Norska Gatebil on Ice kördes i helgen. Framtidsmännen mötte bl.a. bröderna Solberg. Henning körandes sin nya RallyCross Fiesta och Petter i en mer standardbetonad Subaru Cup bil. Vinnare av den häftiga is showen blev Andreas Mikkelsen som slog ut Anders Gröndal i final. På sin väg mot segern hade både Henning Solberg och Andreas Eriksson besegrats.
* Den unge Mikkelsen har nu en tung uppgift att säkra en WRC sits för säsongen 2009. Flera team är beredda att ta hand om junioren, men pengar krävs. Enligt Norska medier ska nu Andreas själv fiska fram en tredjedel av budgeten. Andreas har fått i uppgift av sin far att lära sig den tuffa vägen, d.v.s. jobba för pengarna och han har i uppgift att ta fram en tredjedel av årsbudgeten.
* Anders Gröndal har länge varit preliminärt placerad i Östbergs Adapta World Rally Team. Men nu är det definitivt slutspekulerat, det blir ingen WRC säsong för Gröndal. Efter sponsormöte blev det klart att det inte gick att få ihop en full säsong. Istället satsar man stort på Norska Mästerskapet för att komma väl förberedd dit med tester.
* Skoda Motorsport testar frenetiskt med sina nya Fabia super 2000 vagnar. Jan Kopecky och Gilles Panizzi är två förare som testat mycket med den nya modellen som även Carlos Sainz setts testa. Ett hett namn för en av teamets bilar för nästa säsong är Finske grupp N VM ledaren Juho Hänninen. Trots en krasch på test är Finländaren populär, en avåkning som orsakades av ett fel i motorelektroniken. IRC eller grupp N VM satsning står på programmet, alternativt med flera privata team.
* Sebastien Loeb kör bil som aldrig förr, han varvar rally VM med Formel 1 tester. Nästa uppdrag vid sidan om test med Le Mans bil är Rallye du Var den 28-30 november. Då med frun Severine i högerstolen. Paret ska ratta en Citroen C2 1600.
* Prodrive som sköter Subarus VM satsning får nya delägare. Kuwait baserade The Investment Dar Company är delägare i Prodrive, nyligen köptes 40% av aktierna i Prodrive.
* Tidigare artikel i ämnet; Del 5; Flera nyheter inför WRC serien 2009.
* Tidigare artikel i ämnet; Del 4; Flera nyheter inför WRC serien 2009.
* Tidigare artikel i ämnet; Del 3; Flera nyheter inför WRC serien 2009.
* Tidigare artikel i ämnet; Del 2; Flera nyheter inför WRC serien 2009.
* Tidigare artikel i ämnet; Del 1; Flera nyheter inför WRC serien 2009.
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2008-11-21 19:57
|
|
33 rallyåkare till Höljes eget Rally Magic.
Som uppvärmning inför rallycrossfesten i Höljes körs Rally Magic med Finnskoga MK som arrangör, nästa fredagkväll körs det rally över banan och på områdets vägar, bland annat campingområdet "lyckliga gatan".
Igår fredagens presenterades listan, 33 namn för rallyt som inleds med Pontus Tidemand, J...Publicerad: 2025-06-27 23:32
Surasprinten, rallyåkning i centrala Surahammar.
Söndagsrally med Surasprinten hos MSK Hammaren - rallyt går i Surahammars centrum som totalt ger knapp 3km och då ska en sträcka på asfalt som går fyra gånger.
14 åkare genom trimmat 2wd med Jörgen Jansson, Marcus Rutgerson, Ole Morten Korsmo och Johnny Nilsson bland namnen i klassen.
Åtta åka...Publicerad: 2025-06-27 22:28
Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
Det blir en massiv rallyhelg på flera fronter, både i Sverige och utomlands tävlas det med Svenska intressen, Skilling 500 med närmare 170-talet startande är störst med sex sträckor på 45km.
Hällefors MK kör sista deltävlingen för året i HMK´s RS-serie och har Historiska Sprint & Back Cupen på be...Publicerad: 2025-06-27 22:24
Summering, Tidemand och Wesslen lyckliga SM vinnare i Norrköping.
Högt tempo, bra rallyväder och gott om publik runt Himmelstalundsområdet när SM Veckan Rallysprint avgjordes under fredagen i Norrköping - för rallysprinten stod Norrköpings MK. Inledning med två kvalåk för de 40 åkarna, enskilt bästa kvalåk som utgjorde gallringen till finalen och det var i andra å...Publicerad: 2025-06-27 22:23
WRC ledning för Tänak, Solberg och Türkkan - Mille tvåa i JWRC.
Marginalerna drog ut redan på första sträckan under fredagens morgon i EKO Acropolis Rally, det var också rallyts längsta sträcka på 26,76km där Sebastien Ogier tog kommandot.
Thierry Neuville tog över ledningen innan Belgaren körde punktering och dalade i listan på ss4. Hyundaiåkarna med Adrien ...Publicerad: 2025-06-27 21:55
Imorgon, rallyfest runt Vrigstad, publiktips inför Skilling 500.
Nu på lördag den 28 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. För första gången har tävlingen sin start- och målplats i Vrigstad. Det är också det fina samarbetet med Best Western Hotell Vrigstad och dess syskonhotell i gruppen Meeting Småland Hotel Group som ger tävlingen namnet Meeting S...Publicerad: 2025-06-27 21:31
Rally-SM presenterar kalendern för 2026.
Svensk Bilsport presenterar nu en preliminär kalender för 2026 års Rally-SM. Med sex deltävlingar på snö och grus väntar en säsong som bland annat bjuder på två vinterklassiker, final med South Swedish Rally i Olofström och ett historiskt jubileum i Vimmerby.
Kalendern innehåller både välkända st...Publicerad: 2025-06-27 15:35
Tidemand och Wesslen årets vinnare i SM Veckans Rallysprint.
Summering, två kvalåk följdes av två finalåk - när dem båda finalåken slagit samman och dammet lagt sig över Himmelstalundsområdet intill E4:an i Norrköping kunde de tre snabbaste besättningarna i de båda klasserna ta klivet upp på prispallen.
För de fyrhjulsdrivna ser vi Pontus Tidemand som vinn...Publicerad: 2025-06-26 18:23
Finaldags, två nya åk på Himmelstalundsfältet avgör SM Veckans rallysprint.
Finaldags vid 17-tiden, två nya åk ska göras över Himmelstalundsfältets välkända område, efter lite banpreparering och under tälten justeringar på bilarna. Tolv bilar för 2wd och åtta i fyrhjulsdrift gör upp om SM medaljerna.
Här gäller två åk, nu med sammanslagen tid vilket gör att det gäller at...Publicerad: 2025-06-26 18:21
Söndagsrally med Trollsprinten - 30-talet åkare i Trollhättan.
Rallykörning för söndagen även i Trollhättan, där går Trollsprinten med SMK Trollhättan som arrangör, 8,4km special fördelat på två sträckor väntar de tävlande 30-talet tävlande.
Smdigit arrangerat med fyra klasser, störst är Standard på 19 bilar med Tomas Sjöberg och Dan Rhodin som A-förare, på ...Publicerad: 2025-06-26 18:18
|
|
Tidigare nyheter:
Kvaldags i SM-Veckan, 12:50 drar man igång - WebTV och resultat live.
170 åkare till Skilling 500, sex sträckor under lördagen för DM-åkarna.
Fredagsrally, SM Veckan och EKO Rally Acropolis.
Tänak och Ogier toppar SS1 i EKO Rally Acropolis, Solberg WRC2 ledare, Mille åtta i JWRC.
Carlberg redo för Kanadensiskt rallyäventyr, 'fått fria tyglar' av Peugeot.
Katsuta och Neuville delat snabbast på shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Jubileumsrally mitt i Säffle centrum, Seffle City Motor Challenge med maxat startfält.
60-talet åkare när HMK´s RS-serie avslutar med Sommarsprinten.
Andervang på 700 mils rallyturné, tävlingar, Monte Carlo-sträckor och i20 Rally2 Step 2.
Shakedown inför EKO Acropolis Rally - WebTV & resultat direkt här.
145 klassiska ekipage redo för KAK Midnattssolsrallyt 2025.
Resultat & WebTV från morgondagens shakedown inför EKO Acropolis Rally.
103 ekipage till ERC Rally di Roma Capitale - fyra Svenska bilar.
VM-ledande Mille redo för stentuffa JVM-tävlingen i Grekland.
Helin till helgens Rally Aalborg, ingår i Danska Mästerskapet och DM-Veckan.
Svenskt i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, Carlberg favorit i 2wd.
Fler namn släppta för Rally Magic i Höljes - Sevius, Liljegren och Kristoffersson.
SM Veckan med 40 rallyåkare som gör upp om medaljer på Himmelstalundsområdet.
Onsdag och kvällsrally, SMK Sundsvall med Mittsverigesprinten.
Inför EKO Acropolis Rally, Startfält, Sträckor och länkar inför rallyt.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |