____ WWW.MOTORSPORTSALONGEN.SE ____

   
   

   
   

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Roger Fransson.
© Roger Fransson.
Ingen kunde hindra Patrik Fredriksson med CoDriver Per Wiksten från att vinna SSR
Tufft och händelserikt South Swedish Rally för VOC’s SverigeSerie.
PRESSRELEASE

SSR Rally Weekend 2024 blev precis så tuff och tät i VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie som utlovades inför och som vi kunde förvänta oss. Ett superarrangemang i varje detalj från flytande besiktning till prisutdelning. Fantastiska funktionärer. Lika fantastiska Millebygden Arena. Ett otroligt smidigt digitalt system för tidkort och resultathantering. Och bästa av allt, de helt otroliga rallyvägarna i som södra Småland bjuder på. I Elit A/B blev det ohotad favoritseger för firma Patrik Fredriksson och Per Wiksten efter att huvudutmanande Magnus ”Linkan” Lindqvist och Sara Ridde krashade svårt efter ett stort lyft redan på SS3. Skönt att VOC rallybilen återigen visar hur säker den är så att båda faktiskt kunde lämna vraket helt oskadda. I C var det inget snack. Här fick vi se ett genombrott! Återigen har VOC klassen producerat och förfinat en supertalang. Förhandstippade Ville Larsson vägledd av pappa Ralf gick från att ha varit junior i fjol rakt upp högst på pallen. Och inte bara det, duon var dessutom andra snabbaste VOC totalt bara slagen av Fredriksson/Wiksten. Vad månde bliva?

SverigeSerien innehåller från och med i år bara sommartävlingar och som alltid bara tävling-ar av absolut högsta kvalitet. Men frågan är ändå om vi inte i den stentuffa konkurrensen redan nu efter premiären kört ”årets tävling” i serien.

– South Swedish Rally är helt fantastiskt vilket avhandlades redan i ingressen. Det är bilåka på riktigt. Svårt och utmanande och alldeles underbart. Och så toppar man det med de bästa sprintar som man överhuvudtaget kan tänka sig dagarna före huvudeventet. Mer minirallyn än sprintar. Otroligt! Hela arrangemanget och alla funktionärer osar professionalitet i varje liten detalj. Och Millebygden Arena … vad ska man säga? Jag hittar inga andra ord än att beskriva det som att en stor rallyprofil, rallyälskare och filantrop osjälviskt väljer att ge tillbaka till sporten. Jag hoppas alla förstår att jag menar Anders Martinsson och att alla också förstår hur tacksamma vi ska vara för att vi får stå på mottagarsidan till detta. Låt mig här offentligt framföra VOC´s kollektivt stora, djupa och varma tack och uppskattning, säger klassansvarig Roger Fransson.

Extremt tuff tävling i VOC A/B
I den här fantastiska miljön så bjöd VOC Mekonomen Rally på maximalt högoktanig rallyun-derhållning. Och dramatiken inleddes faktiskt på riktigt redan på fredagkvällen förberedande sprint.
–En krånglande bil i klassen samlande som vanligt ett helt VOC uppbåd i kön till TK-in på kvällens enda service. Där var förstås även Linkan. På något sätt så lyckades han ta ett steg bakåt samtidigt som en bil ur publiken passerade på väg ut från Arenan. Och tror ni inte att bilen lyckades köra över Linkans fot med en bruten lilltå som resultat. Ajajaj! Sånt här händer bara Linkan. Tro nu inte att det hindrade Linkan från att köra andra och avslutande sträckan på fredagens sprint, och inte bara köra utan att så snabbt att ekipaget kunde sammanfatta dagen som snabbaste VOC totalt. Impone-rande!

Men dramatiken hade bara börjat.
–I den sammanslagna A/B klassen var lördagens huvudtävlings öppning stenhård. Firma Fredriksson & Wiksten som anslöt fältet på lördag var till en början hårt utmanad av både Linkan Lindkvist som vanligt proffsigt vägledd av Sara Ridde och återkomna, sextio (yes ni läste rätt … 60!) kilo lättare Anders Banger numera med superrutine-rade Morgan Olsson vid sin sida. Allt Banger gör är digitalt, av eller på, 100% eller inget alls. Fredriksson ökade tempot redan på SS2 och måhända är det det som stressar Banger och Linkan. Banger går fullt över ett lyft på SS3, landar otroligt hårt och slår ihop framvagnsbalken och kröker båda fjäderbenen. Men vad värre är, knäcker styraxeln och blir alltså helt utan styrning. Bilen går bara rakt fram. Rutinerad som han är får Banger stopp på ekipaget utan avåkning men dagen är förstås slut här redan på SS3. Snett efter Banger kommer Linkan. Och hans mått av oflyt den här helgen skulle visa sig inte vara uttömd. Landar lite till höger efter det stora lyftet, knäcker något i styrningen på höger sida och det bär av till skogs. Där fäller bilen en tall i ordentlig dimension, rullar på vägen för att stanna i vänster dike.

Återigen får vi tydliga bevis på att våra stora Volvo i VOC version med ordentliga avstånd till islagsytor, kvarvarande stötfångarbalkar och sidokrockskydd tillsammans med vår unikt ut-vecklade störtbåge är en mycket säker bil. Både Linkan och Sara kunde kliva ur, och skulle det visa sig efter noggrann läkarundersökning, helt oskadda. Ja, förutom Linkans lilltå då. Men den hade ju inget med kraschen att göra.
– Mattias Erelt med Kristoffer Karlsson ansvarig för noterna tog en stund upp jakten utan att komma riktigt nära. Strul på sista sträckan skickade den duon ner i resultat-listan. Bland ”best-of-the-rest” var det en rejäl fajt. Magnus Westman med Therese Sallander vid sin sida drog längsta strået i den fajten och slutande därmed så bra som tvåa i klassen och var med det garanterat dagens gladaste. Inte nog med det, innan sista sträckan lagade Westman bakaxelinfästningen med planka och byggvinklar. Det var nog ett toppkoncept för det var just på dagens sista sträcka som Magnus verklig-en imponerade. Stort grattis Magnus, det här har du jobbat ihop. Björn Kallin med CoDriver Mattias Jansson hade bromsproblem hela dagen men presterade trots det riktigt bra. Slutade till sist trea. Med i fajten var också Fredrik Bergström med Tim Dannberg vid notblocket, som slutade fyra efter en miss på dagens näst sista sträcka. Och likaledes med i fajten var överraskande nog också klassansvariga trots bara en enda start i en grustävling på de senaste fem säsongerna. Utan en rejäl miss på sista sträckan så …

Ville Larsson imponerade stort i C
Direkt från att vara junior i fjol har Ville Larsson gått rakt upp i topp i resultatlistorna.
– Ville med pappa Ralf vid notblocket, själv med en stark rallykarriär i bagaget impone-rade storligen. Var faktiskt andra VOC totalt bara slagen av vinnare i A/B Patrik Fredriksson. Med Ville kan jag redan nu konstatera att VOC som klass har fostrat och förfinat ännu en supertalang i raden av supertalanger från klassen. Vi kommer att få se väldigt mycket mer av unge herr Larsson. Klassansvarig sträcker på sig och konstaterar självbelåtet att han redan innan tävlingen förutspådde precis detta. Men att det skull gå så långt som totaltvåa i den här tuffa klassen det överträffade även mina högt ställda förväntningar. Tack för underhållningen Ville!

Men det var inte bara Ville som imponerade.
–I C for också Felix Nordenfors med Max Fredlund skötandes notkontoret fram mer el-ler mindre som om han hade stulit grejorna. Förvisso till slut tydligt slagen av Ville Larsson men ändå på en imponerande fjärde plats totalt bland alla VOC ekipage oav-sett förarklass. Även C-klassens tredjeplacerade Krister Olsson med Cecilia Johansson ansvarig för noterna gjorde en riktigt stark tävling, trea i klassen och sjua totalt av alla i VOC. Stort grattis till både Felix och Krister. Ni understryker att återväxten i klassen verkligen lever så här på klassens 35:e år.

Jättfina prestationer också av klassens juniorer
Riktiga topptider presterades också av klassens juniorer.
– Snabbast av alla var Emil Karlsson som åkte in på en smått obegriplig tredje tid även om vi räknar in A, B och C. Tyvärr hade det blivit ett missförstånd och Emil hed rekognoserat sträckorna därför kan vi tyvärr bara belöna den här superprestationen med startpoäng - regler är regler och måste följas. Bakom Emil presterade också Li-nus Gustafsson Thor supertider och i-och-med Emils missförstånd så belönas det med fulla 30 poäng. Bakom dessa hade Leo Johansson problem med en förpump så bilen gick inte alls på höga varv. Fullföljde trots problemen och belönas för det med fin-fina 27 poäng i serien.

Återigen ett stort tack och en virtuell bamsekram från oss i VOC till SSR för en fantastisk tävling. Nu laddar klassen näst deltävling i SverigeSerien, 100-års jubilerande Vara MK´s Varvloppet redan 25 maj. Klassansvariga vet tyvärr redan nu att våra respektive jobb återigen sätter käppar i hjulet för deltagande, vi är grymt avundsjuka på alla er som får för-månen att åka. Extra trist nu när vi vet att vi trots långt påtvingat upphåll faktiskt fortfarande har schysst tempo. Räkna med att vi med tåren i ögonvrån kommer att följa tävlingen hemifrån. Väl mött!


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Lewis & Hunter Cambrian Rally:[Resultat][Info][Anslagstavla][Karta]
Kåtmyraslaget:[Resultat]
Mälarturf Sprinten:[Resultat]
Skilling 50:[Resultat]
Rocar-Tech Twente Rally:[Resultat][Tidsplan][Karta]

Publicerad: 2024-05-15 14:48:54






Bilbyte för McRae gav resultat i Cambrian Rally - Kalle stark femma totalt!
© Probite British Rally Championship.Första av de sju sträckorna i Lewis & Hunter Cambrian Rally ströks, anledningen var en avåkning i klasserna före det Brittiska mästerskapet. Besättningen var ok och brittiska finalen tog fart från ss2, avgjordes i gamla VM-trakter, basen i Llandudno.

Närmare 8 mil special dit Max McRae bytt Citro...

Publicerad: 2025-10-26 09:33:53


Tobias snabbast totalt i Mälarturf-Sprinten.
© Tobias Johansson.Taxinge MK avslutade året med Mälarturf-Sprinten, störst för helgen med sina 89 startande varav 85 kom hela vägen till mål - en sträcka gick dubbelt. Segern totalt gick till efteranmälde Tobias Johansson / Jenny Strandberg som vässar formen i Mitsubishi Mirage - körde nu ifrån R5-bilarna där Casper ...

Publicerad: 2025-10-26 07:30:50


Andervang fyra efter kvällens sex sträckor i Rocar-Tech Twente Rally.
© Rocar-Tech Twente Rally.Lördagens sträckor i Holländska Rocar-Tech Twente Rally börjar ta sitt slut för ekipagen i täten, tre sträckor dubbelt gav närmare sex mil. Ut genom ss1 öppnade Stig Andervang och Sven Hakkesteeg som trea totalt, fortsatte med tredje tid innan det blev en fjärde innan service dit de kom som trea tot...

Publicerad: 2025-10-25 22:32:58


Johansson vann tätt avgörande i Skilling 50.
© emotorsport.seSkilling 50 avslutade E-Cupen, Skillingaryds MK med tävlingen där två sträckor gick dubbelt för 60 bilar- ut genom ss1 öppnade Kristian Johansson bäst där Victor Karlsson och Daniel Röjsel var närmast bakom. De tre var också i topp av ss2, men då i helt omvänd ordning, in till service delade Kristia...

Publicerad: 2025-10-25 20:27:28


Frändén snabbast i Kåtmyraslaget - Karlsson bäst med 2wd.
© emotorsport.seTre åk för Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS när Hälsingeserien tog avslut, Marcus Frändén i Nissan Sunny tog segern för den fyrhjulsdrivna klassen där endast 0,4 sekund skiljde mot Jan Wikström när enskilt snabbaste åk visas, in som trea Tony Persson.

I 2wd för A-förarna satte Hampus Karlsson bästa ...

Publicerad: 2025-10-25 18:34:39


Fiesta Rally3 Trophy kommer till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.seEfter ett års frånvaro i Sverige återvänder M-Sports egen märkescup i ERC-serien till våren. Tredje säsongen för serien som körs med Ford Fiesta Rally3 med 106´000 euro i priser ihop med en körning i Ford Fiesta Rally2 under näst sista ERC-deltävling, JDS Machinery Rali Ceredigon.

Det finns mer p...

Publicerad: 2025-10-25 11:42:36


Mälarturf Sprinten, Skilling 50 & Kåtmyraslaget bland lördagens rallyn att följa.
© emotorsport.seFem rallyn att följa lite extra, störst på hemmaplan är Mälarturf Sprinten hos Taxinge MK, enkelt med en sträcka på knappt 4km som går dubbelt och närmare 90-talet startande.

Skilling 50 lockar närmare 60 tävlande när E-Cupen tar final, hälften av åkarna kör om cupens poäng. Rallyt med två sträck...

Publicerad: 2025-10-25 06:16:20


Från SM guld till Norsk Junior ERC satsning.
© Even Management.Nu 18-åriga Norska framtidsnamnet Karl Peder Nordstrand siktar kommande säsong på en full säsong i Junior ERC. Årets säsong har inneburit tävlande på hemmaplan med Peugeot 208 R2 där bland annat Johan Johansson hoppat in som co-driver.

Han har också gjort två Junior ERC starter, slutade tvåa i bå...

Publicerad: 2025-10-24 18:36:04


90-talet bilar för Mälarturf Sprinten.
© emotorsport.seTaxinge MK med Mälarturf Sprinten under lördagen, nationell RS-tävling med rekognosering av de 7,6km som är special, en sträcka som körs dubbelt och rallyt är deltagarmässigt störst för helgen med 92 tävlande.

Prestigefylld tävling där 4wd klassen ställer 16 bilar på startlinjen med bland andra P...

Publicerad: 2025-10-24 10:46:28


Närmare 60 bilar för Skilling 50, final för E-Cup.
© emotorsport.seE-Cupen tar final med Skilling 50 hos Skillingaryds MK, där väntar två sträckor dubbelt och ger 16km special. 64 bilar i listan men då tre debutanter och tre föråkare inräknat - 30 bilar tävlar då om poäng i E-Cupen.

För de trimmade klasserna med två och fyrhjulsdrift ses totalt 24 åkare där åtta...

Publicerad: 2025-10-24 08:55:19


Tidigare nyheter:
90-talet bilar för Mälarturf Sprinten.
Närmare 60 bilar för Skilling 50, final för E-Cup.
Kalle utmanar i Cambrian Rally - final i Brittiska mästerskapet.
Fyra tävlingshelger i Back SM 2026.
Andervang kör helgens Holländska final, Rocar-Tech Twente Rally.
Hälsingeserien avslutar med Kåtmyraslaget.
Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
Missa inte anmälan till Svenska RallyCupens prisutdelning & fest.
Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.
Svenska Sprintserien redo med sex tävlingshelger 2026.
Söndag full av rallykurser hos Fagersta MK.
Dags att nominera till Kickens Minnesfond, vem tycker du ska få stipendier för 2025?
Junior WRC summering, Milles väg till guldet.
Heindrichs vann händelserik ADAC Opel e-Rally Cup avslutning - brorsans WRC-krasch del i segern.
Lancia bekräftar, Ypsilon Rally2 HF Integrale i WRC2 redan 2026.
WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
Oliver Solberg bäst på asfalt, också.
243 ekipage i listan när anmälan för Novemberskölden stängde.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
- - - - - - 00/00


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 20-22/03


Rally SM:
Vinterpokalen 06-07/02


Rally VM - WRC:
Forum8 Rally Japan 06-09/11


Svenska RallyCupen:
Prisutdelning & Fest 08/11




Foto:
Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Marknadsnatta.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.