NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Samma bil som den gröna, Kalle Olstam framför sin nybyggda topputrustade Volvo rallybil. -Jag tog mig mod till att kapa hela bakpartiet på bilen. Men insåg snabbt att det var för mycket arbete. Jag är ofta i Norge och arbetar, så jag förstod att jag aldrig kommer hinna med! Fick då kontakt med Benno Andersson från Åtvidaberg. En skicklig bil-plåtslagare som varit inblandad i bilen tidigare.

© Kalle Olstam.
© Kalle Olstam.
Inför sista sträckan i SM-tävlingen Göhlins Skilling 500 för två år sedan, låg Nora MK:s Olstam/Persson på en 11:e plats i Nationella 2 WD. Men tävlingen slutade så här. Nu har han byggt i ordning sin ”Volvovärsting” igen. Se den på garageuppfarten på Ateljé Vallnäsvägen 2 i Örebro under hela påskhelgen.

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Kalle Olstam är mycket nöjd med återskapandet av sin rally Volvo. Hela sjärtpartiet är bytt, liksom tak, dörrar, huv och skärmar. – Det var här jag började, skar bort hela bakdelen av bilen. Förstod snabbt att det blir hur mycket jobb som helst.

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Kalle Olstam med sin souvenir från avåkningstillfället. - Det här är från höger bakhjul, visar Kalle och berättar. Strax efter vi lastat på den gröna på kärran kom markägaren gåendes. Han berättade att förra året var det nog 8–9 bilar som blev kvar här! På samma plats, mycket folk var det också, det visade sig vara ett känt avåkarställe.
Rally & Konst i Örebro under Påsken, Nora MK:s Kalle Olstam på spåret igen.

Karin Pettersson står för det konstnärliga, hon visar sina akvareller i Ateljén. Många målningar utförda på ”stonepaper”, vilket verkligen kräver sin teknik. Jag står för något helt annat. Fart, hästkrafter och specialbyggda rallybilar. Visst är det härligt att man kan samsas om sina intressen!

Kvaddad värsting i nyskick.
Jag träffar Kalle Olstam en solig men kall dag. Jag är riktigt nöjd! Anledningen är att han ska visa upp sin nybyggda topputrustade Volvo 940 grupp H på vår utställning ”Rally & Konst”. Kalle Olstam med sin kartläsare Ove Persson är ett rutinerat par i rallyspåret.
Ove är så lugn, det spelar ingen roll vad som händer. Han är en väldigt erfaren kartläsare.
Men i Göhlins Skilling 500 gick det helt enkelt för fort bitvis och detta resulterade i en avåkning på sista sträckan.
Ja, 2 kilometer från målet dessutom. Det var väl det som var problemet, man tog i lite extra!

Vit som tidigare fabriksbilar.
Kalle öppnar dörren till verkstaden och vi kliver in. Där står bilen, full med vattendroppar efter nyligen ha blivit avsköljd. Tro det eller ej, men det är samma bil som tidigare var grön och totalkvaddad. Fast nu lackerad i vit kulör. Tankarna går nästan till tidiga ”fabriks Volvobilar” som var vita. Ni vet dom där som fanns på Hisingen i Göteborg.

Topprenovering av Benno
Jag insåg ju snabbt att jag aldrig kommer hinna med återställandet av bilen. Jag kontaktade därför Benno Andersson, han hade dessutom jobbat med bilen tidigare.
Kalle åkte först dit med den totalkvaddade gröna Volvon. Därefter åkte han hem och lastade på reservdelsbilen för leverans till Benno.
Så jag var där med två bilar, den senare plockade han tak och bakparti från. Men jag har ytterligare en bil kvar, skrattar Kalle, den får stå som reserv!

Motor och växellåda aldrig ur.
Bilen kom tillbaka tidigt i höstas, då hade han även lackerat den. Bakaxeln hade han tagit ner och riktat. Men jag bytte drivaxlarna som var krokiga. Även bärarmarna fram byttes mot nya rörbärarmar plus en ny styrväxel. Bränslepumparna fick bytas samtidigt som förgasarna gicks igenom av specialisten Andreas. Sedan började jag med att plocka på alla detaljer. Lampor fick ju bytas. Men allt tar sin tid, katalysatorn var också paj.

Volvo 940 en toppbil.
Den största skillnaden mot min appendix-K 240 jag hade tidigare är väghållningen och hela bilens uppförande, tycker Kalle.
Men klart, allt hänger ihop. Stark motor, växellåda, bakaxelupphängning och bra fjädring. När jag körde 940:n första gången och lyfte, höll jag på att styra ned i diket. Jag var van vid 240:ns uppträdande vid landning. Varje gång så svängde bakändan till. Nu går bilen rakt, hela körupplevelsen känns bättre!

Rakställd motor eller ej.
Det är frågan?
- Det kostar i förlängningen jättemycket pengar, tror Kalle.
Du måste byta motorfästen, grenrör. Växellådan kommer sitta snett, lösningen en adapterplatta. Växellådan åker bak, nytt växellådsfäste och ny ingående axel till lådan. Kardanstången för lång. Men det ska ge några hästkrafter! En stor anledning är annars mindre friktion för kolvarna.

Kalle Olstam & Tommy Eliasson.
Där har ni kompisarna och konkurrenterna. Båda i vita likvärdiga bilar. Toppexemplar gällandes utrustning, väghållning och kraft.
Jag tycker Tommy ligger lite plus, han har ju kört hela SM-säsongen förra året. Men vi ska fightas i Älmhult, har vi sagt!

Rally i text o bild från -70 talet.
För er som var med förr i tiden kommer Håkan Olstams bravader i rallyspåret visas i text o bild. Javisst, ni har rätt, han är pappa till Kalle!

Välkommen till ”Rally & Konst” på Vallnäsvägen 2 Örebro.
Kalle Olstam Nora MK visar upp sin nybyggda Volvo 940 grupp H hela påsken. Slutligen kan man inte annat än önska besättningen Kalle Olstam och Ove Persson välkomna tillbaka i rallyspåret!

Öppettider:
Långfredag, 12–17.
Påskafton, 12–17.
Påskdagen, 12–17.
Annandagen, 12–17.

Välkomna önskar Nils-Brage och Karin.

Alf Bergdahl
Håkan Olstam (t.h.) som kartläsare åt Stig Blomqvist i Ludvika-Ruschen 1968.
– Jag fick mig en riktig åktur! Han ställde upp bilen på tvären på väg in mot kurvan. Jag tänkte, hur ska det här gå? Men det gick alldeles utmärkt! Stig vann tio av elva specialsträckor. På andra plats kom Arne Hallgren, SMK Hedemora. (Foto: Alf Bergdahl)



Följ helgens rallyn:
Eckerölinjen Sprinten:[Resultat]
Rally Magic:[Resultat][Karta]
Louna Eesti Ralli:[Resultat][Tidsplan][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]
Rally di Roma Capitale:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Info][Anslagstavla]

Publicerad: 2023-03-13 20:33






Calle tar tredje raka Junior ERC segern - Grahn fyra i ERC3 - Mille 15:e totalt i Rally di Roma Capitale.
© @World / Red Bull Content Pool.Calle Carlberg och Jörgen Eriksen har inte satt ett hjul fel, tog kommandot från fredagens start med ss2 och haft ledningen. Kämpat med Sergi jnr Perez i inledningen och stressat Spanjoren som försökt hänga med, en dikesvisit redan under fredagen klarade Spanjoren. Idag, på söndagens tremilasträcka ...

Publicerad: 2025-07-06 17:24


Carlberg leder stort i Junior ERC - tre sträckor kvar av Rally di Roma Capitale.
© @World / Red Bull Content Pool.Förmiddagens tre sträckor i Rally di Roma Capitale avverkade, i junior ERC kampen tog dagen en vändning på den tre mil långa mittensträckan. Calle Carlberg och Jörgen Eriksen drog ifrån Spanjoren Sergi jnr Perez med 1,3 sekund innan de gick mot den över tre mil långa Canterano - Subiaco.

Tre t...

Publicerad: 2025-07-06 11:41


PG, Kristoffersson, Ward, Bermingrud och Levin - stjärnspäckat i Hästkraftshelgens rallysprint.
© emotorsport.se- Fem dagar kvar till the big battle, säger Anders Fredriksson, entusiastisk tävlingsledare för Hästkraftshelgens rallysprint.

Johan Kristoffersson är tillbaka för att jaga segern, han kommer i en bil som flera kommer att höja på ögonbrynen för, menar Fredriksson. Teamkamraten i KMS-teamet...

Publicerad: 2025-07-06 11:15


Crugnola leder Rally di Roma Capitale - Calle i JEM topp, Grahn femma i ERC3.
© @World / Red Bull Content Pool.Rally di Roma Capitale avslutar första etappen, tre sträckor dubbelt under dagen där Italienarna håller till i topp. Leder rallyt gör Andrea Crugnola med Citroën C3 Rally2, han leder 3,3 sekunder före Giandomenico Basso. Trean, Polacken Mikolaj Marczyk spräcker Italienska dominansen med fem sekunder...

Publicerad: 2025-07-05 18:06


Tänak tar hem Louna-Eesti Ralli, ny andraplats för Arvid och David.
© Arvid Carlsson Motorsport.Louna Eesti Ralli fortsatte med sex typiska rallysträckor vilket innebär högt tempo - en av dagens sträckor kröp snittet ned under 120km/h. Ott Tänak i en klass för sig, ende med Rally1 bil då han testade inför sitt WRC rally på hemmaplan om ett par veckor.

Tänak 4:28 minut före Kaspar Kasari i F...

Publicerad: 2025-07-05 16:40


Inför service i Rally di Roma Capitale - Carlberg toppar Junior ERC, Grahn sexa och Mille 22:a.
© @World / Red Bull Content Pool.Första halvan av lördagens etapp i Rally di Roma Capitale avverkad, tre sträckor på 6, 35 respektive 13km körda, tre sträcksegrar i Junior ERC klassen för Calle Carlberg och Jörgen Eriksen.

Svensk ledning i JERC.
Svenska besättningen hos Opel Motorsport hittade snabbt formen på asfalt och...

Publicerad: 2025-07-05 13:42


Så gick det i Eckerö Linjen Sprint.
© emotorsport.seTre åk i snabb följd på den 3,7km långa sträckan för Eckerö Linjen Sprint hos Ålands MK under lördagen för de 27 tävlande. Enskilt bästa åk utav de tre utgjorde resultatlistan.

Sex finska åkare överst i totallistan med Samuli Vuorisalo i Skoda Fabia överst, 4,6 sekund före Marko Paasonen i Toyota...

Publicerad: 2025-07-05 13:27


Nästa småbil, i veckan presenterades Alpine A290 Rallye.
© Alpine.Presentationen av nya bilar för de minsta internationella rallyklasserna duggar tätt, först Lancia Ypsilon HF Racing Rally6 och nu Alpine A290 Rallye - men ingen av dem väntas ses på de Svenska grusvägarna men istället populära i Sydeuropa.

Den nya lilla Alpinen är helelektrisk i likhet med Opels...

Publicerad: 2025-07-05 09:46


Nya Lancia Ypsilon HF Racing Rally6 redo för rallystart i höst.
© Lancia.Först Lancia Ypsilon HF Rally4 och nu Lancia Ypsilon HF Racing Rally6 - i veckan presenterade Lancia sitt nya tillskott till rallyvägarna, det handlar om den allra enklaste bilen utefter internationella förbundets reglemente. Rally6 handlar om den allra billigaste instegsklassen, anpassade för att j...

Publicerad: 2025-07-05 09:15


Följ lördagen i Eckerölinjen Sprinten, Rally di Roma Capitale och Louna-Eesti Rally.
© emotorsport.seFölj lördagens rallyn med Svenska intressen, på Åland går Eckerölinjen Sprinten där Ålands MK arrangerar, en sträcka som körs tre gånger under dagen för de knappt 30 startande.

Rally di Roma Capitale med Mille Johansson / Johan Grönvall i Rally2 klassen - för Junior ERC Calle Carlberg / Jörgen Er...

Publicerad: 2025-07-04 21:22


Tidigare nyheter:
Följ lördagen i Eckerölinjen Sprinten, Rally di Roma Capitale och Louna-Eesti Rally.
Avbelj toppar Rally di Roma Capitale, Grahn snabb i Rally3 och Carlberg genom i JEM-klassen.
Tänak toppar Louna-Eesti Rally - Arvid klasstvåa efter fredagen.
Kristoffersson, O`Donovan, Levin och Rådström vinnare i Rally Magic.
Carlberg tvåa genom shakedown - Rally di Roma Capitale går mot start.
66 bilar för Secto Rally Finland - Latvala utmanar Solberg i WRC2.
Sainz fokuserar på Dakar, lägger ned planerna för ordförandeposten inom FIA.
WebTV direkt från kvalet inför Rally di Roma Capitale.
Närmare 30 bilar för lördagens Eckerölinjen Sprinten på Åland.
Träning, Kval och shakedown inför Rally di Roma Capitale fredag förmiddag.
Hallberg från SM-silver till asfaltäventyr i Italien.
Oliver Solberg får köra i värstingklassen under Rally Estonia.
Rally1 debut för Oliver Solberg i kommande Rally Estonia.
Tänak och Carlsson i helgens Estniska Louna Eesti Ralli.
30-talet åkare gör upp i fredagskvällens Rally Magic i Höljes.
Carlbergs överst på pallen - första 2WD segern i Rallye Baie-des-Chaleurs sedan 1986.
Mästarmötet laddar för sprint och afterrally i Millebyden.
Tre Svenska ekipage till nästa helgs Finska Mästerskap.
Inför Rally di Roma Capitale, fyra Svenskar i helgens rally - startfält, tidsplan & länkar.
Mille Johansson VM-tvåa efter tufft rally i Grekland – nu väntar EM i Italien.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Delfi Rally Estonia 17-20/07


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

SM-Veckan Sommar, Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.