NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Victor Karlsson tävlandes för Vimmerby MS inleder en ny säsong i Toyota Corollan, efter ett mellanår är det nu åter SM tävlande som hägrar.

© Stefan Helin.
© Stefan Helin.
Lucas Helin planerar för tävlande i Danska Mästerskapet med sin Opel Astra, mästerskapet öppnar nu för utländska tävlande.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Pappa Stefan Helin siktar på att lufta sin Opel Ascona A, i alla fall i sommarens klassiker Midnattssolsrallyt.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Jesper Jonasson och Marcus Jansson laddar hårt i den gröna Volvo s70´n, så hårt att det blev garagejobb under vintern. När bilen är klar då väntar en ny säsong i Svenska RallyCupen.
Del 10, Vem kör vad 2023, Victor SM satsar med Corollan, Helins med Opel i Danmark & Gasfoten laddar för SRC.

I flera år har vi sett Vimmerbyföraren Victor Karlsson i Toyota Corolla, bilen finns kvar så vad händer i år?
- Vi kommer åter satsa på Rally SM igen efter ett steg tillbaka under 2022, nu ska vi vara med igen på allvar.

Redan avslöjat att bilen blir den samma,
- Så är det, samma Toyota Corolla som vi tävlat med sedan 2019. Går igenom den för tillfället för att vara i god kondition när säsongen drar igång. Vi kommer förbereda oss med tester inför Rally Lima för att vara redo när starten går.

SM-satsning tar tid och pengar, ser vi dig i något mer?
- Det blir lite strötävlingar under grussäsongen för att hålla farten uppe.


Helins lägger Opel-e Cups planer på is, siktar på Danska Mästerskapet.
Helins i Tibro, flitigt tävlande med sonen Lucas i Opel Astra utomlands och i historisk Opel Ascona A ses pappa Stefan. Men vad händer i år?
- Vår förhoppning var Opels e-Cup i Tyskland för Lucas men vi har tyvärr inte fått ihop ekonomin. Fjolårets åtta utlandsstarter tog hårt i plånboken, summerar Stefan.

Men känner vi er ger ni inte upp utan planerar om?
- Vi siktar nu på Danska Mästerskapen, det är bra längd på tävlingarna och asfalt som underlag lockar, säger Lucas.

Teamet hade en plan att Lucas skulle tävla för en Dansk klubb, men till nästa år öppnas nu mästerskapet upp för utländska förare så han kan fortsätta tävla för Tibro MK och ändå samla poäng.
- Vi har även tankar på ett bilbyte men som det ekonomiska läget är just nu fortsätter vi med Standard-Astra även denna säsong.
- Man får helt enkelt rätta mun efter matsäcken.

För oss som inte har koll, vad blir första tävlingen.
- Det blir Rallye Sulingen i början på maj, då i Tyskland, säger Stefan som samtidigt får frågan om eget tävlande.
- Hoppas kunna lufta Asconan i Midnattsolsrallyt även nästa år.


Den gröne S70´n på gång, Jesper siktar på Svenska RallyCupen.
Team Gasfot, en glatt varvande illgrön Volvo S70 - låter det bekant från rallyskogen? Då är det Jesper Jonasson och Marcus Jansson det handlar om.
- 2023 ska vi köra Svenska RallyCupen igen och försöka förbättra årets placering i cupen. Det är väl där det huvudsakliga fokuset ligger men får vi tid och har råd så ska vi nog försöka köra någon mer tävling för att få så mycket mil som möjligt under säsongen, förklarar Jesper.

Ser vi er i samma bil?
- Vi fortsätter som vanligt i våran Volvo s70 för grupp F klassen.
- Vi har haft lite plåtjobb på den från fjolårets bravader. Så det är en A-stolpe som ska bytas samt en bakskärm men sedan ska vi uppdatera väghållning på den också är tanken.
Pratas om ny motor också.
- Det var det också, ska ju bygga ihop en ny motor så vi har en extra ifall den som sitter i får för sig att gå sönder. Vi vill inte missa någon tävling på grund av att vi står utan motor.
- God fortsättning på er önskar vi alla från "Team Gasfot" och hoppas vi ses ute i skogen under året igen alla rally skadade där ute!


Läs också:
»
Del 9; Vem kör vad 2023, Kristian SM satsar med Corollan, Wikström till Lima med Fiesta WRC och Levins bygger ny grön 940.
» Del 8; Vem kör vad 2023, Israelsson ska bli 2wd kung i Lima, Alpine-Fransson mot ny säsong och Stugemo funderar på 2023.
» Del 7; Vem kör vad 2023, Jakobssons mot nya rekord i 3 x 4wd, Ingesson SM tävlar i BMW och Noah går för ny seger i Sverigeserien.
» Del 6; Vem kör vad 2023, Saarinen fortsätter i Hyundai, Sandgren fixar SM vecka och rallybilar, Söderström med BMW & Sierra.
» Del 5; Vem kör vad 2023, Liiten siktar på EM start i Sverige, Vestlund i vass 940 och Sebastian osäker.
» Del 4; Vem kör vad 2023, Adolfsson siktar på dubbla SM, Brodin kör för att ha kul & Suvala går för SRC.
» Del 3; Vem kör vad 2023, Friberg mot ny SM säsong, Joel byter co-driver och Rudengren siktar på Sprint SM.
» Del 2; Vem kör vad 2023, trimmad Nissan-special med Nicklas, Gustav och Oskar.
» Del 1; Vem kör vad 2023, Karlsson i fräck BMW, vässad Astra för Robert samt Berg & Bergsten i Fiesta R2.


Följ helgens rallyn:
Sommarsprinten:[Resultat]
Rallijsprints Talsi:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Aalborg:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Seffle City Motor Challenge 50-årsracet:[Resultat]
Skilling 500:[Resultat]
SM-Veckan Sommar, Rallysprint:[Resultat][Tidsplan][WebTV][Info][Anslagstavla]
SM-Veckan Sommar, Rallysprint - kval:[Resultat]
Ardeca Ypres Historic Rally:[Resultat]
EKO Acropolis Rally Greece:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Info][Anslagstavla][Karta]
Mittsverigesprinten:[Resultat][Karta]

Publicerad: 2023-01-11 21:30






33 rallyåkare till Höljes eget Rally Magic.
© emotorsport.seSom uppvärmning inför rallycrossfesten i Höljes körs Rally Magic med Finnskoga MK som arrangör, nästa fredagkväll körs det rally över banan och på områdets vägar, bland annat campingområdet "lyckliga gatan".

Igår fredagens presenterades listan, 33 namn för rallyt som inleds med Pontus Tidemand, J...

Publicerad: 2025-06-27 23:32


Surasprinten, rallyåkning i centrala Surahammar.
© emotorsport.seSöndagsrally med Surasprinten hos MSK Hammaren - rallyt går i Surahammars centrum som totalt ger knapp 3km och då ska en sträcka på asfalt som går fyra gånger.

14 åkare genom trimmat 2wd med Jörgen Jansson, Marcus Rutgerson, Ole Morten Korsmo och Johnny Nilsson bland namnen i klassen.

Åtta åka...

Publicerad: 2025-06-27 22:28


Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
© emotorsport.seDet blir en massiv rallyhelg på flera fronter, både i Sverige och utomlands tävlas det med Svenska intressen, Skilling 500 med närmare 170-talet startande är störst med sex sträckor på 45km.

Hällefors MK kör sista deltävlingen för året i HMK´s RS-serie och har Historiska Sprint & Back Cupen på be...

Publicerad: 2025-06-27 22:24


Summering, Tidemand och Wesslen lyckliga SM vinnare i Norrköping.
© emotorsport.seHögt tempo, bra rallyväder och gott om publik runt Himmelstalundsområdet när SM Veckan Rallysprint avgjordes under fredagen i Norrköping - för rallysprinten stod Norrköpings MK. Inledning med två kvalåk för de 40 åkarna, enskilt bästa kvalåk som utgjorde gallringen till finalen och det var i andra å...

Publicerad: 2025-06-27 22:23


WRC ledning för Tänak, Solberg och Türkkan - Mille tvåa i JWRC.
© Hyundai Motorsport.Marginalerna drog ut redan på första sträckan under fredagens morgon i EKO Acropolis Rally, det var också rallyts längsta sträcka på 26,76km där Sebastien Ogier tog kommandot.

Thierry Neuville tog över ledningen innan Belgaren körde punktering och dalade i listan på ss4. Hyundaiåkarna med Adrien ...

Publicerad: 2025-06-27 21:55


Imorgon, rallyfest runt Vrigstad, publiktips inför Skilling 500.
© Skillingaryds MK.Nu på lördag den 28 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. För första gången har tävlingen sin start- och målplats i Vrigstad. Det är också det fina samarbetet med Best Western Hotell Vrigstad och dess syskonhotell i gruppen Meeting Småland Hotel Group som ger tävlingen namnet Meeting S...

Publicerad: 2025-06-27 21:31


Rally-SM presenterar kalendern för 2026.
© emotorsport.seSvensk Bilsport presenterar nu en preliminär kalender för 2026 års Rally-SM. Med sex deltävlingar på snö och grus väntar en säsong som bland annat bjuder på två vinterklassiker, final med South Swedish Rally i Olofström och ett historiskt jubileum i Vimmerby.

Kalendern innehåller både välkända st...

Publicerad: 2025-06-27 15:35


Tidemand och Wesslen årets vinnare i SM Veckans Rallysprint.
© emotorsport.seSummering, två kvalåk följdes av två finalåk - när dem båda finalåken slagit samman och dammet lagt sig över Himmelstalundsområdet intill E4:an i Norrköping kunde de tre snabbaste besättningarna i de båda klasserna ta klivet upp på prispallen.

För de fyrhjulsdrivna ser vi Pontus Tidemand som vinn...

Publicerad: 2025-06-26 18:23


Finaldags, två nya åk på Himmelstalundsfältet avgör SM Veckans rallysprint.
© emotorsport.seFinaldags vid 17-tiden, två nya åk ska göras över Himmelstalundsfältets välkända område, efter lite banpreparering och under tälten justeringar på bilarna. Tolv bilar för 2wd och åtta i fyrhjulsdrift gör upp om SM medaljerna.

Här gäller två åk, nu med sammanslagen tid vilket gör att det gäller at...

Publicerad: 2025-06-26 18:21


Söndagsrally med Trollsprinten - 30-talet åkare i Trollhättan.
© emotorsport.seRallykörning för söndagen även i Trollhättan, där går Trollsprinten med SMK Trollhättan som arrangör, 8,4km special fördelat på två sträckor väntar de tävlande 30-talet tävlande.

Smdigit arrangerat med fyra klasser, störst är Standard på 19 bilar med Tomas Sjöberg och Dan Rhodin som A-förare, på ...

Publicerad: 2025-06-26 18:18


Tidigare nyheter:
Kvaldags i SM-Veckan, 12:50 drar man igång - WebTV och resultat live.
170 åkare till Skilling 500, sex sträckor under lördagen för DM-åkarna.
Fredagsrally, SM Veckan och EKO Rally Acropolis.
Tänak och Ogier toppar SS1 i EKO Rally Acropolis, Solberg WRC2 ledare, Mille åtta i JWRC.
Carlberg redo för Kanadensiskt rallyäventyr, 'fått fria tyglar' av Peugeot.
Katsuta och Neuville delat snabbast på shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Jubileumsrally mitt i Säffle centrum, Seffle City Motor Challenge med maxat startfält.
60-talet åkare när HMK´s RS-serie avslutar med Sommarsprinten.
Andervang på 700 mils rallyturné, tävlingar, Monte Carlo-sträckor och i20 Rally2 Step 2.
Shakedown inför EKO Acropolis Rally - WebTV & resultat direkt här.
145 klassiska ekipage redo för KAK Midnattssolsrallyt 2025.
Resultat & WebTV från morgondagens shakedown inför EKO Acropolis Rally.
103 ekipage till ERC Rally di Roma Capitale - fyra Svenska bilar.
VM-ledande Mille redo för stentuffa JVM-tävlingen i Grekland.
Helin till helgens Rally Aalborg, ingår i Danska Mästerskapet och DM-Veckan.
Svenskt i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, Carlberg favorit i 2wd.
Fler namn släppta för Rally Magic i Höljes - Sevius, Liljegren och Kristoffersson.
SM Veckan med 40 rallyåkare som gör upp om medaljer på Himmelstalundsområdet.
Onsdag och kvällsrally, SMK Sundsvall med Mittsverigesprinten.
Inför EKO Acropolis Rally, Startfält, Sträckor och länkar inför rallyt.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 04-06/07


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally Greece 26-29/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, torsdag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.