NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Till 2024 tar Svensk Bilsport, förbundet över Rally SM.
Rally-SM tar nytt ägarskap, förbundet tar över 2024!
PRESSRELEASE

Svensk Rallysport är en stor folkrörelse med lång tradition och kultur. Rallysporten driver därtill många stora gemensamma frågor för bilsporten med sin starka opinion, vilket är väldigt viktigt för utvecklingen av sporten.

Svensk Bilsport har under tre år arbetat med promotorn Svenska Rally Mästerskapet. Till 2024 löper avtalet ut och det innebär att från 2024 kommer SM i rally drivas i förbundets regi.

– Vi vill verkligen tacka för det arbete som Svenska Rally Mästerskapen gjort under de här åren som körts och det engagemang de har för kommande säsong, men även för den öppna dialog som vi tillsammans haft, särskilt för rallyt framåt. Det har varit en viktig del för oss att ha den för att kunna förbereda förbundet för det här beslutet som nu tagits, säger Lars Jonsson, Svensk Bilsports Sportgrenskoordinator för bland annat Rally.

Svenska Rally Mästerskapet kommer genomföra mästerskapet 2023 och under det året kommer samarbetet och stöttningen finnas kvar från förbundet. Beslutet om att från 2024 ta över driften av SM i rally är något som går helt i linje med förbundets strategi sedan 2018, att arbeta mer med de egna rättigheterna. Rally Sweden är ett exempel, SM i rallycross ett annat. Nu läggs även Rally-SM till den listan.

– Våra tävlingar drivs professionellt, framåtsträvande och med stort hjärta. Vi behöver värna om kunskap och engagemang i våra föreningar och så långt det bara går ska vi ta tillvara våra medlemmars intressen, samtidigt som vi behåller ekonomiska vinningar kvar i bilsporten, säger Svensk Bilsports generalsekreterare Anna Nordkvist.

Under flera år har SM i rally drivits av promotorer. Just nu av Svenska Rally Mästerskapet som ansvarat för promotorskapet för Rally-SM under de senaste åren och även säsongen 2023. Men efter nästa år blir det en förändring. Det är tillsammans som partnerna nu väljer att inte förlänga avtalet.

– Vi klev in i uppdraget när pandemin kom och att arrangera Rally-SM under de förutsättningarna har varit en stor utmaning och något vi är väldigt stolt över att ha genomfört. Nu påbörjar vi vårt sista år som arrangörer när vi nu går in mot en mästerskapssäsong som ser ut att kunna bli mycket bra. Så nu ska vi se till att avsluta uppdraget på bästa sätt och med flaggan i topp, säger Patrik Persson, vd Svenska Rally Mästerskapet.

Under senaste tiden har Svensk Bilsport fått flertalet förfrågningar och önskningar från tänkbara promotorer för Rally-SM.

– Ja, det är många personer som vi har pratat med och som har väldigt bra tankar och idéer för hur ett Rally-SM ska genomföras och drivas. Dessa tankar tackar vi för och vi tar naturligtvis med oss dem när vi sätter oss ner för att titta på utvecklingen framåt för Rally-SM, avslutar Jonsson.


» Pressrelease från Svensk Bilsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Rally Grimstad:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Anslagstavla][Karta]
Rally Juelsminde:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Ekrundan:[Resultat]
Röforsloppet 1:[Resultat]
Åmålsracet:[Resultat]
MKK Rundan:[Resultat][Info]
Humus Paide Ralli:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]
Ojibwe Forests Rally:[Resultat]

Publicerad: 2022-12-21 14:29:22






Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
© emotorsport.seEkrundan med Smålands och Östergötlands DM-serier ihop med E-Cupen ger 120 startande, tre sträckor på 33km ska avverkas under dagen.

Närmare 60 bilar för Åmålsracet hos Åmåls MK. Fyrklöverns Sprintcup med en sträcka som går tre gånger på mestadels asfalt.

MKK-Rundan med en sträcka dubbelt hos ...

Publicerad: 2025-08-23 05:56:27


Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
© Arvid Carlsson Motorsport.Joosep Ralf Nögene i Toyota GR Yaris Rally2 satte bäst tempo när estniska Humus Paide Ralli inleddes med två sträckor dubbelt. 43km under kvällens där Nögene redan kört ifrån Priit Koik i Skoda Fabia RS Rally2 med närmare halvminuten - strax bakom Egon Kaur i Ford Fiesta Prototyp.

20:e plast tota...

Publicerad: 2025-08-22 21:39:20


Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
© Hyundai Motorsport.Säsongen 2025 kallar Thierry Neuville för en mardröm, fjolårets världsmästare ligger bara femma i årets mästerskap, närmare 40 poäng från medaljchans och nu får han hjälpa Ott Tänak i jakt på medalj, men också det gemensamma team mästerskapet där de jagar ledande Toyota.

För Belga News Agency avs...

Publicerad: 2025-08-22 19:39:13


FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
© emotorsport.seNu är de kommersiella rättigheterna för WRC serien till salu, i veckan har FIA öppnat för anbud om att överta rättigheterna för WRC serien från Red Bull Media House och KW25 Beteiligungs GmbH som idag äger rättigheterna.

Aktören har idag flera år kvar på sitt innevarande avtal men väljer nu att s...

Publicerad: 2025-08-22 14:32:58


Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
© emotorsport.seDen 13:e september är det dags för Falköpings MK att öppna grindarna och köra en tävling med specialsträcka på grus - då avverkas Team-Jumbo Rundan.

Det är första gången sedan 1999 klubben kör rallytävling "utanför grindarna".
- Äntligen blir det rally igen, kommenterade de boende på strä...

Publicerad: 2025-08-22 11:44:20


Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
© emotorsport.seSMK Eksjö arrangerar sitt största rally på fler år, Ekrundan ingår i både Smålands och Östergötlands DM-serier samt i mer lokala E-Cupen. Klubben har plockat fram 33km special i ett kompakt område som körs en gång, tidsmässigt med spridning för att ge publiken chansen att se de tävlande två gånger. ...

Publicerad: 2025-08-22 08:54:29


50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
© emotorsport.seAndra deltävling i årets säsong för Fyrklöverns Sprintcup är Åmålsracet som Åmåls MK står för, en sträcka går tre gånger, 80% asfalt och resten grus när 6,6km special ska köras.

Närmare fullt med knappt 60 åkare som ska göra upp, störst är otrimmat med 24 åkare där C-förarna är enskilt största kl...

Publicerad: 2025-08-22 06:02:39


14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
© Arvid Carlsson Motorsport.Estniska Humus Paide Ralli körs i helgen med 14,5 mil special på 10 specialsträckor, start fredag eftermiddag när två sträckor går dubbelt fram till kvällen. Resterande tio mil för lördagen där tre sträckor går dubbelt där längsta sträckan i loopen mäter över 28km.

Estniska, Lettiska och Baltiska...

Publicerad: 2025-08-21 19:44:09


Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
© emotorsport.seSydsvenska Mästerskapet gästade lördagen den 3 augusti Kullingstrofén som är ett lika säkert augustitecken som en gång kräftpremiären var. Eftersom tävlingen också ingick i flera andra cuper så var det flera nya ekipage som tog poäng i SSM. Med Folkets Park i Herrljunga som bas fick de nästan 200 st...

Publicerad: 2025-08-21 12:14:33


Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
© Södra Bilsportsförbundet - Rally.I nästa vecka körs det co-driver utbildning i söder, konceptet med en tvådagars kurs där första kvällen görs hemma via Teams och andra kvällen på plats hos Anders Åberg på Apex i Önnestad.
- Glöm inte att anmäla dig till utbildningen den 26-27 augusti om du vill ha ut det lilla extra av kursen o...

Publicerad: 2025-08-21 11:08:07


Tidigare nyheter:
14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
Svalt intresse för Övre Norras DM, 19 åkare till Höstnatta.
35 tävlande för lördagens MKK Runda.
Klassiska Röforsloppet, Back SM och Historiska Sprint & Back Cupen.
75 åkare i helgens Norska Rally Grimstad - flera Svenska ekipage om Volvo Euro Cup.
Helin jagar poäng i Danska Mästerskapet, dags för Rally Juelsminde.
Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
Mille Johansson slutar topp 10 i tuffa Barum Czech Rally Zlin.
42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
Kopecky vinner - Mille tia totalt - Calle Junior EM mästare.
Carlberg i mål, klar Junior EM mästare - nästa år väntar Junior WRC.
Så gick det i Eslövs söndagstävling, Kanonen.
Foto från Polkatrofén.
Junior ERC hotet Ioan Lloyd bryter Barum Czech Rally Zlin.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Ekrundan 23/08


Rally EM - ERC:
JDS Machinery Rali Ceredigion 05-07/09


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Polkatrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.