|
  Mille Johansson redo för säsongsavslutning i Slovenska rallymästerskapet. PRESSRELEASE
Den 17-årige rallytalangen Mille Johansson från Katrineholm kör till helgen finalen av Slovenska rallymästerskapet, tillsammans med kartläsaren Julia Thulin från SMK Hörby. Rally Idrija körs under lördagen, och är den sista tävlingen för säsongen för Mille som i år gjort sin första internationella säsong.
– Jag är taggad, säger Mille. Det ska bli riktigt kul att få köra igen, och vi ska försöka avsluta säsongen på ett så bra sätt som möjligt.
Mille och Julia har under året satsat i Slovenien för att samla erfarenhet inför framtiden, och målet som är satt på VM. I Slovenien man får tävla med trimmade bilar och noter innan dess att föraren fyllt 18 år, som i Sverige. De har totalt kört sex tävlingar i Slovenien och Kroatien, där dom vart med och utmanat om segrarna och tagit tre pallplatser i juniorklassen.
– Vi har byggt upp mycket bra erfarenhet och rutiner under året som vi har med i ryggsäcken inför finalen, säger Julia. Nu ska vi försöka knyta ihop allt, och målsättningen är givetvis att vinna. Även om vi fortsatt är här för att få med oss mer erfarenhet och viktiga mil för framtiden.
Rally Idrija körs under lördagen, och avgörs precis som övriga tävlingar i mästerskapet på asfalt, och denna helg med nio sträckor på strax över åtta mil. Totalt är det 15 bilar som ställer upp i den tvåhjulsdrivna klassen där Mille och Julia tävlar med en Ford Fiesta Rally4 för teamet IK Sport Racing. I juniormästerskapet ligger Mille och Julia på en femteplats inför finalen.
– Det känns tråkigt att säsongen är slut efter den här tävlingen. Men jag är hittills nöjd över min första internationella säsong, och första året med noter i en trimmad bil. Det har varit ett bra läroår, och jag ser redan nu fram mot 2023, säger Mille.
– Såklart känns det lite tråkigt att en sån här lärorik säsong är på väg mot sitt slut. Vi har ett fantastiskt team och teamkamrater, vi har fått lära känna så mycket nya människor så självklart känns det lite tråkigt att det nu är sista tävlingen. Men vi ska göra allt för att avsluta på topp, avslutar Julia.
» Pressrelease från Mille Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2022-11-10 16:43:26
|
|
Så körs ERC-serien 2026 - Sverige först ut i Junior EM.
Ikväll släppte FIA och ERC Promotorn kalendern för 2026 års mästerskap, som tidigare åtta deltävlingar varav Junior ERC ingår i sex av deltävlingarna.
Serien startar i Ungern i slutet av mars på grus, fortsätter till Spanien månaden senare på asfalt. Till den tredje deltävlingen, Bauhaus Royal Ra...Publicerad: 2025-10-16 18:30:29
Nytt treårsavtal med FIA ERC – datumen klara för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2026.
Den svenska EM-deltävlingen i rally, BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia, har nu tecknat ett nytt treårsavtal med WRC Promoter om att stå som värd för FIA European Rally Championship åren 2026 till 2028.
2026 arrangeras tävlingen med Karlstad som bas fredag den 22 maj till söndag den 24 maj.
Se...Publicerad: 2025-10-16 18:08:35
Neuville snabbast på shakedown - Solberg och Johansson igenom.
Shakedown avverkad inför Central European Rally och i eftermiddag startar rallyt med en sträcka som går två gånger. Liten miss av Thierry Neuville som tryckte till sidan, gjorde två nya vändor och tog snabbaste tid.
Neuville 1,1 sekund före Sebastien Ogier och ännu en tiondel till Elfyn Evans. Ot...Publicerad: 2025-10-16 12:55:47
Andervang om helgens Havellandrallye - avåkning, nya däck, mörker och totalseger.
I lördags sågs Stig Andervang och tyskan Vanessa Dagge i Havellandrallye med Hyundai i20 N Rally2, rallyt från Beelitz.
Tävlingen bestod av sex sträckor men en längd av knappa 70km med väldigt varierande underlag, det var allt från jord, gräs, betong, asfalt, sand, grus och "bra grusväg".
Stig...Publicerad: 2025-10-16 10:58:08
Marknadsnatta hyllas av Boxholms Skogar, skogsbolaget ser positivt på tävlande.
För några helger sedan avgjordes Marknadsnatta där ett 120-tal ekipage och stor publik letade sig till Boxholm där Västra Östergötlands MK förlagt tävlingen med start & mål de senaste två åren. Det skapar en kompaktare bana med mindre transport än att utgå från klubbens hemmaplan i Skänninge.
Sam...Publicerad: 2025-10-16 08:58:42
Dags för shakedown inför Central European Rally, WebTV & Resultat från 8:00.
Redan klockan 8:01 släpper Sebastien Ogier iväg sin Toyota GR Yaris Rally1 ut på den 4,6km långa sträckan som utgör shakedown. Fransmannen som jagar sin nionde titel gör det som VM ledare med tre deltävlingar kvar på säsongen. Elfyn Evans och Kalle Rovanperä står bakom på startlinjen redo att kämpa ...Publicerad: 2025-10-16 06:01:54
Shakedown imorgon bitti inför Central European Rally.
4,6km mäter asfaltsträckan som ska likna de kommande 18 sträckorna i årets 12:e WRC deltävling, det handlar om shakedown inför Central European Rally som inleder redan 8:00 på torsdag morgon.
Följ WRC eliten och Rally2 toppen direkt på sträckan, tiderna redovisas och första delen sänder WRC Promo...Publicerad: 2025-10-15 20:09:15
Mer erfarenhet på asfalt för världsmästare Solberg.
Oliver Solberg kör sitt första rally som världsmästare när den centraleuropeiska WRC-tävlingen sveper genom Tyskland, Tjeckien och Österrike denna vecka.
24-åringen säkrade sin första världsmästerskapstitel i karriären med seger i Chile för en månad sedan. Världsmästaren i näst högsta nivå (WRC2)...Publicerad: 2025-10-15 14:26:28
Wheatley ny sportchef för WRC satsningen i Hyundai Motorsport.
Med 28 års erfarenhet från båda sidor av WRC serien kliver Andrew Wheatley in som Sportchef för Hyundai Motorsports WRC satsning. Andrew har redan klivet in hos Hyundai och finns på plats i Central European Rally för att ta första klivet in i WRC satsningen hos företaget.
Sedan blir det fullt fok...Publicerad: 2025-10-15 13:15:26
Reiersen i listan för helgens Rallye Sanremo.
Till helgen körs 72:a upplagan av Rallye Sanremo, närmare 12 mil över 12 sträckor. Shakedown lördag morgon följs av rallystart på eftermiddag. Fyra olika sträckor på 41km väntar under kvällen. Omstart söndag morgon, då fyra sträckor som går dubbelt på 76km innan målgång vid 16-tiden.
85 bilar i l...Publicerad: 2025-10-15 11:02:44
|
| |