|
 Sverige presenterar åtta förare stor trupp till FIA Motorsport Games i Frankrike. PRESSRELEASE
Svensk Bilsport kommer skicka en trupp om åtta förare att utmana om medaljerna för Sverige i årets upplaga av FIA Motorsport Games, motorsportens egna OS, när tävlingarna avgörs i franska Marseille 26 till 30 oktober.
FIA Motorsport Games är bilsportens motsvarighet till de olympiska spelen. Under den sista veckan i oktober ska hela 17 olika grenar avgöras, med deltagare från hela världen med utgångspunkt från F1-banan Paul Richard i franska Marseille. Detta är den andra upplagan av spelen som genomförs, efter premiären i Italien 2019 där sex grenar avgjordes med svensk representation i fyra av dessa.
Svensk Bilsport skickar en spännande och meriterad trupp, som ställer upp med målet att utmana om medaljerna i åtta av de 17 grenarna.
I Drifting tävlar den nykorade svenska mästaren Mikael Johansson, i Rally2 kommer Jari Liiten med kartläsaren John Stigh som tog brons i årets SM, i Touringcar återfinns Andreas Bäckman som slutade trea i årets STCC.
Vidare representeras Sverige i Karting Sprint Senior av Joel Bergström, historisk som första Svenska Mästare i el-kart, samt Scott Kin Lindblom i Karting Sprint Junior. I Cross Car-klasserna ser vi RallyX Nordic-medaljörerna Patrik Hallberg i Senior och Alexander Gustavsson i Junior. Samt Mikael Sundström i Esport, som kvalade sig till platsen tidigare under hösten.
– Jag är riktigt laddad för att åka och tävla. Jag har kört ganska länge i Sverige och har haft blickarna mot att ta steget utomlands, och när en sådan här möjlighet kom gick det inte tacka nej. Vi kommer ge allt vi har och göra så gott det går, säger Mikael Johansson, Drifting.
Även rallyföraren Jari Liiten ser fram mot att tävla internationellt.
– Det känns otroligt roligt och lite nervöst. Detta blir den första riktiga internationella tävlingen jag kommer köra. Vi ska göra ett ordentligt test inför resan och komma så väl förberedda till Frankrike som möjligt. Nu när jag fått chansen vill jag göra det bästa jag kan av den, säger Jari Liiten, Rally2.
Den svenska truppen leds av Bilsportlandslagets förbundskapten Pier Steffansson.
– FIA Motorsport Games är en unik tävling inom bilsporten med så många sportgrenar och representerade länder som tävlar på samma områden under nästan en hel vecka. Jag var på plats vid premiären i Rom 2019 och bara sedan dess har arrangemanget vuxit till en tävling där både nationell elit inom vissa grenar och internationell världselit i vissa grenar är med och tävlar för sitt land. En riktigt bra satsning av det internationella förbundet tycker jag. Det ska bli riktigt spännande att se vad våra svenska förare kan prestera i Frankrike. Det är bra förare vi har med oss och att vi ska få med oss ett par medaljer hem är något vi siktar på, säger förbundskapten Pier Steffansson.
Tävlingarna i FIA Motorsport Games kommer sändas med svensk kommentering via Svensk Bilsport TV.www.svenskbilsporttv.se
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2022-10-19 17:20:52
|
|
Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
Ekrundan med Smålands och Östergötlands DM-serier ihop med E-Cupen ger 120 startande, tre sträckor på 33km ska avverkas under dagen.
Närmare 60 bilar för Åmålsracet hos Åmåls MK. Fyrklöverns Sprintcup med en sträcka som går tre gånger på mestadels asfalt.
MKK-Rundan med en sträcka dubbelt hos ...Publicerad: 2025-08-23 05:56:27
Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
Joosep Ralf Nögene i Toyota GR Yaris Rally2 satte bäst tempo när estniska Humus Paide Ralli inleddes med två sträckor dubbelt. 43km under kvällens där Nögene redan kört ifrån Priit Koik i Skoda Fabia RS Rally2 med närmare halvminuten - strax bakom Egon Kaur i Ford Fiesta Prototyp.
20:e plast tota...Publicerad: 2025-08-22 21:39:20
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
Säsongen 2025 kallar Thierry Neuville för en mardröm, fjolårets världsmästare ligger bara femma i årets mästerskap, närmare 40 poäng från medaljchans och nu får han hjälpa Ott Tänak i jakt på medalj, men också det gemensamma team mästerskapet där de jagar ledande Toyota.
För Belga News Agency avs...Publicerad: 2025-08-22 19:39:13
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Nu är de kommersiella rättigheterna för WRC serien till salu, i veckan har FIA öppnat för anbud om att överta rättigheterna för WRC serien från Red Bull Media House och KW25 Beteiligungs GmbH som idag äger rättigheterna.
Aktören har idag flera år kvar på sitt innevarande avtal men väljer nu att s...Publicerad: 2025-08-22 14:32:58
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Den 13:e september är det dags för Falköpings MK att öppna grindarna och köra en tävling med specialsträcka på grus - då avverkas Team-Jumbo Rundan.
Det är första gången sedan 1999 klubben kör rallytävling "utanför grindarna".
- Äntligen blir det rally igen, kommenterade de boende på strä...Publicerad: 2025-08-22 11:44:20
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
SMK Eksjö arrangerar sitt största rally på fler år, Ekrundan ingår i både Smålands och Östergötlands DM-serier samt i mer lokala E-Cupen. Klubben har plockat fram 33km special i ett kompakt område som körs en gång, tidsmässigt med spridning för att ge publiken chansen att se de tävlande två gånger. ...Publicerad: 2025-08-22 08:54:29
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
Andra deltävling i årets säsong för Fyrklöverns Sprintcup är Åmålsracet som Åmåls MK står för, en sträcka går tre gånger, 80% asfalt och resten grus när 6,6km special ska köras.
Närmare fullt med knappt 60 åkare som ska göra upp, störst är otrimmat med 24 åkare där C-förarna är enskilt största kl...Publicerad: 2025-08-22 06:02:39
14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
Estniska Humus Paide Ralli körs i helgen med 14,5 mil special på 10 specialsträckor, start fredag eftermiddag när två sträckor går dubbelt fram till kvällen. Resterande tio mil för lördagen där tre sträckor går dubbelt där längsta sträckan i loopen mäter över 28km.
Estniska, Lettiska och Baltiska...Publicerad: 2025-08-21 19:44:09
Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
Sydsvenska Mästerskapet gästade lördagen den 3 augusti Kullingstrofén som är ett lika säkert augustitecken som en gång kräftpremiären var. Eftersom tävlingen också ingick i flera andra cuper så var det flera nya ekipage som tog poäng i SSM. Med Folkets Park i Herrljunga som bas fick de nästan 200 st...Publicerad: 2025-08-21 12:14:33
Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
I nästa vecka körs det co-driver utbildning i söder, konceptet med en tvådagars kurs där första kvällen görs hemma via Teams och andra kvällen på plats hos Anders Åberg på Apex i Önnestad.
- Glöm inte att anmäla dig till utbildningen den 26-27 augusti om du vill ha ut det lilla extra av kursen o...Publicerad: 2025-08-21 11:08:07
|
| |