NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Privat.
© Privat.
Angelica Fuentes vid Volvo PV inför La Carrera Pananerica förra året, då åkte hon ihop med sin bror. Nu väntar en Svensk historisk PV för Appendix K ihop med maken Keith.

© Privat.
© Privat.
De snabba asfaltvägarna i Mexikanska Panamerica är långt från de sörmländska grusvägarna som väntar i Slottssprinten - lika så var PV´n i Mexico betydligt vassare än den paret ska åka i Slottssprinten.

© Privat.
© Privat.
Till Slottssprinten blir det första rallytävlingen tillsammans med maken Keith Mainland.

© Privat.
© Privat.
Angelica har tävlat i flera dicipliner, såväl regularity som historiska och moderna rallyn - men också historiska London to Brighton med en Orient Buckboard.
Mexikanska Angelica gör Svensk rallydebut i Slottssprinten, åker klassisk PV ihop med maken Keith.

Den 15-16:e juli är det dags för rallyfest vid Eriksbergs Slott. Helgen inleds på fredagskvällen där uppvisning väntas, följt av den populära Slottssprinten på lördagen med efterföljande fest i slottsparken. Anmälan öppnade vid Påsk, sakta men säkert har det trillat in anmälningar där snart maximala 180 är nådda, den 5:e juli stänger anmälan.

I Appendix K klassen dök under våren ett internationellt ekipage upp, Keith Mainland och Angelica Fuentes i en Volvo PV. Co-driver Angelica med Mexikansk flagg åkte senaste tävlingen co-driver för Harri Rovanperä i Citroen Ds3 R5 i samband med senvinterns Rally of Nations Guanajuato. Hon har många rally bakom sig och flera i legendariska La Carrera Panamerica.

Men vilka är nu detta?
- Jag är född och uppvuxen i Mexiko och växte upp med motorsport då min pappa Edgardo rallytävlade från 60- till 80-talet. Jag åkte co-driver med min pappa när jag var 13 men drömmen var att bli rallyförare som pappa. När jag fyllde 15 anmälde han mig till en regularitytävling där jag körde hans rallybil! Kanske mer imponerande var hans beslut att sitta bredvid, jag kunde inte ha önskat mig en bättre mentor vid min sida än honom, förklarar Angelica.

Karriären fortsatte.
- 1986 vann jag Regularity Rally Championship som förare och blev den första Mexikanska kvinnan att vinna det mästerskapet - något som bara upprepats 2020. Jag började också vara co-driver i det Mexikanska rallymästerskapet, när min bror Edgardo inledde tävlande 1993 var jag co-driver för honom och vi hade många framgångsrika rallyn ihop.
- Ungefär samtidigt återupplivade Eduardo "Lalo" Leon, en långvarig vän till vår familj, Mexikos mest kända landsvägslopp - La Carrera Panamerica. "Lalo" hjälpte mig att få en plats i en bil och "Carreran" har varit höjdpunkten under mina motorsportår under större delen av de senaste 26 åren. Känslan av att tävla genom Mexiko på stängda vägar i en mycket modifierad 650hk Studebaker Commander från 1954 är svårt att beskriva.

Angelica har fortsatt vara aktiv inom motorsporten, har kört en blandning av regularity, historiska och moderna rally. Absoluta höjdpunkterna under de senaste 20 åren beskriver hon var att bli den första kvinnan att totalvinna det Mexikanska rallymästerskapet, det var 2002. Men också att vara den första Mexikanska kvinnan att vinna La Carrera Panamerica totalt, det var 2006. Hon har också tävlat i Pikes Peaks fyra gånger med två klassvinster, men också tävlingar som Targa Tasmania och Monte Carlo Historique.
- 2004 gifte jag mig och flyttade till Storbritannien och där åkt i brittiska rallymästerskap. Jag har ett fantastiskt stöd från min familj och min man Keith Mainland som jag träffade på La Carrera - det är i Eriksberg vi ska göra Svensk rallypremiär tillsammans.
- Det här blir mitt första rally som tävlande i Sverige, har tidigare besökt Rally Sweden som gäst hos Lars Stugemo och hans team 2010.

I Sverige blir det Volvo PV som gäller, det är den svarta Volvo PV som Ted Malm tävlat historiskt med som paret ska använda.
- Det blir första gången som jag och Keith rallytävlar tillsammans, men jag känner definitivt till Volvo PV544 eftersom jag förra året i Carrera Pananericana tävlade i en tillsammans med min bror Edgardo.

Just nu tillhör det Mexikansk / Brittiska ekipaget en Appendix K klass om 13 deltagare med snabba åkare som Kjell Sandberg, Adrian Ring, Morgan Olsson. Till klassen också Norske Kristian Pandur i Ford Escort.

» Inbjudan & Anmälningslista, se
''Inbjudningar''.


Följ helgens rallyn:
Rally Juelsminde:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Grimstad:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Anslagstavla][Karta]
Ekrundan:[Resultat]
Röforsloppet 1:[Resultat]
Åmålsracet:[Resultat]
MKK Rundan:[Resultat][Info]
Humus Paide Ralli:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]
Ojibwe Forests Rally:[Resultat]

Publicerad: 2022-07-03 09:30:08






Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
© emotorsport.se29 ekipage i åtta klasser genom MKK Rundan hos MK Kopparberg där en sträcka gick dubbelt, segern totalt tog Kim Nydén som var ensam för 4wd.

Andraplatsen totalt innebar också seger i Appendix K när Antti Johannesson vann 16 sekunder före Tommy Eliasson, strax bakom Eddie Hörbing.

Trea totalt v...

Publicerad: 2025-08-23 19:20:52


”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
© Nils-Brage Pettersson.Visst är Volvointresset stort i rallyskogen. Motorerna ger effekt som bara den och väghållningen kan man inte klaga på. Dessutom älskar publiken det svenskaste av allt. En vass rally-Volvo som kommer på ställ i full fart genom kurvan...

Jättejobb av JB och Custom.
- Vi spika ju sönder ...

Publicerad: 2025-08-23 09:39:29


Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
© emotorsport.seEkrundan med Smålands och Östergötlands DM-serier ihop med E-Cupen ger 120 startande, tre sträckor på 33km ska avverkas under dagen.

Närmare 60 bilar för Åmålsracet hos Åmåls MK. Fyrklöverns Sprintcup med en sträcka som går tre gånger på mestadels asfalt.

MKK-Rundan med en sträcka dubbelt hos ...

Publicerad: 2025-08-23 05:56:27


Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
© Arvid Carlsson Motorsport.Joosep Ralf Nögene i Toyota GR Yaris Rally2 satte bäst tempo när estniska Humus Paide Ralli inleddes med två sträckor dubbelt. 43km under kvällens där Nögene redan kört ifrån Priit Koik i Skoda Fabia RS Rally2 med närmare halvminuten - strax bakom Egon Kaur i Ford Fiesta Prototyp.

20:e plast tota...

Publicerad: 2025-08-22 21:39:20


Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
© Hyundai Motorsport.Säsongen 2025 kallar Thierry Neuville för en mardröm, fjolårets världsmästare ligger bara femma i årets mästerskap, närmare 40 poäng från medaljchans och nu får han hjälpa Ott Tänak i jakt på medalj, men också det gemensamma team mästerskapet där de jagar ledande Toyota.

För Belga News Agency avs...

Publicerad: 2025-08-22 19:39:13


FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
© emotorsport.seNu är de kommersiella rättigheterna för WRC serien till salu, i veckan har FIA öppnat för anbud om att överta rättigheterna för WRC serien från Red Bull Media House och KW25 Beteiligungs GmbH som idag äger rättigheterna.

Aktören har idag flera år kvar på sitt innevarande avtal men väljer nu att s...

Publicerad: 2025-08-22 14:32:58


Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
© emotorsport.seDen 13:e september är det dags för Falköpings MK att öppna grindarna och köra en tävling med specialsträcka på grus - då avverkas Team-Jumbo Rundan.

Det är första gången sedan 1999 klubben kör rallytävling "utanför grindarna".
- Äntligen blir det rally igen, kommenterade de boende på strä...

Publicerad: 2025-08-22 11:44:20


Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
© emotorsport.seSMK Eksjö arrangerar sitt största rally på fler år, Ekrundan ingår i både Smålands och Östergötlands DM-serier samt i mer lokala E-Cupen. Klubben har plockat fram 33km special i ett kompakt område som körs en gång, tidsmässigt med spridning för att ge publiken chansen att se de tävlande två gånger. ...

Publicerad: 2025-08-22 08:54:29


50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
© emotorsport.seAndra deltävling i årets säsong för Fyrklöverns Sprintcup är Åmålsracet som Åmåls MK står för, en sträcka går tre gånger, 80% asfalt och resten grus när 6,6km special ska köras.

Närmare fullt med knappt 60 åkare som ska göra upp, störst är otrimmat med 24 åkare där C-förarna är enskilt största kl...

Publicerad: 2025-08-22 06:02:39


14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
© Arvid Carlsson Motorsport.Estniska Humus Paide Ralli körs i helgen med 14,5 mil special på 10 specialsträckor, start fredag eftermiddag när två sträckor går dubbelt fram till kvällen. Resterande tio mil för lördagen där tre sträckor går dubbelt där längsta sträckan i loopen mäter över 28km.

Estniska, Lettiska och Baltiska...

Publicerad: 2025-08-21 19:44:09


Tidigare nyheter:
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
Svalt intresse för Övre Norras DM, 19 åkare till Höstnatta.
35 tävlande för lördagens MKK Runda.
Klassiska Röforsloppet, Back SM och Historiska Sprint & Back Cupen.
75 åkare i helgens Norska Rally Grimstad - flera Svenska ekipage om Volvo Euro Cup.
Helin jagar poäng i Danska Mästerskapet, dags för Rally Juelsminde.
Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
Mille Johansson slutar topp 10 i tuffa Barum Czech Rally Zlin.
42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
Kopecky vinner - Mille tia totalt - Calle Junior EM mästare.
Carlberg i mål, klar Junior EM mästare - nästa år väntar Junior WRC.
Så gick det i Eslövs söndagstävling, Kanonen.
Foto från Polkatrofén.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Ekrundan 23/08


Rally EM - ERC:
JDS Machinery Rali Ceredigion 05-07/09


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Polkatrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.