____ WWW.MOTORSPORTSALONGEN.SE ____

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Uros Modlic / Foto Modlic.
© Uros Modlic / Foto Modlic.
Mille och Julia summerar helgens Rally Velenje.

© Uros Modlic / Foto Modlic.
© Uros Modlic / Foto Modlic.
Svenske junioren i ett lärorikt mästerskap, erfarenhet av asfalt och Rally4 bil.
Mille Johansson utmanade om segern men fick bryta i Slovenien.
PRESSRELEASE

17-årige Rallytalangen Mille Johansson från Katrineholm fick bryta helgens deltävling i det Slovenska mästerskapet, efter att ha utmanat om segern tillsammans med kartläsaren Julia Thulin. I sin Ford Fiesta Rally4 från IK Sport halkade Johansson av vägen på den fjärde sträckan i Rally Velenje, efter att en storm drastiskt förändrat väglaget.
Under natten till lördag hade det regnat kraftigt och massa sten och grus hade sköljt ut på vägen, berättar Mille. När vi kom fram till svängen låg det sten där som inte var där när vi körde igenom sträckan och skrev noter. Framhjulen hamnade på rullgrus och vi gled av vägen in i en höbal och tävlingen var över.

Innan det hade Mille och Julia visat riktigt god fart med en sträckseger på fredagens andra sträcka, och de ledde juniorklassen i det Slovenska mästerskapet.
Känslan under fredagen var riktigt bra. Det var en sträcka som kördes två gånger, och vi hade lagt upp en plan där vi skulle öppna på 90-95 procent och sen köra fullt andra vändan. Det gick bra och vi var snabbast, så det var skönt att få ett kvitto på att farten finns där på både torrt och vått, säger Mille.

Vi har dragit extremt mycket lärdomar denna helgen, summerar Julia. Vi har visat att vi kan följa vår plan, och det är en liten seger i sig. Vi förbättrade oss 10 sekunder på fredagens andra sträcka, när de andra försämrade sina tider. En bra helg överlag, och vi tar med det vi lärt oss till framtiden.

Årets tredje deltävling i det Slovenska rallymästerskapet körs i grannlandet Kroatien den 24-26 juni, tillsammans med Kroatiska mästerskapet. En tävling som troligtvis kommer bli riktigt utmanande.
Det pratas om att det kan bli upp mot 40 grader. Så det gäller att förbereda sig med att dricka mycket och träna så vi är i bra fysisk form, avslutar Mille.


» Pressrelease från Mille Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Central European Rally:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]
Lilla VM:[Resultat]

Publicerad: 2022-05-29 18:15:55






Neuville snabbast på shakedown - Solberg och Johansson igenom.
© Oliver Solberg Rally.Shakedown avverkad inför Central European Rally och i eftermiddag startar rallyt med en sträcka som går två gånger. Liten miss av Thierry Neuville som tryckte till sidan, gjorde två nya vändor och tog snabbaste tid.

Neuville 1,1 sekund före Sebastien Ogier och ännu en tiondel till Elfyn Evans. Ot...

Publicerad: 2025-10-16 12:55:47


Andervang om helgens Havellandrallye - avåkning, nya däck, mörker och totalseger.
© Calle Samzelius.I lördags sågs Stig Andervang och tyskan Vanessa Dagge i Havellandrallye med Hyundai i20 N Rally2, rallyt från Beelitz.

Tävlingen bestod av sex sträckor men en längd av knappa 70km med väldigt varierande underlag, det var allt från jord, gräs, betong, asfalt, sand, grus och "bra grusväg".

Stig...

Publicerad: 2025-10-16 10:58:08


Marknadsnatta hyllas av Boxholms Skogar, skogsbolaget ser positivt på tävlande.
© emotorsport.seFör några helger sedan avgjordes Marknadsnatta där ett 120-tal ekipage och stor publik letade sig till Boxholm där Västra Östergötlands MK förlagt tävlingen med start & mål de senaste två åren. Det skapar en kompaktare bana med mindre transport än att utgå från klubbens hemmaplan i Skänninge.

Sam...

Publicerad: 2025-10-16 08:58:42


Dags för shakedown inför Central European Rally, WebTV & Resultat från 8:00.
© M-Sport.Redan klockan 8:01 släpper Sebastien Ogier iväg sin Toyota GR Yaris Rally1 ut på den 4,6km långa sträckan som utgör shakedown. Fransmannen som jagar sin nionde titel gör det som VM ledare med tre deltävlingar kvar på säsongen. Elfyn Evans och Kalle Rovanperä står bakom på startlinjen redo att kämpa ...

Publicerad: 2025-10-16 06:01:54


Shakedown imorgon bitti inför Central European Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.4,6km mäter asfaltsträckan som ska likna de kommande 18 sträckorna i årets 12:e WRC deltävling, det handlar om shakedown inför Central European Rally som inleder redan 8:00 på torsdag morgon.

Följ WRC eliten och Rally2 toppen direkt på sträckan, tiderna redovisas och första delen sänder WRC Promo...

Publicerad: 2025-10-15 20:09:15


Mer erfarenhet på asfalt för världsmästare Solberg.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg kör sitt första rally som världsmästare när den centraleuropeiska WRC-tävlingen sveper genom Tyskland, Tjeckien och Österrike denna vecka.

24-åringen säkrade sin första världsmästerskapstitel i karriären med seger i Chile för en månad sedan. Världsmästaren i näst högsta nivå (WRC2)...

Publicerad: 2025-10-15 14:26:28


Wheatley ny sportchef för WRC satsningen i Hyundai Motorsport.
© Hyundai Motorsport.Med 28 års erfarenhet från båda sidor av WRC serien kliver Andrew Wheatley in som Sportchef för Hyundai Motorsports WRC satsning. Andrew har redan klivet in hos Hyundai och finns på plats i Central European Rally för att ta första klivet in i WRC satsningen hos företaget.

Sedan blir det fullt fok...

Publicerad: 2025-10-15 13:15:26


Reiersen i listan för helgens Rallye Sanremo.
© emotorsport.seTill helgen körs 72:a upplagan av Rallye Sanremo, närmare 12 mil över 12 sträckor. Shakedown lördag morgon följs av rallystart på eftermiddag. Fyra olika sträckor på 41km väntar under kvällen. Omstart söndag morgon, då fyra sträckor som går dubbelt på 76km innan målgång vid 16-tiden.

85 bilar i l...

Publicerad: 2025-10-15 11:02:44


Startfält, sträckor och länkar inför Central European Rally.
© Hyundai Motorsport.Sista året med Central European Rally i WRC-serien, ett samarrangemang mellan Tyskland, Österrike och Tjeckien när årets 12:e deltävling avgörs. Shakedown körs redan klockan 8:00 på torsdagen, detta för att hinna förbereda eftermiddagen start. En sträcka på 12,8km körs dubbelt under eftermiddag och ...

Publicerad: 2025-10-15 08:58:38


Taylor eller Mille - stenhårt om vem som vinner WRC2 plats för M-Sport?
© Junior WRC / M-Sport.Den åtråvärda Junior VM titeln står på spel i helgens Central European Rally - sent i startfältet ut på vägarna väntas leriga och hala förhållanden i Tyskland, Tjeckien och Österrike.

Dubbla poäng, en start räknas bort.
Femte och sista deltävlingen i Junior VM serien bjuder alltid dubbla ...

Publicerad: 2025-10-15 05:56:57


Tidigare nyheter:
Startfält, sträckor och länkar inför Central European Rally.
Taylor eller Mille - stenhårt om vem som vinner WRC2 plats för M-Sport?
38 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan - Solberg och Andersson är Svenskarna.
Carlbergs fantastiska säsong - sex segrar på åtta starter - avslutar som föråkare i WRC tävling.
Al-Attiyah med Puma Rally1 i WRC finalen.
Mårtensson, Hansen, Holm & Suld - 2025 års Volvo Euro Cup vinnare.
Kalendern för Sydsvenska Mästerskapet 2026.
Carlberg kör VM-tävlingen Central European Rally som säsongsavslutning.
Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Madsen vann Rally Stoholm - Helin körde hem Appendix K.
Tvådagars Höstnatt avgjord på Gotland.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
- - - - - 01-02/00


Rally SM:
- - - - - 06-07/02


Rally VM - WRC:
Central European Rally 16-19/10


Svenska RallyCupen:
Prisutdelning & Fest 08/11




Foto:
Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Marknadsnatta.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.