NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Rally Sweden.
© Rally Sweden.
Nya publikarenan i Umeå för Rally Sweden.
Klart för The Red Barn Arena i Rally Sweden, på måndag släpps biljetter i butik
PRESSRELEASE

Nedräkningen till VM-festen har börjat på allvar. Nu är det klart att Prins Carl Philip deltar i invigningen av The Red Barn Arena i Umeå - och på måndag öppnar biljettförsäljningen till Rally Sweden i butikerna.

Rally Sweden har de senaste åren varit ledande inom WRC och gjort rallyt till en spektakulär och actionfylld arenasport. När rallyt nu flyttar till Umeå så har det skapats en unik och centrumnära rallyarena, på bekvämt promenadavstånd från centrum. The Red Barn Arena på I20-området är Umeås motsvarighet till “Colins Crest” i Värmland. Rally Sweden har använt det nordliga VM-rallyts allra mest grundläggande element, snön, när man med hjälp av elever från Forslundagymnasiet byggt upp en gigantisk snöläktare som är hjärtat i den specialdesignade arenan.
Under fredag och lördag är det här festen är. Det avgörs tre specialsträckor i VM-rallyt på The Red Barn Arena, du kan följa de andra sträckorna på storbildsskärmar och det bjuds på stjärnglans från scenen.
- Nu tar vi rallyt in till stan igen. Det här är en fantastisk chans för umeborna och alla tillresande att se världens bästa rallyförare på nära håll. Vi har byggt en snabb arena med tre rejäla hopp där förarna kan hålla riktigt hög fart som gör att vi ändå behåller rallykänslan som om det vore ute i skogen, säger Glenn Olsson, vd för Rally Sweden.

Var du än står på The Red Barn Arena kommer du kunna följa farten och världens bästa rallyförare på i princip bara en billängds avstånd. Arenasträckan är 1,5 kilometer, innehåller tre hopp (där bilarna kan flyga upp till 40 meter i det största hoppet) och de nya hybridbilarna kan komma upp i toppfarter på över 150 kilometer i timmen.

Totalt har arenaområdet plats för cirka 30 000 människor och på storbildsskärmarna kan publiken följa dramatiken på de övriga sträckorna i Umeås kranskommuner.


Prins Carl Philip gästar The Red Barn Arena
Men The Red Barn Arena bjuder inte bara på rally utan är en riktig vinterfestival där programmet har något för hela familjen. Food courts, artister, utställare, storbildsskärmar, souvenirförsäljning, barer och VIP-områden garanterar underhållning dagen lång.

Det blir också kunglig glans på fredagen då Prins Carl Philip deltar i invigningen av The Red Barn Arena.

- Prins Carl Philip har ett genuint motorintresse och vi är glada och stolta över att Prinsen kommer att närvara när Rally Sweden avgörs i Umeå för första gången, säger Glenn Olsson.
Entrén öppnar redan 15.00 och kvällens givna höjdpunkt, SS7 Umeå Sprint inleds 18.38. Under kvällen skapar artisten Dotter feststämning från scenen.
I The Red Bull Show bjuder skoterfreestyle-trion Marcus Ohlson, Rasmus Johansson och Anders "Flanders" Eriksson publiken på bakåtvolter och skoterakrobatik både fredag och lördag.

Under lördagen är arenan öppen hela dagen, från 10.00 till 21.00. Det körs två specialsträckor i WRC, däremellan blir det nostalgirally i Rally Sweden Historic och barnens favorit, Pidde P, uppträder två gånger under dagen.


Biljettförsäljning i butik börjar den 14 februari

På måndag inleds försäljningen av biljetter och VM-programmet, Rally Magazine, i COOP-butiker i Umeå och kringliggande kommuner.
Noterbart är att det är fri entré för alla barn under 15 år i sällskap av vuxen under hela helgen på alla sträckor, The Red Barn Arena samt serviceplatsen.
Det finns fyra olika biljettkategorier; Festivalpasset (alla sträckor, The Red Barn Arena och serviceplatsen alla dagar), Day Ticket, Arena Ticket samt VIP-tickets The Red Barn Arena.
Det är rabatterat pris för de som köper biljett i butik. Det går givetvis att köpa biljetter i entréerna också, då är det dock kontanter/cash only som gäller.


Här är programmet för The Red Barn Arena
Fredag 25 februari
15.00 Arenan öppnar
15.58 LIVE på storbildsskärm från SS5 Kamsjön 2
17.00 Programstart från scenen
17.34 LIVE på storbildsskärm från SS6 Sävar 2
17.50 Invigning av The Red Barn Arena - Prins Carl Philip
18.00 Red Bull Show
18.20 Artisten Dotter
18.38 SS7 Umeå Sprint
21.00 Arenan stänger

Lördag 26 februari
10.00 Arenan öppnar
10.54 LIVE på storbildsskärm från SS10 Långed 1
11.30 Välkommen från scen
11.45 Artisten Pidde P
12.08 SS11 Umeå 1
14.32 LIVE på storbildsskärm från SS12 Brattby 2
ca.15.00 SS Umeå (Historic)
15.30 Podium Ceremony, Rally Sweden Historic
15.59 LIVE på storbildsskärm från SS13 Örträsk 2
17.00 Artisten Pidde P
17.15 Programstart från scenen
17.24 LIVE på storbildsskärm från SS14 Långed 2
18.00 Red Bull Show
18.20 DJ Dance Party
18.38 SS15 Umeå 2
21.00 Arenan stänger


» Pressrelease från Svenska Rallyt AB.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Trollsprinten:[Resultat]
Sommarsprinten:[Resultat]
Rallijsprints Talsi:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Aalborg:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Seffle City Motor Challenge 50-årsracet:[Resultat]
Skilling 500:[Resultat]
SM-Veckan Sommar, Rallysprint:[Resultat][Tidsplan][WebTV][Info][Anslagstavla]
SM-Veckan Sommar, Rallysprint - kval:[Resultat]
Ardeca Ypres Historic Rally:[Resultat]
EKO Acropolis Rally Greece:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Info][Anslagstavla][Karta]
Mittsverigesprinten:[Resultat][Karta]

Publicerad: 2022-02-11 13:43






B-förare Arvidsson i 2wd totalvinnare i Skilling 500.
© emotorsport.seSex sträckor från Vrigstad mot Stockaryd när Skilling 500 avgjordes, 170-talet bilar för de 45km special där Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet och VOC Sverigeserien körde om poäng.

2wd snabbast i rallyt - Arvidsson tog alla sträcksegrar.
Snabbast direkt ut på ss1 var Isak Ar...

Publicerad: 2025-06-28 22:06


Tänak och Solberg toppar i Acropolis Rallyt, Mille bröt lördagen.
© Hyundai Motorsport.EKO Acropolis Rally ser ut att gå mot Estnisk seger, tre sekunders ledning fredag kväll till 43 sekunder för Ott Tänak efter sex sträckor och 12 mil special på lördagen. Lördagen innebar tre sträckor följt av service, eftermiddagen med en andra vända på sträckorna. Den som jagar är Sebastien Ogier, ...

Publicerad: 2025-06-28 21:44


Persson körde hem Hällefors Sommarsprint.
Sommarsprinten hos Hällefors MK avslutade säsongen för HMK´s RS-serie samt deltävling för Historiska Sprint & Back Cupen. En sträcka tre gånger på klubbens motorområde där Lima MS föraren Tony Persson vann 1,7 sekund före Måns Lindell - trea på pallen Sören Svensson.

Segern för A/B-förare 2wd kör...

Publicerad: 2025-06-28 20:46


33 rallyåkare till Höljes eget Rally Magic.
© emotorsport.seSom uppvärmning inför rallycrossfesten i Höljes körs Rally Magic med Finnskoga MK som arrangör, nästa fredagkväll körs det rally över banan och på områdets vägar, bland annat campingområdet "lyckliga gatan".

Igår fredagens presenterades listan, 33 namn för rallyt som inleds med Pontus Tidemand, J...

Publicerad: 2025-06-27 23:32


Surasprinten, rallyåkning i centrala Surahammar.
© emotorsport.seSöndagsrally med Surasprinten hos MSK Hammaren - rallyt går i Surahammars centrum som totalt ger knapp 3km och då ska en sträcka på asfalt som går fyra gånger.

14 åkare genom trimmat 2wd med Jörgen Jansson, Marcus Rutgerson, Ole Morten Korsmo och Johnny Nilsson bland namnen i klassen.

Åtta åka...

Publicerad: 2025-06-27 22:28


Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
© emotorsport.seDet blir en massiv rallyhelg på flera fronter, både i Sverige och utomlands tävlas det med Svenska intressen, Skilling 500 med närmare 170-talet startande är störst med sex sträckor på 45km.

Hällefors MK kör sista deltävlingen för året i HMK´s RS-serie och har Historiska Sprint & Back Cupen på be...

Publicerad: 2025-06-27 22:24


Summering, Tidemand och Wesslen lyckliga SM vinnare i Norrköping.
© emotorsport.seHögt tempo, bra rallyväder och gott om publik runt Himmelstalundsområdet när SM Veckan Rallysprint avgjordes under fredagen i Norrköping - för rallysprinten stod Norrköpings MK. Inledning med två kvalåk för de 40 åkarna, enskilt bästa kvalåk som utgjorde gallringen till finalen och det var i andra å...

Publicerad: 2025-06-27 22:23


WRC ledning för Tänak, Solberg och Türkkan - Mille tvåa i JWRC.
© Hyundai Motorsport.Marginalerna drog ut redan på första sträckan under fredagens morgon i EKO Acropolis Rally, det var också rallyts längsta sträcka på 26,76km där Sebastien Ogier tog kommandot.

Thierry Neuville tog över ledningen innan Belgaren körde punktering och dalade i listan på ss4. Hyundaiåkarna med Adrien ...

Publicerad: 2025-06-27 21:55


Imorgon, rallyfest runt Vrigstad, publiktips inför Skilling 500.
© Skillingaryds MK.Nu på lördag den 28 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. För första gången har tävlingen sin start- och målplats i Vrigstad. Det är också det fina samarbetet med Best Western Hotell Vrigstad och dess syskonhotell i gruppen Meeting Småland Hotel Group som ger tävlingen namnet Meeting S...

Publicerad: 2025-06-27 21:31


Rally-SM presenterar kalendern för 2026.
© emotorsport.seSvensk Bilsport presenterar nu en preliminär kalender för 2026 års Rally-SM. Med sex deltävlingar på snö och grus väntar en säsong som bland annat bjuder på två vinterklassiker, final med South Swedish Rally i Olofström och ett historiskt jubileum i Vimmerby.

Kalendern innehåller både välkända st...

Publicerad: 2025-06-27 15:35


Tidigare nyheter:
Tidemand och Wesslen årets vinnare i SM Veckans Rallysprint.
Finaldags, två nya åk på Himmelstalundsfältet avgör SM Veckans rallysprint.
Söndagsrally med Trollsprinten - 30-talet åkare i Trollhättan.
Kvaldags i SM-Veckan, 12:50 drar man igång - WebTV och resultat live.
170 åkare till Skilling 500, sex sträckor under lördagen för DM-åkarna.
Fredagsrally, SM Veckan och EKO Rally Acropolis.
Tänak och Ogier toppar SS1 i EKO Rally Acropolis, Solberg WRC2 ledare, Mille åtta i JWRC.
Carlberg redo för Kanadensiskt rallyäventyr, 'fått fria tyglar' av Peugeot.
Katsuta och Neuville delat snabbast på shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Jubileumsrally mitt i Säffle centrum, Seffle City Motor Challenge med maxat startfält.
60-talet åkare när HMK´s RS-serie avslutar med Sommarsprinten.
Andervang på 700 mils rallyturné, tävlingar, Monte Carlo-sträckor och i20 Rally2 Step 2.
Shakedown inför EKO Acropolis Rally - WebTV & resultat direkt här.
145 klassiska ekipage redo för KAK Midnattssolsrallyt 2025.
Resultat & WebTV från morgondagens shakedown inför EKO Acropolis Rally.
103 ekipage till ERC Rally di Roma Capitale - fyra Svenska bilar.
VM-ledande Mille redo för stentuffa JVM-tävlingen i Grekland.
Helin till helgens Rally Aalborg, ingår i Danska Mästerskapet och DM-Veckan.
Svenskt i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, Carlberg favorit i 2wd.
Fler namn släppta för Rally Magic i Höljes - Sevius, Liljegren och Kristoffersson.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 04-06/07


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally Greece 26-29/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, torsdag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.