|
 Åtta svenskar till Tyskland för nästa steg i FIA Rally Star. PRESSRELEASE
Uttagningen till FIA Rally Star fortsätter sista helgen i januari. Då reser åtta svenskar till Tyskland i jakten på en säsong i Rally-VM.
Under slutet av förra året genomförde Svensk Bilsport en turné i landet med den nya vagnen med sex riggar för virtuell bilsport. Stoppen skedde vid Swedol butiker dit förare kunde komma och kvala till FIA Rally Start. Under året har förare även kvalat sig in digitalt hemifrån. Samtidigt genomfördes första kvalomgången till FIA Rally Star runt om i världen. Målet med FIA Rally Star är att en förare kommer gå hela vägen till en fullt finansierad säsong i JVM i Rally 2024.
Åtta svenskar har kvalat sig vidare till nästa uttagning då det kommer 82 förare från hela Europa till Tyskland för steg två.
- Det kommer bli riktigt intressant att se. Dels så kommer de att få köra en uttagning i en Crosscar, sen kommer det vara mycket annat. Det kommer bland annat handla om kost, mental mognad och mediahantering som uttagningsjuryn kommer att titta på, säger Pier Steffansson, Förbundskapten Svensk Bilsport.
För att komma lite mer förberedda kördes i helgen som var ett test på is utanför Arvika där de svenska adepterna fick bekanta sig med en Crosskart Xtreme.
- Förarna kommer från lite olika bilsportgrenar. Men det var riktigt kul att se hur snabbt de var snabba och hur de verkligen nyttjade dagen till att lära sig så mycket som möjligt och även delade erfarenheter med varandra, säger Lars Jonsson, Svensk Bilsports projektledare för Fia Rally Star.
De åtta förarna som kvalat sig vidare från Sverige är; Erik Sjöström, Hampus Karlsson, Wilmer Jonsson, Patrik Hallberg, Simon Andersson, Maja Hallén Fellenius, Isak Reiersen och Elliot Sjögren. Nu väntar nästa steg i uttagningen till FIA Rally Star då de åtta förarna åker till Tyskland i slutet av januari.
- Det vore verkligen roligt och imponerande om någon av dessa lyckas gå hela vägen. Även om uttagningen är tuff så tycker jag att det finns en god chans för någon av våra svenska förare att gå vidare till nästa steg i uttagningen som leder till styrning i JVM i WRC-3 2023, för att sen ha chansen att köra en full serie i JVM 2024, avslutar Pier Steffansson.
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2022-01-19 17:36:08
|
|
Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
Ekrundan med Smålands och Östergötlands DM-serier ihop med E-Cupen ger 120 startande, tre sträckor på 33km ska avverkas under dagen.
Närmare 60 bilar för Åmålsracet hos Åmåls MK. Fyrklöverns Sprintcup med en sträcka som går tre gånger på mestadels asfalt.
MKK-Rundan med en sträcka dubbelt hos ...Publicerad: 2025-08-23 05:56:27
Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
Joosep Ralf Nögene i Toyota GR Yaris Rally2 satte bäst tempo när estniska Humus Paide Ralli inleddes med två sträckor dubbelt. 43km under kvällens där Nögene redan kört ifrån Priit Koik i Skoda Fabia RS Rally2 med närmare halvminuten - strax bakom Egon Kaur i Ford Fiesta Prototyp.
20:e plast tota...Publicerad: 2025-08-22 21:39:20
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
Säsongen 2025 kallar Thierry Neuville för en mardröm, fjolårets världsmästare ligger bara femma i årets mästerskap, närmare 40 poäng från medaljchans och nu får han hjälpa Ott Tänak i jakt på medalj, men också det gemensamma team mästerskapet där de jagar ledande Toyota.
För Belga News Agency avs...Publicerad: 2025-08-22 19:39:13
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Nu är de kommersiella rättigheterna för WRC serien till salu, i veckan har FIA öppnat för anbud om att överta rättigheterna för WRC serien från Red Bull Media House och KW25 Beteiligungs GmbH som idag äger rättigheterna.
Aktören har idag flera år kvar på sitt innevarande avtal men väljer nu att s...Publicerad: 2025-08-22 14:32:58
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Den 13:e september är det dags för Falköpings MK att öppna grindarna och köra en tävling med specialsträcka på grus - då avverkas Team-Jumbo Rundan.
Det är första gången sedan 1999 klubben kör rallytävling "utanför grindarna".
- Äntligen blir det rally igen, kommenterade de boende på strä...Publicerad: 2025-08-22 11:44:20
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
SMK Eksjö arrangerar sitt största rally på fler år, Ekrundan ingår i både Smålands och Östergötlands DM-serier samt i mer lokala E-Cupen. Klubben har plockat fram 33km special i ett kompakt område som körs en gång, tidsmässigt med spridning för att ge publiken chansen att se de tävlande två gånger. ...Publicerad: 2025-08-22 08:54:29
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
Andra deltävling i årets säsong för Fyrklöverns Sprintcup är Åmålsracet som Åmåls MK står för, en sträcka går tre gånger, 80% asfalt och resten grus när 6,6km special ska köras.
Närmare fullt med knappt 60 åkare som ska göra upp, störst är otrimmat med 24 åkare där C-förarna är enskilt största kl...Publicerad: 2025-08-22 06:02:39
14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
Estniska Humus Paide Ralli körs i helgen med 14,5 mil special på 10 specialsträckor, start fredag eftermiddag när två sträckor går dubbelt fram till kvällen. Resterande tio mil för lördagen där tre sträckor går dubbelt där längsta sträckan i loopen mäter över 28km.
Estniska, Lettiska och Baltiska...Publicerad: 2025-08-21 19:44:09
Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
Sydsvenska Mästerskapet gästade lördagen den 3 augusti Kullingstrofén som är ett lika säkert augustitecken som en gång kräftpremiären var. Eftersom tävlingen också ingick i flera andra cuper så var det flera nya ekipage som tog poäng i SSM. Med Folkets Park i Herrljunga som bas fick de nästan 200 st...Publicerad: 2025-08-21 12:14:33
Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
I nästa vecka körs det co-driver utbildning i söder, konceptet med en tvådagars kurs där första kvällen görs hemma via Teams och andra kvällen på plats hos Anders Åberg på Apex i Önnestad.
- Glöm inte att anmäla dig till utbildningen den 26-27 augusti om du vill ha ut det lilla extra av kursen o...Publicerad: 2025-08-21 11:08:07
|
| |