|
 Bååth och Sigfridsson till start i Arctic Lapland Rally. PRESSRELEASE
I morgon fredag startar den finska motsvarigheten till Rally-SM - SM Ralli - Arctic Lapland Rally, med start och mål i Rovaniemi vid Polcirkeln. Som ett av två svenska ekipage kommer Hans Bååth och Andreas Sigfridsson, Wäxjö MS att ta sig and tävlingen över totalt 80 mil varav drygt 22 utgör specialsträckor.
"Detta blir en riktig utmaning, vi har precis rekognoserat och skrivit noter för de 10 sträckorna där den längsta är 4,4 mil lång," säger Andreas Sigfridsson, ”Vi kom hit i måndags kväll direkt från SM-tävlingen i Boden och har ägnat tre dagar åt att köra igenom sträckorna två gånger vardera. Sträckorna innehåller allt från riktigt krokigt och hoppigt som nedför skidbacken i Rovaniemi till breda och snabba vägar nordöst ut mot ryska gränsen. BMWn kommer få många chanser att sträcka ut”
”När vi av oss iväg på det här äventyret såg vi Arctic Lapland Rally som den stora utmaningen och SM-premiären i Boden som uppladdning,” fortsätter Hans Bååth, "nu känns det nästa som det blev tvärtom, även om avstånden är långa och sträckorna bland de längsta vi någonsin kört så har vädret vänt och istället för den arktiska kylan i Boden med ner mot 33 minusgrader har vi nu haft nollgradigt ett par dagar och ser ut att få mellan fem och tio minusgrader under tävlingen. I Boden var det riktigt svårt med en vindruta som isade igen och en tuff helg både i tävlingsbilen och för serviceteamet som fick kämpa med trilskande utrustning. Inte ens norrbottningarna sade sig vara vana vid att tävla i så låga temperaturer. Vi körde alla sträckorna och tog oss i mål men med en snöplig vallkänning på fredagen och bitvis hindrare av obefintlig sikt på lördagen får vi se Boden som Shakedown inför Arctic Lapland Rally istället."
Teamframgångar i Rally-SM premiären i Boden
Hans och Andreas hamnade utanför poängplats i Boden men teamets juniorekipage, Lukas Hägg och Daniel Borgqvist körde felfritt och tog hem tredjeplatsen i klassen Internationella 2WD.
"Vi går i mål som 3 a och får med det resultatet inte vara något annat än nöjda! Bra poäng o grymt lärorikt har de varit att köra på dessa fantastiska vägar. Lite missnöjda med farten. Men nästa gång ska vi se till att få in lite träningsmil innan vi ställer oss på startlinjen. Blev lite onödigt spännande på slutet då vi startade sista sträckan på minimalt med dubb kvar på däcket. Detta resulterade i att vi ”nästan” fastnade i vallen när det återstod 3 kurvor kvar. Vi har visat att potentialen finns där och är mer än sugna på att få komma igång med grus säsongen," sammanfattar Lukas Hägg.
Robin Adolfsson och Nicklas Jidflo startade inte i Boden då motorn till deras Ford Fiesta R2 fastnat i brittiska tullen efter renovering. I tävlingen körde istället Jörgen Jonasson och Nicklas Jonasson för teamet och tog värdefulla poäng med en fin sjundeplats i INternationella 4WD.
» Pressrelease från Drive VXO Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2022-01-12 21:31:25
|
|
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
Älmhults MK kör Silverratten där Bilsport RallyCup redan gör sin tredje deltävling på kort tid, inleder grussäsongen gör Klassiska & Historiska Rallycuperna, säsongsstart för RM för Historiska Rallybilar och på plats för start också Smålands Rallyhistoriker. Fyra olika sträckor på 36km väntar de 99 ...Publicerad: 2026-05-01 11:05:33
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Lördagsrally med Violenrallyt hos Flens MS, där väntar Södermanland / Västmanlands DM på att dra igång säsongen, det samma för VOC Sverigeserien likt Onotade Rallyserien. Tre sträckor går dubbelt och ger närmare tre mil special.
Närmare 90 bilar mot starten i Flen, knappt tredjedelen av fältet i ...Publicerad: 2026-05-01 09:03:06
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
En riktig rallyhelg, tre tävlingar redan under fredagen, två av dem riktiga klassiker för 1:a maj. Falköpings MK rattar Lill Jumbon på egna motorområdet ingående i Mega Rally Cup. Det är tre åk på den 3km långa sträckan som gäller, resultaten går live.
Sviestadträffen hos Linköpings...Publicerad: 2026-05-01 06:30:52
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Rally Nyköping stängde anmälan för Rally SM deltävlingen och inbjudningsklasserna för Nordiska Mästerskapet - lite elakt kan man nog säga att det är just klasserna utanför SM som stjäl intresset för de som vill se internationella toppnamn. Totalt ses 15 utländska ekipage i listorna.
EM-juniore...Publicerad: 2026-04-30 20:21:15
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien. Nya SverigeSerien är verkligen NYA med stora bokstäver. Autoexperten har tagit plats som både VOC klassens och SverigeSeriens huvudpartner. Välkommen Autoexperten. Och SverigeSerien som sådan är för första gången öppen inte bara för VOC utan också för Grupp E och Grupp F. Dessutom gör partnersamarbe...Publicerad: 2026-04-30 19:24:50
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien drar igång hos Strängnäs AMS med årets två första deltävlingar, det tävlas på rallycrossbanan med tre varv per åk. Totalt 75 åkare varav 36 genom rallyklasser.
Störst med 20 bilar är Trimmat 2wd där snabba sprintåkare som Mikael Lundberg, Henrik Lindroth, Dennis Olsson, Marti...Publicerad: 2026-04-30 12:13:37
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Den 1:a maj är det alltid Sviestadträffen hos Linköpings MS ute på banområdet. Tävlingen ingår i Östergötlands RS-DM där en sträcka på 3km körs tre gånger på Sviestaområdet.
108 tävlande genom tio klasser åker mot Linköping och Sviesta under fredagen, flest är man i de tre 2wd klasserna med 40-ta...Publicerad: 2026-04-30 08:55:50
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Efter helgens Vilda Ryd Racet står Loxam-Ramirent / Åttioåringen på kalendern för Svenska RallyCupen den 30:e maj. För arrangemanget står 80-års jubilerande Hällefors MK som satsar stort.
Det blir tävling över 41km special fördelat på fyra sträckor och arrangörsnoter av Patrik Barth. Ihop med Sve...Publicerad: 2026-04-30 05:54:20
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
Kalle Gustafsson Motorsport presenterar en spännande nyhet inför fortsättning av rallysäsongen. Teamet kommer att samarbeta med Jim Hjerpe, och tillsammans satsar de på två prestigefyllda tävlingar.
Samarbetet inleds i Nyköpings SM-rally, fortsätter med ERC Bauhaus Royal Royal Rally of Scandinavi...Publicerad: 2026-04-29 21:52:55
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
En riktigt rallyhelg väntar med tävlande i dagarna tre, Lill Jumbon hos Falköpings MK är ett av rallyna på fredagen. Tradition den 1:a maj med tävlande på motorområdet med en SP på 3km som går tre gånger. Rallyt ingår i Mega Rally Cup.
Det bjuds 80-talet deltagare i listan fördelade över inte min...Publicerad: 2026-04-29 19:37:35
|
| |