NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Racepart Sweden 1300 Rallycup säsongstartar med Hälsingerallyt.
PRESSRELEASE

Racepart Sweden 1300 Rallycup säsongstartar med Hälsingerallyt den 22:a Januari. En ny cupsponsor föranleder namnbytet. Ganska naturligt för chefen Roger Eriksson att engagera sig då han själv tävlat bl.a. i 1300 Rallycup.

Vintersäsongen blir intensiv med fyra tävlingar i tät följd. Detta är för de flesta mycket påfrestande ekonomiskt med fler tävlingar på "samma lön". Men med billiga och enkla bilar, enhetsdäck med begränsat utstick och framförallt våra SPONSORER (som ju ska kallas samarbetspartner) så håller vi ner kostnaderna så mycket det går. Cuptävlare betalar bara 1000kr till Cupkassan plus ev. noter till arrangören (Juniorer 300 kr och ungdomsåkare INGET) vid de deltävlingar vi har en TÄVLINGSPONSOR. Resten fixar de, tillsammans med vår Cupsponsor. Till Hälsingerallyt är det Gårdmans Transport AB i Norrköping som kommer att exponeras på våra vindrutor och i programmen. Superviktigt för oss som kämpar för att hålla ned kostnaderna för oss aktiva.

Fyra vintertävlingar på en månad är som sagt tufft. Men även det har vi tänkt på i Sukkacupen. Den som avstår vintern helt har ändå stor chans att vinna årets cup då det återstår sex tävlingar i sommar. Sju tävlingar är det man ska räkna ihop sina poäng ifrån på en säsong så bäst är det ju att ta med minst en fullpoängare med sig från vintern (Max två får man ta med).

Poäng får man i VARJE deltävling bara man tagit sig till start. Sen får man fler för VARJE SS man placerat sig på. En tuss extra för att man gått imål och sen naturligtvis en hög med poäng för slutplaceringen. Så det betyder ALDRIG ge upp. Gasa även om Du råkar leda med en halvtimme. Frågor på det?

Vilka team och namn tror vi ska göra bäst ifrån sig då?
Lägsta oddsen måste absolut gå till överlägsna paret Joacim Rydin/Magnus Simensen, De vann nämligen 2019. 2020 kördes bara en deltävling, som Team Rydin vann och 2021 Vann Jocke och Magnus återigen. De får bli riktmärket och dem alla får jaga. Vem ska jaga bäst då? Vi "insiders" tror nog på stilåkaren Jan-Erik Eriksson med Magnus Nilsson vid sin sida, åtminstone i Hälsingerallyt. Förra årets tvåa Ricardo Hillesjö är en säker poängplockare som återkommer. Dark horse gissar vi att nyanmälde Björn Norman från Grödinge MK blir. Codriver åt honom blir inte helt okände Marcus Theorin. Han är ytterligare en av oss äldre som valt att göra "återfallet" i en Sukka och ska man ha kul så tror vi de garanterat få det.

Ett oskrivet kort är väl "Gubben" Ola Strömberg som slutat tjura och tänker återigen delta i Cupen efter att ha haft ett uppehåll sedan han och fru Brittmarie slutade tvåa 2018 (Det var inte det han tjurade för). Han brukar ju köra bra på vintern där han kallar snövallarna för sina vänner. Men nu har nog rattrosten gjort sitt. Vi får se om det inte blivit gravrost. I Hälsinge ställer kompisen Ronnie Maxe upp som notläsare. Brittmarie är kvar i varma Spanien och tar hand om hundarna, så lite ledigt får hon ju.


» Pressrelease från 1300 Rallycup.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Surasprinten:[Resultat][Karta]
Trollsprinten:[Resultat]
Sommarsprinten:[Resultat]
Rallijsprints Talsi:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Aalborg:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Seffle City Motor Challenge 50-årsracet:[Resultat]
Skilling 500:[Resultat]
SM-Veckan Sommar, Rallysprint:[Resultat][Tidsplan][WebTV][Info][Anslagstavla]
Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs:[Resultat][Tidsplan][GPS-Karta][Anslagstavla]
SM-Veckan Sommar, Rallysprint - kval:[Resultat]
Ardeca Ypres Historic Rally:[Resultat]
EKO Acropolis Rally Greece:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Info][Anslagstavla][Karta]
Mittsverigesprinten:[Resultat][Karta]

Publicerad: 2022-01-11 22:15






Foto från SM Veckans Rallysprint, kval, final och prisutdelning.
© emotorsport.seUnder fredagen arrangerade Norrköpings MK bilsportens del i Riksidrottsförbundets och Sveriges Televisions SM Vecka. Det bjöds rallysprint på Himmelstalundsfältet där maximalt 40 tävlande ställde upp, 24 för Trimmat 2wd och 14 för fyrhjulsdrift.

Inledning med två kvalåk där enskilt bästa sträckti...

Publicerad: 2025-06-29 11:04


Karlsson sabbast genom Seffle City Motor Challenge.
På Säffles gator kördes under lördagen Seffle City Motor Challenge 50-årsracet, en sträcka med målgång inne i centrum gick tre gånger, först varvet toppade Oscar Janson, i det andra Jim Jansson samtidigt som norske Kristian Svendsen var bäst i det sista åket.

När rallyt summerats var det MK Team ...

Publicerad: 2025-06-29 09:58


Carlberg dominerar i Kanadensiska Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, tvåa totalt.
© Team FJ.I Kanada körs Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs med Svenskt på startlinjen, första etappen avverkad med sju specialsträckor på 13 mil. Runt New Richmond, Quebec körs rallyt som har Calle och Torbjörn Carlberg i täten av rallyt. Svenskarna gör andra starten i Peugeot 208 Rally4 för Peugeot ...

Publicerad: 2025-06-29 08:54


Helin åtta totalt i Rally Aalborg, stor klasseger i Danska Mästerskapet.
© Helin Motorsport.Danska Rally Aalborg med 10 sträckor på asfalt och närmare 13 mil special, samtidigt ingick fyra av sträckorna i den Danska motsvarigheten till SM-Veckan - möjligen är det samma koncept som väntar i Karlstad nästa år då Rally SM deltävling förlagts i Karlstad samtidigt med SM-Veckan.

Dagen inledd...

Publicerad: 2025-06-29 08:27


B-förare Arvidsson i 2wd totalvinnare i Skilling 500.
© emotorsport.seSex sträckor från Vrigstad mot Stockaryd när Skilling 500 avgjordes, 170-talet bilar för de 45km special där Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet och VOC Sverigeserien körde om poäng.

2wd snabbast i rallyt - Arvidsson tog alla sträcksegrar.
Snabbast direkt ut på ss1 var Isak Ar...

Publicerad: 2025-06-28 22:06


Tänak och Solberg toppar i Acropolis Rallyt, Mille bröt lördagen.
© Hyundai Motorsport.EKO Acropolis Rally ser ut att gå mot Estnisk seger, tre sekunders ledning fredag kväll till 43 sekunder för Ott Tänak efter sex sträckor och 12 mil special på lördagen. Lördagen innebar tre sträckor följt av service, eftermiddagen med en andra vända på sträckorna. Den som jagar är Sebastien Ogier, ...

Publicerad: 2025-06-28 21:44


Persson körde hem Hällefors Sommarsprint.
Sommarsprinten hos Hällefors MK avslutade säsongen för HMK´s RS-serie samt deltävling för Historiska Sprint & Back Cupen. En sträcka tre gånger på klubbens motorområde där Lima MS föraren Tony Persson vann 1,7 sekund före Måns Lindell - trea på pallen Sören Svensson.

Segern för A/B-förare 2wd kör...

Publicerad: 2025-06-28 20:46


33 rallyåkare till Höljes eget Rally Magic.
© emotorsport.seSom uppvärmning inför rallycrossfesten i Höljes körs Rally Magic med Finnskoga MK som arrangör, nästa fredagkväll körs det rally över banan och på områdets vägar, bland annat campingområdet "lyckliga gatan".

Igår fredagens presenterades listan, 33 namn för rallyt som inleds med Pontus Tidemand, J...

Publicerad: 2025-06-27 23:32


Surasprinten, rallyåkning i centrala Surahammar.
© emotorsport.seSöndagsrally med Surasprinten hos MSK Hammaren - rallyt går i Surahammars centrum som totalt ger knapp 3km och då ska en sträcka på asfalt som går fyra gånger.

14 åkare genom trimmat 2wd med Jörgen Jansson, Marcus Rutgerson, Ole Morten Korsmo och Johnny Nilsson bland namnen i klassen.

Åtta åka...

Publicerad: 2025-06-27 22:28


Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
© emotorsport.seDet blir en massiv rallyhelg på flera fronter, både i Sverige och utomlands tävlas det med Svenska intressen, Skilling 500 med närmare 170-talet startande är störst med sex sträckor på 45km.

Hällefors MK kör sista deltävlingen för året i HMK´s RS-serie och har Historiska Sprint & Back Cupen på be...

Publicerad: 2025-06-27 22:24


Tidigare nyheter:
Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
Summering, Tidemand och Wesslen lyckliga SM vinnare i Norrköping.
WRC ledning för Tänak, Solberg och Türkkan - Mille tvåa i JWRC.
Imorgon, rallyfest runt Vrigstad, publiktips inför Skilling 500.
Rally-SM presenterar kalendern för 2026.
Tidemand och Wesslen årets vinnare i SM Veckans Rallysprint.
Finaldags, två nya åk på Himmelstalundsfältet avgör SM Veckans rallysprint.
Söndagsrally med Trollsprinten - 30-talet åkare i Trollhättan.
Kvaldags i SM-Veckan, 12:50 drar man igång - WebTV och resultat live.
170 åkare till Skilling 500, sex sträckor under lördagen för DM-åkarna.
Fredagsrally, SM Veckan och EKO Rally Acropolis.
Tänak och Ogier toppar SS1 i EKO Rally Acropolis, Solberg WRC2 ledare, Mille åtta i JWRC.
Carlberg redo för Kanadensiskt rallyäventyr, 'fått fria tyglar' av Peugeot.
Katsuta och Neuville delat snabbast på shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Jubileumsrally mitt i Säffle centrum, Seffle City Motor Challenge med maxat startfält.
60-talet åkare när HMK´s RS-serie avslutar med Sommarsprinten.
Andervang på 700 mils rallyturné, tävlingar, Monte Carlo-sträckor och i20 Rally2 Step 2.
Shakedown inför EKO Acropolis Rally - WebTV & resultat direkt här.
145 klassiska ekipage redo för KAK Midnattssolsrallyt 2025.
Resultat & WebTV från morgondagens shakedown inför EKO Acropolis Rally.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 04-06/07


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally Greece 26-29/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
SM-Veckan Sommar, Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.